IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Revolta" Adolescentina, cum s-a manifestat?
Teocris
post Jun 18 2008, 12:17 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ceva interesant Din ziarul "Sibianul":
QUOTE
Proclamaţia Adolescenţilor -Liceenii de la Colegiul Tehnic Independenţa

1. Nu suntem de acord cu promovarea unor false modele de succes în societate. Dorim să ni se ofere modele veritabile.
2. Deseori ni se cere să ne comportăm civilizat. De ce adulţii de la care luăm exemplu nu o fac? Propunem iniţierea unor campanii publice de educaţie civică şi pentru adulţi.
3. Adolescenţii nu sunt pregătiţi să devină părinţi! Dorim mai multă responsabilitate în viaţa sexuala şi informaţii deschise şi corecte adecvate vârstei.
4. Unii dintre noi am ales să fim fumători. Alţii, nu! Nu dorim ca pe stradă să respirăm fumul ţigarilor altora!
5. Şi fumatul pasiv e foarte periculos. Ne deranjează că nu se respectă legea în localurile publice, unde spaţiile pentru nefumători nu sunt amenajate corespunzător.
6. Comercianţii vând unele produse prin campanii care nu reflectă realitatea. Publicitatea mincinoasă poate dăuna sănătăţii noastre!
7. Programa şcolară e prea încărcată. Nu ne mai rămâne timp pentru dezvoltarea personală, pentru sport şi divertisment.
8. Ajutaţi-ne să folosim inteligent şi util timpul liber.
9. Avem discipline şcolare care nu ne pregătesc pentru societatea în care trăim.
10. Societatea actuală nu susţine dezvoltarea talentelor şi priceperilor personale. Adevărata valoare a unei ţări este resursa umană. Investiţi în noi!
11. Vorbită de unii, limba română scârţâie. Să încercăm să nu mai chinuim limba română!
12. Nu ne judecaţi după frizură sau vestimentaţie, ci acordaţi-ne şansa de a vă arăta de ce suntem în stare.
13. Mamă, tată, banii pe care ni-i daţi nu vă pot înlocui prezenţa activă în viaţa noastră.
14. Gestionaţi responsabil resursele planetei, vrem să trăim şi mâine.
15. DA pentru şcoala vieţii, NU pentru şcoala străzii!
16. Nu ne mai creşteţi cu cântece de luptă. Vrem copilărie, adolescenţă şi viaţă sigură. Nu arme, razboaie şi terorism.
17. Prea multe adolescente cad pradă traficanţilor de carne vie şi proxeneţilor. Avem nevoie de mai multă siguranţă şi transparenţă în informaţiile pentru obţinerea unor locuri de muncă în străinătate.
18. Fii FAN nu HULIGAN! Întrecerile sportive şi meciurile nu sunt războaie ci competiţii.
19. Ne deranjează ridicarea kitsch-ului la rang de cultură.
20. Ne dorim aceste lucruri: NE AUDE CINEVA?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 3 2008, 04:47 PM
Post #12





Musafir






Chiar azi imi aminteam ce rebela am fost eu prin liceu. Dadusem la un moment dat de un anturaj dubios si stiu ca voiam sa fiu "altfel". M-am tuns scurt, mi-am facut tepi, purtam pantaloni extrem de evazati ( pana la 50 de cm un crac (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ), ace de siguranta in urechi, cercel in nas...Cine era ca mine? Si ma simteam atat de bine ca eram diferita...Intre timp au mai trecut cativa ani si mi-am dat seama ca poti fi diferit prin atitudine si gandire, si ca sa fii observat nu trebuie neaparat sa te manifesti intr-un sens negativ. Bineinteles, si nevoia de atentie s-a diminuat de atunci. Insa de multe ori imi multumesc ca am avut cap si atunci, si ca desti toata lumea din anturajul respectiv cocheta cu drogurile usoare, eu am refuzat. Sunt mandra de mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 3 2008, 05:02 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Neith!

Am o presimtire ca o sa ne simtim tare bine cu tine pe forumul nostru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 3 2008, 05:53 PM
Post #14





Musafir






Sarumana, asa sper (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ia ca mi-am mai adus aminte. Inainte sa ajung la facultate tot timpul ma gandeam ca "ajung eu la Bucuresti, toate cluburile, viata de noapte, baruri ...aaahhh". In sfarsit am ajuns si in Bucuresti, si am cutreierat la inceput si cluburile. O perioada de 2-3 luni cred ca am iesit in fiecare seara. Ajungeam pe la 22 si plecam pe la 4, odata cu barmanii. Si ce mai dansam, si ce fite de diva aveam (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Acum cred ca au trecut vreo 8-9 luni de cand n-am mai iesit intr-un club. Prea mult fum, galagie, aglomeratie...
... problema e ca, acum, cand recitesc ce-am scris, incep sa ma simt batrana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 3 2008, 06:22 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Atunci inseamna ca eu ar trebui sa fiu considerata o mumie umblatoare pentru ca nu am mai fost intr-un club de ... 8 ani! Daca nu e timp... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Insa nici nu cred ca mi-ar placea orice club... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 3 2008, 06:35 PM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu sint mai potolita se pare daca nu mi-am transformat dramatic look-ul
insa in liceu am fost numiti "clasa fantoma" chiar la cancelarie pt ca daca ni se nazarea chiuleam cu totii si ni se nazarea destul de des. Altfel clasa cea mai buna din judet, mate-fizica eram tari la invatat dar anumite materii ni se pareau inutile. Cum ne prindeau profii cum ne dadaeu extemporal ca nu se stia a 2-a oara cand ne mai intalneam. Fumam (tigari Pescarush fara filtru ...cah!) in veceu la baieti si cand ieseam de-acolo iesea cu noi un nor de fum de-l taiai cu cutitul, caci ne-adunam vreo 20 la povesti. Ce chefuri faine si ce gasca grozava. Acum avem un grup pe yahoo. Multi au ramas prieteni la catarama si multi dintre ei se stiu de la gradinita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .. prietenii ca pe vremea copilariei greu se mai leaga astazi, dar sa nu deviez.

Adolescenta mea e marcata de zambete, uneori certuri cu tata ca nu ma lasa la chefuri " cine te aduce acasa?" si eu spuneam "toata clasa" iar el "ei lasa. alta data" (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) si eu plecam trantind usa dupa mine insa pana s-o trantesc deja imi spunea "sa nu trantesti usa" . Acum pt ca am si eu fata il inteleg atunci tiii ce dusman mi-era (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Neith bine-ai venit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 4 2008, 09:22 AM
Post #17





Musafir






eehh...perioada mea de razvratire a fost pe la 14-17 ani...ca dupa aia puteam sa vin la ce ora vroiam acasa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
de! daca m-a invatat sor-mea cu cluburile de mica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) aveam impresia ca nu mi se putea intampla nimic la 2 noaptea in oras...cand ieseam doar eu cu inca o tipa sau doua (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
tin minte ca ne-a dat mama odata afara din casa...pe mine si albina (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) adica nu gen "iesiti afara!", ci "de la 1 va gasiti alt loc unde sa stati" (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Sep 4 2008, 04:13 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Pe mine m-a sarit faza asta, adica s-a revoltat mama mai mult pentru mine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
In clasa a 12-a am venit acasa stupefiata ca o colega de-a mea isi vopsise parul....faza la care mama se uita lung la parul meu, ranjeste si ma intreaba....ti-ar placea un pic roscata? Am negociat cu ea si am scapat doar cu un castaniu
Alta faza, mi-a taiat toate tricourile XXL si blugii largi si mi-a cumparat blugi stretch si bluze normale...in care ma simteam dezbracata, pentru ca nu imi acopereau fundul!
Cand eram clasa a 9-a, la mine in orasul natal minorii nu aveau voie in discoteca. Si atunci se organizau seri dansante la liceu...sub supraveghera profesorilor, of course (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . Si n-am avut voie sa merg decat cu o singura conditie, sa dau jos blugii si adidasii si sa-mi pun fusta scurta si pantofi cu toculet
Nu am fumat in timpul liceului dar m-a intrebat de multe ori, nu de alta, dar sa-mi dea bani sa-mi iau tigari bune, sa nu fumez tampenii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Asa a incercat ea sa ma "strice", dar eu m-am tinut tare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
mai tarziu am inceput sa ies in discoteca, aveam si noi cei mici acces in sfarsit si sigura conditie pa care mi-o impunea era sa spun la ce ora vina acasa. Poate de asta eram deja satula de discoteci cand am ajuns la Bucuresti si acolo n-am fost de prea multe ori in cluburi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Sep 4 2008, 09:10 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Ca ne-a spus sa ne ggasim unde sa dormim e una. Dar cand a venit dupa mine in bar la 12 noaptea? Eu aveam 20 de ani, eram la ziua celei mai bune prietene. Evident si Rozy de 15 ani era cu mine. Si ne destrbalam noi acolo, si o aud pe prietena mea. Elena vezi ca a venit ma-ta! Eu..da sigur ca da. si-si face mama aparitia printre multi oameni beti pe acolo, ma ia de o aripa si ma scoate afara. Evident ca pe Rozy care era calare pe o masa, plina de chef, nu a vazut-o! si uite timp de 2 luni am fost intrebata cand mai vine mama la o bere (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Jenant (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 4 2008, 09:33 PM
Post #20





Musafir






Buahahahaha, albinutzo! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)


Ehe, facui si eu cateva chestii creţe, dar e de povestit si nu prea-mi vine la ora asta. Insa i'll be back! (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 05:16 AM