IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> La cat timp va faceti analizele ?, sau mergeti profilactic la doctori?
fortelady
post Jan 30 2008, 08:40 PM
Post #21





Musafir






nu-i nimic foarte grav da' daca nu-i tratat cum trebuie, ca orice chestie, ar avea consecinte nasoale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 30 2008, 09:50 PM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



aoleu, ma faceti sa ma simt ipohondra (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) . am dat tone de bani la medici in ultimii ani. o tin mereu cu ORLul, motiv pt care am facut si unele analize de sange des, urolog, oftalmolog, stomatolog nu mai zic ca l-am pescuit pe elady (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dermatolog, am ajuns pana si la reumatolog!

oricum concluzia mea e ca te tratezi de una si dai in alta. acum ma doare cumplit burta de la niste antibiotice evident. MULTA sanatate, fetelor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Jan 31 2008, 10:54 AM
Post #23


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



Nu stiu cum m-am invartit, dar in ultimii 2 ani tot la 6 luni mi-am facut analize...

De fapt, stiu de ce (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) : ori de cate ori merg acasa, in RO, pac imi fac un set de analize. Si cum de obicei ajung de 2 ori pe an, se cam explica...

Ceea ce am observat in tarile prin care m-am perindat e ca exista un obicei ca lumea sa-si faca programari din timp pentru controale de rutina.

Acest lucru nu prea exista in RO. Nu zic ca lipseste cu desavarsire, dar romanii nostri pun inainte de toate alte griji decat propria sanatate, ceea ce e de-a dreptul trist (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Jan 31 2008, 11:26 AM
Post #24


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



eu imi fac cam la 6-8 luni, desi am o frica de aceee de imi vine sa o impusc pe tanti asistenta de-mi ia sange. eu am o doctora de familie foarte tampa, care de fiecare data ma intreaba de ce vreau sa-mi fac analize. ca si cum "nu esti bolnava, stai, femeie, acasa" (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) si de vreo 4-5 ani, nu mai trec pe la ea. prefer sa platesc tot ce-i de platit decat sa-mi fac o caruta de nervi pentru o trimitere amarata (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Jan 31 2008, 11:29 AM
Post #25


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



QUOTE(FluturasCuReactie @ Jan 31 2008, 12:26 PM) *
eu imi fac cam la 6-8 luni, desi am o frica de aceee de imi vine sa o impusc pe tanti asistenta de-mi ia sange. eu am o doctora de familie foarte tampa, care de fiecare data ma intreaba de ce vreau sa-mi fac analize. ca si cum "nu esti bolnava, stai, femeie, acasa" (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) si de vreo 4-5 ani, nu mai trec pe la ea. prefer sa platesc tot ce-i de platit decat sa-mi fac o caruta de nervi pentru o trimitere amarata (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)


Fluturas, ia schimb-o de urgenta! E dreptul tau sa ai un medic de familie capabil! Nimeni nu te poate obliga sa ramai la ea...Vorba ceea, tu o platesti, dar nu beneficiezi de serviciile ei... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Jan 31 2008, 11:36 AM
Post #26


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



i-as trage vreo doua, in loc s-o schimb (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) oricum, in constanta asta mare, fie ca te duci cu trimitere sau nu, platesti. plus ca zilele trecute am avut nevoie de o adeverinta de la medicul de familie pentru carnetul de marinar si dupa ce mi-a dat-o, se uita lung la buzunarele mele. eu, fata (ne)simtita, i-am urat o zi buna si la revedere (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Jan 31 2008, 11:43 AM
Post #27


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



Fluturas,

Excelent! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)

Medicii de familie fac in general o adevarata campanie de recrutare a pacientilor. Si de obicei au cu sutele, de unde si salariile lor destul de mari! Asa ca sa faca bine si sa-si mai indrepte ochii si spre niste reviste de specialitate, poate mai invata ceva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Jan 31 2008, 12:05 PM
Post #28


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



pai tocmai de-asta nu vreau sa-i dau nimic niciodata. eu pentru ce mai platesc la casa de asigurari? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Jan 31 2008, 11:04 PM
Post #29


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Medicii de familie din Bucuresti au cel putin 2.000 de pacienti pe lista. Unii ajung chiar la 4.000.

Claudia, mai subtire cu AB alea ca-ti faci stomacul varza. Si daca totusi le iei o perioada mai lunga, nu uita de antimicotice (ketoconazol or stuff); altfel scapi de una, dai in cealalta ... (IMG:style_emoticons/default/idea.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 1 2008, 04:57 AM
Post #30





Musafir






la oftalmolog trebuie sa ajung cat de curand. nu mi-am mai facut un control la ochi de cand l-am nascut pe cel mare, adica aproape 13 ani. si oricum trebuie sa duc si copiii, ca a trecut deja un an jumate de cand i-am dus ultima data, asa ca ne controlam toti.
eu m-am lasat pe tanjala anul trecut (a fost o incurcatura, de fapt) si n-am ajuns la analizele regulate. dupa un timp, ma trezesc acasa cu scrisoare de la cabinetul medicului de familie, ca se face un an jumate de cand nu mi-am facut PAP testul si sa sun sa ma programez. si asa m-am ales cu toate analizele facute. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 12:58 PM