IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mancaruri de Craciun. Cu poze., Ce ati pregatit, ce-o sa pregatiti...
Cleo
post Nov 21 2008, 09:52 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



- la cozonaci eu as alege tresa ruseasca (seamana putin cu cozonacul crapat) sau celelate dospituri haioase, carlionti etc

as face o piftie de curcan daca gasesc in rest, mai cercetez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Light Blue
post Nov 21 2008, 10:56 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 218
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,661



Buni a mea facea Scutecele Domnului cu julfa, o crema facuta din seminte de canepa. Tin minte ca ne placeau mai mult decat cele cu nuca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
camelia_cris
post Nov 28 2008, 11:14 AM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 7-November 07
From: Baia Mare
Member No.: 2,574



QUOTE(Maàt @ Nov 16 2008, 04:16 PM) *



Iti multumesc frumos, Maat! Anul acesta sigur o sa le fac! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu cozonacul crapat l-am facut de Paste, a iesit foarte bun, dar bineinteles ca nu atat de aspectuos cum era cel facut de Kalua. Oricum, a fost foarte apreciat! De Carciun, din lipsa de timp (eu lucrez si in data de 24), o sa apelez pentru aperitivele reci la o firma de catering, iar eu o sa fac mancarea calda si prajiturile. Ma gandesc la un pui umplut cu ficat. Oare ce garnitura ar merge ?

This post has been edited by camelia_cris: Nov 28 2008, 11:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 4 2008, 04:16 PM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Anul asta poate fac ceva mai special. Nu as vrea sa fac aceleasi feluri din fiecare an.
Spre deosebire de Kalua, eu m-am hotarat doar asupra desertului: Guguluf cu lamaie si mac si Chec la metru cu glazura de ciocolata.
Pentru ciorba ma gandeam la una pe ciolan afumat, cu tarhon.
De sarmale nu cred ca scap, dar fara ele nu ar fi Craciun, nu?
Voi ce idei mai aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 4 2008, 06:37 PM
Post #15


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu as face o ciorba acrita cu zeama de varza, dar de un' s-o iau? Cu perisoare din coca de carnat. Tare-i buna! Sarmale, insa s-ar putea sa fac de curcan sa vedem ce iese. Aperitive inca n-am decis

Vreau sa incerc tortul fraisier ca-i tare dragalas si am si-o reteta mai altfel care suna bine, crema cu ciocolata alba
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 14 2008, 06:13 PM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ok m-am decis (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

- supa de gaina (daca gasesc) ; carnea din supa o mancam cu sos de hrean
- sarmale din piept de curcan
- friptura de curcan si salata
- cozonac ca-i musai sa miroasa-n toata casa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Dec 14 2008, 06:45 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Eu vreau sa fac salata de bouef, sarmale de curcan sau de pui cu piftii si ceva dulce. Un tort (arata frumos rau ala din poza (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) si o prajitura ceva. Asta ar fii in mare. As mai face o salata de vinete sau oua umplute sau...nu stiu inca ce. Tare sunt curioasa cum or sa iasa sarmalele ca nu am facut pana acum decat de porc si vita (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) La salata de bouef stiu ca se poate pune telina in loc de cartofi. Incerc sa fac mancare mai putin grasa si ma gandesc sa iau si maioneza din aceea light care pana acum mi se parea cam acrisoara. Poate ma incumet sa fac de proba o portie mica sa vedem daca iese buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Dec 15 2008, 05:10 PM
Post #18


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Pesca nu pot sa mananc din aia (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Mi se pare prea grasa. Da' uite ca iau in calcul varianta asta pentru viitor. De ani de zile o fac cu maioneza din comert (e una buna care se cumpara ca painea calda insa imi scapa numele acum) si cred ca si anul asta la fel. Iaurt nu mananc deloc fiindca contine ceva la care sunt alergica (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) De fiecare data cand m-a mancat undeva sa iau sa pap am avut experiente neplacute. Pana una alta cred ca o sa fac ce deja am mai facut si stiu cum iese ca deja e scurta vremea pana in sarbatori (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 10 2009, 05:29 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



V-ati gindit ce meniu de Craciun aveti anul acesta? Eu sint inca in dubii daca fac exceptii de la felurile de mincare clasice... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 11 2009, 12:33 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am facut un prim pas: am comandat 1 kg de nuci umplute (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) va place de mine, nu?
Sarmalele nu vor lipsi pentru ca in timpul anului nu prea fac ( 2 - 3 ori maxim) si sunt clasice si nu-i Craciun fara sarmale (IMG:style_emoticons/default/punkistul.gif)
Doar atat e sigur, la restul mai mai gandesc. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:05 PM