Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Produse din alte tari
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2
Bacardi_Girl
M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca stim cu toatele ca in afara poti gasi fara prea multa bataie de cap o gramada de produse de foarte buna calitate,de marca si la preturi mult mai mici decat aici(asta fiind valabila pentru putinele care se gasesc la noi).Multe dintre noi au cunostinte,prietene,iubiti care pleaca in afara si ar putea sa ne aduca diverse produse dar noi nu prea stim ce sa alegem.De asemenea sunt printre noi fete care au plecat,pleaca sau chiar sunt stabilite in alta tara si deci ele stiu ce sfaturi sa ne dea.
La ele se refera acest topic....pe ele le rog sa ne spuna cele mai bune marci si cele mai bune produse de la aceste marci.Ma refer la cosmetice,dermato-cosmetice,creme/uleiuri de fata si corp si produse de ingrijire pt par(sampoane,balsamuri,masti,fixative,uleiuri).Si toate la superlativ!
In acest mod vom stii cu exactitate ce produse sa cumparam si atunci cand vom avea ocazia sa plecam in alta tara(sau sa rugam pe cineva care pleaca) vom stii unde si ce sa cautam.
Va pup si astept cu nerabdare recomandarile voastre! kiss.gif
angelito
Pana raspund fetele eu zic sa aruncati un ochi pe:
http://www.beaute-test.com/trouve.php

si pe:
http://www.makeupalley.com/product/

si sa vedeti care sunt produsele cu cele mai bune note wink.gif!
Bacardi_Girl
Da,da Zetta zici bine!
Angelito multumim!Ma refeream mai mult la cele incercate pe pielea/parul lor cu opiniile de rigoare smile.gif
Va pupic! kiss.gif
MonicutzaB
eu sunt fan declarat MAC si Helena Rubinstein!!! 322.gif
sapt viitoare o sa plec cateva zile in Italia iar cosmeticele sunt no. 1 pe lista de prioritati asa ca promit sa detaliez putin subiectul cand ma intorc. smile.gif
cat despre produsele pentru par, de ceva vreme imi tot fac cu ochiul cele de la John Frieda. sa vedem ce gasim la Milano!
sa aveti un week-end cat mai frumos! kiss.gif
zetta
of fetele astea se lasa asteptate...asa ca o sa spun ce ma intereseaza pe mine
;deci
am tenul mixt si ma intereseaza o crema care sa aibe ca si efect reducerea excesului de sebuum. Am incercat estee lauder, juvena acum folosesc 3-steps de la clinique , total turnaround si gomajul estee lauder plus masca de argila de la coolistar. nu ma plang de ele sunt foarte bune adica la mine au efect zic eu, dar nu suficient...astept sugestii de la voi de-afara, monicutza oricum e la curent asa ca o scot din calcul. biggrin.gif
pe cand makeupalley ce sa zic l-am consultat si acolo la ce ma interesa pe mine erau atat de extreme parerile incat nu stiu ce sa cred....cate marii atatea palarii biggrin.gif
17girl
spuneti multe produse bune din italia, k o sa vina in curand cineva de acolo si am posibilitatea sa imi aduca tot ce vreau (ma rog, aproape tot) topicul asta a picat la fix biggrin.gif

zetta, la mine normadermul a avut acest efect, mi se ingrasa tenul in timpul zilei, dar cu asta chiar deloc nu mai am problema asta, eu am incercat intai niste mostre si mie chiar mi se potriveste... dar stiu k nu merge chiar la toti, incearca totusi niste mostre
Bacardi_Girl
Ma bucur ca va place acest topic.Si eu cred ca este de foarte mare folos,de aceea l-am si deschis smile.gif
Zetta pana una alta eu as zice sa iei niste supliment de zinc(cel de la California Fitness e cel mai concentrat).E foarte bun pt reglarea excesului de sebum si mergi la sigur cu el zic eu.Apoi merg la fix si cremele din strainataturi... laugh.gif
Moni stiu ceva-ceva despre preferintele tale de la un post de-al tau.Mi-ar placea daca ai da exemple de produse pe care le-ai folosit deja si care te-au facut sa devii addict....adica cele care iti plac f mult si le consideri de buna calitate,fara efecte secundare....Atat de fata(machiaj) cat si de par si corp. pupaceala.gif
kary_pink
smile.gif stiu ca produsele lancome se gasesc si in romania....eu le folosesc de putin timp,vad imbunatatiri dar inca nu imi dau cu parerea(astept rezultatele)......dar va pot spune rezultatele pe care le-a avut sora mea 322.gif ....a inceput sa foloseseasca lancome acum 3ani....avea tenul gras,cosuri,riduri,multe puncte negre.....in timp a ajuns sa aiba un ten de bebelus,rar ii mai apare cate un cos,ridurile nu se mai vad(si mentionez ca are 31 de ani)....toate produsele care le-a folosit pt fata au fost lancome(demachiant de ochi,gel de curatire,lotiune tonica,crema pt fata,crema pt ochi,masca pt fata)......
am vazut ca a mentionat "o lady" de clinique...nu stiu ce parerea au alte "lady" dar eu am ramas profund dezamagita.....eu am tenul cu probleme si mi sa recomandat clinique dar mai rau mi-au facut produsele lor sad.gif
in privinta parului.......de cativa ani folosesc numai l'oreal...produse luate din italia.....sampon,balsam,masca,spuma(toate de la l'oreal)+keratina care mi-o aduce coafeza mea de la un magazin profesional(nu e l'oreal)....stiu ca l'oreal se gaseste si in romania dar eu am avut neplacerea de avedea diferenta pt ca cele importate in romania sunt aduse din slovacia si au alte ingrediente......
mititik
Eu am locuit o perioada in Franta si cum acolo apa este foarte dura din cauza continutului ridicat de calcar aveam probleme mari cu parul, imi cadea o gramada! Am reusit sa-l tin in frau cu sampoanele Dove si balsamul Garnier. Dupa ce m-am intors in Romania am vrut sa continui cu aceleasi game insa am avut neplacuta surpriza sa observ cum nu mai au nici un efect! Acum vreun an de zile mi-a adus tata un sampon Dove din Germania si am putut sa vad clar diferenta dintre produsele fabricate pentru Romania si restul: se vedea inca dupa consistenta samponului cat era de diferit fata de cele din Romania!
Asta e, dar eu nu mai am incredere in aproape nimic din ce se gaseste la noi!
Bacardi_Girl
Kary si Mititik ma intristati total....deci banuiala mea este adevarata pana la urma.....am folosit toate 3 marcile de par pe care le-ati mentionat si bineanteles ca nu mi-a placut nici una....asta este explicatia...aceleasi chestii le aud si eu:cum ca in alte tari astea sunt f bune.Acelasi lucru mi s-a intamplat si cu produsele de par Gliss.Cineva imi spunea ca numai din astea a folosit cat a fost in Germania si ca sunt super iar cand a venit si a cumparat de aici.....same story mad.gif
Nu mai iau de ceva vreme produse dupa piata,ci numai din farmacii/saloane de infrumusetare si chiar doream sa incerc Kerastase-ul dar acum nu mai stiu daca sa mai iau sau nu....daca si astea sunt facute altfel decat cele din alte tari?? sad.gif
17girl
mi-e greu sa cred k si produsele profesionale (facute intr-un nr mai mic, nu-s pt scala larga) is facute pt europa de est, adica mai rele... macar astea sa fie ok!!!
kalua
Eu am tenul uscat si folosesc creme...romanesti laugh.gif cu succes. Pentru plaja folosesc crema de ochi si cea de fata Shiseido, imi priesc. Iar pentru dupa plaja Creme reparatrice de la Sisley (asta pentru fata). Cosmetica decorativa: fond de ten sisley, pudra Sisley, eclat touche de la Yves Saint Laurent pentru sub ochi, ridurile nasolabiale, creion corector (de fapt e ca un ruj) Dior, fard de pleope Dior, blush YSL, rimel Lancome - L'Extreme. In concedii, delegatii, iau cu mine pudra Lancome cu tot cu penson pe flacon. Sunt foarte multumita de toate.
Parul imi este ondulat, inchis la culoare si cam uscat. Folosesc acum cu succes un sampon ieftin si bun (cu lapte de migdale, cumparat in Germania de la Aldi), dupa spalare sprayez parul cu elixir cu ulei de lotus de la Gliss Kur sau imi pun un balsam tot ieftin de la Aldi cu ulei de ioioba care ramane in par. Pentru varfuri: fluidul pentru varfuri de par Gliss Kur. A doua zi dupa spalarea pe cap dau parul cu spray-balsam expres-repair Gliss si-mi aranjez buclele cu niste finishing crema brilliant brunette de la John Frieda. Am folosit o gradama de produse de la John Frieda, dar nu m-au dat pe spate. Numai crema asta isi indeplineste in totalitate misiunea. smile.gif Mai folosesc din cand in cand un spray care da parului o stralucire foarte naturala: Headrush - Bed Head Tigi, asta-i cumparat de la coafor.
bubulina
bon desi nu am fost nominalizata imi ami da cu parerea iaca nu pot sa tac
nu intru in amanute, produsele se pot verifica si pe siteurile de voi mentionate
my tips:
categoria I(SUB 20 EUR):

1. montagne jeuness - produsele de par, e la 1 eur sau 1 lira plicul si suntr parca 4-5 tipuri. daca vrei par satrulictor si nu ti-e frica de siliconi (serul de baza e fara)-se gasesc in supermarket

2. mavala -eyelit se gasesc in pàrfumerii - costa pe undeva 14-15 eur. FAce genele lungi si groase. Regiunile chele devin parose, adauga citeva rinduri de gene. Rimelul nu mai e necesar.
3. frownies - la fel ca mavala pretul. Cunoscut ca botox mecanic lol. Aici trebuie sa incerci si sa sa vezi daca merita sau nu la tine.
4. tweezerman - penseta, comb lashes - preturle pe undeva pe la 20 eur. Daca nu alegeti pensetele anastasiei (apropos le a vazut cineva in ruropa?)tweezerman e un must have.
5. primer potion de la urban decay- se aplcica pe pleoapa si fardul chiar si cel no name tine si tine si tine...

cam atit

catgoria II (peste 20):

acum cam toate produsele de lux se gasesc si in romania. Am mai explicat pe la alte topicuri ce folosesc si nu stiu daca merita sa le . enumar mai ales ca e o alegere pur subiectiva. Dar niste idei am:

pensule - daca va plac ca si mie- atunci nicodata nu aveti prea multe. Si sunt si necaesare pt machiaj. MAC sau Bobbi Brown (personal prefer BB)

fardurile - pt cele care prefera culorile pastelate, mate BB
- pt cele care vor lucioase, pigmenti puternici Urban Decay sau MAC

Personal as mai fac recomandari din categoria produse naturiste dar in general nu exista intersate asa ca am sa termin aici.

am si eu niste produse de machiaj pe care jur, dar hmm nu vreau sa pun nimic particular, si sa ma adincesc in discutii despre tip de piele etc. Produsele enumerate inanite se pot folosi de toti-toate.

Sincer nu cred ca kerastase sau marcile de lux ca si de altfel nici cele derom cosmetice schimba compozitia. Din cite am vazut -intels io asta o fac numai marcile astea de drogherii.

girl, in italia gasesti usor produse colistar daca iti plac. Eu am folosit vreo 3 creme de la ei, si pt mine au fost greu de gasit. Din cite stiu eu nu se gasesc in romania. Ei sunt mai ales celebrii pt cremele impotriva celulitei. Daca iti place ceva de la ei gsesti acolo usor.
angelito
Bubulina, poti recomanda si produse naturiste, eu sunt interesata si planuiesc o vacanta la Paris wink.gif, deci pregatesc de-acum un sac imens pentru cosmetice de toate felurile, inclusiv naturale!!

kiss.gif
Ala80
crying.gif Paris...

Vara asta nu cred ca reusesc sa ajung. Poate de Craciun...sad.gif
Bacardi_Girl
Bubulina esti binevenita cu toate tips-urile tale laugh.gif Toate fetele care au folosit/folosesc produse de care sunt super incantate si le considera de calitate pot sa spuna aici ce si cum...Acuma....lamureste-ma cu niste treburi pt ca ai fost expeditiva rau laugh.gif
-ce este mavala?un ulei,un inlocuitor al rimelului,cat de sanatos este?
-tweezerman?pensetele Anastasiei Soare....care-i treaba cu ele?sunt mai deosebite?
Dupa cum vezi nu poti sa arunci cu vorba si apoi sa fugi... morderis.gif
Kalua multumim.Ai enumerat cateva produse care imi fac cu ochiul de ceva timp kiss.gif
P.S. As vrea pe cat se poate sa enumeram aici produse de fata,corp,par din cele mai sanatoase si hranitoare nu din acelea super comedogene sau care sa-ti faca rau la par gen cele cu efect super pe moment si apoi....Nici nu sunt pretentioasa....dar stiu ca toate vrem acelasi lucru cand vine vb de asa ceva....dam un ban dar sa stim ca se merita!
kiss.gif
angelito
Sa fac si eu o lista cu produsele care nu se gasesc la noi si care mi-au atras atentia:
- Karin Herzog:(am inteles ca sunt super produsele lor pentru ten si cele anticelulita);
- Perlescence, o gama noua dar care deja capata multe adepte (se pare ca e super crema seboregulatoare cu in);
- Shiseido (de care pomenea Kalua);
- diverse marci americane, cum ar fi Peter Thomas Roth, DDF, SkinCeuticals, MD etc.;
- machiaje Mac, Bobbi Brown, By Terry, Smashbox etc.
zetta
bubulina mii de scuze tongue.gif ca nu te-ai regasit in nominalizare.... stiam eu ca sunteti mai multe de pe afara dar de tine am uitat angry.gif
cred ca si la noi se gasesc produse mavala sunt pt machiaj cosmeticiana mea are in trusa ei asemenea produse...dae sa le fi vazut prin magazine nu-mi amintesc huh.gif
MonicutzaB
in primul rand, ca sa nu uit, 17girl parca am citit la un alt topic ca te intereseaza gomajul cu enzime de la YSL. daca da, vezi ca pe zborurile Alitalia este in oferta duty-free la EUR 31. asa ca, daca persoana respectiva vine in tara cu Alitalia ... sa fiu sincera nu stiu cat costa in mod normal, in magazine. am mai vazut la tot pasul produse Collistar, in Bologna am vazut magazin Bottega Verde. au MAC in Milano la La Rinascente. in free-shop am vazut ca gasesti Shiseido si Kenzoki, in plus fata de ce se gaseste la noi. nu am vazut Helena Rubinstein dar nici nu am avut timp mult la dispozitie, poate exista.

acum, preferatele mele din ce nu se gaseste in tara:
skin care
- mi-au placut din gama Pureness/Shiseido Moisturizing Gel-Cream (nici nu stiu de ce nu mi-am mai luat magindesc.gif cred ca m-am senilizat deja la 28 de ani, trist!) si Cleansing Water Oil-free Alcohol-free
- mi-am luat acum si abia am inceput sa le folosesc Cosmic Cosmetic Cream/Kenzoki (gentle repairing cream) si Complete Multi-Radiance SPF 15/Oil of Olaz
- ma atrag de f mult timp produsele Shu Uemura, in special Moisture Recovery Equiwater.

make-up
- MAC: fdt Studio Fix (eu am nuanta NC35), Bronzing Powder (am Matte Bronze si Golden, ambele sunt bestiale, primul e f bun ca blush iar al doilea folosit pe toata fata), rujuri (Kinda Sexy si mi-am luat acum din colectia noua Apres Sol), creioane de ochi (Buried Treasure si Rosemary&Thyme), lipgloss Lustreglass (Love Nectar), balsam de buze Lip Conditioner SPF 15 (stick si cutiuta). pe site www.maccosmetics.com sunt descrise si culorile.
- Helena Rubinstein: fdt Sensual Clone (Vanilla - cea mai apropiata culoare de cea a tenului meu din tot ce am incercat pana acum), rimel (mi se par cele mai bune din ce am folosit pana acum, in special Extravagant Volume).

ma mai gandesc. magindesc.gif
bubulina, mi-ai dat ceva teme pentru urmatoarele plecari. merci kiss.gif
17girl
monicutzaB, merci tare mult k mi-ai spus, esti o draguta... 322.gif
bubulina
sa revin:


mavala e o solutie care se aplica pe gene, periuta e aiurea dar ma rog efectul conteaza. Mi-e mi-a facut genele lungi si groase, sau poate nu atitea de groase, dar a aduagat rinduri suplimentare.
pensetele, no acum poate voi va duceti la cosmetica sa va faca sprincenele. eu ma duc ...o data pe an pt forma. Apoi le fca singura, cu penseta si le tund cu forfecuta. Daca va faceti cu ceara atunci nu nu cred ca mai trebuie penseta. Ultima mea penseta a fost no name si credeam eu ca e ok. Apoi am auzit de twezeerman si am cumparat una de asta. diferenta a fost ..buhhuuu. Am mai cumparat apoi inca un tip tot de la tweezeraman. Acum io nu am firele negre, sunt ceva saten deschis cu fire blonde, dar no cind cresc cit d eputin in soare se vad. Asa ca imi trebuie una super ascutita care sa prinda cele mai micute fire de par. Si am auzit ca pensetele anstasiei sunt fff bune, daca o sa gasesc breo data o sa cumpar. Revenind la tweezerman mai are citeva articole care merita : eu am o oglinjoara mica 12x (am de fapt 2 dar asta de la tweezerman e preferata mea ) si un pieptanas pt gene si sprincene cu dintii de metal.
revenind la shiseido eu am acele comprese cu retinol ...dar cred ca am mai vb de ele. A si mai am si blush stick...asta e super faina culoarea si textuta. Is ff multumita de amandoua(am vrut sa cumpar si celebrul curler de gene dar asta nu a avut nici un efect la mine).Probabil o sa incerc si fondul de ten in stick de la ei, daca o sa mi se termine cindva asta ce l am acum, desi mi se par cam galbene. CRed ca merita incercat!
MonicutzaB
bubulina, pensetele astea tweezeraman se gasesc in Europa? merci.
17girl
yuppy, diseara primesc produsele din afara!!! va spun atunci ce si cum smile.gif
bubulina
teoretic cred ca da...nu le-am vazut din intimplare pe niciunde in afara de anglia (unde le-am cumpart) dar nici nu le-am cautat.
17girl
so far, am folosit:
plasturii nivea biore- hmm, nu-mi prea d-au seama daca au efect... sad.gif
fdt estee lauder duoble wear, a nimerit culoarea, doar 2 inconveniente : n-are pompita, si nu stiu daca e sau nu comedogen... in rest, super, dureaza mult, arata natural... ff bun
gomajul biologic, destul de bun, mai ales k n-are particule.. e greu k trebuie masat pe pielea uscata, pana se lichefiaza.. nu e agresiv, exfoliaza putin cate putin... oricum, eu il prefer celorlalte gomaje abrazive de pana acum
rimel lash queen, de asta nu-s prea incantata huh.gif ... nu lungeste, nu da volum... cel putin la mine (chestia e k de curand mi-am si scurtat genele ca sa se regenereze closedeyes.gif )
bubulina
ce e gomajul bilogic????

QUOTE(17girl @ Jun 14 2006, 06:42 AM) *
so far, am folosit:
plasturii nivea biore- hmm, nu-mi prea d-au seama daca au efect... sad.gif
fdt estee lauder duoble wear, a nimerit culoarea, doar 2 inconveniente : n-are pompita, si nu stiu daca e sau nu comedogen... in rest, super, dureaza mult, arata natural... ff bun
gomajul biologic, destul de bun, mai ales k n-are particule.. e greu k trebuie masat pe pielea uscata, pana se lichefiaza.. nu e agresiv, exfoliaza putin cate putin... oricum, eu il prefer celorlalte gomaje abrazive de pana acum
rimel lash queen, de asta nu-s prea incantata huh.gif ... nu lungeste, nu da volum... cel putin la mine (chestia e k de curand mi-am si scurtat genele ca sa se regenereze closedeyes.gif )
MonicutzaB
din cate stiu eu este un gomaj la care exfolierea nu se face mecanic, datorita unor granule, ci prin intermediul unor enzime care indeparteaza stratul de celule moarte.
angelito
Are dreptate Monicutza, e un gomaj care actioneaza cu ajutorul unor enzime - aceste enzime dizolva celulele moarte si impuritatile, fara actiune mecanica (granule abrazive), deci este foarte util pentru tenurile sensibile...
bubulina
hmm suna intersant, dar eu nu am vazut...
o sa caut sa vad ce si cum. Voi ati incercat asa ceva?

mercic mult fetelor kiss.gif


QUOTE(angelito @ Jun 15 2006, 02:10 PM) *
Are dreptate Monicutza, e un gomaj care actioneaza cu ajutorul unor enzime - aceste enzime dizolva celulele moarte si impuritatile, fara actiune mecanica (granule abrazive), deci este foarte util pentru tenurile sensibile...
17girl
gomajul biologic:
e de la Yves Saint Laurent, are 75ml, costa 33euro
are aceiasi actiune cu a celorlalte gomaje, doar k daca ai tenul sensibil, sau usor iritabil de la particulele alea, cu asta nu o sa ai probleme, nu lasa liniute (riduri)
trebuie masat pe pielea uscata, pana se lichefiaza, iar apoi clatit
lasa pielea sclipitoare, dar nu lasa un film sau ceva...

exista si de corp (aceiasi firma), asta de fata e galben smile.gif celalalt argintiu
actiunea lui se datoreaza substantelor continute care nu "razuiesc" k la celelalte gomaje celulele moarte ci le dizolva...
nu e f puternic


kiss.gif
bubulina
UIUIU, costa mult pt un gomaj....Sper sa gasesc marci mai ieftine, ca alfel nu o sa-l incerc...


QUOTE( @ Jun 15 2006, 03:58 PM) *
gomajul biologic:
e de la Yves Saint Laurent, are 75ml, costa 33euro
are aceiasi actiune cu a celorlalte gomaje, doar k daca ai tenul sensibil, sau usor iritabil de la particulele alea, cu asta nu o sa ai probleme, nu lasa liniute (riduri)
trebuie masat pe pielea uscata, pana se lichefiaza, iar apoi clatit
lasa pielea sclipitoare, dar nu lasa un film sau ceva...

exista si de corp (aceiasi firma), asta de fata e galben smile.gif celalalt argintiu
actiunea lui se datoreaza substantelor continute care nu "razuiesc" k la celelalte gomaje celulele moarte ci le dizolva...
nu e f puternic


kiss.gif
17girl
oricum nu prea face banii, ink un produs de afara care ma dezamageste... chiar imi priesc mai bine produsele de aici, din pacate mad.gif
Ala80
Ati folosit produse din gama Ivatherm (laboratoarele Carmain)? Imi place tare mult de cea care detine licenta pt aceste produse, Ruxandra Hurezeanu. smile.gif
angelito
Ala, eu am folosit crema antiacneica pt ten sensibil de la Ivatherm, si e ok, compozitia e buna... Si da, dna Hurezeanu imi place si mie (e sotia lui Emil Hurezeanu wink.gif).
Cindy
17girl, poti sa imi dai mai multe detalii despre fdt Double Wear, pt ca si pe mine ma tenteaza?
17girl
da, sweet_girl
estee lauder double wear
e din italia, a costat 34euro
al meu are culoarea cea mai deschisa, adica 01, eu am tenul spre alb si se confunda cu pielea smile.gif
are spf 10
nu stiu daca e sau nu comedogen, nu mi-au aparut cosuri (ink) de la el, dar nici nu l-am folosit intensiv
rezista pe piele, nu se strange, dar daca pielea se exfoliaza, nu acopera prea bine
ma asteptam la ceva mai mult de la estee lauder (erau la un moment dat nr 1 mondial la fdt)
si mare mare problema e k nu are pompita, deci k sa scoti din el ori ai degete fff subtiri ori il intorci, e mai complicat...


e printre cele mai bune fdt incercate de mine, dar se poate si mai bine

si ink ceva, plasturii biore chiar au efect... super!
Cindy
aham..mersi 17girl smile.gif mai am totusi cateva nelamuriri: tongue.gif ce putere de acoperire are exact? este matifiant? cat de natural este pe piele? aproximativ cate ore rezista "impecabil'?
si eu am pielea foarte deschisa tongue.gif am o problema din aceasta cauza cauza aceasta..de obicei nu gasesc o culoare destul de deschisa, ori e prea deschisa si as arata ca o fantoma, ori e o nuanta usor mai inchisa..am ales-o mereu pe cea putin mai inchisa, dar nu sunt foarte multumita.. zapacitul.gif

ce sunt plasturii biore? la ce folosesc? scuzati ignoranta biggrin.gif
17girl
acopera f tare, efect matifiant are, mai rau sta cu aspectul natural... eu asta caut la un fdt si pare k nu s-a inventat crying.gif ... culoarea sper sa ti se potriveasca si tie, acum nici daca ar fi mai alba si m-ar face si mai palida nu mi-ar placea... e fff putin mai inchisa decat pielea mea (acum am observat in lumina mare)... nu pot sa cred k ajung sa spun asta dar cel mai bun fdt folosit de mine (si are un mare minus, e plin de siliconi) e spuma avon... asta e, pana gasesc altceva ...
sincer, eu nu mi l-as mai lua o data, dar cred k sunt printre putinele care zic asta, deoarece are niste stelute bune pe beaute-test, si e bine cotat si pe makeupalley

plasturii nivea biore is pt puncte negre/ de grasime...
lotte
fetelor, produsele de la john frieda se gasesc la orice colt de strada in state, si sunt super ieftine, ceea ce nu garanteaza calitate.eu am folosit lotiune calmanta ca sa mi indrept parul, si secret weapon, pt stralucire, dar am renuntat intr-o saptamana.
la fel si produsele l oreal din america, super ieftine si fara calitate.
insa produsele Kerastase sunt superbe.Nu mi a stralucit niciodata parul asa cum e de la aceste produse, sunt made in spain, si sunt destul de scumpe, in jur de 30 dolari fiecare, sampon, balsam, spuma etc.
stiti cumva ce preturi au in europa?
asta ca sa stiu daca merita sa mi iau de aici.
cine imi poate recomanda o pudra pentru obraji? care credeti ca e cea mai buna?

penseta anastasia soare este 28 dolari, iar tweezerman e 20 dolari.
care sunt preturile in europa?
a folosit cineva samponul de la vichy?
zetta
lotte...eu de-abia mi-am luat de la kerastase samponul pt par gras. am folosit pana acum aproape numai produse profesionale(wella, tigi) dar si tony&guy pe care l-am luat din farmacie. Dar tot la 2 zile ma spal pe cap.E chiar asa de bun Kerastase? Pupici tongue.gif
Cindy
multumesc pt raspuns 17girl.. kiss.gif
lotte
QUOTE(zetta @ Jun 19 2006, 11:46 AM) *
lotte...eu de-abia mi-am luat de la kerastase samponul pt par gras. am folosit pana acum aproape numai produse profesionale(wella, tigi) dar si tony&guy pe care l-am luat din farmacie. Dar tot la 2 zile ma spal pe cap.E chiar asa de bun Kerastase? Pupici tongue.gif


zetta, eu sunt super multumita, parul meu chiar iese in evidentza acum.acum depinde si ce ai folosit inainte.
eu inainte foloseama mousse de la l oreal, made in usa, si era groaznic.imi usca parul in asa hal, ca dupa doua zile parea ca o matura, si abia puteam sa bag pieptanul in el( parul meu e ondulat).
cat ai dat pe sampon?
astept sa-mi spui cum ti s a parut.
zetta
lotte eu de-abia l-am luat ieri, am dat pe el 500.000 lei si eu de-abia astept sa-l folosesc.mercic tongue.gif
bubulina
din pacate asta e pb dureroasa a fondurilor de ten. Daca mai are si putere mare de acoperire nu are cum sa arate natural. Din pacate si eu posed citeva fonduri de ten, de care sunt mai mult sau mai putin multumita. Sunt multumita, atunci cind deja fata mea arta acalumea, atunci pot sa aplic doar ff putin, deci nu se vede. Dar daca vrei sa build coverage atunci na, lucrurile se cam incurca.
Si fondul de ten e o problema care ma face sa ridic din sprincene fie ca e vb de clinique, lauder sau mai stiu eu ce. Promisiuni fac toate companiile, dar sa fim seriosi...Bineintels toate fonduriule de ten arata bine in lumina din magazin, dar afara te sperii:). E de speriat indutrsia asta a frumusetii..

Kerastase, imi pare rau ca sunt iar circotasa dar...am folosit acum citiva ani. CRed ca vreun an intreg daca nu mai mult. La inceput parul arata bine, de altfel K. de multe ori se mandreste ca produsele lor sunt folosite de celebritati. In timp parul meu a devenit farmicios si-a pierdut din stralucire, nehidratat etc... SEnzatia ce ti-o lasa produsele poate fi faina pt un timp, dar parul meu e prea uscat si prea capricios (la fel si pielea capului) ca sa pot sa o tratez doar cu siliconi (am par cret ) si alcool! Oricum K. e vazut ca un tratament "mai d elux" asa ce daca parul-piela capului nu va cere mai mult atunci fiti fericite!

Ca o paranteza acum se gasesc multe produse cu silicon cu nemiluita, of course la preturi mult mai mici. Cind am chef de par super stralucitor iau o masca de la montagne jeunness
Ala80
Eu folosesc fdt Revlon colorstay (ma repet). Acopera suuuuper bine si tenul meu are aspect natural. Cred ca il folosesc de 7-8 ani si nu am fost niciodata tentata sa-l schimb. wink.gif
bubulina
ala , da am citit ca de multe ce ai scris de revlon. Si cred ca meriti niste felicitari fiind posesoarea unei super pieli.
Pt mine colorstay nu cred ca ar puttea face ceva: am pielea cam uscata pt el. Si mai am o problema eu apilc suncreeen sub make up. Ceea ce ma impidica sa masez fondul de ten..oriucm protectia se diminueaza aplicind oroce desupra.
Acum, ce pot sa zic. Stiu persoane cre urasc fondul asta de ten. Tocmai asta e probleme ca avem tenuri atit de diferite , cu problema difierite ...nu mai spun de tehnicile diferite de aaplicare diferite pe care le folosim.... fiecare fata ar trebui sa ceara un custom blend in functie de culoare, problemee etc etc.
Si eu am un fond de ten de la guerlain de care SUNT MULTUMITA. Probabil daca nu m-ar tenta sa caut ceva ce nu exista ar fi OK. Dar daca te uiti in diferite tipuri de lumina vezi ca in unele nu arata deloc natural. Am 3 oglinoare in care ma tot uit in diferite lumini, diferite marimi, acum mi-a mai venit si cu tonuril de culoare (e oribil cind stai langa ceva alboc -galbenoc ce filtraeza lumina), diferite intensitati de lumina...Ahh, si in unele isi pierede de-a binelea efectul glowing care la mine e MUST. Bine stiu ca nimeni nuimi pune lampa pe fata sa se uite la mine....in fine asta e offul meu.
Am acum niste fonduri de ten care ma tenteaza : HR color clone (din pacate culorile sunt mult prea inchise), shiseido colour stick - colori nenaturale , pt asiatice , givechy subline - ma atrage ca are o varietate mare de culori dar totusi mi se par prea idealiste , sau poate presciptives virtual skin (o sa cer un custom blend).

Ala, te invidiez sincer!
Ala80
Eu am tenul mixt, deci in anumite zone nu ar fi tocmai indicat acest fdt. Dar daca aplic o crema grasa super hidratanta si apoi fdt e super ok. Secretul la colorstay (in cazul meu) e crema aplicata in prealabil.

Si crede-ma nu am un super ten, doar am gasit nuanta ivory care merge perfect la el.
MonicutzaB
bubulina, asa e, e aproape imposibil ca un fond de ten cu o putere de acoperire decenta sa se vada natural. problema cea mai mare nu ar fi de textura cat de culoare. eu chiar am avut noroc cu Sensual Clone/HR, culoarea Vanilla este aproape identica cu cea a tenului meu sau fdt respectiv chiar reuseste sa "cloneze" nuanta tenului meu. magindesc.gif pacat ca nu gasesti o nuanta apropiata tenului tau.
ideea cu custom blend-ul de la Pescriptives e super buna, chiar am vazut recent o emisiune in care aratau cum se realizeza un asfel de fdt.
de Armani - Luminous Silk Foundation ce zici? din cate stiu au si culori deschise.
bubulina
pb fondurilor de ten a ramsa asa..deocamdata sunt fara!

Ce as putea cumpara din Romania? Ma intereseaza in mod deosebit cremele naturale pe baza de uleiuri vegetale/esentiale. Exista vreun sampon natural?
Cindy
bubulina, ce fond de ten ai de la Guerlain?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.