IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum se inmultesc florile?, Inmultire prin butasi, inmultire prin frunze, prin seminte, rasaduri s
fortelady
post Jul 20 2007, 02:15 PM
Post #1





Musafir






Hai sa ne impartasim cunostintele despre cum se inmultesc floricelele!
in afara de clasicul (si aplicatul in exces de catre mine, trebuie sa recunosc) "mergem la florarie, alegem, cumparam si... gata, ne-am inmultit!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jul 20 2007, 05:18 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Foarte inspirata ideea acestui topic.
Poate ca uneori nu gasim in florarii plantele preferate, in schimb prieteni, rude sau simple cunostinte poseda exemplare din plantele pe care ni le dorim.
Ce ne ramane de facut? Sa obtinem seminte, o frunza, un varf de planta, o ramurica sau in cel mai fericit caz un pui din planta respectiva.
Cu un minim de cunostinte, putina atentie si ceva mai multa rabdare vom putea sa obtinem o planta frumoasa.
Principalele metode de inmultire a plantelor de interior sunt, dupa cum multi probabil ca stiti deja : divizarea tufelor, insamantarea, butasirea, marcotarea si altoirea plantelor.
Unele plante se preteaza la inmultirea prin butasi/lastari, altele suporta foarte bine marcotarea dar majoritatea se obtin din seminte.
Un lucru trebuie precizat: uneori e de preferat sa se evite inmultirea prin seminte, intrucat plantele obtinute astfel nu respecta caracterul plantei mama (adica nu infloresc la fel) iar altele ajung sa infloreasca peste 2, 3 sau chiar mai multi ani de la semanare.
Aceste inconveniente sunt suprimate atunci cand obtinem o planta prin celelate metode precizate.
Pentru lamurirea si ajutorul celor care vor sa experimenteze cate ceva din inmultirea plantelor, voi face precizari cu privire la fiecare metoda in parte... dar pentru acest lucru voi reveni . (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 18 2010, 10:29 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Ce m-a surprins pe mine, a fost ca se poate inmulti Amaryllis-ul, pe langa faptul ca face langa bulbul sau, bulbi mai mici, dar bulbul poate fi taiat in patru bucati, care v-or fi plantate separat. Inca nu am incercat, dar cine stie, poate am sa am curaj intr-o zi.
Apoi bulbii de crin pot fi si ei folositi la inmultire, se desprind de pe bulbul matur, fasiile de bulbi (arata ca cateii de usturoi) care se planteaza separat. Aceasta metoda mi-a impartasit-o prietenul meu, care este expert in flori (in a le ingriji si a le oferi). (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petronelap
post May 11 2013, 10:26 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 11-May 13
Member No.: 11,827



albinele ajuta la inmultirea florilor si in toata lumea acum exista un deficit de albine (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:36 PM