IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages V  « < 40 41 42 43 44 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grup de suport pentru suferindele cu tiroida, Pentru informare si sustinere reciproca
kittyvrancea
post Jan 24 2012, 03:49 PM
Post #411


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 123
Joined: 1-February 11
From: Romania
Member No.: 9,804



Di, mi s-a prescris Euthyrox, dar pt ca nu am gasit am inceput sa iau L-Thyroxin - inlocuitor, de abia la finele lui dec l-am gasit si pe asta in farmacie. Oricum, e de cea mai mica concentratie si unde mai pui ca juma de pastila (recunosc ca de multe ori uit sa o iau pt ca tb luata pe nemancate si eu de cand ma stiu ma trazesc cu soricei la stomac si nu stiu cum sa fac mai repede sa iau micul dejun (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ).
In paralel, inca sunt pe Thyrozol. Luna viit la incep imi fac analizele si daca in timpul asta nu a mers, il intrerup.
Ideea e ca daca te duci la 15 dr. fiecare o sa aiba alta parere despre asocierea medicamentelor pe Basedow. In cine sa mai ai incredere?
Oglinda starii de sanatate sunt analizele (parerea mea) asa ca...vom vedea...
Tzuci!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 24 2012, 03:56 PM
Post #412


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Kitty, ce ma bucur sa citesc ca esti mai bine (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kittyvrancea
post Jan 24 2012, 05:27 PM
Post #413


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 123
Joined: 1-February 11
From: Romania
Member No.: 9,804



Multumesc, Teo!
Sunt mai bine in prezent; om vedea ce-o mai fi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 24 2012, 07:20 PM
Post #414


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doamne, pai thyrozolul e blocant si euthyroxul sa ii dea drumu`... nu mai inteleg nimic, Kittysor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanacioceanu
post Jan 25 2012, 09:01 AM
Post #415


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 20
Joined: 28-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,150



QUOTE(kittyvrancea @ Jan 24 2012, 11:52 AM) *
Buna, fetelor si la multi ani cu sanatate!
M-am pus la curent cu ultimele voastre postari si am citit intr-una despre decesul unui medic de la Parhon. Imi pare rau sa fi aflat asta, stiti cumva si despre ce dr. este vorba? Tot acolo imi monitorizez si eu afectiunea.
Cat despre mine ce sa va zic...ultimele analize (noiembrie anul trecut) au iesit mult mai bune, am fost la control, mi-a facut eco si lucrurile stau mai bine (ba chiar am dat putin in hipo drept pt care mi-a prescris jum de Euthyrox/zi). Dr. oftalmo spune ca si ochii sunt mai ok, in continuare nu este nevoie de medicamente, nici de gel oftalmic nu mai am nevoie din vara.
Deocamdata cam atat...m-au rechemat la control la finele lui febr.
Sper sa fie bine in continuare...buburuza mea si sotul sunt izvorul meu nesecat de putere si speranta!
Pupaceli!


Buna!Dr care a decedat a fost d-na dr a mea si o chema Boanta Catalina,era un om si un dr deosebit.Nici numai vrea sa-mi aduc aminte de ziua cand am aflat groaznica veste,asta este viata merge inainte.D-zeu sa-o odihneasca in pace!

Buna fetele! A reusit si am ajuns luni la Parhon la dr Neamtu care a acceptat sa-ma ia dumneaiei ca pacienta(amintesc ca eu am ramas fara dr pt ca a decedat d-na dr a mea),mi-a facut T4 si TSH ca mi-a iesit bine in intervalul bun de valori,mai mi-a facut dumneaiei o eco tiroidiana si mi-a zis ca sunt forte bine cu glanda in momentul de fata si ca nu imi prescrie niciun tratament deocamdata doar ca va trebui sa o tine sub observatie sa nu se schimbe ceva.Iar in privinta problemelor mele cu chisturile ovariene a zis ca vin luna viitoare in ziua 11 sau 12 dupa menstra sa facem o eco transvaginala sa vedem cum iese si la dumneaiei si pe urma imi poate spune si parerea ei daca este neaparat necesar sa ma operez din nou.Dl. dr de la giulesti mi-a zis ca trebuie sa-ma operez neaparat ca nu se mai poate face nimic cu tratament,dar eu totusi i-am sugerat daca se mai poate face vre-o ingestigatie sau ceva pana sa ajunget din nou la operatie si mi-a zis ca mai poate doar sa-mi faca niste dozari hormonale sa vedem cu ies si aceste si o sa merg in a doua zi de menstruatie care cred ca va fi saptamana asta asa ar trebui astept sa-mi vina deocandata.Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai fac sunt putin cam derutata dar sper ca acele dozari sa iasa bine in speranta ca T4 si TSH mi-au iesit bine la fel eco tiroidiana,dar am sa merg sa-le fac sa fiu eu linistita si in fuctie de ce imi va iesi si la eco transvaginala o sa iau sper decizia buna.
Va pup si va multumesc de intelegere si de atentia pe care mi-o acordati
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kittyvrancea
post Jan 25 2012, 10:30 AM
Post #416


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 123
Joined: 1-February 11
From: Romania
Member No.: 9,804



Asa...dr Neamtu la care merg de mai bine de un an mi-a prescris asta vara o sg pastila de Thyrozol/zi (imi ajustase doza de la 2 pe zi la una, ca urmare a ultimelor analize).
Dar Cristinica, zapacila ce facu?! Obisnuita cu 2 pastile si cu bebe mic care ii ocupa tot timpul, lua in continuare tot 2. Si am mers asa pana la urmatorul control, undeva la sf de noiembrie. Am repetat analizele si am remarcat ca m-am dus putin spre hipo. Dr. nu isi putea explica de ce. Cu motivul am venit eu: cascatzila uitase sa isi micsoreze doza. Asa ca, mi-a dat o juma de 25 mg de Euthyrox (eu nu am gasit si am luat un inlocuitor - tot dracul ala, dim pe nemancate) in paralel cu Thyrozolul, ca sa echilibram putin balanta pana in febr cand ar tb sa se fi reglat situatia (om vedea pt ca nu am fost prea consecventa cu tratam asta pe nemancate - big issue cu micul dejun la mine care e lege nescrisa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )).
M-am invatat minte! Inainte de a incepe un tratament ma uit pe raportul medical...
Sper incet, incet sa fie bine si sa nu am nevoie de operatie (cel putin nu in urmatorii 2-3 ani). Tare mult ne mai dorim un bebe si dr. Neamtu mi-a zis ca tb sa las o fereastra de 2 ani intre sarcini (unul a trecut deja).
Tzuci!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanacioceanu
post Jan 25 2012, 02:19 PM
Post #417


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 20
Joined: 28-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,150



QUOTE(kittyvrancea @ Jan 25 2012, 10:30 AM) *
Asa...dr Neamtu la care merg de mai bine de un an mi-a prescris asta vara o sg pastila de Thyrozol/zi (imi ajustase doza de la 2 pe zi la una, ca urmare a ultimelor analize).
Dar Cristinica, zapacila ce facu?! Obisnuita cu 2 pastile si cu bebe mic care ii ocupa tot timpul, lua in continuare tot 2. Si am mers asa pana la urmatorul control, undeva la sf de noiembrie. Am repetat analizele si am remarcat ca m-am dus putin spre hipo. Dr. nu isi putea explica de ce. Cu motivul am venit eu: cascatzila uitase sa isi micsoreze doza. Asa ca, mi-a dat o juma de 25 mg de Euthyrox (eu nu am gasit si am luat un inlocuitor - tot dracul ala, dim pe nemancate) in paralel cu Thyrozolul, ca sa echilibram putin balanta pana in febr cand ar tb sa se fi reglat situatia (om vedea pt ca nu am fost prea consecventa cu tratam asta pe nemancate - big issue cu micul dejun la mine care e lege nescrisa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )).
M-am invatat minte! Inainte de a incepe un tratament ma uit pe raportul medical...
Sper incet, incet sa fie bine si sa nu am nevoie de operatie (cel putin nu in urmatorii 2-3 ani). Tare mult ne mai dorim un bebe si dr. Neamtu mi-a zis ca tb sa las o fereastra de 2 ani intre sarcini (unul a trecut deja).
Tzuci!

Pai cam trebuie sa procedam exact cum ne prescrie d-na dr cu medicamentatia,eu a respectat cu sfintenie cum trebuie sa administrez medicamentatia si multumesc lui d-zeu in 2 ani de zile am ajuns sa am cica o glanda foarte bine stabilizata si acum sunt din luna martie anul trecut fara tratament si mia zis dr Neamtu ca deocamdata asa voi merge doar ca o sa-o mai verificam la anumite perioade de timp.Multumesc lui D-zeu ca din pct de vedere al glandei sunt bine,acum sa vedem cu o sa iasa pana la urma si cu parte gineco pt ca imi doresc neaparat un bebe si sper sa reusesc.
Asa ca te sfatuiesc sa respecti neaparat medicamentatia prescrisa de dumneaiei!
Bafta in continuare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kittyvrancea
post Jan 25 2012, 03:58 PM
Post #418


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 123
Joined: 1-February 11
From: Romania
Member No.: 9,804



Roxana, buna! Iti multumesc pt raspunsul prompt!
Ai dreptate! Un tratament tb respectat intocmai daca vrem sa vedem rezultatele, iar eu exact asta ma straduiesc sa fac, cu unele mici exceptii...
Am mare incredere in dr. la care ma tratez, iar pe partea cu gineco stiu ca a inregistrat nenumarate succese, ajutand cuplurile sa isi indeplineasca visul de a avea un bebe. Iti tin pumnii!
Eu am o bebelusa nascuta anul trecut in februarie, iar dr. care a avut grija de mine si de bebe lucreaza la Maternitatea Giulesti (dumnealui m-a "expediat" la dr. Neamtu). Am trecut prin destule in timpul sarcinii cu un Basedow groaznic de infloritor, dar pana la urma a fost bine si ma rog sa fie bine si de acum incolo! Ca o paranteza pt. amica noastra virtuala comuna - Dienus - Basedow nu se transmite la fat, mai bine spus hipertiroidia ramane la mamici.
Ce splendoare alba e afara! Imi vine sa ies si sa plonjez in zapada, nu alta! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanacioceanu
post Jan 26 2012, 09:24 AM
Post #419


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 20
Joined: 28-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,150



QUOTE(kittyvrancea @ Jan 25 2012, 03:58 PM) *
Roxana, buna! Iti multumesc pt raspunsul prompt!
Ai dreptate! Un tratament tb respectat intocmai daca vrem sa vedem rezultatele, iar eu exact asta ma straduiesc sa fac, cu unele mici exceptii...
Am mare incredere in dr. la care ma tratez, iar pe partea cu gineco stiu ca a inregistrat nenumarate succese, ajutand cuplurile sa isi indeplineasca visul de a avea un bebe. Iti tin pumnii!
Eu am o bebelusa nascuta anul trecut in februarie, iar dr. care a avut grija de mine si de bebe lucreaza la Maternitatea Giulesti (dumnealui m-a "expediat" la dr. Neamtu). Am trecut prin destule in timpul sarcinii cu un Basedow groaznic de infloritor, dar pana la urma a fost bine si ma rog sa fie bine si de acum incolo! Ca o paranteza pt. amica noastra virtuala comuna - Dienus - Basedow nu se transmite la fat, mai bine spus hipertiroidia ramane la mamici.
Ce splendoare alba e afara! Imi vine sa ies si sa plonjez in zapada, nu alta! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Sa-ti traiasca fetita,la cine mergi la giulesti?Eu merg la dl. dr. Cristescu Ciprian si sunt multumita si increzatoare in dumnealui si tot odata si in d-na dr Neamtu,sper ca finalul sa fie unul bun cu toate ca asteptarile sunt cam mari dar m-am invatat sa am multa rabdare,eu umblu prin doctori cam de 10 ani si am inceput intai cu o operatie,asa ca speranta moare ultima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanacioceanu
post Jan 26 2012, 10:03 AM
Post #420


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 20
Joined: 28-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,150



Am si eu nevoie de o lamurire,am facut cineva dozari hormonale,as vrea sa stiu si eu cu se fac mai exact,am citit pe net si am inteles ca sunt niste analize care se fac din sange pt a vedea care cum sunt hormoni si la ce valoare sunt.mai multe date nu am gasit care sa-ma lamureasca mai bine.
Va multumesc pentru sfaturi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pages V  « < 40 41 42 43 44 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 03:20 PM