IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce influenta are prezentul asupra viitorului?
pink
post Jan 23 2009, 06:42 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Multumesc Fanny.
Stiu ca nu mai sunt adolescenta, am uitat sa pun ghilimelele. In legatura cu ă, ţ mi-ar lau cam o vesnicie sa le folosesc fiindca nu le am pe tastatura si ar trebui sa le copiez mereu din alt loc.
Normal ar fi sa scriu corect, dar sa fim serioase se mai intampla si altora sa greseasc si nu sunt singura care scrie fara ă, ţ si restul.
Credeam ca elady e un forum pentru discutii nu pentru a critica pe cineva
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jan 23 2009, 06:54 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Pink, cred ca Fanny iti atragea atentia in legatura cu faptul ca ai scris "areti" si nu cum e corect, arati.
Nu era vorba neaparat de diacritice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Jan 23 2009, 07:05 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) upsy sorry atunci
Multumesc Philia!!! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)

Imi cer scuze pentru ce am spus mai sus Fanny, dar sunt obisnuita cu scrisul pe messenger asa ca mai fac greseli
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 23 2009, 08:55 PM
Post #14





Musafir






Vrau sa va spun ca in Ardeal foarte multa lume spune areti in loc de arati. Desi nu e corect si ma zgarie si pe mine pe urechi, cuvantul asta e folosit de multa lume, chiar din randul intelectualilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Jan 25 2009, 05:44 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



In legatura cu formele corecte de vorbire stiu ca exista DOOM 2, dar ca sa fiu in tema cu topic-ul ales trecutul are mari influente asupra prezentului. Prin aceasta afirmatie ma refer la faptul ca inca multi incearca sa se adapteze la noile regulile stabilite de DOOM2, insa se pare ca obisnuinta isi spune cuvantul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Astfel spus cred ca pana la urma si prezentul are mari influente asupra viitorului pana si in cele mai neasteptate detalii... totusi de teama viitorului nu trebuie sa uitam sa traim prezentul, nu?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2009, 05:51 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



DOOM2 e o aberatie pe care au combatut-o majoritateaa lingvistilor din Academie.
Iar ca sa poti vobi de DOOM2 ar trebui sa stii cam ce e in DEX. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Viitorul nu poate exista fara trecut.
In clipa in care iti uiti radadinile si nu iti cunosti limba, sansele din viitorul tau sint limitate.
Nu uita ca va trebui sa iti sustii pledoariile in limba romana. Iar necunoasterea ei iti va pune clientul in pericol.
Iar pierderea de procese din cauza unui bagaj de vocabular si lingvistic limitat este o sinucidere profesionala pentru orice avocat.

QUOTE

Cica asa se vede originea noastra de la Rim (Ram). Dar in faza timpurie a modificarilor ortografice postrevolutionare au amestecat regulile etimologice cu cele fonetice.
"Respectam limba romana, daca ne respecta si ea pe noi", spun cei de la Editura Humanitas, in justificarea nerespectarii noilor reguli. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)


QUOTE
... ma rog la Dumenezeu ca pana la vremea cand fata mea va merge la scoala Academia va "intineri" asa ca cineva sa isi dea seama ca nu exista un motiv sa zapacim complet de cap generatii intregi de elevi cu modificari care mai de care mai inutile si deloc savante.
QUOTE
Ieri, pe cînd scriam despre tarta de căpşune, mi-am adus aminte de o instituţie idioată, care mă calcă pe nervi: Academia Română. Ce legătură are una cu alta?

În opinia multora, Academia Română e o adunătură de moşi zaharisiţi, un azil de bătrîni jalnici, un cimitir al elefanţilor. N-am să merg în această direcţie, pentru că nu-mi plac discriminările – şi deci nici cele pe criteriu de vîrstă. Apoi, important nu mi se pare să fie pusă în discuţie bătrîneţea celor din Academie, ci modul cum au ajuns ei acolo.

Pe vremea comunismului – cînd au fost unşi cei mai mulţi dintre cei de acum – ca să intri în Academie trebuia să fii în graţiile regimului. De multe ori, aproape că nu mai conta valoarea profesională, ci faptul că erai „tovarăş de încredere”. După Revoluţie, acest algoritm s-a păstrat. Să ne amintim, de exemplu, cum a fost făcut academician Eugen Simion şi apoi preşedinte al Academiei – şi el tot un tovarăş de încredere, de data asta al lui Ion Iliescu.

Dar să revenim la tarta noastră de căpşune. Academia mă enervează de fiecare dată cînd dă un ucaz cu privire la limba română. Nu reiau aici dezbaterea legată de grafia cu „â” şi „sunt”, că deja ăsta e un subiect peste care a trecut destul timp. Este evident de ce parte a baricadei mă aflu – din moment ce scriu în continure cu „î” şi „sînt”. Ţin doar să amintesc că, în cazul luării respectivei decizii, singurii care s-au opus au fost tocmai lingviştii din Academie.

Ajungem mai în zilele noastre, la al doilea val reformator – cel cu „niciun” şi „nicio”. Ei bine, cu ocazia aceasta, au fost acceptate în cadrul vorbirii corecte tot felul de aberaţii, de greşeli de limbă. De exemplu, dacă pînă atunci era corect doar „un kilogram de căpşune”, iar „căpşuni” era pluralul de la „căpşun” (planta), acum sînt acceptate ambele variante. Dar, pînă la urmă, „un kilogram de căpşuni” nu-mi sună chiar atît de rău ca „un kilogram de cireşi”… (Da, acum este corect şi pluralul „cireşi” pentru fructe!) Ceri la piaţă cireşi şi trebuie să vii cu camionul să-i încarci.

În mod sigur, aceste modificări s-au făcut fiindcă termenii greşiţi apăreau la destul de mulţi vorbitori. Dar, conform aceluiaşi raţionament, trebuie să ne aşteptăm ca în curînd Academia să decidă că e corect şi „omul care l-am văzut”. Nu de alta, dar din ce în ce mai mulţi nu ştiu de „pe care”. Ca să nu mai vorbim că, printre aceştia mulţi, se numără însuşi premierul României. Păi, ce mai aşteptăm? Să dăm rapid o lege care să stabilească faptul că omul vorbeşte corect!…
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Jan 26 2009, 01:51 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Multumesc Maŕt stiu asta, dar problema e ca fiind in clasa a-12-a profesoara mereu vorbeste de DOOM2. In ceea ce privste vocabularul stiu ca mai am de lucrat la el si din pacate messenger-ul isi cam pune amprenta (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2009, 02:56 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pink, poti incerca sa scrii corect si pe messenger. In felul acesta te vei obisnui. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Va fi mai greu la inceput, insa rezultatele vor fi din ce in ce mai bune.

QUOTE
Din păcate, DOOM2 ne propune să transformăm limba română în altceva. Legitimizarea unor grafii ca "lookul" ne va face să ne întrebăm la un moment dat dacă nu cumva şi "alcool" se citeşte [alcúl]. Acest "site", la fel, se suprapune cu "plite" şi alte "termite", care probabil ar trebui acum să devină [pláit] şi [termáit]. Pentru mine "site" rămâne, totuşi, cuvânt străin. -- donjoe
Nu e vorba că România ar fi o clasă de elevi care face mofturi că a primit o temă prea grea. Masa vorbitorilor nu e organizată, fiecare individ sau grup foloseşte ce-i convine. Dacă francezii au preferat "souris" pentru "şoarecele" din plastic, aşa îl au. Dacă românii vor prefera "sait" pentru "pagină de Internet", atunci "sait" va spune la un moment dat şi Academia. - donjoe

Utilizarea de xenisme atunci cînd ai un cuvînt al tău este un snobism. După mine, cuvinte ca "team" folosit în sport în loc de "echipă" e pur snobism: sună mai cool.
Utilizatorul care a v-a corectat "sait" în "sit" cu justificarea că există în DEX a greşit. La momentul actual nu ştiu nici un dicţionar care să prevadă sensul de pagină de internet pentru "sit". Nu reuşesc să găsesc însă la Wikipedia:Limba română conţine diacritice locul unde vi s-a dat justificarea asta, ci doar un loc unde un anonim a modificat "sit" în "sait" după care Romihaitza a anulat modificarea. La anularea rapidă a modificărilor din păcate nu avem posibilitatea să introducem şi explicaţii.

Vă dau dreptate şi în privinţa DOOM2-ului. A introdus în ortografie reguli pe care nu le-a cerut nimeni, în morfologie a acceptat greşeli, iar în vocabular a adus cuvinte care nu respectă felul de a fi al limbii.

Singura şansă a limbii române este ca vorbitorii care ştiu ce vorbesc să se opună. Au existat şi în alte ţări dicţionare şi legi de natură lingvistică pe care lumea nu le-a acceptat şi care au rămas doar în istorie ca încercări ratate de a "îmbunătăţi" limba.


Dintr-un forum de avocati

QUOTE
De curand am observat anumite modificari ale gramaticii noastre dragi (pt. unii - prea putini, din pacate!). Bine, modificarile au aparut din 2005, odata cu aparitia Dictionarului Ortografic, Ortoepic si Morfologic 2.
Potrivit acestuia, nu se scrie corect "NICI O", sau "NICI UN", ci "NICIO" si "NICIUN". De asemenea, se considera a fi corect spus "CIRESI" si nu "CIRESE", "CAPSUNI" si nu "CAPSUNE".
Mai mult "ODATA" se va scrie in toate cazurile impreunat.
Pe langa aceste modificari, in DOOM 2 sunt cuprinse si alte modificari, ori precizari, multe dintre ele fiind de bun simt, impunandu-se a fi facute, zic io. Pe mine nu ma intereseaza respectivele modificari sau precizari, ele fiind un lucru normal. Ma contrariaza, intr-o anumita masura, modificarile relatate de mine mai sus. Si nu neaparat modificarile in sine, cat motivul pentru care s-au facut. Sau scopul.
Consider ca, daca se merge pe linia asta (sa nu zic in halul asta), in scurt timp vor disparea cazul acuzativ si acordul dintre subiect si predicat, dintre regulile elementare ale gramaticii romane. Adica, e mai simplu sa inscrii intre regulile gramaticii anumite anomalii din vorbire si scriere, numai pentru ca sunt folosite de o masa foarte mare de oameni (agramati!), decat sa incerci sa-i corectezi pe respectivii oameni? In cazul asta, e grele...

QUOTE

Potrivit DOOM 2, se foloseste corect "CIRESI" si "CAPSUNI", indiferent ca e vorba despre fructe sau despre planta care le produce, ceea ce, repet, e aberant.
Si, ca idee, planta aia care face capsune/capsuni e cel mult o tufa, nicidecum arbore. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


QUOTE
Mie-mi place mai mult Doom 3 04.gif E mai cool..... Ce grafica... Ce suspans...
Despre doom 2 am ajuns la concluzia ca nu ma intereseaza.
"Niciosinguradata" nu m-am uitat in el. Am scris corect?
Dar acuma, daca stau sa ma gandesc, cred ca mi-ar prinde bine un doctorat la paris, cu bursa de la mosii aia decrepiti de la academia romana, cu tema "etimologia si ortografierea cuvantului capsuna sau de ce nicio se scrie intr-un cuvant".
Bleah.
Care a fost magniciful avantaj ca scriem sunt si nu mai scriem sint?????
Nu pot sa inteleg. Dar probabil ca din cauza mea. 04.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Jan 30 2009, 01:24 PM
Post #19


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Buna. Mi-am dorit de cand ma stiu un tatuaj si l-am facut anul trecut desii nu mai sant la varsta adolescentei. E si intr-un loc foarte vizibil, e si permanent si inca ma bucur de cate ori imi cad ochii pe el. Anul acesta il voi face pe urmatorul. Asa ca Pink draga, linistita poti sa iti faci unul, la urma urmei cui ii pasa ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 31 2009, 12:32 AM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Dificilo, tare rau sfat ai mai dat! (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Da` nu rau, ci IMHO periculos. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Nu mi-ar fi placut deloc sa fie fata mea si sa primeasca astfel de "indrumari".
Iaca, mie imi pasa.
Nu de tatuaj, ci de reactia celor din jur.
Si de reactia ei peste ani, cind va fi om matur.
Nu te compara cu ea, ar fi putut sa fie copilul meu sau al tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:33 PM