IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

45 Pages V  « < 25 26 27 28 29 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Desert mai simplu sau mai dificil de preparat, Retete de prajituri: torturi, inghetata, tarte, creme, mousse, placint
kalua
post Jul 10 2008, 11:45 AM
Post #261





Musafir






walpurgik, iaca ce-am gasit: Starbucks Ricotta Cake, as inlocui ricotta cu mascarpone sau Philadelphia. Asta stiu sigur, americanii folosesc la cheese cake Philadelphia.
Inca una: New York Style Cheese Cake
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jul 10 2008, 03:48 PM
Post #262





Musafir






Si eu sunt maaare fana de cheesecake si cand vreau un quick-fix, sa va zic ce fac, dar sa nu radeti de mine: iau un biscuit digestiv, pun pe el un strat de philadelphia si pe deasupra gem de capsuni. Et voila!
Si acuma o reteta de:

Muffini cu muesli pentru micul dejun:

175g caise uscate, taiate marunt
175g muesli
250g faina self-raising
1 lingurita praf de copt
125ml suc de portocale
125ml suc de mere
3 linguri ulei vegetal
100g miere
1 ou batut

Preincalzim cuptorul la 175grade.
Se amesteca caisele, muesli, faina si praful de copt intr-un castron.
In alt castron mai mare se amesteca ingredientele lichide - sucurile, mierea, oul, uleiul- cu mixerul. Peste acestea se adauga amestecul de faina si muesli. (nu trebuie amestecat prea mult)
Se pune amestecul obtinut cu o lingura in tava pentru muffins cu 12 forme, care in prealabil a fost unsa. (eu am pus in forme de hartie).
Se coc in cuptor timp de 20 de minute. Se scoate tava din cuptor si se lasa muffinii in ea timp de inca 5 minute, dupa care se scot si se lasa sa se raceasca.

(IMG:http://i237.photobucket.com/albums/ff90/happycat01/IMG_1141.jpg)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 10 2008, 10:08 PM
Post #263





Musafir






Iaca aici retetele facute de mine de nenumarate ori pe vremuri

Cheese cake mama lui Friedrich
tort cu branza ca la nemti

Aluat
150g Zwieback
50g zahar
50g unt
1/2 lingurita scortisoara macinata

Umplutura:
1 kg Quark (branza proaspata de vaci mai cremoasa)
zeama si coaja de la jumatate de lamaie netratata chimic
200g zahar
30g faina
1 priza sare
5 oua intregi
2 galbenuse
4 linguri frisca lichida neindulcita

Zwiebackul se faramiteaza, 2 linguri din el se pun deoparte. Restul se amesteca cu celelalte ingrediente pentru aluat. Se face fundul si marginea tortului din aluatul asta intr-o forma de tort cu inel. Pentru umplutura se amesteca ingredientele in ordinea in care le-am scris, e destul de lichida. Se toarna in forma si restul de 2 linguri de Zwieback se presara pe deasupra. Se da la cuptorul preincalzit primele 10 minute la 230°C, apoi 75 minute la 120-125°C. Se scoate din forma abia dupa ce s-a racit, altfel se rupe.

Zwiebackul asta sunt niste pesmeti facuti din faina alba, lapte, drojdie, grasime, oua si foarte putin zahar. Este copt prima data ca o paine, apoi taiat felii si dat inca o data la cuptor, pentru uscare. Sunt foarte, foarte uscati.

Reteta cealalta, la care iese un tort si mai cremos, o scriu maine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 11 2008, 09:07 PM
Post #264





Musafir






Cheese cake numero doi, mai cremos

Aluat:
150g unt
1 priza sare
300g faina alba
50 ml apa
facultativ: 50g zahar
3 linguri dulceata sau gem de caise

Umplutura:
5 oua
300g zahar
500g branza proaspata de vaci, stoarsa foarte bine
500g mascarpone
250g ricotta (urda)
sucul de la o lamaie
2 linguri Amaretto
100g amidon

Se bate spuma zaharul, sarea cu untul, apoi se adauga,putin cate putin, faina si apa, se obtine un aluat moale, care se framanta cu mainile. Se intinde cu sucitorul 2/3 din aluat. Se tapiseaza fundul si marginea unei forme rotunde cu inel cu hartie de copt si se pune aluat intins acolo (pe fund si margine). Fundul se se unge cu dulceata si din restul de aluat se mai intinde cu sucitorul inca un fund, care se pune peste stratul de dulceata. Marginile se adancesc cu degetele ca sa nu iasa dulceata.

Galbenusele se bat cu zaharul pana se obtine o masa albicioasa groasa, apoi se adauga pe rand branza de vaci, Mascarpone si Ricotta, apoi sucul de lamaie si Amaretto. Albusele se bat si se amesteca cu grija si fara sa a amesteca mult cu umplutura. Se varsa in forma.
Se da la cuptorul preincalzit (200°C) 60 minute. Dupa 35-40 minute uitati-va daca suprafata are deja culoarea galbena-aurie si daca e asa, acoperiti-l cu hartie de pergament sau folie de aluminiu, ca sa nu se arda.

Eu l-am facut si cu dulceata de portocale in loc de cea de caise si Grand Marnier in loc de Amaretto, foarte buna si varianta asta. In umplutura eu mai puneam si maduva de la o pastaie de vanilie.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 11 2008, 11:51 PM
Post #265





Musafir






Kalua, iti multumesc. (IMG:style_emoticons/default/pupicei.gif) Mi-a placut in mod deosebit faptul ca are multa crema de branzica care nu e gretoasa pentru gusturile mele de nici un fel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 11 2008, 11:59 PM
Post #266





Musafir






Sa ne spui de care-ai facut si cum ti-a iesit. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Eu mai am o gramada de pere si cred c-oi face maine unul tot cu quark. Daca mananca poporul, bine, daca nu, o sa se bucure luni colegii mei. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 14 2008, 12:43 AM
Post #267





Musafir






Prajitura cu pere si bezea

Blat:
75g unt
1 ou
75g zahar pudra
200g faina alba
1/2 plic praf de copt
5-6-7 pere, depinde de marime; se pot folosi si mere sau pere din compot

Umplutura:
1 ou intreg
4 galbenuse
2 plicuri praf pentru budinca de vanilie
1 plic zahar vanilat
sucul de la o lamaie
5 linguri ulei
500g quark sau Philadelphia
1/2l lapte
125g zahar pudra

Bezea:
4 albuse
75g zahar pudra

Se amesteca untul cu zaharul, se adauga oul, apoi faina si praful de copt. Aluatul se intinde intr-o forma rotunda cu inel, forma unsa cu unt. Se intinde cu degetele si se ridica si margine.
Pe fund se pun sferturi de para curatata de coaja si de casuta cu samburi.
Pentru umplutura se amesteca toata ingredientele. Atentie, e foarte subtire si stropeste! Se toarna peste pere.
Se da la cuptorul preincalzit (180°C) 90 minute.
Se bat albusele cu zaharul. Dupa 85 minute de copt se scoate prajitura din cuptor, se pune bezeaua pe deasupra si se mai da 5 minute la cuptor.
Se scoate din forma dupa ce s-a racit.

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_8906.jpg)
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_8910.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 14 2008, 01:06 AM
Post #268


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



musai o fac pe-asta (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Aug 7 2008, 05:46 PM
Post #269





Musafir






Am vazut ca nu e nici o reteta de inghetata aici, (am vazut bine?) asa ca va dau eu o reteta de inghetata. Contine alcool!

Inghetata Margarita

125 ml suc de lamaie (lime)
30 ml Tequila
30 ml Cointreau sau Triplu Sec
150 g zahar pudra
500 ml frisca (double cream)

Se amesteca sucul de lamaie cu Tequila si Cointreau si zaharul pudra intr-un bol, pana se dizolva zaharul.
Se adauga frisca si se bate cu un tel (sau mixer) pana cand se ingroasa, dar nu trebuie sa se intareasca. Trebuie sa ramana cremos amestecul.
Apoi se pune la congelator intr-o cutie de plastic sau alt recipient adecvat, cu capac.

Aceasta inghetata are o textura cremoasa, se poate servi imediat dupa ce e scoasa din congelator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirelaR
post Aug 12 2008, 09:24 AM
Post #270


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 110
Joined: 11-August 08
Member No.: 4,455



TORT CU CREMA DIPLOMAT(cu blat)

Blat
-5 oua
-o lingura apa
-6 linguri zahar
-6 linguri faina
-1/2 praf de copt

Crema
-6 galbenusuri
-6 linguri zahar
-200ml lapte
-500ml frisca batuta
-20g gelatina
-o cescuta cu apa fierbinte

Se amesteca apa cu gelatina pana se dizolva.
Cele 6 galb.,zaharul si laptele se pun intr-un vas la foc mic si se amesteca pana se ingroasa si se topeste zaharul.Peste crema se adauga gelatina dizolvata.Se lasa sa se raceasca.Cand este rece se adauga frisca batuta.Se da la frigider aprox. o ora.

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/RARES_023.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/Picture007.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/Picture_233.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

45 Pages V  « < 25 26 27 28 29 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:07 AM