IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Politica la zi
Diana.
post Jun 2 2008, 11:11 PM
Post #71


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dl maat se uita la nasul si mie imi vine sa sparg teveul; urla ZXJI de-mi vine sa sparg televizoru`.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Dec 8 2008, 04:57 PM
Post #72


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



PSD începe negocierile cu PDL pentru formarea Guvernului

Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, luni, că social-democraţii vor începe negocierile cu PDL pentru formarea Guvernului, conform deciziei Comitetului Executiv al partidului, precizând că o condiţie este neparticiparea UDMR la guvernare.

"Avem primul mandat de negociere cu cei de la PDL", a spus Geoană, menţionând că în favoarea acestei decizii s-au exprimat, în CEx, peste 40 de voturi. El a precizat că 17 membri ai CEx au votat "împotrivă".

Geoană a arătat că o condiţie în aceste discuţii o reprezintă neparticiparea UDMR la guvernare. El a menţionat, totodată, respectarea proporţiei de la votul popular din 30 noiembrie, precum şi păstrarea elementelor sociale din programul PSD.

Mediafax


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 13 2009, 09:30 AM
Post #73


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



mutat discutia la Criza economica mondiala
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 6 2009, 02:54 AM
Post #74


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am vazut un scurt fragment pe una dintre Antene. Duamna Curlungeanu a scos o perluta de zile mari... E purtatorarea de curvint, pardon, stergar a lui Nati Meir...
Ca sa vezi dom`le ce fac banii bosorogilor viagrizati: scot purtatori de cuvint direct din tol` conjugal! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
"Noi nu vrem sa reformam , noi vrem sa schimbam..."
Tuta asta a luat bacul cu zece? Cu zece ce? Zece mii de lei noi?

REFÓRM//Ă ~e f. 1) Transformare (radicală sau parţială) operată în vederea ameliorării unei stări de lucruri din viaţa social-politică sau economică
Fa, proasto, `geaba are barbat`tu bani, ca tu tot vita esti, faaa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 6 2009, 07:24 AM
Post #75





Musafir






Mai Di, ea vrea sa se bage peste tot, ca s-arate cat de multi-dezvoltata e. Mie mi s-a acrit de cate ori apare pe la tv. I-o fi frica ca o uitam si are grija sa ne improspateze memoria des.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 6 2009, 10:37 AM
Post #76


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Maat, ce limbaj! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Dar sa stii ca asa face ea tot timpul (am observat si din fractiuni de secunda, ca nu am rabdare mai mult sa nu schimb canalul cand apare). Cica invata neologisme cu un meditator (sa pozeze si ea in inteligeanta) si le exploateaza prin emisiuni dar mai incurca sensurile! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cred ca v-am mai spus eu ca tot incurca la o emisiune "desuet" cu "derizoriu"! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Te rog nu ma ataca, "cazi in desuet"!(de vreo 4 ori) Mai prosti si moderatorul si ceilalti ca nimeni nu si-a dat seama ci au fost chiar impresionati.

Dar sa stii ca eu am ramas putin socata ca e purtatorul de cuvant al lui Nati Meir. Iar el declara ca prin reusita lui "a facut istorie pentru Romania"! (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) El e candidat la prezidentiale, nu l-as alege, fie si doar din motivul asta! Iti asociezi imaginea cu o anumita persoana, inseamna ca esti ca ea, ai o admiratie pentru ea etc.

This post has been edited by sweet_girl: Jun 6 2009, 10:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 18 2009, 11:43 PM
Post #77


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



„The Economist“: „Translatorii vor avea dificultăţi în a-l traduce pe Becali“

Translatorii din Parlamentul European vor avea probleme atunci când vor încerca să traducă declaraţiile lui Gigi Becali şi să explice ce spune el despre homosexuali, evrei, romi şi femei, sunt de părere jurnaliştii de la „The Economist“.
Aceştia mai scriu că, deşi s-a născut în România, proaspătul eurodeputat foloseşte expresii greu de înţeles.
Ironică, publicaţia britanică îi linişteşte pe traducători, anunţându-i că, deocamdată, nu trebuie să-şi facă griji, deoarece Becali nu are voie să părăsească Romania, ca urmare a implicării sale într-un caz penal de răpire.
„The Economist“ atrage atenţia şi asupra lui Corneliu Vadim Tudor, care este descris drept un naţionalist, fost poet „de curte“ al dictatorului Nicolae Ceauşescu.


Vanghelie despre „Goagăl“ (Google) şi „domnul Herodot“
Prezent duminică la şedinţa Executivului, preşedintele Traian Băsescu a atras atenţia asupra situaţiei dezastruoase a învăţământului românesc, spunând că nu mai există şcoli care să pregătească mecanici şi tinichigii auto, în timp ce „despre păpădie şi salată, copiii pot citi şi pe Google“.

Comentariul cu iz ironic făcut de şeful statului la adresa ministrului Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a fost transformat într-o armă de unii lideri PSD, cu excepţia lui Marian Vanghelie, care nu a reuşit decât să comită încă o gafă!

Preşedintele PSD Bucureşti a afirmat astăzi că trebuie să se rezolve o parte din problemele românilor, nu să le spună Băsescu „ce trebuie să înveţe românii şi unde găsesc pe Goagăl, Gaghel (Google) păpădia şi unde să ne interesăm de domnul Herodot“.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 5 2009, 03:45 PM
Post #78


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Guvernul Croitoru a căzut poetic
Guvernul Croitoru a picat ieri în urma votului din parlament, cu 250 de voturi împotrivă şi 189 pentru.

Cabinetul Croitoru ar fi avut nevoie de 236 de voturi ca să treacă de parlament. Preşedintele Traian Băsescu trebuie să desemneze acum un nou prim-ministru, după consultări cu partidele. Pentru acest demers, nu există un termen-limită. Astfel, până la instalarea unui nou guvern, cabinetul Boc va rămâne în funcţie.
Ca şi Lucian Croitoru, noul premier desemnat va avea la dispoziţie zece zile să-şi facă echipa şi să treacă testul parlamentului. Dacă şi următorul cabinet va pica la vot în parlament, Guvernul Boc va continua să se ocupe interimar de treburile curente ale ţării. Oricâte guverne ar fi respinse, Traian Băsescu nu poate dizolva parlamentul până la alegeri. Dizolvarea ar putea avea însă loc după prezidenţiale.

Se întoarce la BNR
După votul de respingere din parlament, Lucian Croitoru a declarat că „misiunea lui s-a încheiat“, adăugând că nu are nimic să-şi reproşeze şi că nu este interesat de un post într-un viitor guvern. Acesta a spus că va continua să fie consilier al guvernatorului BNR. „Eu iau orice job în serios, l-am dus până la capăt, mi-am făcut datoria şi cu asta misiunea mea s-a încheiat. (...) Nu mi-am lăsat loc ca să-mi reproşez. Am făcut tot ce puteam eu ca să institui un guvern de care cred cu adevărat că ţara avea nevoie pentru reformele pe care trebuie să le facă. Vom vedea acum implicaţiile, după căderea guvernului“, a declarat Croitoru. Acesta a mai spus că a ales „cel mai bun guvern“ pe care putea să-l facă într-un timp atât de scurt, fiind o decizie „deliberată“. „După părerea mea, am ales cel mai bun guvern pe care puteam eu să-l fac. Am spus şi în discursul de învestitură, este prea puţin timp rămas pentru a căuta oameni care să înveţe să apese pe butoane. Aceşti oameni pe care i-am ales pentru echipa guvernamentală ştiu ce au de făcut şi ar fi apăsat suficient de repede pe butoane, astfel încât tot ce e în programul de guvernare să se petreacă pe perioadă scurtă. A fost o decizie deliberată, m-am gândit mult la ea şi cred că a fost cea mai bună“, a mai spus Croitoru, care a adăugat că munca depusă pentru formarea acestui guvern nu poate fi considerată o pată neagră în cariera sa, ci „o pată bună“.

Momente poetice în parlament: Tara arde si baba se cheaptana!
Prim-ministrul desemnat a recitat câteva versuri din Lucian Blaga, iar liberalul Varujan Vosganian nu s-a lăsat mai prejos şi a recitat din Eminescu. Întrebat de Crin Antonescu ce caută în parlament, Croitoru i-a răspuns acestuia: „Pelerini prin Indii sunt. / Ei trec râuri, codri, munte / şi se fac ei înşişi punte / când o ţin spre locul sfânt./.../ La Banares, la Madura / îşi întind în praf făptura.// Gândul lor e dovedit. / Omul nu-i decât măsura / unui drum de împlinit“. („Pelerinii“ de Lucian Blaga). Croitoru i-a făcut o dedicaţie şi lui Varujan Vosganian, legat de politica fiscală şi de criza mondială. „Din prag un gând se uită lung / Să-l las în casă? Să-l alung? / Cuvânt încerc-a se rosti: / Veni-va zi! veni-va zi!“. („Glas de seară“ de Lucian Blaga). În replică, Varujan Vosganian i-a răspuns tot în versuri: „Era pe când nu s-a zărit / Acum îl vezi, şi nu e“. („La Steaua“ de Mihai Eminescu).
Preşedintele Traian Băsescu a declarat că nu va da nici de această dată satisfacţie PSD, PNL, UDMR, dându-le guvernul pe care şi-l doresc, susţinând că România nu are nevoie de un executiv care să servească „oligarhii şi mogulii“, ci de unul pentru cetăţeni. „Eu îl respect pe primarul Johannis, dar este păcălit în momentul de faţă pentru că ştiu foarte bine cine se aşază în spatele lui: interesele lui Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie. Pentru că nu voi da satisfacţie nici de această dată să aibă guvernul pe care şi-l doresc ei, se va prăvăli din această după-amiază potopul de injurii şi atacuri pe televiziunile lui Vântu şi Voiculescu“, a declarat preşedintele. Traian Băsescu a anunţat că va desemna un prim-ministru „care să lucreze pentru români, şi nu pentru proprietarii trusturilor de televiziune sau pentru cei care în viaţa de zi cu zi manipulează preşedinţi de partide“.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 26 2009, 06:26 AM
Post #79


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



PNL si PSD, logodna cu acte. Basescu: Ziua de 6 nu le va aduce bucurii
UPDATE: PSD si PNL lupta cu acte, arme si bagaje impotriva lui Traian Basescu, in turul II al prezidentialelor. Cele doua partide, unul de drepta si altul de stanga, au semnat un "acord pentru iesirea Romaniei din criza".
Liberalii s-au angajat sa-l sustina cu toate fortele pe Mircea Geoana pentru fotoliul de la Cotroceni. In schimb, social-democratii promit sa-l nominalizeze pe Klaus Johannis prim-ministru, daca vor iesi victoriosi.

Klaus Johannis, aflat in strainatate, a trimis un comunicat in care spune ca este onorat de propunere.
Traian Basescu, candidatul sustinut de PD-L, Traian Basescu nu a ramas fara reactie la acordul incheiat: "Va asigur ca sunt hotarat sa nu-i las sa-si inhate prada".
Pactul semnat miercuri nu este unul stufos. Contine doar cateva principii care vor sta la baza guvernarii comune PSD-PNL:
- Liderii celor doua partide sustin ca vor reducerea fiscalitatii, transparenta si eficienta in cheltuirea banului public, dar si sprijinirea categoriilor sociale defavorizate.
- Acordul contine si obiective fixate de cele doua partide: scoaterea tarii din criza economica si refacerea solidaritatii si increderii intre romani.
- Liberalii si social democratii promit o campanie electorala comuna pentru turul II. Presedintele PNL, Crin Antonescu, a spus ca va participa la mitinguri electoarale alaturi de Mircea Geoana. In plus, vor fi tiparite si afise in care vor aparea cei doi. Pe de alta parte toata logistica PNL va fi pusa la dispozitia candidatului Mircea Geoana.
Liberalii nu vor sa renunte la cota unica si la masurile de stimulare a mediului privat. In plus, potrivit unor surse, ei ar vrea sa ii propuna lui Mircea Geoana sa scoata din prima linie a partidului sau personaje precum Viorel Hrebenciuc sau Ion Iliescu.

Zambitori si foarte relaxati - asa au venit social-democratii, dar mai ales liberalii, la intalnirea pentru semnarea acordului. De la moment, insa, si mai ales de la poza, au lipsit lideri importanti din ambele partide, precum Ion Iliescu, Viorel Hrebenciuc, Adrian Nastase sau Calin Popescu Tariceanu.
Nu se stie inca pentru cine vor pune umarul in turul II liderii UDMR. Potrivit unor surse din partid, legaturile dintre PSD si UDMR nu vor fi oficializate, pentru ca social-democratii si-ar pierde astfel sustinerea electoratului PRM.


Basescu: Mogulii i-au convocat pe liderii aliantei PSD-PDL la sediile lor
UPDATE - Presedintele i-a acuzat pe "mogulii" Dinu Patriciu, Dan Voiculescu si Sorin Ovidiu Vantu ca i-au "convocat" la sediile lor pe principalii lideri ai aliantei PSD-PNL, pentru a stabili strategia economica a Romaniei."Credeti ca la sediile firmelor acestor domni s-a discutat cum sa-i scoata pe cetateni din criza sau cum sa profite de criza Patriciu, Voiculescu si Vantu?", a declarat seful statului, care nu considera ca este normal ca aceste intalniri sa se desfasoare pe ascuns si sa fie devoalate de catre presa.

"Este cinstit sau corect ca oameni politici importanti, ca Iliescu, Nastase, Melescanu, Radu Stroe, Hrebenciuc sau Crin Antonescu sa fie convocati la sediul firmelor mogulilor", s-a intrebat Basescu.

Presedintele a ironizat "transparenta pe care o promit noua alianta si Mircea Geoana", dar si "independenta premierului fata de orice decizie importanta", din moment ce Klaus Johannis nu a fost prezent la respectivele discutii.

"Ma ingrijoreaza ca aceste decizii importante se iau in lipsa primului ministru al acestei aliante? De ce nu l-au invitat si pe primul ministru sa discute structura guvernului? Strategia economica?", a adaugat seful statului.

"In mod categoric, in spatele lui Klaus Johannis sunt asezati mogulii, dar domnul Johannis inca nu stie sau nu a realizat in ce se baga. Ii vad pe mogulii astia ca pe niste rechini care se invart in jurul datei de 6. Acolo li se pare lor ca este prada. Aceea este data după care li se pare ca, dupa 5 ani de neinghitit, au de inghitit prada pe care o asteapta", a declarat Traian Basescu.

El a adaugat ca are "o veste proasta pentru moguli": "Ziua de 6 nu le va aduce bucurii. Eu voi continua sa apar de lacomia lor interesele romanilor, indiferent cat de tare i-ar supara si cat de mult m-ar sicana impreuna cu partenerii lor din politica in indeplinirea mandatului. Sunt hotarat sa nu-i las sa-si inhate prada", a incheiat Basescu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 15 2009, 03:02 PM
Post #80


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Alegerile nu se repetă
Curtea Constituţională a respins ieri solicitarea PSD de reluare a turului II al alegerilor prezidenţiale. Pentru ca alegerile să fie invalidate, judecătorii ar fi trebuit să găsească o fraudă suficient de mare pentru a modifica ordinea celor doi candidaţi. Validarea lui Traian Băsescu în funcţia de preşedinte al României va avea loc pe 16 decembrie. Judecătorii CCR au constatat în unanimitate că, în urma turului de scrutin de pe 6 decembrie, Băsescu este ales în funcţia de preşedinte al României, „întrunind cel mai mare număr de voturi din cele valabil exprimate“. „Curtea Constituţională constată că domnul Traian Băsescu este ales în funcţia de preşedinte al României, întrunind cel mai mare număr de voturi din cele valabil exprimate. Prezenta hotărâre este definitivă“, se arată în hotărârea CCR.

Gheorghe Nichita: Presa şi colegii din partide aşteaptă să curgă sânge în PSD. Vor nume grele şi poate aşa va fi
Liderul PSD a adresat un apel la solidaritate şi calm. Când pierdem, plătim cu toţii, în echipă, spune primarul Iaşiului.
N-aş dori să reformăm partidul la televizor. Nu avem dreptul să expunem partidul unui circ mediatic. Nu trebuie să constituim tabere în partid, care să dezbată în public. Nu acest lucru îl aşteaptă de la noi cele 5 milioane de oameni care au votat proiectul PSD. Nu putem călca acest lucru în picioare, luând decizii sentimentale sau bazate pe interese proprii. Se pune întrebarea unde am greşit: când am ieşit de la guvernare, când nu ne-am ocupat de Ardeal, când am ignorat românii din diaspora sau din Moldova. Toată lumea poartă povara acestui rezultat. Port şi eu povara acestui rezultat. Asta e politică, regulile democraţiei, plătim cu toţi. Acum presa şi colegii din partide, aşteaptă să curgă sânge în PSD. Vor nume grele şi poate aşa va fi", a declarat astăzi primarului Iaşiului, într-o conferinţă de presă.
Acesta a adăugat că este nevoie de o analiză în partid: "Sunt unul din cei care am spus că e nevoie de o evaluare internă. Aş vrea să facem ceea ce aşteaptă votanţii noştri şi nu duşmanii noştri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 04:40 AM