IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Fata perfecta" varianta actuala:un "sac de oase", Promovarea bulimiei si anorexiei
killah_babe
post Feb 3 2007, 10:57 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 1-February 07
Member No.: 1,136



am gasit reclama asta la fundatia ANABELL, o fundatie pentru bolnavi de bulimie si anorexie, pe ads-of-the-world.
e de-a dreptul geniala…
de la hotlineu de supravietuire si forma de cosciug a cutiei pana la slabanoaga de papusa...
voi ce parere aveti???
p.s. chiar nu am stiut unde sa postez dar cred k are cea mai mare lagatura cu dietele...(duse la extrem..sper sa nu ajunga nici un a dintre noi asa.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) )
(IMG:http://www.imagehost.ro/pict/0310545445c44dde723e2.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 5 2007, 02:35 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu, ma inspaiminta gindul ca exista sute de mii, poate milioane de fete si femei pe lumea asta pentru care faptul de a ajunge slabe prin orice mijloace, chiar punindu-si sanatatea in pericol este primordial. Ma sperie de moarte faptul ca mass-media si lumea show-bizului, a modei, au ajuns sa manipuleze in asa hal mintile tinerilor incit sa ii faca sa creada ca a fi schelet este normal si daca ai nu neaparat probleme de obezitate, ci doar citeva kilograme in plus esti un nimeni. Trist si foarte periculos.

si... (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe eLady, killah_babe!
(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2007, 03:52 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



oh,, ce naspa arata..
am deschis si eu un subiect in aceeasi tema. stii ce? conteaza sa te simti bine in pielea ta. din partea mea poate sa promoveze fetele-batz cat or vrea. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Feb 5 2007, 07:08 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu am fost ceva timp una din fetele batz...dar nu am suferit niciodata de anorexie,bulimie,etc...pur si simplu e o chestie genetica...maica-mea la 42 de ani si la 1,73 inaltime are 55 de kg,deci ce pretentii sa am eu? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) am suferit mult din cauza rautatilor,dar acum slava Domnului arat si eu ca un om si va spun sincer ca desi am fost si model si ma rog,asta e cerinta primordiala,nici odata nu m am simtit bine in pielea mea...dar asta este....pacat de fetele care isi distrug viata si de parintii care nu isi dau seama la timp ce pot face...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 9 2007, 01:04 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Exista pe Youtube o serie de filmulete ale unor persoane care au siferit si sufera ingrozitor de pe urma curelor si dietelor de slabire, a anorexiei, bulimei... care nu ma fac decit sa ma igrozesc:
http://www.youtube.com/watch?v=NuD_0NzAtEM...ted&search=
http://www.youtube.com/verify_age?next_url...v%3DrQuPuL9Im3Y
http://www.youtube.com/watch?v=ouU_CZ9qZlY...ted&search=
http://www.youtube.com/watch?v=C-YN2sFsSAI...ted&search=
Le putem vedea pe toate din profilul fetei care se chinuie acum...
http://www.youtube.com/profile?user=eniwekwe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anca_f
post Apr 28 2007, 12:07 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 54
Joined: 14-April 07
From: Cu bocceluta in spate
Member No.: 1,480



Mass media ar trebui "stransa de gat"! Vor sa ne faca pe toate sa fim slabe bat, sa dam carute de bani (pe care uneori nu-i avem) pe farduri, haine si cate genti si pantofi, sa fim ahtiate dupa sex si femei de cariera care sunt in stare sa le rezolve pe toate! Mie mi se pare ca in directia asta bate vantul prin mass media (reviste, ziare, Tv, e.t.c) si imi suna a manipulare in masa bine condusa si cu un anume scop! Poate sunt paranoia dar este opinia mea! De ce nu se promoveaza cautarea greutatii ideale pentru fiecare, si se promoveaza atingerea unor standarde care cu siguranta nu se potrivesc pentru toate! Eu spre exemplu la 1.60 consider ca greutatea ideala e in jur de 57 sau 58 de kilograme! Sub aceasta greutate incep sa mi se vada costitele in fata si oasele de la bazin, si niciodata nu as scade sub greutatea asta, indiferent de parerea revistelor "cool"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
esha
post Jul 17 2007, 04:13 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 16-June 07
Member No.: 1,812





Hey!


Ei bine sunt total deacord cu tine Anca_f, si da, sa sti ca totul este chiar o manipulare in masa.. Dar mai ramane intrebarea.. care este rostul campaniei asteia de indobitocire a tinerilor? De ce oare toate revistele de moda doresc cu tot dinadinsul sa ne transforme in "fashion victim"? Si oare cu ce scop apar tot timpul liste de genul Must have-urilor?

Dupa parerea lor ar trebui in fiecare sezon sa purtam alte haine, alte culori alt bot la pantof (ca cel ascutit s-a demodat).. Intrebare.. De unde atatia bani ca sa imi fac o noua garderoba pentru fiecare nou sezon? Pe bune daca lu" tata i-as vinde un "ou" nu as lua atatia bani pe el cat sa imi fac garderoba pentru Toamna lui 2007, iar pe mama daca o scutur de bani pariu ca nu cad cacat cateva monezi ruginite (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Mie, cel putin, mi-se pare o aberatie ca toata ziua sa citesc despre ce culori si ce modele de rochii se poarta azi.. si ce se poarta maine.. Ahh ca sa nu mai zic.. ca trebuie sa arat ca un batz.. sau altfel spus Filiforma... sau fara forma..

Ieri la Mtv am vazut emisiunea "next".. and guees what? unul din tipi prezenti acolo spera ca fata cu care urma sa se intalneasca sa aiba ceva grasimioara pe spatic..Cool nu?

Apropo.. stiti cumva o cura de ingrasare.. eu as vrea cateva Kgme in plus.. Eu sunt undeva la 1.65-1.67 cu doar 47Kg.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) dar as vrea sa ma duc undeva la 61kg so any suggestions??

Pana data aviatoare pupicei cu caru! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 17 2007, 12:30 AM
Post #8





Musafir






In concediu, la piscina unui hotel unde vine si lumea buna din orasul respectiv era si tanti asta. Cam de varsta si inaltimea mea, dar cred ca cu 15 kg in minus (pe putin). Ea se simtea foarte in largul ei, era aranjata, dichisita, eu m-am speriat cand am vazut-o, piele si os. Pai cu mult mai mult drag ma uit la niste sunculite in plus. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/IMG_5646.jpg)

(poza din fata n-am avut cum sa-i fac, avea tate puse, nu prea mari)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 17 2007, 12:34 AM
Post #9





Musafir






ioi, ce fleoscait! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
estetica frumosului si estetica uratului, all in one night (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roina
post Aug 24 2007, 11:54 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 57
Joined: 23-February 06
Member No.: 240



Ingrozitoare imagine. Cred ca tipa a slabit 40 kg, desi nu avea nevoie.
Mi-s ochii bulbucati dupa ce m-am uitat vreo 3 ore pe youtube la anorexice. Culmea e ca am dat si peste postari numite "thinspiration" care prezinta drept model dudui ca precedenta.
Ar trebui interzise, mi se par ingrozitoare atat din pdv estetic cat si al chinurilor pe care le vor suporta mai departe. Cat vor mai trai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:12 PM