IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Remedii pentru pielea foarte uscata, care se descuameaza, Produse cosmetice sau home-made care te scapa de pielea foarte uscata
Diana.
post Oct 23 2010, 11:19 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ladies, am nevoie de sfaturile voastre. Pielea mea (cam de pe tot corpul, insa in special de pe gambe) este atit de uscata, ca pare solzoasa. Zici ca mi-s sopirla, nu alta!
Pe scurt, pielea e atit de uscata, ca se descuameaza la greu, oricit as freca cu lufa la baie, cu manusa de baie, cu burete... oricit as incerca sa o exfoliez, neam si pace buna! Mi se inroseste si altceva nu se intimpla! Pur si simplu zici ca am faina pe mine... E oribil!
Cremele le "inghite" instant, insa dupa o ora, la fel de naspa e, la fel de naspa arata! Am incercat si cu ulei de bebelusi, la fel Aveti vreo alta idee?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 24 2010, 02:57 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Diana as zice ca e o problema din interior, vreo lipsa de vitamine? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Si eu am probleme cu pielea mai uscata pe corp insa nu chiar asa de rau cum zici tu.

Asta e o gama de produse care mi se pare excelenta vaseline

Inca ceva excelent este untul de shea pur, neprelucrat insa nu stiu de unde sa iti zic sa-l cumperi. Mie imi cumpara o colega de la un magazin african pt ca in comert majoritatea au o multime de alte chimicale si prin prelucrare isi mai pierde din calitati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 24 2010, 05:25 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Multumesc frumos, Bebe!. E de la hipotiroidie, o sa fac poze sa va arat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post Oct 24 2010, 06:21 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



Mie mi-a recomandat o doctorita dermatolog acum ceva timp pentru pielea intarita de pe coate o crema pe baza de uree : xerolys. Se gaseste la farmacie, de curand am vazut-o in farmacia din Real. A fost foarte buna ( ca acum s-a terminat ) si ma gandesc sa-mi mai iau.
Cand mi-a recomandat-o mai erau vreo trei creme pe lista, cu denumiri asemanatoare, dar nu mai stiu acuma cum le zice. Oricum, cred ca erau tot pe baza de uree.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Oct 24 2010, 10:19 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



In perioada rece si mie mi se cam aspresc mainile.
E drept ca folosesc mult chimicale, detergenti si se stie ca acestia sunt factori ce agreseaza enorm derma, cel putin o derma asa de sensibila ca a mea...
Am folosit tot felul de creme, unele mai bune, altele mai putin bune, dupa care nu observam nici-o imbunatatire a aspectului pielii. Cu ani in urma stiu ca imi placea crema aceea cu glicerina de la Farmec. Parea la inceput cam grasimoasa dar dupa ce intra in piele, simteam un tuseu catifelat.

Din vara mi-am luat crema de la Neutrogena (creme dupa asa-zisa formula norvegiana). Sper sa nu se considere reclama. O dau seara si a doua zi dimineata pot sa-mi ating mainile de fata fara sa ma zgarie. Problema e ca eu zilnic spal cada, baia cu detergenti si nu folosesc manusi, asa ca pana seara mainile se aspresc la loc. Deci crema asta nu mi se pare a fi cu efect de lunga durata, cel putin nu pentru ce am eu nevoie.

In fine...Pana acum am folosit din cea cu ambalaj albastru, dar o termin azi-maine. Si am sa trec pe cea cu ambalaj rosu (intense repair, body balm). In cateva zile, va spun daca are efect sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 24 2010, 10:43 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru miini am scris eu de o crema care la mine merge foarte bine (am aceleasi "activitati" cu tine) la Ingrijirea mainilor: Creme, tratamente, samd. Ii spune U Lactin Dr. Fischer, am luat-o de la famaciile CityFarm.
Pun poze acum sa vedeti sopirla. Acum vreo 3 ore am acut baie si m-am uns. Degeaba!

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/1-42.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Nov 14 2010, 02:00 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Diana, si eu am pielea uscata si foarte sensibila, ma irit nasol mereu de la epilat si tratez cu creme hidratante. Am incercat mai multe din farmacii SVR, Uriage, Bioderma, de la the Body Shop, Bottega Verde, unt de shea, uleiuri. Dar tot m-am intors la Atoderm de la Bioderma si nu cred ca mai renunt la ea. Exista si Atoderm PP, mai puternica, o sa mi-o cumpar si eu dupa ce termin cu balsamurile Uriage.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinamoisescu
post Feb 5 2015, 05:46 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 7
Joined: 22-August 14
Member No.: 12,591



Buna,
Am avut foarte mult timp probleme cu pielea foarte uscata si crapata si am ajuns pe la enorm de multi doctori, dar nu am gasit nici un tratament care sa aiba rezultate bune.
La ultimul medic care am fost mi-a recomandat exact tratamentul pe care il cautat pentru pielea mea uscata.
Pot sa zic ca de cand am descoperit aceasta lotiunea pielea mea s-a schimbat, nu mi-a venit sa cred cat de eficienta poate sa fie. De atunci a devenit preferata mea si am tot recomandato la cunostinte. Te sfatuiesc sa o cauti. Numai bine si sanatate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hnoor0055
post Mar 25 2016, 07:52 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 25-March 16
Member No.: 13,102



O dau seara si a doua zi dimineata pot sa-mi ating mainile de fata fara sa ma zgarie. Problema e ca eu zilnic spal cada, baia cu detergenti si nu folosesc manusi, asa ca pana seara mainile se aspresc la loc. Deci crema asta nu mi se pare a fi cu efect de lunga durata, cel putin nu pentru ce am eu nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
benonedinca
post Jan 31 2018, 12:56 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 45
Joined: 23-February 15
Member No.: 12,763



QUOTE(Diana @ Oct 23 2010, 11:19 PM) *
Ladies, am nevoie de sfaturile voastre. Pielea mea (cam de pe tot corpul, insa in special de pe gambe) este atit de uscata, ca pare solzoasa. Zici ca mi-s sopirla, nu alta!
Pe scurt, pielea e atit de uscata, ca se descuameaza la greu, oricit as freca cu lufa la baie, cu manusa de baie, cu burete... oricit as incerca sa o exfoliez, neam si pace buna! Mi se inroseste si altceva nu se intimpla! Pur si simplu zici ca am faina pe mine... E oribil!
Cremele le "inghite" instant, insa dupa o ora, la fel de naspa e, la fel de naspa arata! Am incercat si cu ulei de bebelusi, la fel Aveti vreo alta idee?!



O crema ok pentru hidratarea mainilor e Touch. Ajuta mult la catifelarea pielii mainilor fiind utila mai ales pentru pielea uscata si pentru pielea crapata.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:05 AM