Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unghii lungi
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
mititik
Buna, fetelor!
Eu sunt obsedata de unghiile lungi. Pana de curand, nu aveam nici o problema, imi cresteau muuult si frumos si eram tare mandra de mainile mele. Din pacate insa nu mai este valabil! sad.gif Nu stiu ce se intampla, dar cum imi cresc un pic, cum incep sa se agate. Nu se exfoliaza, ci se rup pur si simplu. Nu pot sa imi dau seama de la ce. Sunt cu analizele la zi, nu am carenta de nici o vitamina, mananc branza, oua, lapte o gramada (imi fac aprovizionarea saptamanal cu 5-6 litri de lapte).
De cand nu le mai pot lasa sa creasca, am impresia ca degetele mele se termina brusc mad.gif
Aveti idee de vreun tratament? Naturist, creme, orice!
Nu va mai spun ca parca s-au si subtiat. Probabil de asta nu mai au rezistanta! magindesc.gif
Va astept cu sfaturi, please! pls.gif
Pupicei kiss.gif
Ala80
se rezolva totul daca le tii din cand in cand, cateva minute, in ulei de masline caldut.smile.gif
17girl
cum spune si ala8o, uleiul caldut de masline ajuta si cel mai simplu e sa te dai cu el seara, inainte sa te bagi in pat si sa iei peste maini manusele din bumbac, sau poti taia o lamaie in doua si tii unghiile in ea 30 min, cel putin de 2 ori pe saptamana...
in paralel nu-ti pili unghiile decat intr-unu sens, altfel risti sa se rupa ff usor... nu folosi acetona caci distruge odata cu oja si stratul de protectie al unghiei
alta metoda : in apa calduta pune sare de mare si cateva picaturi iod, si inmoaie unghiile in solutie 20 minute...
calciul e minerala care face unghiile sa creasca dar daca spui k nu ai lipsa, nu stiu ce sa zic...

pup`s & hugs


a si mai este la maybelline un lac albastru cu vitamine, nu stiu cat te va ajuta dar arata f bine pe unghii...
mititik
Merci pentru raspunsuri!
O sa incerc cu uleiul de masline si cu lamaia.
Spuneai ca nu e bine sa folosesc acetona. Am mai auzit asta, dar atunci cu ce sa imi curat oja de pe unghii cand incepe sa se cojeasca?
Ala80
exista dizolvant special. eu am revlon, dar e cam scump. cred ca daca te uiti prin beuty shop trebuie sa gasesti ceva convenabil.
catalina77
Poate ai carente de seleniu si fier...cu parul cum stai? Cade, creste greu, pare uscat?
17girl
da, sunt dizolvanti fara acetona... la avon , oriflame, intr-un timp era si la farmec... dar si la firme mai bune... sephora, sisly...

pup`s & hugs

am vrut sa zic sisley...
mititik
V-am zis, analizele mi le-am facut de curand si nu mi-a iesit ca as fi avut carenta de vreo vitamina. Parul nu cred ca imi cade mai mult decat ar fi normal si creste foarte repede. De altfel si unghiile imi cresc extrem de repede, dar se si rup la fel de repede. Chiar acum trebuie sa mi le tai iar ca au inceput sa se agate. Nici nu le pot pili ca se rup aproape de carne.
Nu am stiut ca exista dizolvant fara acetona. O sa imi cumpar numai din asta de acum inaite. O sa incep de diseara sa le tin cateva minute in ulei caldut. Dar nu cred ca se vad rezultatele prea devreme,nu?
Va multumesc fetelor! kiss.gif
Ala80
la mine s-au vazut rezultatele imediat. incearca sa le lasi o perioada sa "respire" si nu le mai da cu oja. macar o sapt.
17girl
eu , de ex. , am vazut rezultate de la uleiul de masline imediat... ajuta si pielea mainilor, apropo. dar k sa se mentina trebuie repetat. la fel si la faza cu lamaia... iti lasa unghiile rozii, stralucitoare, dar daca faci asta de doua ori pe saptamana... bine unghiile mele nu au crescut natural repede niciodata... dar eu am lipsa de calciu, vitamine & co. pa pa
fortelady
eu nu le-am avut niciodata lungi (nu cresc, sunt mici, moi, se rup repede).
dar si daca as vrea nu le pot tine lungi la cat bat in taste si la cat frec prin casa smile.gif asa ca nu ma supar prea tare
mititik
Eu am unghiile foarte tari. Cineva mi-a spus ca exact din cauza asta se rup, pentru ca nu au flexibilitate! magindesc.gif
Am inceput de aseara tratamentul cu ulei de masline caldut. Trebuie sa il repet in fiecare zi sau numai 1-2 ori pe saptamana?
17girl
poti sa il repeti cat de des vrei deoarece, fiind natural, n-o sa-ti dauneze... dar o sa te plictisesti asa k daca ai rabdare sa il aplici de doua ori pe saptamana e super ok. daca vrei rezultate imediate aplica-l in prima saptamana zilnic, apoi rareste... vreau sa spun k eu am vazut rezultate
A_lady
Da, categoric recomand si eu uleiul de masline caldut, face minuni, si eu aveam unghiile urate, se rupeau, se agatau, se exfoliau, ce mai dezastru, si apoi am fost si eu sfatuita sa folosesc uleiul de masline si acum ma mandresc cu unghiile mele biggrin.gif
17girl
daca luati calciu, o sa fiti uimite cat de mult se schimba structura unghiilor, eu am facut un mic tratament acum cu CA, Mg, vit D, plus niste vitamine... si unghiile sunt tari, nu se mai rup/exfoliaza ... si in general, daca va cade parul, se rup unghiile etc, aveti lipsa de calciu... supliniti-o si o sa vedeti rezultatele
zetta
eu iau un complex de vitamine nutrilite, foarte bun parul a inceput sa se regenereze, unghiile sunt mai tari si pot sa le las un pic mai lungi( eu le purtam foarte scurte ca mi se rupeau sau exfoliau) tongue.gif
angeldust
Fetelor, ieri am fost pe post de cobai...o prietena face un curs de pus unghii false si eu am fost primul ei experiment laugh.gif . So acu am ghiare misto, lungi, si chiar pot sa tastez lejer cu ele spre surprinderea mea. Nu le-a pus ea chiar profi ca deh...e chiar incepatoare, dar merge...
Am o singura pb...eu am facut greseala sa imi tai pielitele cu 2 zile inainte de asta si nu a fost bine deloc...pt ca mai ales cum ea nu prea stia ce face acolo, la un deget m-a traumatizat rau de tot, mi-a dat si singele laugh.gif Si vroiam sa va intreb dc nu stiti cu ce pot sa imi dau sa nu imi coaca pileita.
Ala80
Eu cu tinctura de propolis ma feresc de infectii. E suficient sa tamponezi zona respectiva.
zetta
sau cu baneocin varianta pulbere blush.gif
Szimcsi
Poti sa aplici local o frunza de aloe, sau praf de antibiotic. kiss.gif

Si ca sa fiu on topic: Eu aveam niste unghii groaznice, pana acum doua luni cand mi-am luat ser intaritor+ser de crestere a unghiilor de la Oriflame. Am aplicat si tratamentul cu ulei de masline incalzit si zeama de lamaie.

Acum ma mandresc cu niste gherute foarte sexi tongue.gif
mititik
Angel, e vorba de unghii cu silicon? Eu la astea nu suport faptul ca imi pileste toata suprafata unghiei aproape pana la carne!
M-am tinut de tratamentul ala cu uleiul de masline cald si acum sunt din nou mandra de unghiile mele. A fost foarte eficient! kiss.gif
17girl
eu de cand nu mai i-au calciu am iar unghii mici, exfoliate si rupte crying.gif , dar asta e...
angeldust
Mersi fetelor pt sfaturi...da...de unghii cu gel de silicon e vorba, dar mie nu mi-a pilit unghia pana in carne, adica da...trebuie sa rascheteze unghia cu un buffer ca sa ii ia tot luciul, pt ca acolo unde ramane luciu nu unghie nu prinde gelul.
Eu ma gandesc f f serios, ca dupa ce va trebui sa le dau pe astea jos, sa am grija de ale mele o perioada si apoi, cand sunt multumita de cum arata sa ma duc sa mi le imbrace pe ale mele cu gel din acela. Am vazut la o tipa care face asta de mult timp si arata super, f natural si cu avantajul ca nu se rup.
Partea proasta e ca...sunt destul de costisitoare de intretinut...dar hmm....acu dupa ce le am eu zic ca se merita, inainte nu as fi zis.
micutastea
Stiu ca raspund unui post de acum 3 ani dar mai sunt inca multe fete care nu stiu ca siliconul si gelul sunt acelasi lucru. Unghia naturala nu ar trebui sa fie foarte tare subtiata dupa ce ai avut unghii false dar asta depinde de cea care ti le pune. Gelul nu face rau unghiei tale, pilitul este cel care subtiaza unghiile. Sper sa reinvie acest topic!
Teocris
welcome.gif micuta stea!
Dora
QUOTE(mititik @ Mar 22 2006, 04:02 PM) *
Buna, fetelor!
Eu sunt obsedata de unghiile lungi. Pana de curand, nu aveam nici o problema, imi cresteau muuult si frumos si eram tare mandra de mainile mele. Din pacate insa nu mai este valabil! sad.gif Nu stiu ce se intampla, dar cum imi cresc un pic, cum incep sa se agate. Nu se exfoliaza, ci se rup pur si simplu. Nu pot sa imi dau seama de la ce. Sunt cu analizele la zi, nu am carenta de nici o vitamina, mananc branza, oua, lapte o gramada (imi fac aprovizionarea saptamanal cu 5-6 litri de lapte).
De cand nu le mai pot lasa sa creasca, am impresia ca degetele mele se termina brusc mad.gif
Aveti idee de vreun tratament? Naturist, creme, orice!
Nu va mai spun ca parca s-au si subtiat. Probabil de asta nu mai au rezistanta! magindesc.gif
Va astept cu sfaturi, please! pls.gif
Pupicei kiss.gif

Daca analizele sun ok, atunci e vorba de produsele si/sau metodele pe care le foloseti ca sa iti faci manichiura si de ce produse de curatare gen detergent de vase folosesti.
Incearca bai calde de ulei de masline si evita produsele de remove a cuticulelor care pe termen lung te lasa fara pielite, insa si fara unghii.
Lenjerie Sexy
Baile in ulei de maslin ajuta..
Lyssuk
Eu am probleme cu exfolierea unghiilor. Le am si moi si probabil de aia se exfoliaza si o cauza mai poate fi si faptul ca mi le-am ros o perioada lunga de timp. Am folosit tot felul de lacuri si geluri, dar degeaba. Daca nu s-ar exfolia as putea sa le dau o forma si sa am si eu o manichiura ca lumea. Asa nu ma dau decat cu lac.
Diana.
Ia spune drept, iti tai cuticulele? magindesc.gif
Lyssuk
DAAAA! Le tai ca altfel nu reusesc sa scap de ele. Am incercat varianta sa le inmoi cu gel din ala pt cuticule si sa le imping spre baza unghiei, dar dupa ce se usuca se vede tot naspa sad.gif Asa ca le inmoi cu gelul si apoi...HARSHTI! mellow.gif
Diana.
E, de-aia ti se exfoliaza unghiile si se rup. Lasa gelurile.
Incearca metoda de la Cum sa scapi de cuticule . Eu mi-am ros unghiile 34 de ani si acum nu am nici o problema. Bafta!
Lyssuk
Super tare metoda. Si simpla. Mercic! floricele.gif
Poate capat si forma la unghii dupa cateva sedinte din astea smile.gif
Lyssuk
Am aplicat aseara metoda si deja incep sa arate cat de cat bine unghiile. Parca nu se mai vad cuticulele alea asa urat. Va spun cum o sa fie dupa 3-4 sedinte smile.gif.
Diana.
Rabdare... si o sa vezi rezultate, promit solemn! smile.gif
Lyssuk
Vad ca s-a dus mare parte din cuticule, in prima seara am pus balsam, aseara mi-am luat glicerina citrica, imi place cum miroase si lasa unghiile mai marfa ca balsamul. Nu stiu ce intaritor pentru unghii sa-mi iau ca sa imi creasca si sa stea drepte ca se mai indoaie la varfuri si se vad naspa.
Diana.
Nu mai da banii pe intaritoare, unghia e oricum compromisa la virfuri pentru ca deja acolo e partea subtiata.
Mai bine bagi niste calciu. smile.gif si pentru a le proteja, baga o baza egalizatoare si un lac. Bafta!
Lyssuk
Eu inainte de oja dau mereu cu un lac protector. Spuneai ca ti-ai ros unghiile ani de zile si totusi ai o forma la ele. Cum ai reusit sa le dai forma aia alungita? Eu nu reusesc, au forma rotunda unghiile mele si ma enerveaza. Sau nu stiu ce sa zic e prea scurta partea de la radacina unghiei la varful degetelor si de aia par scurte si boante.
Diana.
Lasa-le sa creasca. Isi vor reveni. Cu trecerea timpului, nu vor mai fi boante, insa trebuie sa nu le mai rozi sub nici un motiv. Eu nu pun foarfeca pe ele decit daca se rupe si sint mai lungute si trebuie sa le fac egale cit de cit. In rest numai din pila.
Cum merge cu pielitele? Ai scapat de cuticule?
Lyssuk
Mai am ceva. Cat am fost plecata nu le-am mai curatat si au crescut la loc, dar nici nu le-am taiat. Acum le curat de 2-3 ori pe saptamana. Cat de curand sper sa scap de ele.
unghii_gel
Mierea si lamaia elimina celulele moarte iar uleiul de masline hidrateaza - mai este uleiul de ricin pentru unghii care se exfoliaza, se agata sau se rup usor si masajul cu ulei de primulina seara inainte de culcare (uleiul de primulina contine acizi grasi esentiali, necesar pentru structura celulei unghiei).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.