IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Amenoreea, menstre neregulate
katarina99
post Nov 5 2007, 02:41 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 5-November 07
Member No.: 2,565



Salutare ! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sunt noua prin zona .M-am gandit sa cer si eu o parere in speranta ca exista cineva care ma poate linisti cat de cat .
Am 20 de ani si am o menstruatie... o_0 absenta... momentan.
ultima menstruatie a fost pe data de 31 iulie si de atunci absolut nimic (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) .Nu am mai patit asa ceva niciodata plus ca aveam un ciclu menstrual aproape .. perfect (25-29 zile) si brusc ciclul s-a intrerupt.
Am avut (si inca am .. incerc momentan sa imi revin ) probleme mari de alimentatie (anorexie) . In urma cu o luna am fost la un medic endocrinolog si in urma analizelor de sange am aflat ca am hiperprolactimie . AM urmat un tratament cu bromcriptina insa l-am terminat in urma cu o saptamana jumate si .. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) nimic...
Ar trebi sa mai astept putin sa vad ? AM citit despre bromcriptina ca exte uneori destul de greu de suportat (provoaca greturi ameteli somnolenta etc) insa eu m-am simtit cat de cat ok pe durata tratamentului , poate ca mi-a fost putin mai somn ca de obicei insa atat .

Va rog mult.. pareri .. sfaturi orice:) sunt foarte stresata simt k inebunesc
Mersi anticipat (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 5 2007, 02:47 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



nu prea ma pricep dar stiu de la o prietena care avea probleme tot cu anorexia ca si-a pierdut ciclul si ca i-a revenit la muuult timp. e f important sa cresti in greutate, ea cat a fost piele si os nu si-a revenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 5 2007, 02:51 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Katarina, in primul rind trebuie sa incerci sa te linistesti. Anorexia e o boala tare pacatoasa si daca nu o stapinesti, iti va crea o multime de alte probleme de sanatate, al caror final il stii...
O sa fiu dura, dar am sa te intreb: vrei sa traiesti? Daca da, sa stii ca acest lucru inseamna sa maninci sanatos si sa ii dai organismului tau nutrientii de care are nevoie. Mult curaj si incearca sa lupti pentru viata ta, ca e pacat! Curaj, daca ai curaj si constientizezi faptul ca cel mai important lucru pentru tine este sa fii sanatoasa si actionezi inconsecinta, totul va fi bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela s.
post Apr 19 2008, 11:20 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 19-April 08
Member No.: 3,736



Ce bune ar fi acele sfaturi...... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si eu sunt cam in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac .Zic in aceeasi situatie cu menstruatia.Nu am mai avut menstruatie din luna noiembrie 2007.Si am o oroare ptr medicii ginecologi .Nu stiu nici eu ce sa fac .Am auzit de duphaston , 5 zie cate 1cps la 12 ore.Dak afli ceva nou anunta-ma si pe mine .Te rogggg.
Ms. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 20 2008, 08:21 AM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



QUOTE(mihaela s. @ Apr 20 2008, 12:29 AM) *
Fetelor am si eu o MAREEEEEEE problema si cer o mana de ajutor.Ma cheama Mihaela si sunt intr-o mare dilema.Am 22 de ani , o viata sexuala activa , partener statornic si din luna noiembrie 2007 nu am mai avut menstruatie.Am o oroare ptr medicii ginecologi si nu stiu ce sa fca ca sa revina la normal.La inceput m-am speriat.Am zis ca este vreo sarcina, am cumparat teste de ........nu mai stiam ce-i cu mine si bineinteles .......negativ.



Eu nu inteleg ce inseamna oroare de ginecolog pentru o femeie care are o viata sexuala activa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 20 2008, 08:30 AM
Post #6





Musafir






QUOTE(mihaela s. @ Apr 19 2008, 10:20 PM) *
Ce bune ar fi acele sfaturi...... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si eu sunt cam in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac .Zic in aceeasi situatie cu menstruatia.Nu am mai avut menstruatie din luna noiembrie 2007.Si am o oroare ptr medicii ginecologi .Nu stiu nici eu ce sa fac .Am auzit de duphaston , 5 zie cate 1cps la 12 ore.Dak afli ceva nou anunta-ma si pe mine .Te rogggg.
Ms. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Mihaela nu exista sa ai oroare de un doctor, nu exista sa ai oroare cand vine vorba de sanatatea ta. Inconstienta asta o poti plati cu viata crede-ma. Tu nu mai ai menstruatie de 5 luni, asta e ceva de speriat . Mergi la doctorita de familie macar, daca nu vrei la un ginecolog, desi iti spun sincer ca iti vei multumi singura daca vei merge la unul.

(IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 20 2008, 10:19 AM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mihaela, pastilele nu sint bomboane, draga mea, NU se iau dupa ureche. Cieteste, te rog Automedicatia
In site avem informatii de orind primar: Amenoreea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 6 2008, 09:56 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Dar daca menstruatia dureaza 2 saptamani, poate chiar mai mult? Chiar daca de cateva zile e spre sfarsit...mi se pare cam aiurea.
Cunosc pe cineva care a avut menstruatia de 2 saptamani din cauza stresului, si apoi nu i-a mai venit cateva luni.
Mie nu mi s-a mai intamplat niciodata, si as putea spune ca e de la stres dar nu pot sa-mi dau seama daca e ceva grav sau e posibil sa fie stresul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post May 7 2008, 01:22 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Poate fi din cauza stresului, din cauza unor dereglari hormonale sau a unor alte boli.Si un endocrinolog e bine de vazut si, bineinteles ginecologul.
Eu am fost de curind la ginecolog si, pentru reglarea ciclului mi-a recomandat Femicurin, un supliment alimentar care contine o planta numita piperul calugarului.Dar atentie, nu se recomanda femeilor insarcinate sau care alapteaza.
Bineinteles ca cel mai bine e de mers la doctor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sisi
post May 7 2008, 05:17 PM
Post #10





Musafir






si eu am o problema asemanatoare . nu am avut menstra naturala niciodata tot din cauza tulburarilor de alimentatie . eu am fost la medic si am urmat diverse tratamente in urma carora am avut ciclu menstrual . Fara medicatie insa acesta dispare asa ca momentan ma indop cu Rigevidon .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:44 AM