IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru aperitive, gustari si antreuri, idei de hors d'oeuvre, entrée, antipasto, meze
walpurgik
post Dec 23 2008, 02:36 PM
Post #11





Musafir






Am mancat la restaurantul cu specific pescaresc al unei prietene salata mexicana cu fructe de mare- cu cuburi de morcovi, porumb, mazare cu bucati de calamari si caracatita- si creveti in sos de smatana cu usturoi si lamaie- f bun. Ma gandesc sa fac asa ceva acu de sarbatori. Iarasi ce mi-a placut mult a fost file de salau in fulgi de porumb cu cartofi natur si sos alb de lamaie. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 23 2008, 05:43 PM
Post #12





Musafir






Mmmmh, walpu... (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Daca faci asa minunatii, sa ni le-arati neaparat si sa ne dai si reteta, sa nu salivam aici in dorul lelii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Dec 23 2008, 05:57 PM
Post #13





Musafir






QUOTE(Cleo @ Dec 23 2008, 12:35 AM) *
hai sa-l putem aici desi cred ca dupa 2-3 portii nu mai putem manca nimic

Şuberec cu citire din Radu Anton Roman dupa o idee de doftoressa, adaptarea Cleo

Asa e orientul (chiar daca ebajenit catre apus, cu hangerul in mana si carnea sub saua calului si a oropsit om căsaş) te confisca, ca si desertul, cu goliciunea infinita, te obliga la experienta limită, frustranta dar coplesitoare, a zadarniciei, te capureaza cu tentatia lucie catre zero (dar absolut), te farmeca cu nimicum acestor (alte) placintele tatarasti care nu au nimic deosebit, doar ca sint irezitibile

Aluatul: faina, apa calduta si sare
Umplutura: telemea de oaie sau tocatura de carne de oaie, prajita cu ceapa, sarata si foarte piperata, parfumata cu menta (in varianta doftoressei carne de vita si patrunjel)

Din aluat se intinde o foaie, se taie rondele de o palma, se pune umplutura, se indoaie formand o semiluna si se lipesc marginile cu degetele apoi se prajesc in unt pe ambele parti.

doftoressa daca citesti si e de completat be my guest! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mama le face cu carne de porc amestecata cu vita, ceapa, piper, sare si verdeturi/ marar, patrunjel, prajite in ulei de floarea soarelui. Sa fiu sincera, Lui Radu Anton Roman, Dumnezeu sa-l odihneasca, ii placea tare mult ideea de a ineca tot ce-i mancare in smantana, untura si unt. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) D-aia nici n-a murit de batranete, desi a incercat sa dreaga busuiocul pe ultima suta de metri... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Altceva nimic, decat pofta de viata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jan 23 2009, 09:41 PM
Post #14





Musafir






Salata de pui (e valabila si pentru dieta MM, faza 1)

Ingrediente:

1 piept pui
3 castraveti murati
1 cutie ciuperci
150 - 200g maioneza
sare
piper
marar
patrunjel

Mod preparare:

- se fierbe pieptul de pui in apa cu sare; se toaca marunt
- se toaca castravetii, ciupercile, mararul, patrunjelul
- se amesteca toate ingredientele cu maioneza, sare, piper.

Pofta buna!

(IMG:http://s177.photobucket.com/albums/w236/dr_wise/Culinare/HPIM2445.jpg)

This post has been edited by dr_wise: Jan 23 2009, 09:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 24 2009, 01:32 AM
Post #15


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Doctoressa prezinti asa de fain mancarurile incat m-as aseza cu ochii inchisi la masa ta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Se vede din poze ca-s gustoase !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jan 24 2009, 11:42 AM
Post #16





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Multumesc, cleolica!
Dar stii care-i baiul? Termitele mele nu se simt bine si nu mananca daca nu le pun eu in farfurie. Cica, daca le asez eu mancarea in farfurie, e altceva, mananca cu placere. (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
Salata asta e tare buna si usor de preparat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 25 2009, 02:58 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Fagottini ripieni

Ingrediente pentru 12 bucati: 500g faina, 250 apa calda, un cubulet drojdie, o lingurita sare, o lingura zahar, 24 feliute salam uscat, 12 felii cascaval, o rosie mare taiata cubulete, o jumatate ardei taiat fideluta, un pic de ulei. Ne mai trebuie pentru uns un galbenus si 3/4 linguri lapte.

Drojdia se desface in putina apa calda si o lingurita de faina si se toarna in mijlocul fainii pusa in prealabil intr-un castron incapator. Se amesteca bine cu mana(ce atata evolutie in bucatarie!) pana devine un aluat elastic. Recomand sa folositi faina 650 sau 550, nu cea 000. Se lasa la dospit, la loc caldut si acoperita sa nu-i fie frig, o ora.
Plansa de lucru trebuie pudrata cu faina.
Aluatul dospit se intinde pe plansa de lucru intr-o foaie groasa(1 centimetru) si se unge cu ulei, apoi se ruleaza. Ruloul obtinut se taie in 12 parti egale. Fiecare parte va fi intinsa in forma rotunda si va fi umpluta cu doua feliute de salam uscat(taiate mai mic), o felie de cascaval(si ea taiata mai mic), doua- trei cuburi de rosii si cateva feliute de ardei(verde - pentru contrast). Dupa aceasta etapa, strangem aluatul ca un cosulet si unim bine capetele pentru a nu pierde incarcatura pretioasa. Bilele astfel formate se vor pune cu grija(cu partea lipita in jos) in forme de muffins tapetate cu hartiute speciale(unse si acestea cu ulei).
Galbenusul il batem cu capul de un castronel impreuna cu laptele si ungem cu cea rezultat din aceasta lupta bilutele cuminti. Presaram deasupra oaresce ierburi uscate(eu am optat pentru busuioc) si dam tava la cuptor incins, la foc moderat, circa 25- 35 minute. Pofta buna!

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC01427.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC01429.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC01435.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/mancaruri%20cu%20si%20fara%20carne/DSC01430.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/mancaruri%20cu%20si%20fara%20carne/DSC01431.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 30 2009, 04:10 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Salata asortata cu brinza
Intr-un vas de jena se pun, pe straturi:
Ceapa verde taiata marunt
Castraveti cruzi taiati marunt
Branza de vaca cu sare si marar
Oua fierte taiate cuburi
Un strat de maioneza
Rosii taiate marunt, fara suc (scurse)
Branza de vaci cu sare si marar
Un strat de maioneza
Se orneaza cu ou, rosii, castraveti, masline si marar (sau dupa preferintei)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 8 2009, 10:44 PM
Post #19





Musafir






Pentru Diana reteta la Pizza falsa

Pentru o tava ca in poza:

(IMG:http://i76.photobucket.com/albums/j6/kary_pink/a273.jpg)

Ingrediente:

-8 oua
-200 gr faina
-6 linguri ulei de masline
-100/200/300 gr masline negre/verzi ( in functie de cat de mult va plac maslinele) taiate feliute mici
-100/200 gr sunca presata/salam/kaizer taiate bucatele
-1 ardei gras taiat bucatele
- 150 gr grana/cascaval ras
-3 lingurite praf de copt stins in zeama de lamaie
- sare si piper dupa gust

Mod de preparare

Ouale se bat ( cu mixerul) bine cu sarea si piperul, se adauga usor uleiul si faina si apoi se pune praful de copt stins in lamaie. Se mixeaza bine.

Se adauga grana/ cascavalul ras, se incorporeaza usor. ( Nu se mai foloseste mixerul) La fel se procedeaza si cu sunca, maslinele si ardeiul.

Se toarna intr-o tava unsa cu unt sau ulei de masline. Se da la cuptorul fierbinte si se tine 1h la 180 grade.

Se taie dupa preferinte cald sau rece.

Pofta buna (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 14 2009, 01:53 AM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cred ca e grozava! Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:20 PM