IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Imensa putere a subconstientului
blu_dea
post Jan 12 2007, 12:42 PM
Post #1





Musafir






Credeti in ea?
Pe mine m-a pus pe ganduri cartea "Imensa puetere a subconstieny=tului tau",J Murphy(daca nu ma insel)
El zice ca ORICE ne-am dori,e posibil ,daca punem cu strictete anumite tehnici in practica.Dar un prim pas este o relaxare a fizicului si a psihicului.Doar in acesta stare mentalul subconstient este realmente receptiv.
Dar eu nu ma pot relaxa:(..imi apar tot felul de kipuri/locuri aiurea in minte,le alung si degeaba...uff
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 12 2007, 04:14 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Io stiu atit din proprie experienta: cind imi doresc cu adevarat ceva si pun osul la treaba, e imposibil sa nu iasa. Totul depinde de noi. Aproape nimic nu e imposibil daca ai o atitudine optimista si te concentrezi si muncesti pentru atingerea scopurilor.
ps: faina indeea topicului, Blue. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 14 2007, 02:20 AM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



subconstientul si prin extensie sora ei, autosugestia.... sunt prietenii nostri cei mai buni sau dusmanii nostri.

Cert este (IMHO) ca un om bolnav care se autosugestioneaza ca e sanatos are sanse mult mai mari de vindecare decat un pesimist care se vede murind in viitorul apropiat.
Iar autosugestia cred ca-si gaseste radacini adanci in subconstient, iar una optimista ne da un plus de energie pozitiva.
Am trecut prin multe chestii urate si m-am autoeducat sa gandesc ca soarele iese mereu dupa ploaie. Trebuie doar sa am rabdare sa apara. Si sa-mi educ subconstientul sa nu retina decat ce-i pozitiv.
hahaha ...filozofez in metafore.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jan 14 2007, 01:46 PM
Post #4





Musafir






Eu am citit ft mult lately pe acest subiect.Este extraordinar ce poate face autosugestia pozitiva,dar si cea negativa.
Se spune ca tot ceea ce gandim se va reflecta mai devreme sau mai traziu pe "ecranul" viatii noastre.Putem sa ne modificam viitorul,dar mai ales,prezentul.
Va dau mai jos niste pasaje din cartea de care va spuneam‘’Puterea extraordinata a subconstientului tau’’ de Joseph Murphy

"1.Sentimentul care insoteste vizualizarea este foarte important . De aceea, trebuie sa simtiti orice sugestie pe care o trimiteti catre subconstient ca si cand aceasta reprezinta o realitate.
2.Nu dati atentie diferitelor obstacole (argumente ale ratiunii privind inutilitatea efortului dvs.) si nu incercati sa va impuneti vointa. Tot ceea ce aveti de facut este sa aveti imaginea clara si précis conturata a ceea ce doriti sa obtineti, pastrandu-va increderea.
3.Un citat din Biblie exprima intr-o forma plastica o idée fundamentala: ‘’ Tot ceea ce cereti, sa credeti ca ati primit deja si vi se va da’’. A crede inseamna a accepta un lucru ca fiind adevarat, inseamna a trai cu senzatia ca el exista. Pastrati mereu aceasta stare in voi insiva; veti trai in realitate, dupa un timp, bucuria implinirii.
4.Unii ar putea spune: ‘’ Mi-am umplut mintea de sugestii positive si totusi nu s-a schimbat nimic in viata mea’’. Raspunsul la acest argument este ca nu ati facut ceea ce spuneti deoarece ati lasat mintea sa se intoarca la gandurile pesimiste cu care ea era deja obisnuita, ganduri care au neutralizat repede eforturile dvs. anterioare.
5.Cand semanati un bob de grau nu-l mai dezgropati pentru a vedea daca a incoltit, ci asteptati increzatori ca el sa rasara si sa dea rod. Tot asa procedati si in lucrul cu subconstientul. Lasati sugestiile sa prinda radacini adanci si sa dea roade in viata de fiecare zi.
6.William James, parintele psihologiei americane, spunea vorbind despre puterea subconstientului: ‘’Actioneaza ca si cand lucrul pe care ti-l doresti exista deja si el va aparea cu siguranta, implinind astfel dorinta ta puternica’’.
7.Subconstientul accepta tot ceea ce ii este impus sau, cu alte cuvinte ceea ce ganditi in mod permanent. El nu este interesat daca gandurile dvs. sunt bune sau rele, adevarate sau false. Desi subconstientul are propria sa vointa, va acepta in intregime sugestiile si imaginile mentale cu care il hraniti perseverant si va va rasplati in consecinta.
8.Legile subconstientului sunt legi care implica foarte mult puterea credintei din partea unei fiinte umane. Prin urmare, trebuie sa credeti in actiunea sa pentru a avea rezultate.
9.Exista doua tipuri de oameni: pe de o parte sunt cei plini de incredere si speranta, care stiu ca s-au nascut pentru a reusi in tot ceea ce intreprind ; iar pe de alta parte sunt cei plini de indoieli si teama, de incertitudini si prejudecati. La ambele categorii subconstientul lucreaza pentru a realiza ceea ce a fost programat. Cu totii vedem rezultatele datorate modului in care ne-am programat pana in acest moment, constient sau nu, subconstientul. Reprogramarea subconstientului, dupa cum ati vazut, este o alegere personala care implica sacrificii, focalizare, incredere, inainte ca rezultatele positive sa apara.
10.Este ceea ce gandesti, aspiri si crezi cu fermitate. Vizualizati deznodamantul fericit al situatiei cu care va confruntati si traiti anticipat bucuria reusitei. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 15 2007, 07:56 AM
Post #5


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Draga mea, nici că puteai alege lecturi mai bune. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
În funcţie de ceea ce doreşti să obţii de la tine însăţi, poţi continua cu cărţi pe linia NLP sau poţi adânci practicile de autosugestie. Dacă ai citit câte ceva despre contemplaţie, zen sau chiar dacă ai face puţin tai-chi am putea extinde discuţia aceasta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jan 17 2007, 10:19 PM
Post #6





Musafir






Dore,ce cartzi/cursuri imi recomanzi de NLP si de autosugestie?
In afara de cartea citata mai sus si cate ceva spicuit din pavel corutz,nu prea am gasit altceva (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 18 2007, 01:13 AM
Post #7





Musafir






Parerea mea e ca orice gasesti de la Deepak Chopra sau Wayne Dyer o sa te satisfaca la capitolul "imensa putere a subconstientului".

In rest, legat de Programare Neuro-Lingvistica o las pe Dore sa iti recomande (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jan 18 2007, 10:40 PM
Post #8





Musafir






Angel,ms mult de tot!Am dat un search pe google si am gasit ceva informatzii despre ambii autori.Super!Si,ce noroc pe capul meu,cateva din carti sunt si pe piatza romanesca.
Adevarul e ca e greu sa alegi din varietatea imensa care e pe piatza la sectiunea "psihologie" (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

La jumatatea lui Feb m-am inscris la un curs de manipulare,ce tzine 2 zile (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Mi s-a parut interesanta ideea.Ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 18 2007, 11:15 PM
Post #9





Musafir






Nu stiu ce sa zic cu aceste cursuri de manipulare, nu stiam ca au aparut si pe la noi, stiam doar ca prin State sunt foarte la moda si ca cei care le tzin scot bani frumosi din asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Daca vrei ceva carti in format electronic pe temele mentionate da-mi un buzz pe mess (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Totusi nu garantez pentru cat sunt de interesante ca desi le am de multa vreme nu am apucat decat sa le rasfoiesc, caci de citit carti in format electronic nu prea ma tzin ochii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 23 2007, 04:24 PM
Post #10


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Blu_dea, pentru un început relaxant poţi citi manualul de psihologie care se studiază în liceu, aprofundează schema lui Eysenck, continuă cu un manual de psihopedagogie, apo neapărat citeşti "Psihologia stilurilor de gândire şi acţiune umană" de Mihai Kramar.

(IMG:http://i41.photobucket.com/albums/e265/dore_eva/Psiho/eysenck.gif)

NLP-ul este o insulă îndepărtată, trebuie să pui temelia construcţiei mai întâi. Cât despre manipulare ... cursul pare prea scurt, iar ceea ce face diferenţa este motivaţia manipulării. Trebuie să fim cu băgare de seamă la jucăriile noi, mai ales că majoritatea au soft-uri complicate care pot face mai mult rău decât bine la o adică.

Te aştept cu noutăţi. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 05:18 AM