IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jamie Oliver
kalua
post Dec 16 2005, 09:47 PM
Post #1





Musafir






Da, recunosc ca sunt un fan de-al lui. Aparuse la televizor la nemti c-un ochi vanat si atunci am avut clipele mele de indoiala, dar de cand am inceput sa vad noua lui serie, admiratia si respectul fata de el chiar au mai crescut.
Ca a fost primul bucatar televizat care nu aparea cu castronasele cu ingrediente pregatite, ci scotea, ca orice gospodina, alimentele din frigider sau dulap, asta se stie. Intre timp au mai aparut la TV o banda intreaga de bucatari tineri care-l imita mai mult sau mai putin (dar aproape nici unul nu are talentul lui nativ de showman).
Noua serie cu el, "Jamie's School Dinners", are mai putin de-a face cu prezentarea de retete, ci e mai mult o angajare sociala: Jamie vrea sa schimbe radical mancarea din scolile Angliei. In scolile de stat se mananca Fish & Chips, cartofi prajiti si pizza congelata. Mai mult nici nu vor copiii si multi dintre ei nici nu cunosc altceva.
Vine Jamie, se apuca de gatit, copiii il spurca bine, trec pe baricade ca ei vor mancarea lor veche. Dar Jamie nu si nu, prin diverse metode si mai ales cu timpul ii obisnuieste pe copii cu mancare proaspat gatita.
Mai mult de-atat, s-a luat si de firmele producatoare de tot felul de chestii in panada (cred ca-n Rusia ii facea demult unu' sau altu' capatul) facute special pt. copii, dar unde sunt folosite numai resturi, sare si glutamat. Cu succes, firmele au schimbat reteta!
M-a impresionat si asta, putea f. bine sa mai faca o serie "normala" de gatit, nu sa-si omoare nervii cu copii care n-au vazut o leguma (poate ca pe d-l cartof il cunosc) in viata lor.
Dar, mai mult, la sfarsit de saptamana era la restaurantul lui si se anuntase un fost sef de stat cu 18 persoane. Era Clinton, care a venit la "Fifteen" nu cu 18, ci cu 30 de persoane. Jamie cu trupa lui pregatisera un meniu anume, care a fost trimis in America si aprobat. Acuma toti cei 30 faceau nu stiu ce dieta si niciunul nu a mai vrut meniul, ci altceva (steak cu multa salata parca). Jamie, rosu tot la fata, nervos si sictirit pe chestia asta, a plecat acasa la nevasta si copii si nu s-a dus sa se prezinte la Clinton, cu toate ca acesta din urma si-a exprimat dorinta de a-l cunoaste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aciduzza
post Dec 17 2005, 03:46 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 11-December 05
Member No.: 84



Imi place de nu se poate de Jamie Olivier!Privindu-l ai senzatia ca e foarte simplu si rapid sa gatesti !E mai mult decit un bucatar !Are carisma si e un "one man show".[flash=200,200][/flash] :craciunf:[move][/move]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 19 2005, 12:14 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi place baiatul asta...  :estiok:
Are niste retete de-mi sta mintea-n loc!
Mai ales cind baga degetele sa amestece salata, e tare! :)

Mai era o tipa, am vazut-o pe Discovery, ( cred  :-X ) care prepara mincaruri traditionale.
Grozava si fata asta!
Din pacate nu imi aduc aminte numele ei!

De la noi... saracu` Radu, fie-i tarina usoara  :(...
Nu cred sa mai aibe cineva talentul lui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 19 2005, 01:06 AM
Post #4





Musafir






Eu nu l-am prins pe Radu  :(
Aveti din retetele lui?

Si io-s cu mainile in mancare  :o , ma gandesc ca de-aia mi-a dat Al de Sus 2 maini sanatoase, sa le folosesc  ;)

Tipa e cumva Nigella Lawson (brunetica si peste 40 de ani)? Eu n-am vazut-o, am citit numai de ea, cica in Anglia e mai populara decat Jamie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunny
post Dec 21 2005, 05:18 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 73
Joined: 8-December 05
Member No.: 23



Fetele daca va place asa de mult de Jamie Oliver, eu am " The Naked Chef 2" in word document si pot sa o trimit la cine doreste. E in engleza bineanteles.

Kalua, de unde esti tu de stii asa de multe despre emisiunile lui Jamie Oliver.  :) Nigella a fost populara intr-un timp. e adevarat. La un moment dat a avut un talk show care a fost un dezastru total si de atunci s-a cam dat la fund... Oricum popularitatea ei a tinut si de faptul ca tipa e foarte frumoasa...ei, si sunetele pe care le scotea cand gusta cate ceva... ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2005, 09:24 PM
Post #6





Musafir






in Germania. Eu mi-am facut culegerea mea de retete de-ale lui Jamie ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VisNetic
post Jan 11 2006, 08:59 AM
Post #7





Musafir






daca sunteti pasionate de arta culinara a lui jamie, am un word ultima lui carte, cea in italia, inca inainte sa fie publicata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 12 2006, 06:42 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



in ce limba o ai?  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 12 2006, 07:13 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Kalua ... eu am cartea scrisa de Radu Roman .... poate am sa scriu o reteta in week-end ... daca ai vreo preferinta sa-mi spui .... are un stil foarte special  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 12 2006, 07:52 PM
Post #10





Musafir






h,  :-* 
preferinte: fara cartofi si faina alba...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 13th June 2024 - 12:29 AM