Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Evanghelia lui Iuda
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Religie, Credinta, Filosofie
Densen
QUOTE
Un documentar National Geographic reinventeaza Evanghelia dupa mai bine de 20 de secole.

Gasit din intamplare in anii ‘70, un document ramas ascuns timp de aproape 1.700 de ani aduce o noua interpretare relatiei dintre Iisus si apostolul tradator, Iuda. National Geographic Channel va transmite duminica, de la ora 22.00 (ora Romaniei), un documentar intitulat "Evanghelia dupa Iuda", care analizeaza misteriosul document. Filmul de doua ore prezinta parcursul textului dupa descoperirea sa, procesul de restaurare, recentele analize si procese de verificare a autenticitatii, precum si informatiile culese in urma traducerii si interpretarii acestuia.


Articolul din Evz. Iuda, pionul lui Dumnezeu

Astept sa vad documentarul pentru alte comentarii...
Diana.
Sper sa reusesc sa vad documentarul.Pentru ca stiu cum se scriu articolele din presa si cit de cautat e senzationalul, deocamdata prefer sa ma abtin. smile.gif
blondina
Abia astept sa-l vad. aplauze.gif
tits_herbert
Eu nu am vazut emisiunea, desi am auzit toate promo-urile de pe la radio. Care are pareri? Despre ce se povesteste pe acolo? Am auzit ca in viitorul foarte apropiat se lanseaza si ecranizarea dupa cartea lui Brown 'codul lui da vinci' closedeyes.gif
blondina
Da..joaca tom hanks parca in film..
Szimcsi
pe 16 Mai se lanseaza filmul.

Acum, ca sa fim on topic, Biserica Ortodoxa zice ca asta nu schimba cu nimic ideile si credintele noastre.

Eu ma gandesc ca cineva oricum, trebuia sa faca pasul asta, adica sa il tradeze pe Isus. El stia cine o sa faca, deci, oarecum a fost scris sa se intample. Probabil Iuda a fost "pamant fertil" in care a putut incolti aceasta idee. Sunt de parere ca anumite lucruri ne sunt scrise, insa alegerile tu le faci, cu capsorul tau.
Ala80
lansare pe 19 mai.

In documentar Iuda e considerat salvatorul lui Isus pt ca prin tradarea si rastignirea Sa spiritul I-a fost eliberat.
blondina
Eu am mai scris ceva asemanator acum cateva luni in topicul Destin.Destinul lui Iuda a fost sa tradeze..a fost ca un fel de intelegere intre Iisus si Iuda..trebuia sa se implineasca profetia potrivit careia mielul va fi sacrificat si lumea va fi mantuita de pacate.
Densen
Interesant pentru istoricii crestinismului, dar nu schimba cu nimic credinta. Blondina, ai dreptate. 322.gif Povestea este spuna din perspectiva lui Iuda si atunci il pune intr-o lumina mai buna, dar asta nu contrazice restul povestilor. El trebuia sa trateze.
blondina
Dar nu contrazice celelalte evanghelii.Vine ca o completare. 322.gif
Meg
fetele, am primit cand am platit la astral.. o revista. si cica e un intreg documentar.. in mai multe zile se difuzeaza. ia sa caut eu.. sa va comunic wink.gif

asa, deci:

Biblia Secreta

Cavalerii templieri: Luptatorii Domnului - luni, 24 aprilie, ora 22
Rivalii lui Iisus: marti, 25 aprilie, ora 22
Apocalipsa: miercuri, 26 aprilie, ora 22
Evanghelia dupa Iuda: joi, 27 aprilie, ora 22
Dezlegarea codului lui DaVinci: vineri, 28 aprilie, ora 22 (asta cred ca va va face cu ochiul in mod deosebit )

cu pupici,
Meg
ioannaraluka
Cea cu codul lui Da Vinci e "veche" sa zic asa, a avut premiera acum cateva luni (?)...de asta am pierdut eu emisiunea cu Evanghelia lui Iuda, ca am dat intamplator pe canalul respectiv si era o secventa care mi se parea familiara din Codul...si era de fapt premiera la cea cu Iuda.
In fine, multumim de informatii, sper ca saptamana respectiva sa fiu pe faza.
tits_herbert
Oricum nu prea cred ca se pot afla cine stie ce informatii.
dificila
IUDA.
In orice poveste trebuie sa fie un personaj negativ. Mereu m-a contrariat acest Iuda, mereu am cautat sa vad dincolo de ceea ce ni se prezinta si de felul cum ni se prezinta. Se stie ce usor sintem manipulati prin cuvinte.
Sa implineasca Iuda un destin ? Poate...sau Iuda stia mai multe? Poate ca el stia adevarul. Un adevar care nu trebuie niciodata cunoscut.
Si mai am o mare, mare nelamurire : ne-a facut sacrificarea lui Isus mai buni ?
Parerea mea e ca nu am inteles noi oameni nimic din aceasta in afara de a indeplini niste ritualuri.
Ori speculez, ori aberez, nu vreau sa supar pe nimeni asa ca ma opresc.Dar sin deschisa la discutii.
Diana.
QUOTE(dificila @ Nov 21 2006, 09:57 AM) *
IUDA.
Si mai am o mare, mare nelamurire : ne-a facut sacrificarea lui Isus mai buni ?
Parerea mea e ca nu am inteles noi oameni nimic din aceasta in afara de a indeplini niste ritualuri.

Nu cred ca ne-a facut atit cit ar fi trebuit. Pe unii dintre noi, da. Pe altii nu. Despre Iuda... daca nu ar fi fost el, ar fi fost cu siguranta altul. Pentru ca sintem oameni, banii atrag si invidia spinteca inimi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.