IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pentru cele carora le place sa scrie proza sau poezie
Diana.
post Dec 13 2005, 01:32 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



http://www.elady.ro/articole/Povesti/

Unele dintre noi au un real talent la scris.
Cine stie, poate miine-poiimiine vom fi invitate la o lansare de carte. :estiok:
Nimic nu e imposibil !
Asa ca va invit sa va postati creatiile aici si sa ne lasati si pe noi sa ne bucuram de rodul imaginatiei voastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 13 2005, 01:46 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Care despartire?....

Care iubit e mai insensibil decat tine?
Care iubita e mai neputincioasa decat mine?
Care despartire sangereaza asa?
Care inima de piatra ar plange cat plang eu?

In ce zi ai hotarat sa pleci?
Care cuvant de-al meu te-a ranit atat?
Care autobuz,care avion,care tren te-a luat de langa mine?
Care maini se incolanesc acum de mijlocul tau?
Care cantece frivole se preling pe fata ta?

Pentru care realitate urata ai sacrificat utopia noastra?
Carui anonim i-ai dezvaluit secretele noastre?
DE CARE GEAM SA-MI IZBESC CAPUL?
CARE USA SA O SPARG?
In CARE CARCIUMA SA INTRU?
SI CARE MESE SA LE RASTORN?

Sa ma dau cu capul de perete?
Sa ies pe strazi sa ma arunc in fata masinilor?
Ce m-ar ucide cel mai repede?
Ce nu m-ar ucide dar m-ar face sa ma tarasc toata viata?

Sa te dau la Disparuti?
Sa dau recompense pentru cine mi te aduce?
Care despartire doare asa ca o durere de masea?

Nu cred..sufletul meu bolnav nu mai poate suporta astea..

Care rugaciune,care sfant te-ar aduce inapoi?
Care motiv m-ar face sa te uit?
Se poate??
Se poate sa mi se intample mie?
Dragostea e o batista pe care sa o sifonezi si sa o arunci?

Care hot te-a furat din buzunarul meu rupt?
Care hamal ti-a carat valiza?
Care maturator ti-a maturat urmele de pe strazi?
Care priveliste dichisita te-a pacalit?
Care imagine sarlatana ti-a atras atentia?
Care iluzii roz ti-au cucerit sufletul pur?
Care canibali ne-au sfartecat visele nevinovate?
Care creaturi ne-au calcat in picioare sperantele?
Care cutit ar taia acum ura din sufletul meu?
Care glonte mi-ar spulbera credinta in oameni?
Care apa te-ar curata pe tine?
Si care mormant te-ar izbavi de pacat?..


          Ochii tai…
Si imi vin in minte ochii tai,si vorbele tale,
Nu pot sa uit plecarea ta,
Si ranile sunt adanci..
Nu esti primul..stii foarte bine
Tu..ultimul meu iubit..

Acum esti departe,
Si eu ..intr-o camera de spital,la geamul umbrit de brazi.
In suflet cu o rana deschisa,
Si in mana cu o tigara..

Stiu..nu te vei intoarce..
De fapt,poate nici nu te vei mai uita inapoi.
Ehh,macar la sfarsit am respirat iubirea.
Eu nu te-am asteptat pe tine,
Eu,toata viata mea am asteptat dragoste..
Dar sa stii
Ca eu te-am iubit in golul cel mai apropiat de mormant al vietii mele..
………………………………
Ai plecat
Nu ai zis nici macar La revedere..
Inca se mai aud strunele din departare..
Dar eu nu am mai fredonat cantecul acela niciodata..
Acum,cu o ceasca de ceai in mana
Si cu un zambet amar,
Mi-am promis sa nu mai sufar,
Pentru ca eu te-am iubit in golul cel mai apropiat de mormant al vietii mele..

Nu am insistat sa ma iubesti.
Si tu ai plecat ca un nor alb manat de vant..
Eu am ramas.
Si am asteptat.
Pentru ca eu.. te-am iubit in golul cel mai apropiat de mormant al vietii mele..

……………………………….


Si imi vin in minte ochii tai,si vorbele tale…





Te voi iubi dupa ploaie…

Acum pleaca..
Comporta-te de ca si cum nu am fi cantat niciodata cantece de dragoste,
Comporta-te de ca si cum nu am fi memorat niciodata versuri..
Comporta-te de ca si cum  am fi fost doi pasageri in gara dragostei,care au pierdut trenul..
Tu pleaca..

Te voi iubi dupa ploaie,inainte sa-mi albeasca parul.
Te voi iubi dupa ploaie,cand strazile sunt ude si curate.
Cu fata mea imbatranita inainte de vreme,
Cu sufletul meu rebel,
Te voi iubi dupa ploaie
Si voi arde toti anii care au trecut in singuratate,pe altarul dragostei.

……………………………….
Acum pleaca.
Comporta-te de ca si cum nu am fi mancat niciodata inghetata pe malul marii,
Comporta-te de ca si cum as fi fost o simpla femeie  cu care ai stat si ai palavragit,
Si nu am pomenit nimic de dragoste..
Comporta-te de ca si cum  ca nu am fi  ras
De ca si cum nu am fi iubit aceleasi lucruri
Si nu ne-am fi plimbat in ploaie.
……………………………….
Te voi iubi dupa ploaie..
Nimeni nu va stii asta..Voi ascunde..
Dupa ploaie
In aer va fi miros de pamant ud,
Si vom trece amandoi pe sub curcubeu.

Te voi iubi dupa ploaie
Si nu voi spune nimanui ca te iubesc.
Poate ca asta e ultima ploaie pe care o vad,
Voi umbla uda pe caldaramurile ude..
Si daca intr-o zi voi muri,
Voi muri in ochii tai verzi..


Fara titlu
De data asta te sarut pe frunte..
Plec iubitul meu.
Stiu ca nu ma intrebi de ce,
De-aia te iubesc!


Nu moartea ne desparte,
Doar ca ..Plec,cu mandria in buzunar,
Si deja mi-e dor de tine,
Si stiu ca o sa plangi,
Pe ascuns in fiecare seara.
De-aia te iubesc!
...................................
 
Ne gandeam ca o sa avem bani
Si doi copilasi.
Dar acum..
Visul de a fi bogata il las saracilor,
Si dorul de a fi mama il las orfanilor..
Dar acum..Plec...


                 Ultima scrisoare
Asta e a zecea si ultima scrisoare pe care ti-o scriu..
Nu conteaza ce va fii de acum incolo..

Se zice ca fiecare iubire are in cer un inger.
Cand o iubire moare,ingerul plange
Si o stea se arunca in etern..
Ridica-ti capul,
Uita-te la cer
Toti ingerii sunt in doliu,
Si toate stelele se roaga sa nu pleci..

De luni de zile sperantele mele sunt in coma profunda,
Si bietul meu suflet asteapta urgent dragoste RH+..

Am trait cu tine o dragoste invechita,
Acum amintirile mele sunt demne de un anticariat.
Daca vrei insira-ti la piept in loc de insigne lacrimile mele,
Pentru ca eu am incheiat toate conturile cu dragostea,
Si am gonit rabdarea,
Si am salutat din nou drumurile fara intors..

Dar,tu sa nu plangi..
Mi-am promis ca o sa pastrez iubirea asta si fara tine..
Daca intr-o zi voi inchide ochii inainte de vreme,
Voi povesti ingerilor ce nu ti-am povestit tie.
Atunci vor curge doua lacrimi din ochii tai..

Ti-am zis..Asta e a zecea si ultima scrisoare.
Acum nu mai conteaza..
Tu esti calator spre iubiri noi,
Iar eu calatoare spre cele mai vechi singuratati.
La revedere..!..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 13 2005, 07:54 PM
Post #3





Musafir






                        A cazut o stea
                        iar inima mea
Plange dupa ea.
Te visez mereu ,cat imi e de greu
STIU NUMAI EU
Chiar daca sunt viu ,
Sufletul mi-e pustiu ,
Si as vrea sa fiu .
Cu  tine ,printre nori .
Tin o poza  de-a ta
Langa inima mea ,
As vrea sa te simt .
Mangai parul tau,
Imi e tare greu,
Pentru CA MA MINT.
Nu stiu unde esti,
TRAIESC DIN POVESTI
Ce mult imi lipsesti.
Of iubirea mea.
Cand vine noapte
Tu nu esti langa inima mea.
Cand vine noaptea,
Ce mult simt lipsa ta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 13 2005, 07:58 PM
Post #4





Musafir






                                      buna seara iubitul meu,

    Ma simt de parca am stat aici 1 an si nu doar 3 saptamani,si simt ca te am aici aproape ca si cd nu ne am fi vazut de diminata!DAR.......imi lipsesti enorm si mi e fffffffff dor de tine tuchi, si e greu si trist aici fara tine, fara nici un zambet sa pot rade macar o secunda si eu.
    Am uitat ce e ala un zambet; o clipire ; niste ochi care sa ma mangaie , sa ma doreasca; niste buze sa ma mai inmoaie ca-s ca o scoarta; niste brate sa ma stranga ca-s amortita si nu simt nimic;niste picioare sa ma inveleasca ca-s rece ca de gheata; niste degete sa ma aline, sa ma miste ca-s de piatra; o  fiinta cum esti TU ca sa ma iubeasca.
    Toate astea au devenit necunoscut, nedefinit si mi e frica, foarte frica ca nu am sa le mai stiu vreodata.
    Si n am mentionat ca mi e dor de un french kiss, ca sa ma topeasca, sa ma readuca la viata ca am murit si nu mai exist!Asa ma simt fara viata fara aer , fara tine sotul meu!
    TE IUBESC ENORM DE MULT si regret atatea zile cate voi avea ca am plecat de lg tine, si-s departe, si mi-e greu.
    Dra poate altfel nu as fi inteles iubirea ce ti-o port in suflet , nu as fi stiut ca da intradevar fara tine nu pot trai, cum iti spuneam in fiecare zi, in fiecare zi a existentei noastre!
    Nu pot sa cred ca in sfarsit DA este si vei fi omul lg care vreau sa traiesc o viata.
    Au fost atatea obstacole in viata noastra (si vor mai fi poate desi nu vreau)care ne-au aratat ca ne iubim si ne-au pus in fata faptului ca suntem una si aceeasi persoana!Dar care nu poate fi despartita nici la o departare ca asta.
    Eu inca respir prin tine si vad prin tine, si nu vreau , cum nici tu nu vrei,sa ne sufocam, sa orbim, ca sa MURIM!
    E mare iubirea dar dragostea adevarata rar o gasesti. Eu te-am, gasit pe tine, mi-am gasit dragostea si nu mai vreau sa-ti dau drumul niciodata, scumpul meu sot!
    Abia astept acea zi in care sa fiu a ta sotie, sa spun DA , la bine si la rau, la necaz si bucurii, pana cd moartea ne va desparti!
    Si vreau sa apucam ziua aia si sa fim fericiti.TE IUBESC enorm ciuci meu mic, drag si iubit!
                A ta sotie ce te adora si-ti simte lipsa in fiecare secunda
Iti dedic ce am scris si dc simti si tu aceleasi sentimente care ma strapung ,stiu ca si tu suferi, si suferi mult :

'' Cand tot se-nveseleste, cd toti aici se-ncanta,
  Cand toti isi au placerea si zile fara nori
  Un suflet numai plange si doru-i se avanta,
  La a ei plaiuri dulci, la a ei ''frati'' ''surori''. 
  Si inima aceea, ce geme de durere,
  Si sufletul acela , ce canta amortit,
  E inima mea trista , ce n-are mangaiere
  E sufletu-mi , ce arde de dor nemarginit!
  As vrea sa am o casa tacuta, mititica
  Sa tot privesc la munte in sus cum se ridica,
  As fi fericita macar inca o data
  In tara mea , in locul meu din pat.
  Langa cei dragi, ce i-am lasata in urma
  Fara sa ma fi uitat.............
  Ce-nseamna suferuita, ce eu le-am cauzat.
  Chiar daca moartea, ce raspande teroare-n omenire,
  Prin venele vibrande ghetoasele-i fiori
  Numai acolo m-ar adoarme in dulce linistire
  In visuri fericite m-ar duce catre nori!
  La tine-n brate draga ciuci,
  Langa iubirea ce o simtim in noi!
  Si ma gandesc mai bine, si imi aduc aminte...
  ...de blanda ta mustrare....
  ............simt glasul cum imi seaca..............
  Eu caut a raspunde, nu stiu ce sa raspund,
  Mi-ar fi parut mai bine in pamant sa ma scufund!
  Cu mainile amandoua acum fata imi ascund
  Si-a mia oara - n viata, un plans amara ma-neaca!!!!!!  ''

  TE IUBESC cum nu am facut-o niciodata, si nici nu o voi mai face. Reprezinti totul pentru mine, lumea universul TOT, si te voi iubi la infinit.
  Chiar dc spui ca-s numai vorbe..... te inseli caci ele spun ce simt, nu chiar exact ca nu pot descrie, ci e doar o parte ... MA ROG ca sa fim impreuna sa ne iubim numai asa cum stim noi.
                          NOAPTE BUNA SOTUL MEU IUBIT 
      A ta sotie....capsunica 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 15 2005, 10:49 PM
Post #5


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Va scriu aici povesti - numai asta imi umbla prin cap. Va voi pune unele care au facut deliciul multor amatori de fantezii ;).

Povestea motanului tarcat
Colti ascutiti, gheare incovoiate, uitatura amarnica, mers unduit in slujba pandei de orice fel: iaca motanul tarcat. Locuieste sub lavita cea lata a bucatariei, cu strai din blana de oaie alba si molatica. Sac de lapte gras si de lene, nu sta in toate cele patru labe prea multa vreme intr-o singura zi, nu cunoaste ce este acela un soricutz si nici ca vrea sa cunoasca.
Cand va creste va deveni povestitor: de-aia nu paraseste bucataria, atipeste numai, dar de dormit niciodata iar de zmotoceala nici nu poate fi vorba: o laba mai in joaca peste spinarile fratiorilor si urechile ciulite la povestile bucatariei.
Cam dulcege pentru gustul unui motan care se respecta, dar preferatul lui este Zmeul Zmeilor.
Daduse buzna mai zilele din urma, scotand flacari pe nari si parjolind stergarul de pe masa mare, cautand pe bucatareasa cu ochi turbati: pare-se nebuna ii furase niste oratanii si trebuia data socoteala. Navalitura zmeului l-a tinuit in mijlocul bucatariei, un` sa te mai duci cand urgia urgiilor intra cu opinca in strachina ta cu lapte...  .
Cand s-a invrednicit sa deschida ochii dupa hurducaiala care il zgaltaiese zdravan, s-a oglindit in ochii adanci, portocalii, ai zmeului  "Mananca-ma, manaca-ma, Zmeulache, daca poti!!!" Asa e: nu il mai prinsesera de mult sa-l spele, iar zmeul s-a inverzit brusc si a dat fuga afara, dand drumul motanului - fleosc! placinta pe podeaua de piatra.
Ametit, mai voinic decat voinicii cei tari (doar Zmeul nu fugise de niciunul pana atunci  ) isi undui coada pana sub lavita unde era indreptatit sa se refaca dupa asa o batalie glorioasa.
Modest, nu a grait nimic despre victoria nenadajduita, nici macar la cina din sala cea mare cand Fantasee isi deapana povestile si mesenii vad aievea, continuand povestea de unde o sfarseste bucatareasa.
"Miaoleu! Daca se inturna Zmeul?  "


Povestea viteazului
Umbla vorba in regat ca un viteaz zace ferecat in inima cetatii mele.
Mana stransa pastreaza robia fierului: amara pecete de sclavie, purtata milenii in sange si o eternitate in suflet.
Pivnitele Magicianului sunt adanci, intunericite si intortocheate, cu budane pantecoase, colonii de paianjeni si rozatoare constiincioase - ispitite adanc, nu se indupleca sa roada lantul greu al celui cetluit in stanca. Nu se putea vietui cu atata venin in suflet si in venele de sub pielea rece, speranta ucisa zacea disperata cu parul ravasit, ochi stinsi si buze mute – nu….nu…nu….
I-am auzit ruga in noapte – cere un vis, cat de mic, sfanta sfarseala pentru a-si odihni sufletul sub pleoapele inchise. I-am trims visul meu : pe un cer senin, ochii umezi si calzi ai sufletului pereche, parfumul mainilor care il grijesc, atingere molatica peste ranile lui adanci. I-am vazut sufletul secatuit de vise, m-a ingrozit golul si am urlat…

Povestea noastra ;)

"A fost odata ca niciodata un munte urias de gheata care plutea plictisit pe o mare turcoaz. Nu se lasase niciodata venerat de steluta argintie care, la capatul rabdarilor, ii marturisise taina tainelor. Dar, nenorocire!, iceberg-ul este scarbit de astfel de stelute. Indepartata, dar nu rece, mica dar nu neinsemnata, steluta il invaluie cu drag in fiecare noapte. El, de gheata, priveste la ea din cand in cand, pentru a da binete...si atata.
Vremurile au trecut, sorocurile s-au perindat, muntele de gheata s-a topit, iar din ultimul cristal de gheata, Soarele a facut repejor o...steluta."

Zmeul mesteca hulpav claponul copt si rastoarna peste cap o bardaca ametita de vin negru, aromat. Motanul meu tarcat se trage indarat dupa catifeaua grea.

"Toate marile turcoaz sunt munti uriasi de gheata topita: toate stelutele de deasupra lor iubesc in taina o alta viitoare steluta. Navigatorii cred ca distantele de la mare la vazduh sunt uriase, ca ei iubesc marile si stelele deopotriva. Dar taina marilor si a cerurilor instelate este alta, alaturata unui adevar crud: nimeni nu iubeste pe nimeni. Cu juramant de sange se pastreaza cheia lacatului care le leaga impreuna... "

Larg deschideti poarta sufletelor voastre,
N-am venit sa cerem ci-am venit sa dam...


Daca va plac, mai sunt vreo cateva. Sa va bucure sufletele  :-*.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 15 2005, 10:52 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No, la ce migrena am eu acum, povestile tale au picat ca un balsam...
Mai scrie, mai scrie...
:floricele:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 15 2005, 11:05 PM
Post #7





Musafir






superbe povesti, dore, mai spune-ne
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 15 2005, 11:20 PM
Post #8


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Diana  :-* sa treaca migrena, Kalua  ::) multumesc.

Imparatul Rosu bea vin rubiniu si clefaie o placinta cu fragi, asezat la o masa din coltul de miazanoapte al salii celei mari.
E morocanos si arunca sageti otravite din ochii tulburi, le indreapta spre oricine ii tulbura pranzul.
Imparatul Verde bea absint si mesteca o placinta cu marar, asezat la o masa din coltul de miazazi al salii celei mari.
E bucuros: oferta bucataresei ii aminteste de Imparateasa lui care plecase demult departe. In regatul de unde venea ea, sotii necredinciosi se osandeau la durere crunta: trei zile de supa de marar imbucata cu furculita, spre a pricepe rosturile credintei conjugale  . Cercetase multe regate de dorul ei, dar pana la asta nu intalnise nimic asa de vartos in a-i aduce aminte de Imparateasa inimii sale.

***
In crama intunecata a conacului, umplu carafa iara cu vinul cel negru. Aerul tamaios al noptii intra prin fereastra zebraluita si aduce cu el glas nou dinspre bucatarie:
"Si-am zis verde fir mohoooooor
Nici la vara nu ma-nsooooor, nici la vara nu ma-nsor!
Nici la vara, nici la toamna,
Sa fac mandrele sa moara,
Neeeevestele sa dea-n boala, nevesteeeele sa dea-n boaaala!"
Mai sa fie, innebuni Fat-Frumuos sau o iau razna urechile mele?!
Dau sa intru in bucatarie si brate negre si puternice ma iau pe sus si ma invart strasnic: "Fantezie-Nebunie, aici imi erai?" rade cu dintii albi, leonini si imi tufleste pe frunte o barba intepatoare in semn de binete... Fierarul! Fierarul meu cel poznas, topitorul fierului si al lacatelor sufletelor .
"Fii binevenit" ii urez si-i intorc binetea in obrazul rumen de para focului.
"Povestile tale m-au leganat cale de doua poste in diligenta Schiopului" rade el clocotitor, "trebuie ca este tare bucuros Magicianul de urzelile tale..." Imi bucura ochii tristi mandretea asta de voinic. Cand il invalui cu drag aud cantecul robilor eliberati, parca alunga din mine toate tristetile: mare pacat ca trece asa rar pe la conac...
Ii povestesc despre Clopotar si i se aduna sprancenele, legand gura stransa punga de cuta din barbie. La masa acestuia va sade sa depene istorii vitejesti...

***

Orbul are maini tematoare, cu degete lungi, albe, brazdate de vene albastrui. Asculta freamatul salii celei mari si leagana capul in ritmul cadrilului: de atata amar de vreme vine sa asculte povestile conacului. Aduna din cotloanele lor toate insemnatatile dosite acolo. Lipeste intr-un mozaic, in adancul sufletului, chipul nevazut al salii...ochii lui tulburi ar orbi a doua oara de fericirea de a zari o clipa macar grozava adunatura de petrecareti.
Vocea bucataresei i-a leganat dorurile si durerile, parca vine din alta vreme de intuneric, din pantecul inceputurilor...
Orbul aduna in urechi picaturi de fericire: ferice de el ca nu poate zari musterimea pestrita, care strange punga sufletul bucataresei. A lasat bratarile langa carafa de cristal si aduna blidele mesenilor veseli.

Intristata, se sileste sa sufoce dorul care o inneaca, care i s-a infipt in ceafa, chiar langa privirea cercetatoare a Fierarului.
Stie el preabine unde este locul bucataresei: undeva anume deasupra curcubeului peste o ploaie din zori. Ii adulmeca tristetea si strange pumnul care stie indoi fierul amarnic: "Musai de cunoscut numele, scopul si durata existentei naparstocului care tulbura Fantezia-Nebunia! Pe jaratecul topitoriilor din adancuri, ii voi infiera vocea ei in suflet, ii voi pecetui visele cu ochii ei, ii voi aduna clipele in palmele ei...sau il voi topi in gheena...."

Orbul intinde mana tematoare dupa carafa de arama si dibuieste degete reci, lungi, mangaietoare. Stergar cu aroma de busuioc ii sterge fruntea asudata si mana cea rece ii aseaza in palma alta carafa, grea cu vin. Spre urechi se grabesc colturile gurii iar ochii tulburi cauta in intunericul viselor chipul ascuns. "Adanca multumire cu plecaciune indatoritoare."
"Sa-ti mearga la sufletul cel cald" sopteste Fantasee si-l petrece cu privirea, indepartandu-se de taina ochilor cei goi.
Sprijina spatele de cedrul cel inalt si gros din mijlocul salii celei mari. Ce-o vedea Orbul sub pleoapele lui cele grele?
"Ce-o ascunde in ochii aia negri" gandeste Fierarul, nemultumit de goliciunea carafei sale.

***

Feriga se scalda in soarele zglobiu al dupa-amiezii. Pasi amarnici zguduie pamantul, mestecenii isi innoada crengile cu stejarii, papura a ramas vaduva de puf: cin` sa fie grozavia asta de urias? Feriga nu vrea sa cunoasca, ii ajunge cartita care ii roade radacinile de atata amar de vreme  . Vazduhul tremura laolalta cu fluturii, pasarelele si arsita lui, izvorul s-a evaporat de teama, pietrele urla de jale, cu toata mutenia lor, pana si cartita ferigii a itit nasul afara sa adulmece grozavia: clipeste des si ametit, Soarele o coace pe bot.
Un bustean scrijelit si ros la capete zboara nedumerit in mijlocul ferigii, ametind-o si oprind bataia inimii cartitei curioase: dintre dealuri apare Zmeul cu o falca in cer si cu o laba pe burdihan. Valeeeeeeeeu! Iarasi a mancat ciuperci din cele rosii, iarasi are crampe: "Adio padure, eu ma mut!" hotaraste feriga si ar lua-o chiar si pe nemernica de cartita la drum, numai sa scape de jelaniile Zmeului otravit de propriile-i pofte.

Amarnica pedeapsa si otravirea asta! Doar tot i-am spus Zmeului sa nu mai imbuce ciuperci otravite, rosii cu buline albe. Palaria Sarpelui le cheama - na, musai sa fii Zmeu ca sa nu pricepi atata lucru!

Pun ceaunul la foc mic si sa incropim licoarea magica . Vinul cel negru si tamaios, adus in carafa de cristal, trebuie lasat la hodina pe masa din bucatarie, sa se adanceasca putin in povesti.
Il invart ca acele pendulei din perete, de cinci ori, ca sa prinda forta timpului si il torn in fir rubiniu, unduios, in ceaunul care sfaraie in carligul lui. Cand incepe sa abureasca, leg repejor deasupra ceaunului, de carlig, o legatura de busuioc - aroma amara se imprastie in toata bucataria.
Spuma dantelata rozalie se aduna spre gura ceaunului: iute, jos cu el din carlig si pun opt cuisoare parfumate si un praf de piper alb. Torn vinul fierbinte in stacane, o lingurita argintata plina cu miere in fiecare stacana si cate o frunza de indrusaim legata de fiecare toarta. Din cuptor sar vesele merele coapte: le scufund in lapte o clipita si le tavalesc in praf bogat de scortisoara si zahar mic. Cand nu s-au dezmeticit inca si se minuneaza de noul vestmant, infig repejor cate o tepusa de argint ca sa le puteti apuca mai cu folos .

Gata licorile si leacurile impotriva durerilor, otravirilor si tristetilor de orice fel.  Hai la viataaa, neamuleeee!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 15 2005, 11:27 PM
Post #9





Musafir






:aplauze:
ma ungi la suflet, dore, zau asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 15 2005, 11:40 PM
Post #10





Musafir






Si mie imi plac povestile Dorei....eu le-am citit inaintea voastra pe toate...sic sic
Si de una din povesti chiar m-am indragostit.... Dore stie de ce ;)

Mai zi Dore ca le zici bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:08 PM