IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Meseria de web designer, si ce presupune ea
fortelady
post Mar 29 2006, 02:50 PM
Post #11





Musafir






eu vorbeam de end users. you know... amaratu' ala care da clic pe buy sau care iti viziteaza site-ul. ce faci, pui un anunt la intrarea pe site "interzis celor care intra de pe dial up si care au monitor de 14 inches". nu iti da nimeni voie sa ii ignori numai pt ca nu e in standardele tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revealed
post Mar 29 2006, 03:16 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 29-March 06
Member No.: 285



Unele chiar mai bine decat unii asa-zis web designeri cu "pretentii" bazate pe portofolii facute din siteuri la kilogram, vecinilor de bloc.

Tu daca ar fi sa angajezi pe cineva sau ai vrea sa-ti faci un site pt firma ce intrebi prima data? diploma de absolvire de a 8-a sau ce? Nu am zis sa ai 100 de site-uri in portofoliu dar tot trebuie sa fie ceva.

Partea proasta cu implicarea neavenitilor in webul romanesc este ca se produc pe baza rulanta o serie de siteuri care sunt ca si inexistente din cauza modului in care au fost create.
?? Explica

Exista o puzderie de siteuri romanesti facute de profesionisti de cartier care mai scot si ei un ban in plus ( nu am nimic cu ei, brava lor) insa nu pot fi de acord cu siteuri facute chiar de firme cu pretentii, in care structurarea este total defectuoasa, functionalitate nu exista, vizitatorul este plimbat fara rost pina sa gaseasca informatia care ii este necesara (in cazul in care nu a plecat dupa maxim 30 de secunde cum se intimpla in od normal) si tot felul de "nimicuri" de acest gen.

Asta tine de naivitatea clientului.

Ce este cu adevarat rau in webul romanesc este ca se pleaca de la premisa ca proprietarul siteului oricum nu are habar ce inseamna un site bun,

Pe nimeni nu intereseaza codul sursa, conteaza doar sa arate bine si sa fie usor de navigat.

ca nu are nici macar cunostinte despre ce inseamna marketingul online iar de optimizare web si cu ce se maninca nici nu se pune problema.

Din moment ce site-ul elady.ro are doar un cuvant cheie in tag-uri si rank-ul 0 pe google nu cred ca esti in masura sa vorbesti despre promovare web.

Mai exista si reversul medaliei care promite optimizare prin submisii automate, linkuri piramidale, text ascuns si alte texnici black hat... E penibil, insa se profita la maxim de nestiinta oamenilor ...

Voi ati folosit SPAM-ul, site-ul asta cam tot in aceeasi categorie se incadreaza.

Subiectul poate continua la nesfirsit, scuze, o sa revin, acum sint pe fuga.

Singurul dezavantaj al tag-urilor ascunse este ca daca este depistat iti iei ban pe google, yahoo. etc. si nu cred ca aceasta metoda poate afecta utilizatorul site-ului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 29 2006, 03:26 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Spam? Cred ca glumesti!
O sa iti trimit eu acum un forward la un spam daca tot tii... E venit pe 19 martie si are subiect Servicii Web Design [PUBLICITATE]. Iti suna cunoscut?!

Rank? La un site uploadat de pe 9 martie ce rank vrei sa existe?
Sincer, credeam ca vorbim despre acelasi lucru, insa tu esti cu chef de cearta, nu cu chef de discutii constructive...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 29 2006, 03:28 PM
Post #14





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) Revealed, din experienta mea cu end users (am avut destula - nu pe partea de internet ci de intranet - sisteme web based, puse pe un web server accesibil exclusiv din reteaua interna) - end userii habar nu au ce se afla in spate. nu e vorba de naivitate, ci ca pur si simplu NU STIU.
pt emulti daca e un flash frumos pe intro la site e atitudinea "moaaaamaaa ce meserias sunt "- fara sa stie ca 90% dintre oameni cand dau peste un intro la un site muncit (nu zic ca nu e muncit) zic "da de ce sa stau eu pe site-ul asta?" sau mai bazaie o muzica enervanta in spate.... l-ai pierdut definitiv.
cat despre "cum arata codul in spate" - in informatica exista cuvantul cheie "mentenanta". care trebuie sa se faca rapid si usor fara a rescrie un sistem intreg. ma refer aici la marile servicii web (magazine online, portaluri, site-uri complexe care au in spate si o interfata de administrare in mod web) nu un site cu 5-6 pagini.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revealed
post Mar 29 2006, 03:41 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 29-March 06
Member No.: 285



Scuze pt faza cu SPAM-u abia acum m-am uitat la refererii care i-a avut site-u. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Oricum cu 24 de refereri cu PR intre 2-4 recunoscuti de google pana acum nu o sa fie prea mare ranku'

Tu ai inceput cu linii subliminale si ironice, eu doar am continuat.

Cred ca ar fi mai bine sa schimbam putin subiectul ca, deja e ostila conversatia.




QUOTE(fortelady @ Mar 29 2006, 06:28 PM) *
(magazine online, portaluri, site-uri complexe care au in spate si o interfata de administrare in mod web) nu un site cu 5-6 pagini.


Eu vorbeam de alea cu 5-6 pagini, ca oricum portalurile sau mag. virtuale au toate in spate un PhpNuke , OsComerce, ZenCart etc..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 29 2006, 03:45 PM
Post #16





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) . da. trebuie sa revenim ontopic.
deci: ce trebuie facut cand te hotarasti ca vrei sa devii web designer? de ce trebuie sa tinem cont? care sunt greselile pe care multi le fac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 29 2006, 03:46 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Revealed, timpul o sa decida. Stiu asta din experienta, nu e primul nostru site... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Da mataluta optimizare web pe Google... ai sa ramii surprins.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revealed
post Mar 29 2006, 03:49 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 29-March 06
Member No.: 285



QUOTE(Diana @ Mar 29 2006, 06:46 PM) *
Revealed, timpul o sa decida. Stiu asta din experienta, nu e primul nostru site... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)


Sincer va urez un PR de 5 (ca doar nu-l dau de la mine) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)

Cred ca o sa ma abtin vreo 2 sau 3 posturi sa nu starnesc iar vreo cearta ca vad ca Diana e cu ochii pe mine. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Densen
post Mar 29 2006, 04:13 PM
Post #19


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 7-February 06
Member No.: 191



Cred ca e greu ca o singura persona sa faca un site cu un look profesionist cap coada. Daca are doua comezi in acelasi timp si un dead-line mai scurt, ce-i face? De obicei se lucreaza in echipa, nu?

On topic? Off topic?
Revealed, cand tu mentionezi SPAM-ul, cand este evident ca nu acesta este modul in care ai ajuns aici, mi se pare normal ca mesajele tale sa fie interpretate ca un mod de a cauta nod in papura. Eu cel putin asa le-am interpretat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revealed
post Mar 29 2006, 04:21 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 29-March 06
Member No.: 285



QUOTE(Densen @ Mar 29 2006, 07:13 PM) *
Cred ca e greu ca o singura persona sa faca un site cu un look profesionist cap coada. Daca are doua comezi in acelasi timp si un dead-line mai scurt, ce-i face? De obicei se lucreaza in echipa, nu?


Iese nasol cand se baga unu' peste ideile altuia.


On topic? Off topic?
Revealed, cand tu mentionezi SPAM-ul, cand este evident ca nu acesta este modul in care ai ajuns aici, mi se pare normal ca mesajele tale sa fie interpretate ca un mod de a cauta nod in papura. Eu cel putin asa le-am interpretat.

Mi-am cerut scuze pentru fraza cu SPAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 10:21 PM