IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Dictionarul DOOM
claudia_s
post Aug 22 2006, 10:16 AM
Post #31





Musafir






eu cred ca va fi revizuit, poate nu chiar acum, dar in cativa ani sigur

in limba romana au intrat extrem de multe cuvinte din limba engleza pe care romanii le folosesc deja de mai mult de 10 ani, trebuiau sa apara si in dictionar

ceea ce au facut cei care au scos dictionarul a fost probabil sa dea posibilitatea romanului de rand sa se obisnuiasca cu aceste cuvinte noi, sa le inteleaga in sfarsit sensul si sa le poata folosi corect in vorbirea curenta sau in scris

atata vreme cat limba romana este o limba fonetica, nu cred ca ar trebui sa ne deranjeze ortografia de genul penalti in loc de penalty, sendvis in loc de sandwich (desi pe mine ca vorbitoare de limba engleza, va spun sincer, ma zgarie pe creier "adaptarile" astea)

parerea mea este ca in nici o alta perioada din istoria lexicului romanesc nu a existat o asemenea "inundatie" de termeni straini (pentru asta trebuie sa-i multumim erei IT si internetului) si nu putem face fata altfel decat asimiland si adaptand cat mai mult...nu cred ca exista alta cale, iar metoda Pruteanu mi s-a parut "doomed from day 1"

pe de alta parte, faza cu "nicio" (si orice alte expresii in aceeasi situatie) mi se pare un atentat la integritatea limbii romane, una este sa asimilezi si alta este sa strici structura regulilor de baza ale unei limbi. maine, poimaine vom vedea "intro", "intradevar", "sa", "la", "ia" scrise fara cratima in toate situatiile si fiecare intelege ce poate???!!!!

sper ca, totusi, mai exista cativa oameni acolo in colectivul editorial al dictionarului carora aderarea la UE sa nu le fi luat mintile cu totul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:11 PM