Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Permis de conducere analfabetilor bogati ?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Tehnica si Tehnologie
laryysa
Am si eu o nelamurire in privinta "corectitudinii" cu care se elibereaza permisele de conducere in ziua de azi .
Nu de multe ori am auzit cazuri in care oameni destepti si cu mare simt al responsabilitatii , sunt "picati" la examenele de conducere , iar multi altii care poate nici nu sunt capabili sa isi scrie propriul nume sunt "trecuti" cu brio .

Si am mai observat ca majoritatea "vinovatilor" accidentelor rutiere sunt cei care au carnet pe pile sau bani ca sa o spun asa direct .

Cine isi asuma raspunderea pentru dezastrele generate de acesti soferi inconstienti care se inmultesc pe zi ce trece ?

De ce un sofer cu experienta trebuie sa ii "faca loc" pe sosea unui analfabet bolnav de mania vitezei , doar pentru ca cel din urma are ori o masina "tare" ori pile pe nu stiu unde ......?............?..........?
Bacardi_Girl
Din pacate nimeni nu si asuma si nu o sa si asume raspunderea pt asta....asa a fost si va fi mereu...legea banului.Cele mai multe accidente din cauza figurantilor si a maniacilor pt viteza(nu s neaparat 2 categorii diferite) se intampla.Eu am masina,am luat carnetul invatand mai ceva ca la scoala,am rabdat ifosele si gura urat mirositoare a 2 instructori si acum....nu merg cu masina pt ca ma iau cu mainile de cap cand vad in ce hal se baga astia si ce manevre din sf uri fac....:frustaremare:ma gandesc ca mi ar trebui o alarma a politiei pe masina...da' e ilegal...of!
Dar acuma imi bag casco si.....pazea!
laryysa
Eu inca nu am permis dar si cand il voi lua cred ca o sa imbatranesc 5 ani cu soferii de azi pe sosele sad.gif
Meg
cand a avut loc accidentul Laurei Stoica, am vazut ca unii au trimis mesaj spunand condoleante samd, iar altii au spus ca e vina politistului care a dat carnetul tanarului. ca daca nu ii dadea el carnet, ala nu mai conducea si tot asa.
ce treaba are?
Bacardi_Girl
Asta cu politistul e rasuflata....ca daca nu-i dadea politistul ala carnet ii dadea altul sau putea sa conduca si fara carnet....sunt multi care fac si asa.Din pacate asa a fost sa fie....De multe ori la pe drum observ cum conduc unii mai ales in curbe,cand le taie si intra pe contrasens ca sa nu forteze masina si din cauza vitezei....ganditi va ce se intampla daca intr un moment din asta din fata vine altul cu aceeasi viteza,aceeasi poveste,sau,dimpotriva conduce regulamentar dar nu are destula experienta sau noroc sa evite...Astia sunt soferii zilei de azi... mad.gif
Meg
yup, Bacardi.
si la naiba, se poate intampla oricui.. stiu pe cineva care a condus vreo 6 zile si a dormit 3 ore.. nu stiu cum de naiba a rezistat. voia sa ajunga acasa, am inteles, dar.. ?!
girl22
Permis de conducere ia toata lumea acum.In cazul "analfabetilor bogati" e vina parintilor pt ca nu sunt constienti ca, daca copilul lor nu invata si nu stie sa conduca are sanse maxime sa sfraseaca intr-un accident.Cum se conduce in Bucuresti nu mai am cuvinte.De cand s-a scos legea sa nu se mai ia permisul la trecerea pe rosu toate masinile in special taximetristii,pana si autobuzul trece pe rosu.Nu mai spun de inconstientii care trec pe rosu noaptea fara nici macar sa se asigure.Din cauza asta cand trec noaptea pe verde franez sa nu ma trezesc cu un nebun in mine.Asa ca,paziti-va de nebuni!
Bacardi_Girl
Mey...mie cel mai ciuda imi e de faptul ca si asa avem destule probleme si nici cand te urci la volan unde,cateodata,ar trebui sa fie o relaxare nu poti ca trebuie sa fi cu ochii insirati peste tot mey....mai ceva ca in Tom si Jerry....
Meg
ohmy.gif girl22!
habar nu aveam de legea asta.. am si eu un semafor care ma chinuie de fiecare data.. cand e verde pt noi se face verde si pentru masini.. si sa vezi cu cata timiditate pasim spre zebra.. sad.gif
Bacardi_Girl
Da asa-i.De fapt s-a schimbat legislatia.Inainte daca treceai pe rosu si te vedea politistul iti lua carnetul dar acum iti da numai amenda sau atentionare...dupa caz.Meg cum naiba vine asta cu verde si colo si colo???Ori e defect ori e vreo smecherie ca n'are cum...
Mistaco
viata isi are regulile ei nescrise !!!
problema conducerii masinilor de catre "analfabeti bogati" nu este neaparat una dintre cauzele generatoare de probleme !!!
conduc de .......relativ mult timp, adica de prin 1991, am circulat si in alta tara, insa asa ca la noi, cind mergi mai mult cu ochii in sosea decit la ceilalti participanti la trafic.......... nu am vazut !!!
Drumurile sunt una dintre probleme !
A doua problema este cea legata de ......... legislatie in general, nu numai de cea a circulatiei !!!
Daca vrem sa avem impartialitate, atunci trebuie dat incredere politistului in el si mai ales trebuie modificata mentalitatea sefilor vizavi de subodonatii lor !!!
Mentalitatea trebuie,schimbata in rindurile conducerii Politiei Romane, fara asta, politistii de pe strada, vor trebui sa actioneze ca si pina acum !!! nusepoate.gif nusepoate.gif nusepoate.gif
girl22
Meg,este posibil sa se faca verde pt masinile care fac dreapta sau stanga dupa caz care dau prioritate pietenilor,sigur nu se face verde pt masinile care merg inainte in acelasi timp cu pietonii.
Mistaco,vreau sa-ti dau dreptate cu condusul "cu ochii in sosea".E problema mare si nu mai stii unde sa te uiti intai sa nu intri in vre-o unul sau sa nu dai cu rota in vre-o gropa sa ramai pe acolo.Nu iti spun ca a trebuit sa-mi indrept o janta si binenteles sa imi schimb cauciucurile din cauza gropilor.Dar eu zic ca e vina nostra ca nu zicem nimic.Dam in gropa,injurm si trecem mai departe.Daca s-ar revolta jumatate care se plang din cauza gropilor am fi departe...

Sorry daca am fost cam off tipic!
Meg
paaaai sa va zic exact: la eroilor acolo, cum mergi inspre grozavesti. eu ies de la metrou si merg spre fac. de drept. si acolo.. e semaforul ala minunat.. ametit.gif
medeea2004
trebuie vazut biggrin.gif

http://www.scoala-de-soferi.ro/driving.htm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.