Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Filmele romanesti
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Cultura > Film si Teatru
Ariana
Mie imi sunt dragi.M-as bucura sa stiu ca nu sunt singura.:)Si sunt convinsa ca nu e asa...pana atunci astept cu nerabdare lansarea filmului "Legaturi bolnavicioase" a lui Tudor Giurgiu.sper sa nu ma dezamageasca filmu.Sunt mandra ca in el joaca si o timisoreanca de-a mea si ma bucur din tot sufletul pentru ea.

Pe mine m-a impresionat bucatica de prezentare:
http://www.legaturibolnavicioase.ro/ro

Un alt film romanesc pe care il iubesc din tot sufletul e "Turnul din Pisa" si il recomand cu drag acelora cu o sensibilitate exacerbata(imi place mult expresia).smile.gif

Ma enerveaza ca filmele noastre nu sunt promovate cum trebuie.Caut de vreo doua luni un alt film "Rina" care a castigat un festival de afara(nu stiu cum se numeste) de care eu am auzit de la o fosta de colega de-a mea care l-a vazut in Germania si romanii de acolo sunt incantati.
tits_herbert
Am vazut de atatea ori seria de filme BD la munte si la mare ca stiu replicile pe dinafara laugh.gif Si Secretul lui Bachus mi-a placut. Erau bune comediile mai vechi.

Ariana avand in vedere ca ai utilizat expresia care iti place tie atat de mult si care o regasesc si pe la mine pe undeva tongue.gif voi cauta filmul acesta pe care il recomanzi.

Ma voi uita si dupa Rina, poate il gasesc eu wink.gif
kiss.gif Ari
Ariana
Titzule chiar ma gandeam cu amaraciune azi ca sunt singura de pe forum iubitoare de filme romanesti.Te tzuchez...daca gasesti din intamplare Rina si eu o vreauuuu...

Uite ce am gasit pe net despre "Ryna" se pare ca e cu "y":


"Pluton de debutanti

Lungmetrajul de debut al Ruxandrei Zenide, „Ryna”, este povestea dramatica a unei adolescente din Delta, care viseaza sa scape de viata grea de acolo. Gheorghe Preda debuteaza, tot la toamna, cu o productie romano-canadiana, „Ingerul necesar” - un film alb-negru despre doua bune prietene.

Una dintre ele, o muziciana de succes, incepe sa primeasca de la un admirator misterios cadouri in care isi recunoaste dorintele neexprimate. Dialogurile au fost filmate in engleza, pentru ca producatorul canadian intentioneaza sa distribuie productia si peste Ocean. In urmatoarele luni va intra pe ecrane si comedia „Aventurile unei zile”, regizata tot de un debutant, Petre Nastase.

Daniela Nane si Marius Stanescu au rolurile principale.
In sfarsit, tot la debut, si tot in aceasta toamna, se afla si Radu Potcoava, cu „Happy End”, un film in care Mircea Diaconu este un anchetator ce incearca sa afle ucigasul unei adolescente."

Tzuc la tine titz. kiss.gif
tits_herbert
Ok Ariana kiss.gif , voi cauta Ryna. Am incercat sa vad si Moartea domnului Lazarescu, nu am avut timp inca. Tie cum ti s-a parut. Sora-mea mi-a zis ca este exact atmosfera din spitalele romanesti.
catalina77
Si mie imi plac filmele romanesti...mai ales cele regizate de Sergiu Nicolaescu, cu subiecte istorice...Mihai Viteazul, Dacii si romanii etc. La fel si cele ecranizate dupa romanele romanesti: Padurea spanzuratilor, Baltagul, Enigma Otiliei, Ion...
Le-am vazut ori de cate ori au fost difuzate la tv. Sincera sa fiu, noutatile nu m-au impresionat...
Dore
Preferatul meu este "Columna" - dar nu cred ca am gasit inca film romanesc in care sa joace clasicii nostri si sa nu-mi placa.
In schimb, cele aparute dupa revolutiune, sunt cam SF asa ... magindesc.gif
matusica
Favoritul meu este "Actorul si salbaticii" .
kalua
Se gaseste in tara "Actorul si salbaticii" de cumparat peste tot? Anul asta nu ajung ai mei in tara, iar pe cunoscuti nu-i pot pune sa cutreiere magazinele pentru mofturile mele... nesigur.gif
Ala80
l-am cautat in baza de date a firmei care lanseaza filme romanesti pe dvd si nu este. sad.gif
ella
"Rochia alba de dantela"-regia Dan Pita
berbecutza
cat ma bucur ca nu sunt singura care a vazut seria BD smile.gif tot comediile astea vechi ma atrag ... la cele noi nu prea ma bag... dar BD-urile le-am vazut de zeci de ori smile.gif
Ariana
Dragele mele va recomand din tot sufletul filmul "Legaturi bolnavicioase".Din dorinta de a vedea cat mai repede filmul am nimerit la premiera si a fost extraordinar.
...pentru oameni cu sufletul deschis,fara prejudecati,pentru arta ,pentru tot ce inseamna un film in care s-a pus mult suflet...
Laryss_A
smile.gif Ariana m-a bucurat ce ai scris...si eu sunt de aceeasi parere in legatura cu filmul asta. merita vazut!
kary_pink
Pentru cele care sunt indragostite de Sergiu Nicolaescu si filmele lui indragostita.gif

Cele mai bune filme ale regizorului si actorului vor fi lansate de "x" pe suport DVD.
Colectia de 21 de filme, care va fi accesibila pentru prima data si publicului strain, cuprinde genuri diverse: filme politiste, istorice si de epoca, de actiune, comedii si adaptari.
Lansarea colectiei de filme Sergiu Nicolaescu pe DVD debuteaza cu un prim pachet special de sase productii: "Nea Marin miliardar", "Mircea", "Osanda", "Ultimul Cartus", "Cu mainile curate" si "Dacii". 322.gif
pocpoc
mie cel mai mult mi-a placut Filantropica, l-am tot revazut si nu ma mai satur de el.
Meg
si eu votez pentru legaturi! smile.gif
si potrivit varstei mele.. deh.. mi-a placut liceenii wink.gif.. poveste.. personaje..
Dore
Dar "Balanta" v-a placut? Imi amintesc cum am ras cu lacrimi la inscriptia "loc de dat cu capu'" pusa deasupra unei usi. Deh, eram mici si ne amuzam usor ... laugh.gif
kary_pink
Dore laugh.gif .....eu o iubesc pe Maia Morgenster,joaca exceptional!
Filantropica(Nae Caranfil) e si la mine in varful topului iar dintre cele foarte vechi "De ce trag clopotele,Mitica?"(Lucian Pintilie)
Dragostea mea mare ramane totusi Sergiu Nicolaescu,nu cred sa fi vazut film al lui care sa nu-mi fi placut smile.gif
Astept sa vad acum "Margo" regizat de Ioan Carmazan.
Ariana
Kary mie nu mi-a placut deloc "Orient Expres" parca se numea.Filmul in care juca Dan Bitman...de fapt mi-a placut mult in film interpretarea Ioanei Moldovan si A Danielei Nane dar...atat...

Si eu abia astept "Margo" doar ca acolo iar am probleme cu Cristina Cioran(scuze cacafonia).Dupa ce am vazut ca a jucat in telenovele mi-e greu sa o iau in serios intr-un rol de genul acesta.
F f tare imi place Dorina Chiriac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.