IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Micile domnisoare si moda
Philia
post May 5 2007, 10:35 AM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



pai fata se machia inca din clasa a 6a,iar fardurile si le tinea in ghiozdan,unde nu cauta nimeni.
cat despre bikini...nu stiu ce sa zic.acolo nu cunosc cazuri.desi eu purtam la 13 ani bikini (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si parca nu mi s a parut nici mie nici celor din jur ciudat!
iar despre viata sexuala e libera sa si o inceapa oricand dupa ce corpul i s a deyvoltat destul.aici chiar nu cred ca eu ca mama m as amesteca.as sfatui o,normal,dar nu m as amesteca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris
post Jul 9 2007, 02:02 PM
Post #22


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 6
Joined: 8-July 07
Member No.: 1,913



Multe produse de infrumusetare afecteaza tenul,irita ochii sau dauneaza parului (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) aceste efecte pot fi observate abia dupa o perioada mai lunga de folosire...De exemplu mama mea are aproape 40 de ani,nu a folosit niciodata fond de ten si sunt mandra ca am o mama care nu isi arata varsta,este foarte frumoasa!Pare mai tanara decat multe fete care nu au nici 30 de ani dar din cauza folosirii in exces a fondului de ten pielea lor pare imbatranita.Eu optez pentru folosirea moderata a fardurilor.Din cate stiu numarul persoanelor alergice creste considerabil anual si chimicalele de orice fel nu pot decat sa favorizeze acest fenomen (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) poate ar trebui sa pisam roca si sa colectam prafuri din mijlocul naturii pentru culori
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 13 2007, 11:43 PM
Post #23


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Eu de machiat nu mam machiat cand eram micutza mizutza doar strugurel. Dar tanga stiu ca purtam pe la 10 ani asta fiind pe la sfarsitul clasei a 4-a eram tare mandra de chilotei mei. Prin clasa a 7-a am mai inceput sa folosesc dermatograf, strugurine colorate si rimel asta ma tinut pana in a 8-a si incepand cu cls a 9-a fdt, pudra, rimel. Toate astea la scoala. Dar acuma cand mai ies in oras pun si eu ceva mai sofisticat ( mai adaug un dermatograf ceva fard de pleoape nu foarte multe)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 14 2007, 12:02 AM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Florina, draga mea, te implor, poti face un efort sa scrii corect? Ma gindesc ca te-ar ajuta si la scoala un asemenea exercitiu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 17 2007, 09:20 PM
Post #25





Musafir






Ce draguta e fetita ta, kalua! Arata ca un copilas cuminte, are in jur de 10 ani?
Fetita mea...de fapt este my stepdaughter are 11 ani jumate si se machiaza cu fond de ten, lip gloss..etc, tot tacamul, de numai de 11 ani nu arata! Plus intins parul cu placa! Nu stiu de unde i se trage...de la mine in nici un caz.
Scuze pt off topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 17 2007, 09:29 PM
Post #26





Musafir






Ceeee? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Si a mea a facut 11 ani in iunie. Iar eu ma fardez zilnic. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Si n-am vazut nici vreo prietena sau colega de-a ei sa-si puna frumusete din cutioara pe fata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 17 2007, 09:56 PM
Post #27





Musafir







Da, am sa pun o poza cu ea pe grup, sa vezi cum arata anul trecut, cu full make up pe fata. E foarte frustrant pentru mine sa o vad asa, ca nu am prea multe de zis in ceea ce priveste educatia ei. Daca mama ei ii permite...asta e. Si merge asa si la scoala, eu nu stiu cum le da voie.
Cred ca ar trebui sa ma mut cu discutia asta la categoria famile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Oct 17 2007, 10:18 PM
Post #28





Musafir






Doamne, happycat, dar fiica ta vitrega e fardata-fardata! Eu am crezut ca asa un pic cum se mai joaca fetitele, dar uita-te la ea, cu tocuri, fardata puternic, foarte ciudat sa vad asa ceva la varsta ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 17 2007, 10:44 PM
Post #29





Musafir






inca nu am vazut pozele deci nu pot sa-mi dau cu parerea.
daaaar: si sora mea a purtat tocuri de la varste FOARTE fragede (acum poarta rar), a dat atacul la fardurile mele la fel, destul de tinerica (12? 13 ani? chiar nu mai tin minte) daaaaaaar (repet, daaaaaar) nu a impiedicat-o sa isi vada de scoala si de toate ale ei (cu rezultate remarcabile as zice, a fost MULT mai buna la scoala decat mine, nu a pus probleme ca alte fete de varsta ei) samd. acum e un adult absolut normal (are 21 de ani) cu multe responsabilitati (scoala si servici pe cap, scoala la zi si facultate grea, la fel serviciul e foarte solicitant).
nu cred ca machiajele si lungimea fustei influenteaza prea mult dezvoltarea ulterioara. (iegzemplul meu: la 14 ani, adica acum vreo... 14, ma machiam, purtam fuste SCURTE, tocuri.... si ai mei nu au avut nimic impotriva. au preferat sa ma canalizeze ei spre niste directii decat sa o iau eu razna. si cred ca nu au facut deloc rau)

in fine- parerea mea e ca acum e in perioada in care se descopera ea, ca femeie. de aia isi pune machiaje pe fata, tocuri si fuste sexy, observa ca are sani, solduri, picioare, ca daca se uita intr-un anmit mod cad baietii pe spate...fiecare fata reactioneaza in alt mod. la unele se manifesta mai devreme, la altele mai tarziu. are menstruatie? de cat timp? (nivelul hormonal e varza in primii doi ani de menstruatie, corpul o ia razna rau de tot....)
daca mi se permite un sfat, incercati sa o convingeti sa nu poarte tocuri subtiri, daca tot poarta, sa aiba fie platforme fie toculete groase - in timp, afecteaza sistemul osos.

hai ca am scris o tona...

EDIT: am vazut si pozele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 17 2007, 10:46 PM
Post #30





Musafir






Asa e, poarta si tocuri si de fapt ceea ce o intereseaza pe ea 100% este felul cum arata. Cu scoala nu prea merge, visul ei e sa se faca coafeza!
Are cred mai multi pantofi decat am eu si jumatate din ei au tocuri foarte inalte. De felul in care se imbraca, ce sa mai zic, e de asemenea nepotrivit pentru varsta ei. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand va avea vreo 15 ani! She's gonna land herself into trouble. Si chestia e ca e foarte incapatanata, eu daca ii zic ca nu i se potrivesc toate astea, ea n-are treaba.
Mi-am amintit acum cum se imbracase cand am iesit in oras intr-o zi: cowboy boots maro, pantaloni baggy - verzi, rochie pe deasupra - bleu (pe care o folosea si drept camasa de noapte), pe deasupra o vesta cu blanita pe margine - bejulie. Si ea era convinsa ca arata foarte cool! (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

Completare, pt ca tocmai am citit ce a scris forte.
Asta mica ...e micuta, si toata treaba asta cu machiajul/moda a inceput de cativa ani. Acum are 11 ani, n-are sani, n-are forme deloc, e copil copil, n-are menstruatie. Fizic nu a inceput sa se dezvolte ca femeie, poate doar in mintea ei, nu stiu. Parerea mea ca a inceput muuuult prea devreme cu machiajul, o sa isi distruga tenul care la varsta asta e perfect. In plus, faptul ca la 9-10 ani aici copiilor li se face educatie sexuala la scoala nu ajuta deloc. Mai mult le baga niste chestii in cap pe care nu le inteleg prea bine. Nu stiu unde se va ajunge.


This post has been edited by happyCat: Oct 17 2007, 10:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:39 PM