IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Testul Papanicolau, Bine de stiut pentru sanatatea noastra
fortelady
post Sep 1 2006, 11:33 AM
Post #21





Musafir






ari, ai grija de tine!
Unde ai facut testul?
repeta-l la alt cabinet ca sa fii sigura...
cauterizarea nu are ce rau sa iti faca. dimpotriva, te scuteste de muuuulte chestii nasoale care pot aparea dupa.
din ce stiu eu e o procedura practic nedureroasa si usor de facut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia
post Jan 11 2007, 11:59 PM
Post #22





Musafir






Ma aflu si eu sub un ushor shoc...

Am 54 de ani. Toata viata am avut CII, am stat linistita pt. ca mi s-a spus de fiecare data ca e bine! Si m-am simtit o femeie puternica si sanatoasa !

Am aflat ieri ca am CII-CIII...

Mi-a intrat cuiul in creier!!!
Facusem un control de rutina, dar adevarul e ca parca simteam mai nou o sensibilitate, ceva vag, difuz in zona .....cum sa-i zic...sus-pelvina....
Mi s-a dat tratament cu ovule Colpotrophine, 18 ovule, apoi repetare cito-vaginlul...

Care e parerea voastra despre acest CIII? Mai scriu cate ceva din buletinul de rezultate:
"frotiu atrofic.... " si nu mai stiu ce
"accentuat proces metaplazic"
"prezenti nuclei ..hipertrofi "(nu inteleg bine)
si mai sunt si altele pe acolo, nu reusesc sa descifrez...

Imi place sa fiu informata!! De-asta va rog sa ma ajutati sa ma informez! Multumesc mult. SANATATE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 12 2007, 12:02 AM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lucia (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/welcome.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
Eu... eu iti doresc multa sanatate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 22 2007, 09:19 PM
Post #24


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



poate ajuta ca argument pentru a convinge si femeile "mai rusinnoase" sa aiba grija de sanatatea lor.

,,Aproape 1.000 de romānce mor anual din cauza cancerului de col uterin. Medicii spun că, deşi boala poate fi depistată rapid, femeile nu obişnuiesc să meargă la doctor. Atunci cānd o fac, īn cele mai multe cazuri, specialiştii nu pot decāt să constate că boala este īntr-un stadiu avansat. Situaţia nu este diferită nici īn ţările vecine. Statisticile arată că īn Europa, la fiecare 18 minute, o femeie moare din cauza cancerului de col uterin.

Īn Romānia, īn prezent, aproape 3000 de femei sunt diagnosticate cu cancer de col uterin. Boala poate fi diagnosticată au ajutorul testului Papanicoloau - investigaţia medicală care depistează prezenţa virusului responsabil pentru această boală. Analizele sunt extrem de importante, mai ales că 8 din 10 femei active sexual se pot infecta cu acest virus. Īn plus, preţul unui test nu depăşeşte 40 de lei.

"Din nefericire pentru pacientă, īn stadiul 0 sau 1 al bolii nu există niciun fel de simptomatologie. Cānd apar sāngerări sau alte semne, boala este deja īn stadiu avansat", a declarat Gabriel Bănceanu, vicepreşedinte Societatea Romānă de Obstetrică Ginecologie.

Romānia marchează, īn acest an, prima dată, alături de alte state Săptămāna Europeană de Prevenţie a Cancerului de col uterin. Pānă pe 28 ianuarie, femeile vor primi informaţii legate de această boală prin intermediul unor pliante şi broşuri care vor fi distribuite īn maternităţi."
Sursa: Realitatea TV
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 22 2007, 09:28 PM
Post #25





Musafir






QUOTE(Lucia @ Jan 11 2007, 11:59 PM) *
Ma aflu si eu sub un ushor shoc...

Am 54 de ani. Toata viata am avut CII, am stat linistita pt. ca mi s-a spus de fiecare data ca e bine! Si m-am simtit o femeie puternica si sanatoasa !

Am aflat ieri ca am CII-CIII...

Mi-a intrat cuiul in creier!!!
Facusem un control de rutina, dar adevarul e ca parca simteam mai nou o sensibilitate, ceva vag, difuz in zona .....cum sa-i zic...sus-pelvina....
Mi s-a dat tratament cu ovule Colpotrophine, 18 ovule, apoi repetare cito-vaginlul...

Care e parerea voastra despre acest CIII? Mai scriu cate ceva din buletinul de rezultate:
"frotiu atrofic.... " si nu mai stiu ce
"accentuat proces metaplazic"
"prezenti nuclei ..hipertrofi "(nu inteleg bine)
si mai sunt si altele pe acolo, nu reusesc sa descifrez...

Imi place sa fiu informata!! De-asta va rog sa ma ajutati sa ma informez! Multumesc mult. SANATATE!

e relativ ok Lucia CII-CIII. probabil sunt tulburari de (pre) menopauza....
e foarte bine ca l-ai facut! si repeta-l cand zice medicul.. Eu zic sa vorbesti cu el despre toti termenii astia pe care nu ii stii, din cate stiu eu nu avem nici un medic pe forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 5 2007, 02:06 PM
Post #26


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Lucia un diagnostic asemanator am avut si eu...am facut colposcopie si apoi cauterizare in decembrie.
Azi am fost la un nou control si joi aflu rezultatul.Sa imi tineti pumnii.

Meg...nu lasa rana acolo...aceeasi greseala am facut-o si eu.mergi la mai multi medici si cauterizeaz-o daca auzi de mai multe ori parerea aceasta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 5 2007, 02:11 PM
Post #27


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Si eu mi-l fac vineri, pentru prima data. Sper sa iasa ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 6 2007, 12:44 PM
Post #28


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Am aflat de la cineva ca s-a inventat un vaccin impotriva cancerului de col uterin.Momentan pretul este cam piperat(in jur de 1300 lei), se face in trei etape si il pot face si fetele de 9-10 ani(deci nu e obligatoriu sa ai viata sexuala).Daca este adevarat ar fi minunat.Il faci si stii ca ai o grija in minus privind bolile ce ne pot afecta sanatatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Feb 6 2007, 01:50 PM
Post #29





Musafir






eu de vreo 6 ani imi fac anual papanicolau, cat despre vaccin ,BG e valabil si persoanelor adulte cu conditia sa nu fi avut virusul HPV . cel putin asa am auzit (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 6 2007, 06:32 PM
Post #30


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



E binecuvantare vaccinul asta in ciuda pretului piperat zic eu...
Joi voi merge dupa rezultate,am mari emotii si asa o presimtire negativa...(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:52 AM