IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am "aflat" ce inseamna violenta domestica
scumpic
post Nov 30 2007, 11:49 AM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Oricit de "vinovata si nemernica" ai fi fost, nu trebuia sa dea in tine.Violenta nu se justifica nicicum.
Cred ca ar trebui sa-l faci sa inteleaga asta, ca nu trebuie sa dea, ci trebuie sa discute.
Ar trebui sa te asiguri ca a inteles ca tu nu mai accepti sa fii batuta pentru nici un motiv, altfel se va mai intimpla.Daca tu te consideri vinovata, el va da si a doua oara fiindca stie ca te poate face sa te simti asa. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 30 2007, 11:52 AM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



exact
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 30 2007, 01:06 PM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bineinteles ca nu vreau sa se intample asa (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Aveti dreptate,nu exita nici macar un motiv pe lume pentru care meritam sa trec prin asta.Cred insa ca am intrat intr-o faza de negare,cu ajutorul careia incerc sa dau o explicatie"logica si rationala" si in spatele careia incerc sa imi ascund tot vartejul de sentimente si ganduri.
Nu sunt sigura de nimic altceva decat de faptul ca EU nu voi da niciodata motiv pentru un alt "razboi"
Imi face bine sa vorbesc cu voi (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) In felul acesta sigur voi putea calma "apele"din sufletul si mintea mea (IMG:style_emoticons/default/victory.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 30 2007, 01:27 PM
Post #34


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



adica vei sta si ii vei canta lui in struna ca sa nu mai dai nici un motiv? vei fi de acord cu absolut tot ce zice si ce face?
gandirea ta nu e buna!! nu e buna deloc!!!
ai grija ce faci!!
nu am mai zis pana acum aici, dar cu vreo 6-7 ani in urma si al meu m-a pocnit! nu va zic prin ce am trecut.sufleteste mai mult decat fizic. s-a rugat de mine cu cerul si pamantul si am lasat in urma si ne-am impacat! dar nu in conditiile in care eram eu cea vinovata. si de atunci nici macar cand ne harjonim nu ma atinge mai brusc!! este super atent cu miscarile si iesirile lui. nici de ridicat tonul nu se mai pune problema. si crede-ma ca eu nu sunt nici pe departe persoana care sa nu de "motive".
el a inteles din start ca nu se face. oricare ar fi imprejurarile! si acum daca aduc cumva aminte de moment baga capul in piept si inca ma roaga sa-l iert! pt ca el stie foarte bine ca nu e iertat!!

ai grija de tine te rog si gandeste mai profund pt ca e o problema grava!!
ti pup!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 30 2007, 02:51 PM
Post #35





Musafir






teocris, recunosc cu durere ca deja te-ai bagat in tiparul de victima. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Si de fiecare data cand o vei lua-o peste ochi te vei simti TU si mai vinovata ca n-ai fost in stare sa nu-l enervezi.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 30 2007, 03:21 PM
Post #36





Musafir






teo, am citit inca de cand ai postat prima data, dar n-am intervenit ca nu prea am stiut ce sa-ti spun in plus, fata de ce ti-au spus fetele.
imi pare rau pentru tine, stiu cum e cand ti se zdruncina totul.
am si eu o intrebare: certurile voastre cum decurg? e adevarat ca in fiecare cuplu mai sunt si neintelegeri, dar la voi cum sunt? te jigneste? va aruncati cuvinte grele? daca da, sa stii ca si violenta verbala este la fel de rea ca si cea fizica.
tu spui ca nu-i vei mai da motiv sa se infurie. un om agresiv se infurie din orice: ca i-ai pus mancarea prea rece/prea calda in farfurie, ca tocmai camasa pe care vrioia s-o poarte azi nu e inca spalata etc.
crezi ca vei putea sa stai calma si sa nu ai nici o iesire de acum incolo? poate te vei abtine un timp, dar cand abereaza nu vei putea la un moment dat sa mai taci. si atunci? te va lovi din nou sa-ti inchida gura? si bineinteles tot tu vei fi "vinovata si nemernica" pentru ca l-ai provocat.
crede-ma ca nu merita sa inghiti pentru copil. nu spun sa nu mai dai o sansa, dar daca se repeta, e spre binele tau daca nu te mai uiti inapoi. nu astepta sa vada fetita ce se inatmpla cu tine.
nimic nu motiveaza violenta fizica, oricat l-ai fi enervat.
te pup si iti doresc sa-ti fie bine, tie si copilului (daca tie ti-e bine, ii va fi si copilului).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 30 2007, 04:19 PM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Nu stiu dar eu nu gandesc asa!
nu este vorba de cat poate sa suporte. ci de ce suporta. de ce se lasa tarata in situtia asta? chiar este el mai puternic decat ea?
pe langa faptul ca ea trebuie sa gandeasca pentru 2. si pentru copil ma refer.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Nov 30 2007, 04:43 PM
Post #38


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



QUOTE(albinuza @ Nov 30 2007, 04:19 PM) *
de ce se lasa tarata in situtia asta? chiar este el mai puternic decat ea?


Pentru ca il iubeste si dragostea este mai puternica decat orice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 30 2007, 04:59 PM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



hai Ala sa fim serioase. de acord pe de o parte cu tine! dar este vorba de viata ei pana la urma. si de viata unui copil nevinovat!!
Doamne ajuta sa fie bine! nu vreau sa zic sau sa cred acum ca va fi asa cum zic eu ca va fi, dar sunt sanse 70%.
si vorba lui Kalua: s-a postat in victima!
si de aici lui ii va fi foarte usor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 30 2007, 06:53 PM
Post #40


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu nu cred ca's toate si frumoase si vine unu' [X in cazul de fata] si te pocneste poc!, fara ca tu sa ai vreo vina.
teocris, daca tu ai luat decizia asta, sa speram ca iti va fi bine si ca nu se va mai repeta. bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 2nd June 2024 - 12:07 PM