IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tabele cu indicele glicemic in romana
roxanica10
post May 5 2007, 12:14 AM
Post #21





Musafir






Unde ai gasit cuvantul asta? Zi-mi ig-ul ca sa-l gasesc mai usor...si sa-i vad traducerea in franceza.
Am tradus jumatate din tabelul meu. Acum ma duc la culcare, continuu si maine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 12:51 AM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Gata, am terminat. Miine ii fac si o introducere si il punem sus. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 5 2007, 01:15 AM
Post #23





Musafir






Diana, ti-am trimis si eu prin e-mail bucatica mea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post May 5 2007, 08:36 AM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Foarte buna ideea asta, Di! Ca erau multe pe care nu le stiam nici eu, dar m-am gandit ca daca nu stiu ce sunt, nici nu le mananc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 11:00 AM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Neataaaaa... Karina, am primit, acu` le introduc in tabel cu copy/paste. Ne trebe si o descriere pentru fiecare grupa. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 5 2007, 11:19 AM
Post #26





Musafir






Decriere? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Pai mare lucru nu prea este de spus aici. Maximal
- GI foarte mic (pana in 35) - provoaca slabitul, alimentele se pot combina cu grasimi
- GI mic (36 - 50) - impiedica ingrasatul, alimentele nu se combina cu grasimi (exceptie: putin ulei de masline si peste)
- GI mare (51 - 65) - poate duce la ingrasat, a nu se consuma la faza 1
- GI foarte mare (peste 65) - provoaca ingrasatul

Mai tarzior (acum trebuie sa ma duc la cumparaturi) as scrie niste "reguli de aur" pentru faza 1 si pentru faza a doua, ce zici?

Ce e cu FAQ-urile? Avem voie sa le traducem si sa le introbagi si pe ele? Daca da, ar trebui tot lucrat pe mai multe planuri pentru ca mi se pare ca sunt si diferite la diverse limbi (dar trebuie sa studiez cazul, vorbesc acum numai din amintiri).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 5 2007, 11:27 AM
Post #27


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(kalua @ May 5 2007, 05:19 AM) *
Ce e cu FAQ-urile? Avem voie sa le traducem si sa le introbagi si pe ele? Daca da, ar trebui tot lucrat pe mai multe planuri pentru ca mi se pare ca sunt si diferite la diverse limbi (dar trebuie sa studiez cazul, vorbesc acum numai din amintiri).


girlies count me in .... numa spuneti-mi ce vreti sa traduceti (daca mai e ceva ) si iau si eu o felie. Deal? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post May 5 2007, 02:50 PM
Post #28





Musafir






H-ulica tu ce vorbesti acolo in Canada? Franceza sau engleza? Ca m-am apucat sa traduc tabelul din mijloc (ig 36-50) dar am ceva cuvinte pe care nu le-am stiut si nici nu le-am gasit in dictionar. Confruntand tabelul in engleza cu cel din franceza mi-am dat seama ca nu sunt chiar la fel. Da-mi un PM cu mailul tau, daca te pricepi la franceza....daca nu...singura solutie s-o intreb luni pe colega mea frantuzoiaca (de fapt e romanca, plecata de la 6 ani in Franta). Di si kalua, imi cer scuze ca n-am fost si eu la fel de prompta ca voi, dar m-a dat peste cap faza cu cardu' si s-a dus o juma' de zi aiurea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 02:55 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Scrie-le, Karina, le punem si pe ele cu titlul: "Reguli ca sa slabesti usor in faza I a regimului Montignac."
Si sint o multime de fete care cauta asa ceva pe Google si nu gasesc pe net si apeleaza la tot felul de diete cu prostii care le pun sanatatea in pericol...
De fapt ca ar fi o super idee ca sa traducem tot ce e cu adevarat de folos pe siteul oficial. Pentru ca nu toata lumea stie limbi straine. Si nu toata lumea stie ce is aia carbohidrati, lipide si glucide, de aceea multi chiar daca vor sa apeleze la Monti nu il inteleg si se lasa pagubasi...Uite, io a trebuit sa cotrobai ca sa vad ce e ala mic dejun glucidic si nici acum nu is sigura ca am inteles corect. Plus ca am economisi o multime de timp; toate fetele noi care intra in clubul MM ar putea fi indrumtate foarte usor catre linkurile cu informatiile puse extrem de clar si fetele vechi nu ar mai fi nevoite sa se repete la nesfirsit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 5 2007, 03:15 PM
Post #30





Musafir






A consultat mama dictionarul ei destept si acolo e tradus asa: Arrowroot = marantacee (cu denumirea latina in paranteza).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:04 AM