IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

38 Pages V  « < 27 28 29 30 31 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru felul doi, Retete care nu ingrasa
irinica
post Mar 15 2008, 10:03 PM
Post #281


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Alinice, multumesc pentru reteta dar...nu stiu daca soia granule e conforma (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) . Of, ca o mancacioasa ce sunt (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) m-as bucura sa fie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Mar 16 2008, 04:31 PM
Post #282


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Maat, multam pt poze. Zau daca m-as fi gandit ca esalota e ceapa aia lunguiata. Iar fenicul vazusem, dar uite, niciodata nu m-am uita sa vad ce e.
Inca o data, saru' mana! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alinice
post Mar 29 2008, 04:50 PM
Post #283


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 283
Joined: 16-January 08
From: Piatra Neamt
Member No.: 3,047



Pentru doritori o noua reteta din soia...

CHIFTELUTE DIN SOIA BOABE

200 gr boabe de soia
200 gr. ciuperci
o lingura faina de naut
o ceapa
o capatana de usturoi
marar si patrunjel verde
sare,piper
ulei pentru prajit

Boabele se inmoaie de seara.A doua zi se schimba apa si se fierb pana se inmoaie. Se strecoara si se fac cu blender-ul impreuna cu ciupercile oparite,ceapa si usturoiul .Adaugam verdeata tocata marunt ,sare si piper dupa gust. Pentru a le lega adaugam si o lingura faina de naut. Formam chiftelele , le dam prin faina de naut/soia si le prajim apoi le trecem pe prosop absorbant.Cred ca se si pot coace la cuptor pe hartie de copt si sunt mai dietetice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CyL
post Mar 31 2008, 11:54 AM
Post #284


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 149
Joined: 24-February 08
From: Constanta
Member No.: 3,360



suna bine piftelutele astea de soia.. dar chiar asa.. soia granulata, am inteles eu ca nu e conforma. too bad (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
eu le papam asa fietre si numai trase un pic in ceaun.. delicioase erau. ma lipsesc acum de ele si o sa ma dau pe soia boabe, desi nu prea am vazut prin magazine.

eu am pofta de o plancitica de soia, cand am timp o sa o prepar si o sa postez si lookul ei, e ceva improvizat de mine:
foi din faina integrala, iar amestec din: soia, ceapa verde, telina sau gulii mai bine, mult patrunjel, usturoi verde, ... condimentata bine si bagat la cuptor. cred ac dupa post pot sa pun si niste branzica slaba, nu? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si servita cu iaurt 0%
ma rog, asta e ideea, suna delicios , nush ce gust are, dar promit ca fac si va "poftesc" si pe voi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alinice
post Apr 1 2008, 02:55 PM
Post #285


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 283
Joined: 16-January 08
From: Piatra Neamt
Member No.: 3,047



Azi am facut reteta de pate din soia data ca exemplu pe un alt site si a iesit o minunatie si mult (375 gr.)

PATE DIN BOABE DE SOIA

150 gr.boabe de soia
o ceapa potrivita
o lingura paste de rosii
ulei de masline
sare,piper
pasta dintr-o capatana mica de usturoi
facultativ :boia de ardei dulce,chili rasnit,busuioc proaspat tocat,oregano

Se spala boabele de soia si se lasa la inmuiat peste noapte.A doua zi se clatesc si se pun la fiert.Cand sunt fierte se strecoarasi se fac pasta in blender.
Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei de masline si putina apa.(am pus peste ceapa si 5 ciupercute feliate)
Se adauga sare si pipper si la final pasta de rosii.Se amesteca in blender cu pasta de soia;se adauga pasta din usturoi pisat(usturoiul pisat se amesteca cu putina sare,ulei de masline si putina apa)si se potriveste gustul de sare si piper.Dintre facultative eu am pus doar 1/2 lingurita chili si 1/2 lingurita de oregano uscat.
Se omogenizeaza amestecul si se pastreaza la frigider.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 1 2008, 06:56 PM
Post #286


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Salata de tofu fript cu de toate

Ingrediente:-tofu`ul se caleste cu pieptu` de pui in putin ulei,am adaugat oregano(m-am indragostit de condimentul asta),sare,piper,marar.
-ou fiert (taiat feliute),telemea de vaca,morcov taiat rondele,ceapa rosie (merge f bine si cea verde),salata verde.
Tofu`ul capata un gust f bun daca este fript,fata de gustul fad pe care`l are crud.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 29 2008, 12:37 AM
Post #287





Musafir






Dovlecei umpluti cu spanac si ricotta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 13 2008, 05:08 PM
Post #288





Musafir






Chiftelute-saratele-crackers a la Leea

Se amesteca branza de burduf cu niste faina de naut si seminte de susan (multe). Cu toate ca se obtine un aluat sfaramicios, se pot forma cu mana "chiftelute" si praji la foc mijlociu intr-o tigaie cu foarte putin ulei. Cu cat le faceti mai subtiri, cu atat ies mai crocante.
Se pot manca ca atare, reci sau calde, sau ca aperitic in cadrul unui meniu. Sau ca garnitura la ceva.

Eu am folosit telemea in loc de branza de burduf, de nevoie. Si am adaugat si niste seminte de in.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_8921.jpg)

L.E.:Se pot face si in cuptor, chiar e mai bine asa, fara ulei. Ies ca niste crackers si se pot pastra intr-o cutie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 14 2008, 07:49 AM
Post #289


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Hm, salivez la greu! Tre' sa fie o nebunie si cu telemea. Eu nu le pot face Monti, ca inca n-am gasit faina de naut, dar am de gand sa-mi macin boabe in rasnita.

Kalua, am o idee de fursecuri pentru micul dejun cu smochine macinate si faina integrala (nu stiu daca am citit asta undeva sau mi-a venit mie in cap). Ar fi de Monti sau nu, ce zici? (cred ca in afara de smochine, faina si apa nici nu le-ar trebui altceva ca sa se lege)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 14 2008, 09:50 AM
Post #290





Musafir






Leea, sar'na de reteta in primul rand! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Eu cred ca or fi si mai si cu branza de burduf, dar eu nu gasesc asa ceva decat la turc, care-i ceva mai la haisa.

Fursecurile, asa cum le-ai descris, sunt perfecte, mai ales pentru micul dejun. Ma gandesc ca s-ar potrivi poate si niste albus batut in ele, sa le faca ceva mai pufoase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

38 Pages V  « < 27 28 29 30 31 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 11:23 AM