IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mi-am luat pisica!
didilica
post Dec 8 2005, 03:57 PM
Post #21


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



Noi avem o matza, pe care o iubim de nu mai putem. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Cred ca e o corcitura de europeana cu ceva rasa cu blana lunga... E neagra, cu blanitza mai lunga, micuta de statura si cu 3 fire albe pe post de papion. Are niste mustati si niste sprancene super lungi... o frumusete (acuma stiti voi... si cioara o zis ca puiu ei e mai frumos 8))
Cand era mica, avea o mustata alba, printre toate celelalte negre. Era bestiala! Cred ca si-a schimbat mustatile dupa aceea, ca aia alba a disparut. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
E o adevarata jucarie, as sta sa o filmez o zi intreaga, la cate minuni face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 8 2005, 08:47 PM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



mie mi-e frica de pisici...  :'( Cre ca intr-o viatza anterioara o pisica mi-a facut mult rau!  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 1 2006, 10:46 AM
Post #23





Musafir






de pe un alt forum,un articol interesant!
QUOTE("mianna")
Cum intampini noua ta pisicuta

Gandul de a aduce acasa o noua pisicuta poate fi excitant dar si coplesitor. Iata cateva sugestii care vor face sa fie bine primita pisicuta si ca prietenia dintre voi sa fie de durata.

Asigura casa (nota traducatorului: nu, nu e vorba de asigurare impotriva incendiilor etc (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) )

Tine obiecte mici ca beteala, benzi de cauciuc, nasturi si margele in locuri in care nu ajunge pisica. Aseaza firele electrice unde ea nu ajunge. De asemenea ai grija cu produsele de curatat si cu plantele, pot fi daunatoare pentru pisica.

Transportor

Adu pisica acasa intr-un transportor. Acesta reprezinta un loc sigur si familiar pentru pisica atunci cand o scoti din casa s-o duci la veterinar sau in calatorii, si tine pisica ta curioasa departe de belele atunci cand e cazul.

Litiera

Ii poti explica pisicii ce astepti de la ea punand-o in litiera dupa ce a mancat. Pisicile nu au nevoie de o litiera mare, e mai potrivita una cu marginile mai joase (de un inch? mie mi se pare totusi cam putin).

Cum o inveti sa faca in litiera

Stai cu ochii pe pisicuta. Cand o vezi ca miroase prin colturi sau se ghemuieste, pune-o in litiera. Prinde-o de labutele din fata si sapa cu ele usor in nisip, sa inteleaga ca asta e locul unde sa ingroape mizeria. Daca se intampla un "accident", sterge-o cu un servetel de hartie pe care-l pui apoi in litiera. Pune apoi pisicuta in litiera si sapa din nou cu labutele ei. Nu pedepsi pisica fiindca a gresit. Asta n-o invata sa foloseasca litiera, o va invata doar sa nu-si faca treburile in fata ta.

Cand pisica incepe sa inteleaga, nu considera comportamentul ei ca fiind de la sine inteles. Continua s-o recompensezi dupa ce foloseste litiera.

Ingrijirea pisicii

E important s-o inveti de mica cu manevrele de ingrijire. Uita-te regulat in ochi, in urechi, in nas si in gurita. Uita-te la gherute ca s-o pregatesti pentru momentul in care i le vei taia. Peri-o sau piaptan-o regulat.

Dieta/nutritia

Pisicuta mica are nevoie de alt tip de dieta decat cea adulta, intrucat stomacul ei e micut si nevoile sunt diferite. Hraneste-o cu mancare speciala pentru pui. Da-i portii mici si frecvente.

Socializarea

Cea mai potrivita varsta la care sa adopti o pisica este 8-12 saptamani. Cu cele peste 12 saptamani e posibil sa te intelegi mai greu. Experientele din primele luni sunt importante pentru a-i modela comportamentul ca adult.

Pisicuta ta are nevoie de timp pentru a se adapta cu noul mediu, si a intelege asta e primul pas pentru un bun inceput. Pune-o intr-un loc mic, linistit, cu mancarea si cu litiera. Cand se simte mai confortabil ii permiti treptat accesul in celelalte camere. Vorbeste incet cu ea si mangai-o usor. Stabileste un loc anume si un orar dupa care o hranesti.

O pisica separata de fratiorii ei si privata de jocuri poate avea mai tarziu probleme de comportament. Joaca o ajuta sa se acomodeze cu noul mediu si este importanta pentru dezvoltarea ei. Statul la panda si vanatul unor prazi imaginare ajuta in dezvoltarea ei neuro-musculara.

Socializarea poate fi imbunatatita daca o mangai si o tii in brate frecvent. Dupa cum arata studiile, mangaiatul pisicii o face mult mai responsiva in viitor.

Expunerea ei la cat mai multe persoane e importanta pentru a-i diminua teama de straini si de pisicile adulte. De asemenea trebuie prezentata si copiilor. Arata-le copiilor cum s-o mangaie. Daca e tinuta departe de copii, cand e adulta ii poate respinge sau chiar musca.

Cum ii faci cunostinta cu alte animale de companie

Tine pisica intr-o singura camera cateva zile, dana celorlalte animalute sansa sa se obisnuiasca cu mirosul ei. Prima lor intalnire sa fie scurta si linistita, las-o doar cateva minute. Cele mai multe animale au propriul stil de acomodare, care poate dura cam o saptamana. Daca adaptarea e mai dificila, supravegheaza-le si ai rabdare. Ofera-i fiecaruia un loc unde poate merge cand vrea sa fie singur.

Prezentarea unei pisicute noi unui animal mai in varsta poate fi stresanta pentru acesta din urma. Indreapta-ti atentia in special spre cel mai in varsta, nu spre pisicuta, si asigura-te ca celalalt nu se simte amenintat de sosirea pisicutei.

Tinerea in brate si transportarea

Pune o mana sub pieptul ei si cu cealalta sustine-i partea din spate. Apoi pune-o usor in curbura bratelor tale.

Somnul

Pisicuta ta va dormi pana la 16 ore/zi. Stabileste-i un loc de dormit langa tine, dar gandeste-te de doua ori inainte de a o culca cu tine in pat. Odata ce se simte confortabil, e posibil sa doarma acolo cate zile va avea.

Joaca
Nu e o idee buna sa te joci cu ea cu mainile, degetele, mancarea sau hainele, deoarece pisicuta ta dulce va deveni o pisica mare, adulta, si nu doresti sa-i incurajezi comportamentul agresiv. Ia-i jucarii adecvate pentru a-si exersa instinctul de animal de prada; statul la panda, vanatoarea si urmarirea ii vor asigura un debuseu sanatos si adecvat pentru aceste manifestari. Nu folosi jucarii prea grele pe care sa nu le poata misca sau prea mici pe care le poate inghiti.

Loc de ascutit ghearele


Un asemenea loc e o investitie excelenta pentru pisicuta ta. Ii va permite sa zgarie, sa se intinda si sa faca gimnastica, toate in acelasi timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
esha
post Aug 19 2007, 12:23 AM
Post #24


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 16-June 07
Member No.: 1,812




Buna fetelor,

Si eu am un motanel, dar are o mica problema isi schimba blanuta 24 din 24 12 luni pe an. Nu stiu exact ce sa-i fac. I-am luat mancarica care ajuta pisicuta sa aiba o blanita frumoasa, pufoasa,etc... dar nu-ia placut..

Intrebarea mea este ce pot sa-i fac ca sa nu mai lasa blanita peste tot?

Multam mult si pupici la toate!


P.S. - periatul nu-i o solutie, nici nu-i place si nici nu-i eficient! kisses (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Aug 19 2007, 10:29 AM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



In perioada asta este normal ca pisicile sa naparleasca, daca zici ca naparleste tot timpul anului..pai nu este chiar normal. Incearca sa il duci la vet, sau cumpara de la o farmacie veterinara Vitaderm. Este un complex de vitamine pentru piele si par!!!
Iar in ceea ce priveste periatul..te sfatuiesc sa continui sa il perii....Prin periere indepartezi firele moarte, pe care motanasul le-ar inghiti cand se spala.
Cu ce tip de mancare il hranesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 28 2007, 05:35 PM
Post #26





Musafir






Pisica vecinii de jos a facut pui si se pare ca vom adopta unul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Din pacate singurul post ajutator de pe topicul asta e cel scris de forte.
Ce mai stiu eu: nu mai e voie de lasat geamurile si mai ales usa de la balcon intredeschise, adica asa:
(IMG:http://www.frau-und-technik.com/am-haus/Sicherheit/doppelfenster.jpg)

Ce trebuie cumparat:
- litiera
- "copac" de ascutit ghearele
- perie
- cusca de transport

Ce-mi mai trebuie?
Unde-i cel mai bine sa-i fac culcusul? In ce consta culcusul asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Sep 28 2007, 06:00 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Felicitari in primul rand! Eu una abia astept sa pui poze cu ea!
Iti trebuie in primul rand mancare de calitate, Royal canin, Hills...litiera si nisip...de preferabil care face bulgarasi (sunt diverse game pe piata)
In al doilea rand iti trebuie o lopatica, vase de apa...trebuie sa aiba mereu apa proaspata la dispozitie.
Cusca de transport este necesara si copacelul pt gherute ca sa nu te trezesti fara canapele:)
Culcusul te asigur ca si-l va alege singura...mai mult ca sigur..cu voi in pat! Dar ii poti cumpara un cosulet...desi exista riscul sa nu ii placa..la noi s-a intamplat asa!
Cel mai important lucru este sa ii faci vaccinurile si deparazitarile interne si externe ca sa aveti o pisica sanatoasa....restul le mai inveti pe parcurs!

Aaaa..inca ceva, cumpara-i jucarii..puiutii se joaca mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 28 2007, 06:01 PM
Post #28





Musafir






isi alege ea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) unde e mai moale, cald, pufos (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
[pe perna de preferinta]
asigura usile si geamurile cu plasa, in felul asta poti aerisi in liniste si nici nu se arunca matza pe geam

vad ca a fost Jolie mai rapida
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 28 2007, 06:06 PM
Post #29





Musafir






Plase avem la geamuri oricum, dar stiu eu cat e de desteapta pisica de sa-si dea seama ca dupa crapatura e plasa si nu aer?
Unii pun plase si la balcon, imi trebuie neaparat asa ceva? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Mancarea de calitate si vizitele la doctor sunt de la sine intelese. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 28 2007, 06:16 PM
Post #30





Musafir






nu, daca nu iese pe balcon (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
normal ca-si da seama ca nu poa' sa treaca prin plasa- o sa jeleasca vreo 2-3 zile si dupa aia se va obisnui cu ideea ca stapanii nu inteleg nevoia de independenta a unei pisici (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:00 PM