IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Testul Papanicolau, Bine de stiut pentru sanatatea noastra
fortelady
post Jan 25 2006, 03:43 PM
Post #1





Musafir






QUOTE
Dupa cele povestite de voi virusul asta este tare pacatos.  :(
Eu merg la gineco o data pe an, insa nu cred ca mi s-a facut si testul Papanicolau... Ii musai sa-l fac?  :-X Pun intrebarea asta pentru ca atunci ar trebui sa ma duc sa-mi fac analize peste tot... ca la urma urmei o boala poate aparea de oriunde.


pap-ul e util sa il faci macar o data la un an doi si anual dupa 30-35 de ani. in primul rand pap-ul arata starea generala de sanatate a colului uterin (daca ai rani pe col, celule precanceroase, HPV, tot felul de minuni). tinand cont ca ranile pe col netratate in timp dau tot felul de probleme (pana la cancer), si ca ele sunt nedureroase (pe de o parte); pe de alta parte- a 2a cauza de mortalitate de cancer la femei este cancerul de col (dupa cel de san), eu zic ca e foarte util sa il facem. foarte foarte util...
poate facem un topic separat despre papanicolau (as prefera sa il tinem 'curat' pe asta despre HPV)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 25 2006, 04:45 PM
Post #2





Musafir






QUOTE
elle_ni - > o sa iti trimit cand ajung acasa fiindca sunt la servici si nu este aici.
fortelady -> perfect de acord cu tine si submitui la cele spune de tine

Adaug: s-a descoperit ca in 80% din cazuri cancerul de col a fost provocat de HPV.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 25 2006, 08:27 PM
Post #3





Musafir






Eu am o nedumerire de alta natura .. de ce ziceti ca Pap II e de rau? Ca mie mi-a iesit asa si ginecoloaga mi-a zis ca nu e deloc anormal  ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 26 2006, 11:23 AM
Post #4





Musafir






papanicolau are 5 trepte de 'rezultat' in functie de starea de sanatate a celulelor
1 si 2 sunt bune (chiar foarte bune) tinand cont ca 2 apare mai ales cand ai ceva- vreo infectie, o rana micuta (deci chestii minore) care afecteaza putin starea de sanatate a celulelor
3- nu e chiar bun (in general se repeta)
4, 5- probleme mari (5 daca nu ma insel e simptom clar de  cancer)

mamei i-a iesit 2 inainte de operatie (fusese diagnosticata initial cu cancer uterin destul de avansat; am adus-o la Bucuresti si astia au re-inceput analizele; printre primele facute a fost pap-ul care i-a iesit 2 (imposibil in conditiile in care diagnosticul ei ar fi presupus si o invazie spre col)- cand au recitit biopsia la Polizu au ajuns la concluzia ca avea cu totul altceva si ca 'exista undeva in viitor  - peste 10-15 ani - o probabilitate oarecare sa faceti cancer daca lasati boala de care suferiti netratata'. dupa examinarea probelor care au fost luate din operatie (si 'vizual' si la laborator) au re-confirmat diagnosticul pe care il dadusera.
pap-ul ii iesise 2 pt ca avea o rana mica pe col
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 26 2006, 01:07 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



angeldust --> Pap II nu e de rau, dar nici nu inseamna ca totul e in regula. Pe de alta parte nici nu poate sugera intotdeauna o problema.
Mie tot timpul mi-a iesit Pap II si la fel..toti ziceau ca e ok. Inseamna pur si simplu ca sunt mici probleme la nivel de celule...parerea mea e ca ar trebui investigate.
De asemenea la toate prietenele mele tot II le-a iesit tot timpul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 02:50 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Xela, si cum putem "investiga" acele mici lucruri care totuis nu sunt ok, avand in vedere ca medicii spun ca la Pap II "e ok"?adica unde tre' sa ne ducem, ce sa ceream?k pana la urma omu' tre el sa ceara:"alooooooo, nenea doctoru', simt ca mor, da-mi ceva...", k altfel nici nu se uita la tine....

cred k in ziua de azi tre' sa faci circ la medic si sa-ti accentuezi un pic mai mult starea de rau pentru a fi bagat in seama de cadrele medicale, altfel "nu-i nici o problema, din asta nu se moare"...grozav concept in medicina noastra....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 26 2006, 03:00 PM
Post #7





Musafir






elle:
ai vazut fisa cu rezultatele de la pap vreodata?
e o chestie A4 cu tot felul de bife, tot felul de informatii; la un moment dat au si un spatiu in care scriu ei ce au gasit (in general atipiile la celule)- poti sa ceri medicului informatii de ce a iesit testul "2" de ex; sau interpretarea informatiilor de pe foaie.
nu e nevoie sa facem scandal - este dreptul nostru ca pacient sa avem informatiile privitoare la sanatatea noastra; dar - din lipsa de timp (de multe ori) dar si din comoditate, multi aleg sa nu dea informatiile decat la cerere.
as prefera sa pastram parerile despre sistemul sanitar romanesc la rubrica de social (s-a deschis un subiect acolo) si sa nu il poluam pe asta cu altele (e totusi un subiect important, multe femei nu isi fac pap-ul decat foarte tarziu si foarte rar).
de ex, stiati ca - dupa cancerul de tiroida, cel de col este cel cu rata cea mai mare de vindecare? conditia este ca el sa fie descoperit la timp, intr-un stadiu bun de tratament (adica- testul papanicolau). din pacate, el este a doua cauza a mortalitatii de cancer la femei....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 26 2006, 04:48 PM
Post #8


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



fortelady -> Da...am vazut si fisa...Mie mi s-a spus lejer ca probabil imi iese CII din cauza candidei si atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 26 2006, 08:30 PM
Post #9





Musafir






Mie mi s-a spus ca Pap I au doar femeile foarte norocoase sau cele care nu si-au inceput viata sexuala si ca majoritatea femeilor cu viatza sexuala normala au Pap II.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 27 2006, 11:54 AM
Post #10





Musafir






QUOTE
Mie mi s-a spus ca Pap I au doar femeile foarte norocoase sau cele care nu si-au inceput viata sexuala si ca majoritatea femeilor cu viatza sexuala normala au Pap II.

habar nu am. mie mi-a iesit 1 ... si mamei la spital 2 (ceea ce pt aproape 50 de ani  este exceptional :-) . probabil ca avem o baza genetica mai 'dura' (desi eu, cu antecedentele pe linie paterna- 3 cazuri de cancer in familie - tre' sa am mare mare grija)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:44 PM