Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 14-16 iulie 2006 - Artmania Sibiu
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Cultura
invisible
In cadrul festivalului Artmania, organizat in perioada 14-16 iulie 2006 la Sibiu, vom avea ocazia de a vedea la lucru formatia finlandeza H.I.M., alaturi de alte formatii precum: Amorphis, Silentium si Carmen Gray

Extras din comunicatul de presa:

Fundatia ARTMANIA organizeaza la Sibiu, viitoarea Capitala Culturala a Europei, in perioada 14 – 16 iulie, prima editie a Festivalului ARTMANIA, ce va reuni, artisti de renume mondial din diferite domenii ale culturii: muzica, arte vizuale, film si literatura.
Prima editie a Festivalului ARTMANIA este dedicata Finlandei si confluentelor culturale cu Romania, fiind organizata sub inaltul patronaj al Ambasadei Finlandei la Bucuresti, in colaborare cu Primaria Municipiului Sibiu si Consiliul Local Sibiu.
Festivalul ARTMANIA va aduce in fata publicului din Romania unii dintre cei mai reprezentativi artisti finlandezi si romani actuali si va pune in lumina bogatul patrimoniu cultural si istoric al Sibiului, evidentiind astfel rolul sau de poarta deschisa a Romaniei catre Europa si catre autenticele valori culturale europene.
Timp de trei zile, centrul istoric al Sibiul va deveni o scena deschisa pentru evenimente culturale precum expozitii, concerte, proiectii de film, conferinte si workshop-uri, organizate atat in spatii conventionale cat si alternative.
Printre artistii care au confirmat participarea la Festivalul ARTMANIA se afla: JAN KAILA, ELINA BROTHERUS, H.I.M, AMORPHIS.

Sectiunile Festivalului ARTMANIA
Muzica
Fundatia ARTMANIA are placerea de a anunta oficial publicului si reprezentantilor mass media, prezenta in premiera in Romania, a celebrei formatii finlandeze H.I.M, in cadrul primei editii a Festivalului ARTMANIA, ce se va desfasura in perioada 14-16 iulie 2006, la Sibiu.
H.I.M., la ora actuala una dintre cele mai de succes formatii din lume, aclamata atat de public cat si de catre critica de specialitate, cu peste patru milioane de albume vandute pana acum, a ales sa includa Sibiul in cadrul turneului mondial de promovare al ultimului album, “Dark Light”, alaturi de cele mai mari festivaluri europene unde va concerta in vara acestui an.
Concertul va avea loc sambata, 15 Iulie, in Piata Mare a Sibiului, unde H.I.M intentioneaza sa filmeze si un DVD care sa cuprinda atat secvente live din concert dar si imagini din orasul medieval din inima Transilvaniei si din imprejurimile lui.
Alaturi de H.I.M, tot in premiera in Romania, pe scena Festivalului ARTMANIA vor urca cei mai de frunte reprezentanti ai rockului finlandez, AMORPHIS, care revin in forta in prim-planul scenei muzicale europene, dupa trei ani de absenta, cu un nou album “Eclipse”, cotat deja, de critica muzicala, la doar o luna de la lansare, ca unul dintre cele mai bune materiale discografice ale genului in 2006.
Pe scena Festivalului ARTMANIA va concerta si formatia de gotic melodic Silentivm, al carei ultim album “Seducia”, lansat la sfarsitul lui ianuarie 2006 a fost bine primit de public si formatia de pop-rock Carmen Gray, una dintre trupele nou venite pe scena muzicala din Finlanda si care tocmai a cantat in deschiderea britanicilor de la The Darkness la concertul din Helsinki, de la inceputul acestei luni.
La sfarsitul comunicatului de presa se afla o prezentare a formatiilor ce vor concerta la Sibiu.
Pentru informatii suplimentare legate de presa, solicitari de declaratii, interviuri, fotografii autorizate, cereri de acreditari, puteti contacta: Rodica Pricop, media manager. Datele de contact se afla la finalul comunicatului de presa.
Arte Vizuale, Film & Literatura
Sectiunea de arte vizuale a Festivalului ARTMANIA ofera publicului din Romania ocazia intalnirii cu JAN KAILA, profesor doctor în arte vizuale, seful departamentului de studii post-universitare al Academiei de Arte din Helsinki si ELINA BROTHERUS, una dintre cele mai aclamate personalitati din lumea artistica europeana.
Cele doua expozitii de fotografie si arta video ale artistilor finlandezi vor fi gazduite de Muzeul Brukenthal, un loc emblematic pentru traditia de inalta tinuta artistica a Sibiului si a Transilvaniei.
Festivalul ARTMANIA va da posibilitatea unor tineri artisti romani sa-si faca cunoscute lucrarile in cadrul unei expozitii de grup ce va fi gazduit de Muzeul de Arta Contemporana din Sibiu.
Pe parcursul celor trei zile, festivalul ARTMANIA va programa proiectii de filme, simpozioane de literatura si workshop-uri. Mai multe detalii despre aceste sectiuni vor fi facute public in curand.
Biografiile artistilor se gasesc la sfarsitul comunicatului de presa.
ella
okay

Invi,
dar de concertul Depeche Mode din 23 iunie 2006, nu spui nimic?
invisible
Ella, Depeche mode sustin un simplu concert, care intr-adevar se anunta extrem de popular, da' care nu are prea mult a face cu arta per ansamblu. Stiu, multi pot spune ca Depeche Mode creaza arta in muzica lor, dar eu imi rezerv dreptul de a nu fi de aceeasi parere. smile.gif
Eu cred ca ma duc, fie si numai pentru Amorphis, care sunt una din marile formatii ale muzicii contemporane, intr-adevar nu cred ca mai e un secret pentru nimeni atractia mea pentru muzica metalica, insa Amorphis sunt o formatie care merita urmarita de oricine. Sunt formatii care au venit in Romania (Moonspell si Lake of Tears in special) si au realizat showuri memorabile, fara sa apeleze la tot felul de artificii pentru a lua ochii publicului, cum din pacate multe trupe "consacrate" fac, pentru a scuza intr-un fel sau altul calitatea mai putin impresionanta a muzicii propriu-zise. Si nu stiu de ce am impresia ca Depeche Mode vor face acelasi lucru, vor organiza un supershow, si doar atat. La fel si Rammstein, si U2, care de cam multa vreme au incetat sa mai insemne ceva prin muzica proprie. In calitatea mea de fan al metalelor, insa, nu pot sa nu ma gandesc ca Finlanda a dat Europei cele mai reprezentative formatii ai ultimilor ani, si aici ne referim doar la Stratovarius, HIM, Sentenced, Apocalyptica, Nightwish, Children of Bodom, Amorphis sau The Rasmus, toate formatii de top.
In fine, nu este vorba de un simplu concert, este vorba de o intreaga manifestare artistica, cu expozitii si alte manifestari, de aceea am mentionat-o aici wink.gif

Ah, si or sa fie si altii, folk si pop, numai ca formatiile astea mentionate de mine sunt cele mai cunoscute smile.gif
ella
Invi tongue.gif

am vrut sa te necajesc un pic... :emiconzambaret:
d`asta am pomenit de Depeche laugh.gif

informatii despre ARTMANIA si invazia finlandeza de la Sibiu:
http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20060318&art=32511
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.