IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza economica mondiala
pescarush
post Oct 28 2008, 07:38 PM
Post #31





Musafir






Apropo de stock, ia uitati aici, quote of the day (acum am primit-o pe email):

HAHAHAHAHAHAHA!!!!!!


Quote of the day ... ON THE STOCK MARKET DECLINE...

"This is worse than divorce because I've lost half my net worth and I still have my spouse"

This post has been edited by pescarush: Oct 28 2008, 07:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 28 2008, 07:43 PM
Post #32





Musafir






Bine bine, deci recesiunea vine si peste noi in Romania se pare, si probabil daca vine o vom resimti mai acut decat alte tari. Intrebarea mea este : cam ce e de facut? E bine in perioade din astea sa pui bani la ciorap pt zile negre? Nu exista riscul sa se devalorizeze peste noapte? Si daca ai ceva mai multi bani ce e cel mai inteligent sa faci cu ei? Actiuni sub nici o forma daca nu esti dispus sa te lipsesti de ei, la banca iarasi e cu schepsis ca nu stii ce se mai poate intampla, in valuta nu ai nici o siguranta iarasi, deci ce D-zeu faci? Cumperi aur pe care apoi nu ai cui il vinde? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 28 2008, 07:55 PM
Post #33


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



VW si-a anuntat raportul pe trimestrul al III-lea si prognoza pe final de an? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Stiu ca ei ma ramasesera saptamana asta sa prezinte estimari. Cred ca ati auzit deja de Renault, Peugeot si alti constructori occidentali de masini. Toti si-au redus tintele cu mult si-n unele locuri au anuntat deja somaj tehnic sau inchidere de fabrici pentru ca nu mai vand.
In Romania, Dacia si-a redus tintele cu aprox 15% pe anul aceasta, dar sefii spun ca nu vor fi foarte afectati pentru ca au un produs ieftin. Ford zice ca va continua investitiile la Craiova cum si-a prognozat, astfel incat sa scoata prima masina "made in Romania" in iulie 2009. Nu inteleg de unde optimismul romano-american... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) mai ales ca la noi vanzarile de masini noi au fost afectati tare de importul de masini rulate din Germania, Franta etc. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Oricum, pe plan intern e atata valmaseala ca nu vom sti ce ne-a lovit cand ne vom trezi la pamant. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Angel, cei mai destepti analisti sfatuiesc sa economisim. Fara investitii si fara imprumuturi in perioada asta. Eu, sincer, daca as avea mai multicei i-as pastra in euro. Poate de luna viitoare reusesc sa pun deoparte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 28 2008, 08:19 PM
Post #34





Musafir






De ce in euro? A pierdut la paritate cu dolarul mai mult decat o gramada in ultima vreme. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 28 2008, 08:36 PM
Post #35





Musafir






Aurul si mai ales platina au pierdut si ele din valoare.
Eu as investi in niste fonduri asiatice. Dar bine ca n-am bani, nu-mi bat capul si cu asta. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si-n niciun caz de luat credite acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 28 2008, 08:41 PM
Post #36


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



La noi pt cateva luni bune dolarul americal cu cel canadian au fost la paritate, 0.98 sau ceva de genul de daduse toata Canada iama in US la cumparaturi pt ca diferentele de pret sint semnificative. Granita cu Vermontul e la 40km de noi. Pretul benzinei a fost mai toata vara peste 1.40CAD acum e si 1.02CAD ceea ce n-am mai vazut demult iar dolarul american acum e aprox 1.20CAD, deci dolarul US slabeste rar si doar pt o perioada oarecum limitata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Oct 28 2008, 08:42 PM
Post #37





Musafir






Mai bine investesc intr-un concediu d-ala turbat si-am scapat de-o grija (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )) Macar raman cu ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 28 2008, 08:55 PM
Post #38





Musafir






Eu as investi intr-un teren, dar nu prea am avut timp sa facem un studiu de piata. Evident ca nu-i vorba de banii mei (ca eu nu-s in stare sa fac economii), ci ne-ar ajuta parintii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 29 2008, 07:43 AM
Post #39


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pentru imobiliare ar fi preferabil sa astepti. E foarte posibil ca preturile sa scada.

(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Asa ma oftic ca n-am capacitati sa scot ban din piatra seaca. Se apropie momentul ca ala care stie cel mai bine sa speculeze, sa faca bani frumusei in viitorul apropiat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 29 2008, 07:35 PM
Post #40


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



au scazut deja preturile si pesemne vor mai scade
o cunostinta are o casa de vanzare si acum 2 luni se astepta la 400 mii euro pe ea ,acum spune ca-i pe la 200 (enorma diferenta)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2024 - 06:22 AM