IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mi-am luat pisica!
happyCat
post Nov 8 2007, 05:59 PM
Post #61





Musafir







Vai, pai pisicul tau e tare micut!
Hai ca m-am uitat intr-o carte unde scrie cum sa ai grija de pisici si scrie asa:
este mai bine ca pisica sa fie hranita cu mancare speciala pentru pisici, pentru a fi siguri ca primeste toate substantele nutritive de care are nevoie. Daca pisica este hranita numai cu carne gatita atunci va avea un aport insuficient de calciu, vitamina A si iod, ceea ce poate favoriza aparitia osteoporozei.
In legatura cu carbohidratii (paine, etc), pisicile ii pot digera, dar organismul lor nu are nevoie de ei, ci numai de proteinele din mancarea lor de pisici care sunt suficiente. Insa anumite alimente cum ar fi cerealele pentru micul dejun pot fi o sursa buna de energie.
Daca nu merge cu infometatul, incearca sa combini pliculetele cu mancare gatita de care ii place. Poate se va obisnui treptat. Nu e rau daca mananca numai mancare gatita, dar cu pliculetele e mai comod, zic eu. Si daca nu se obisnuieste de mic cu pliculetele, cand va fi mare cred ca o sa fie mai greu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 8 2007, 09:24 PM
Post #62


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



moaie-i crantzanelele. poate sunt prea tari pentru ea. (oricum ii trebuiesc speciale pentru pui)
lapte stiu si eu ca nu e indicat, dar a mea urla pana ii pun macar o picatura.. n=am ce sa ii fac.
intreaba si un vet cand mergi sa o vaccinezi.
de asemenea, te-ai gandit ca ar fi bine sa o castrezi?

cat despre obisnuinta, fosta mea a incercat pliculete la un an si ceva cred. si le-a indragit din primul moment (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
deci nu exista o varsta pentru anumite mancaruri pisicesti, cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Nov 8 2007, 09:26 PM
Post #63


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



i-am pus crontanele in lapte si a lins castronasul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

cat despre castrat, dupa ce facem vaccinurile, ca sa nu sufere prea mult intr-o singura zi.apropo, cum se manifesta, de obicei, la vaccin?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 8 2007, 09:44 PM
Post #64





Musafir






pai NU se face in ziua de vaccin nici un alt tratament!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 8 2007, 09:55 PM
Post #65


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



nu sufera atat de mult, nu iti fa griji. e ceva ce trebuie facut, oricat ar suferi.
cat despre castrat, trebuie sa aiba o anumita varsta (sa mai treaca inca 2-3 luni in cazul pisicului tau). este bine totusi sa sterilizezi animalutul daca nu iti doresti pui. in plus, scapi de miorlaiturile aduse de calduri si o sa fie mai liniste in casa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Nov 8 2007, 11:22 PM
Post #66


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



multam, gagici (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 11 2007, 11:13 AM
Post #67


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Fluturas, din cate stiu eu motaneii nu intra in calduri, doar presteaza cand simt ca e pisica in calduri (haha, asta in cazuri fericite! pentru ca al meu, desi a stat langa 2 pisici in calduri n-a (IMG:style_emoticons/default/sex.gif) )
2. Pisoii nu-s fani vaccin, asa ca tre sa-l tii bine pe masuta veterinarului, pentru ca au tendita sa tresara sau sa se zbata cand simt acul. El l-am tinut pe al meu doar la primul vaccin, la urmatoarele l-am lasat pe barbat pt ca forta lui e mai "convingatoare". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
3. La macare vad ca te-au lamurit fetele. Eu il am pe Blue de cand avea o luna jumate si n-a poftit niciodata la mancarea noastra din farfurie. E addictied de bobitele de la royal canin. a inceput cu cele pentru pici si acum ii dau pe rand RC exigent, sensible sau persan. Pentru pitic, merge si smantana din cand in cand. In schimb, nu-i da nimic dulce.
Noi am preferat sa-l educam astfel incat sa nu ne sara pe masa sau direct in farfurie. Cand mancam, merge si el la bobitele lui. (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
4.Pentru curatatul urechilor eu folosesc si discurile de vata pt demachiat.

PS: Daca are blanita mai lunga, obisnuieste-l cu periatul de mic.
Sfaturile mele vin cu intarziere, caci am avut o saptamana nebuna, dar sper sa-ti fie de folos. Bucura-te de matz! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Nov 11 2007, 11:28 AM
Post #68


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



mersi mult fanny (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
cu periatul e super ok, toarce de nu mai stie de el (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) deci ii place.
s-a invatat si el sa se duca sa manance la castronasul lui cand mancam.bineinteles, daca e mama, se roaga putin de ea si apoi fuge pe-un cal alb (IMG:style_emoticons/default/horse.gif) la locul lui.ce-mi place la el (si la noi, ca l-am invatat bine) este ca daca ii dai ceva de mancare in bucatarie nu sta acolo, se duce si o pune in castronul lui (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) cu crontanelele, tot degeaba.nu vrea si pace.atunci cand le-a lipanit din lapte, cred ca vroia sa experimenteze ceva nou (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
luni sau marti, il duc la vaccin.sper sa fie ok.veterinarul este un tip care (chiar) stie sa lucreze cu animale.cand am fost la deparazitat, l-a calmat pe phillipe imediat, l-a mangaiat, a vorbit frumos cu el etc etc.asa ca am toate sperantele ca va fi bine.o sa vorbesc cu el si despre castrat.
cu "igienizarea" urechilor, am incercat si cu discuri demachiante dar nu prea ii place.deci raman la servetelele umede, pe care le adora (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Nov 28 2007, 11:10 AM
Post #69


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



iarasi eu... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

mergem in weekend la tara si mi-e frica sa nu ia ceva "chiriasi" dragonasul meu. imi recomandati sa-i iau zgarda anti-purici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 28 2007, 11:46 AM
Post #70





Musafir






nu!!
pipeta sau spray frontline (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

pt curatare de urechi- mama folosea oto clean si betisoare de urechi... e drept ca noi aveam raie deci nu se pune
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 11th June 2024 - 02:23 AM