IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Forta de munca migreaza spre strainatate, Tu ai pleca?
Meg
post Oct 19 2008, 05:43 PM
Post #51


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



in anul 1 trebuie sa ai peste 9
in anul 2 3 7 trebuie sa ai peste 7.5
sigur, .. ca m-am interesat eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
edit: de preferat este sa nu fii in primul sau ultimul an; obtii mai greu viza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Oct 19 2008, 05:56 PM
Post #52


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



deci nu merge ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 19 2008, 05:57 PM
Post #53


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ce?
esti in ultimul an sau .. ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Oct 19 2008, 06:06 PM
Post #54


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



sunt in anul 2 dar nu am medie! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cryst
post May 30 2009, 10:29 PM
Post #55


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 81
Joined: 12-May 09
From: Spania
Member No.: 6,465



Eu am emigrat cu catel cu purcel.
Dar se pare ca am facut greseala vietii noastre,cert este ca anul acesta ne intoarcem acasa.Motivul principal este fiica mea.Pentru ea am venit si pentru ea plecam.Am venit cu gandul la o tara curata fara coruptie fara nepotisme,vise maica,vise.
Aici nu numai ca se pot incalca anumite legi in picioare dar legiile sunt asa de permisive pentru angajatori ca de ei aduc bani la buget,astfel incat exista tot timpul o portita.
Am lasat in urma si eu si sotul slujbe bine platite ,aici castigam egalul de acasa, doar ca muncim mai mult.Zicea cineva de zile libere,da poate ca au cu 5 zile mai mult,depinde de regiune,dar si lucreaza (asta pt ca nu prea au auzit ei de organizare). In trecut lucrand pentru o multicompanie in Ro ,am invatat multe despre metode de lucru ,eficienta..bla-bla asta era job-ul meu.Aici ¨nada¨de planificare,se munceste haotic,asta in companiile spaniole ,pentru ca cele ce tin de restul Europei mai au habar.
Ca si trai ne-am obisnuit ,viata aici e mai usora ,exemplu :mergem la munte sau la mare la sfarsit de saptamana fara sa facem gaura in buget,stam si intr-o zona strategica pentru asa ceva.

Problema este la educatie,daca zice cineva ca in Ro nu se face scoala,sa vedeti aici.Nu o sa ma obisnuiesc cu sistemul lor si cred ca fac bine ca ma intorc.Copiilor nu li-se comunica notele de la examene,trebuie sa merg in fiecare marti dupa notare, ca sa vad rezultatele,asa ca nu mai vorbim de competitie.Copiii habar nu au de premii sau de cine invata cel mai bine.Eu am apucat sa vad catalogul ,si am realizat asa la o prima analizare ca fiica mea este printre primii,si doar dupa un de Spania.Programul este infernal,bietii copilasi nu mai au copliarie:9,15-12,45 si 15,15-16,45. De abandon scolar nu mai zic,aici i se cumpara copilului ce vrea ca a trecut clasa nu pt note bune. Bineintelesc ca exista si exceptii,dar 80% sunt cum va zic.

O sa regret in schimb ,cursurile extrascolare:muzica ,engleza(rar spaniol care pronunta bine),sport.Se platesc cam 15 euro pe luna de curs,dar merita fiecare banut.

Asa ca inainte de a pleca ,interesati-va bine,eu am gresit si imi asum vina...am gresit tara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post May 31 2009, 07:42 AM
Post #56


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Cryst, cat timp ai stat in Spania?Daca ai stat un an, doi, sa stii ca poti fi foarte subiectiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cryst
post May 31 2009, 11:02 AM
Post #57


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 81
Joined: 12-May 09
From: Spania
Member No.: 6,465



Da sunt aici de 2 ani.Sunt subiectiva?Poate, habar nu am ,dar daca nu ar fi fost scoala nu am fi plecat in Ro.
.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 31 2009, 03:37 PM
Post #58


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Cris, intereseaza-te si cum se face scoala acum in Romania. E mult diferita de cum am facut-o tu si eu si risti sa dai din lac in put, asa ca este esential sa-ti faci "temele" inainte. Te tin fraiele sa treci la un sistem care se schimba an de an si care este dependent pe de o parte de factorul politic si, pe de alta, de factorul "spaga", in cazul in care vei fi nevoita sa te confrunti cu asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cryst
post May 31 2009, 10:53 PM
Post #59


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 81
Joined: 12-May 09
From: Spania
Member No.: 6,465



Poate ca nu mai este aceeasi,dar nici ceea de aici nu e mai breaza . Exemplu :parintii au votat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) la scoala sa se reduca cu 1h pe saptamana matematica si 1h de spaniola (cica aveau prea multe),copii facand in schimb informatica si bune maniere,asta e la clasa fiicei mele ,clasa a 2-a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 1 2009, 07:24 AM
Post #60


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Daca tot ai spus de renuntat la ore, contrapartida aici este ca s-a decis (la nivel de minister) sa se reduca orele de sport si limbi straine la liceu (pentru ca e programa prea stufoasa), iar elevii de a 7 si a 8-a au stat in stress luna trecuta cand trebuiau sa dea examenul national (cel de care depinde repartizarea la liceu) pentru ca profesorii au amenintat cu boicotul. De altfel primul examen a fost amanat cu cateva zile din cauza asta. Ulterior, la romana s-a descoperit ca un subiect era redactat gresit, si s-au prins de asta copii. La diferenta de saptamani, si un subiect de la istorie a fost redactat gresit, dar si-au dat seama si l-au modificat in ziua examenului.
Scopul meu nu e sa te conving sa nu faci pasul, ci sa te informezi inainte ca sa stii la ce sa te astepti. Fiecare familie stie cum ii este ei mai bine, important e sa decida in cunostinta de cauza. Vorbeste cu mamici cu copii mai mari decat fetita ta si care iti pot da povesti reale, nu doar chestii reflectate in presa.
Si pentru ca tot e 1 iunie, la multi ani strumfitei tale! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2024 - 12:54 AM