Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Momentul adoptiei unui alt animal...
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Animale de Companie
zetta
marti s-a intamplat un eveniment nefericit in familie, catelul de 10 ani al parintilor iubitului meu a trebuit sa fie eutanasiat. de ce ? doctorii i-au gresit diagnosticul si in loc de infectie la rinichi l-au operat de prostata...cert e ca in 2 sapt de tratament neadecvat nu s-a mai putut face nimic si a trebuit sa-l omoare sa nu se mai chinuie.
cam cand am putea sa le luam un alt catel?
sau cum trebuie procedat in astfel de cazuri... sincer ma depaseste pt ca stiu ca orice le-as spune nu putem sa-l inlocuim....
fortelady
imi pare rau pentru pierderea voastra, zetta sad.gif
in general, daca nu a fost o boala contagioasa, nu cred ca se pun probleme "cand luati un animalut" - raspunsul corect este "cand va simtiti pregatiti".
daca a fost ceva contagios, trebuie dezinfectata casa foarte bine (personal folosesc virkon pentru dezinfectie)+ o perioada de carantina stabilita de veterinar (in functie de specificul bolii)
o sa fac un topic separat cu asta...
alinuta-draguta
QUOTE(fortelady @ Jun 1 2006, 05:44 PM) *
imi pare rau pentru pierderea voastra, zetta sad.gif
in general, daca nu a fost o boala contagioasa, nu cred ca se pun probleme "cand luati un animalut" - raspunsul corect este "cand va simtiti pregatiti".
daca a fost ceva contagios, trebuie dezinfectata casa foarte bine (personal folosesc virkon pentru dezinfectie)+ o perioada de carantina stabilita de veterinar (in functie de specificul bolii)
o sa fac un topic separat cu asta...

sunt deacord cu dezinfectatrea locului closedeyes.gif closedeyes.gif closedeyes.gif
fortelady
ma bucur ca esti de acord cu veterinarul meu wink.gif
hanny
Cred c-aveti deja un alt ciine si pe cel care-a murit n-o sa-l uitati.Trebuia sa-l luati imediat.Acum 4 ani mi-au murit toti 3 ciinii in aceeasi vara.o pereche de dogi si-un ciine.imediat am luat o catea lup, o iubim dar nu e in locul celor care-au fost...
Meg
sincer eu nu vad in casa mea alta matza decat aia pe care am avut-o. pot spune ca a fost matza vietii mele.. smile.gif
ToothFairy
Din cauza ca m-am mutat de la camin si acum sunt cam singurica prin apartament,pana vine prietenu` de la servici...mi-a traznit prin minte ideea sa imi fac de lucru,pe langa scoala si mici iesiri cu prietenele,sa imi iau un animalut...care sa corespunda unor cerinte,cam drastice:sa nu faca zgomot (stau in chirie),sa nu faca murdar (ca sa nu stau toata ziua cu pampersu` dupa el),sa nu pape mult ca buzunaru` meu e destul de restrans...chiar zicea o prietena,ca la conditiile astea,s-ar incadra numai unu` de plus:)))
Ma gandeam ori o pasare ori un porcusor...voi ce ati alege in locul meu?pup,sper sa-mi dea cineva un hint smile.gif
fortelady
unu' de plush, parerea mea... daca ai pus imediat problema "sa nu se miste, sa nu deranjeze, sa nu faca zgomot nici mizerie"
ToothFairy
Mda forte...puteai sa fii si tu mai creativa smile.gif n-am zis sa nu miste..
fortelady
euh, acum am vazut ca iti mai recomandase cineva plushuletz.
na, unu' impaiat smile.gif
divi2007
o broasca testoasa sau un hamster oi porcusor
pasarea face galagie iar tu zici ca nu vrei asta
ToothFairy
QUOTE(fortelady @ Jan 29 2008, 10:50 AM) *
euh, acum am vazut ca iti mai recomandase cineva plushuletz.
na, unu' impaiat smile.gif


asa,asa,vezi ca poti?smile.gif) oricum.nici asa nu mi-ai fost de prea mare ajutor. tongue.gif

QUOTE(divi2007 @ Jan 29 2008, 10:51 AM) *
o broasca testoasa sau un hamster oi porcusor
pasarea face galagie iar tu zici ca nu vrei asta


am vb aseara cu pretenu` si ne gandeam la acvariu...ramane asa,hihi...tks divi pentru idei.pup
fortelady
pai de unde sa stiu eu mai empty g ce animale iti plac tie, ce stii despre fiecare specie, cat esti dispusa sa investesti pe luna in el (vet, tratamente, mancare, produse cosmetice), daca aveti vreunu' alergii la goangele respective.... samd (pot sa insirui aici 100 de motive)

edit: un acvariu e destul de scump daca-ti iei unu corect (nu un bol in care sa se chinuie un caras auriu)- + instalatiile care se mai cumpara (aerare, filtrare, plante, iluminare, tratamente pentru pesti)
kalua
Si daca nu-ti iei un acvariu corect ai o gramada de treaba cu el. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.