IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Locuri de munca in strainatate, Ati pleca din tara ca sa munciti in strainatate?
Diana.
post Jul 2 2010, 03:05 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca ar fi sa gasiti un loc de munca in strainatate, ati pleca?
Poate parea o intrebare timpita, insa mi-a spus o cunostinta care a aplicat pentru un job in strainatate, ca oamenii care se dusesera si ei la preinterviu erau foarte putini si mie mi s-a parut ciudata chestia asta, stiind ca in anii trecuti se calcau oamenii in picioare ca sa se poata duce la munca prin strainataturi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pages V   1 2 3 > »   
Start new topic
Replies (1 - 9)
laur claudiu
post Jul 2 2010, 03:58 PM
Post #2


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Scumpa mea Diana,sa-ti spun punctul meu de vedere,ca roman stabilit in strainatate si care a cautat un trai mai bun!
Nu sunt caini cu covrigi in coada,de multe ori strainatatea e mai amara decat mortea,trebuie sa muncesti de doua ori sa capeti respectul italianului,spaniolului samd.Si chiar daca te-ai integra de minune,ai capata cetatenia,tot strain ramai iar de multe ori,totusi nu vreau sa generalizez,dar ti se pune stigmatul de roman si esti tratat ca atare!Adevarul e ca multi conationali de ai nostri au facut prostii si inca se mai tin de prostii,ce-i drept au si ei scursurile lor(aici ma refer la straini)dar noi de multe ori ii intrecem,mentalitatea este cum este!
Iti spun si din punctul de vedere al unui agent de turism,am lucrat doi ani,am intrat in contact cu romanii din toata Italia si nu exagerez cand spun asta,apoi Franta,Germania,Austria sau Ungaria!
Sunt foarte multi romani batuti de soarta care muncesc in agricultura,constructii si alte domenii la care strainul nu s-ar cobori,muncesc pe bani foarte putini,noi si moldovenii am fost cei care am stricat piata muncii in Europa,si aici ma refer la salarii,romanul chinuit si mort de foame a lucrat si inca lucreaza pe sume infime!
Cate romance nu suporta mosnegi si babe descreierate,le spala si le sterge de nevoi,suporta jigniri,doar pentru un banut,sa aiba ce manca copii in Romania,sa-i poarte la scoala si sa-i vada cum ajung oameni de bine!Sau pleaca pentru ca au soti alcolisti in Romania,care nu vor sa-si asume o responsabilitate!
De romanii care muncesc in constructii,de multe ori la negru,fara masuri de protectie si care mor,de ei nu se aude nimic,cumparati ziarul romanului din penisula si o sa vedeti,o sa ramaneti fara grai,sute de oameni mor in fiecare an pe santierele din Italia,Spania!
Lumea din Romania atat stie,lucreaza in strainatate,are bani,da,e adevarat,dar ganditi-va ca si persoana respectiva trebuie sa se intretina si sa nu mai spunem de alte cateva suflete din Romania care depind de acesta!
Nu se gaseste asa usor de munca,e drept este,dar daca vii la cineva cunoscut si te ajuta,sau pune o vorba pentru tine altfel e foarte dificil,pana la urma esti strain si partea cea mai proasta...roman!
De ce nu se mai inghesuie romanul,cei care au fost stiu foarte bine ca nu e huzureala din Romania si se munceste dur ,iar pentru joburile cu anumite studii superioare,foarte putini ajung sa aiba acest noroc,in rest tot capsuni,babe si constructii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 2 2010, 04:09 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Laur, eu stiu toate astea. Eu am ramas totusi uimita pentru in Romania nu se prea gaseste de munca si ce e, ori e prost platit pentru ca sau nu sint bani, sau nu vor sa plateasca si munca a devenit din ce in ce mai multa pentru bani din ce in ce mai putini. Daca gasesti si slujba aia, evident.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Jul 2 2010, 04:17 PM
Post #4


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Diana sincer,daca as avea un salraiu decent,sa pot sa ma intretin si sa ofer viitorului meu copil o educatie,as veni in Romania pe jos!Crezi ca eu nu as vrea sa muncesc in tara mea,sa vorbesc in limba mea dar cand vezi ca nu se poate,facui o facultate cu dubla specializare,degeaba!Acum in Romania diplomele se iau pe banda rulanta,pilele sunt si vor ramane,foamea dupa banii ii dezumanizeaza pe romani,in loc sa fim mai uniti ca oricand noi nu putem dormi noaptea de ce vecinul o duce mai bine,nu stim cum sa-i bagam bete in roate colegului de munca si sa fie data afara,avem o mentalitate invechita si stim doar sa criticam si sa huiduim,aparent suntem deschisi catre orice,dar vad ca doar spre prostie si hotie!
Cei destepti sau cei care au avut un pic de bun simt au plecat unde au vazut cu ochii,multi ma vor critica dar eu nu-mi gaseam locul in tara mea,ma simteam un strain,daca doream sa ma afrim rapid o luam dupa cap,efectul de turma la noi functioneaza perfect,nu ai voie sa fii mai destept decat altul ca altfel o iei dupa cap,pacat,nu vad sa se schimbe mare lucru in Romania pe viitor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 2 2010, 08:40 PM
Post #5


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu as pleca fara sa ma uit inapoi o secunda. Cu meseria mea nu pot ajunge unde vreau daca raman aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Jul 3 2010, 03:59 AM
Post #6


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Ba io am alta parere ... s-au schimbat multe in romania .. am aproape 8 ani de cand am plecat din ro si nu am fost decat o singura data acu 3 ani , dupa ce stai 5 ani in germania si mergi in romania "am ramas afis " si in sensul bun si in sensul rau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

La partea cu locurile de munca in alte tari , pt mine este un mare "depinde" , depinde de post , de tara , de cat este platit... depinde cat de scump este traiul acolo , si cat de mult esti dispus sa sacrifici pt munca ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Jul 3 2010, 09:17 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Am avut ocazia sa plec...pe bani frumosi...dar nu am vrut. Si Bubu a avut ocazia sa plece dar nu a vrut nici el. Nu stiu, la mine e o ''chestie'', sunt prea ''ancorata'' aici, desi nu-mi place ce se intampla in tara asta, desi intampin mereu dificultati...nu pot sa plec. Nici la noi in tara si nici in afara nu umbla cainii cu covrigi in coada dar mai bine mananc un covrig printre romani decat printre straini. Sunt fata de marinar, tata s-a ''plimbat'' peste tot in lumea asta dar imi spunea ca nicaieri nu e ca acasa. Am momente in care imi spun ca-mi bag ''ceva'' in tot ce am realizat in Romania, ca vand tot si plec in afara dar stiu ca nu am s-o fac (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jul 3 2010, 01:18 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Eu sunt absolut obsedata de ideea de a pleca, de vreo doi ani ma tot invart si interesez. Mi-am dat deadline peste fix un an sa ma regasesc pe alte meleaguri. Nu e asa de usor de la idee la a pune in practica, sunt foarte multe variabile, stiu ca nu e usor dar prefer sa ma chinui acum decat sa regret mai tarziu si stiu ca nu aici vreau sa prind purici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 3 2010, 01:24 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nimeni nu spune ca afara umbla cainii cu covrigi in coada dar unii dintre noi simt ca nu-si gasesc locul acolo unde sunt. Da, exista riscuri dar depinde de fiecare om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 3 2010, 08:44 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Sa va spun si parerea mea. Si eu ca si Laur, as pleca pe jos in tara, daca as gasi ceva decent. Nu sa ma umple de bani. Decent. sa traiesc relativ bine, sa nu am lipsuri.
Eu daca nu mi se oferea locul asta de munca, cu transfer in Italia, nu as fi plecat la ghici. Acum cand am vazut ce e aici, cred ca nici daca ma torturai nu plecam de capul meu. Italienii sunt rai si rasisti. Mi s-a spus in fata. Romanul e tratat ca un...paria.. sau ceva de genul. Cu toate ca iti rad in fata si se dau prieteni, te ard de cate ori au ocazia. Asa cum a spus Laur, romanul a stricat piata. Am aflat de curand minimul la italieni pt inginer. 3000 de euro pe luna. Si ei vroiau sa imi faca un contract cu 1100. Ei ne vad ca pe niste flamanzi, care vin aici pentru ca nu au de ales. Si profita de chestia asta.
Si mai vroiam sa spun ceva da am uitat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:13 PM