Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema... si solutia
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda
Pages: 1, 2, 3, 4
bebe_maria
@angeldust: tot pt un fel de alergie iritatie am folosit si eu si i-am recomandar si dianei unguentul cu ihtiol exact asa se numeste, e la farmacie sau plafar
bubulina
blush.gif walpurgik is that you? 322.gif


Salut angelu, vad ca ai romit multe sfaturi. Nu stiu daca mai ai prin casa ceva praf de copt. Amesteca un pic mai putin de un virf de cutit cu demachinatul tau sau cu un ulei vegtal sau cu orce altceva ai prin frigider.
Lasa pt 5-10 min apoicalteste(eventual daca mai sunt particule) freaca usor.
walpurgik
estifftopic.gif
bubulina, nu stiu exact la ce te referi, la poza tongue.gif ? Pai am fost cam eu in aproape toate pozele astea de pe forum happy.gif . Unele sunt mai greu de descifrat din cauza marimii; sa fie asta prea evidenta blink.gif ?
excl.gif sub 16 ani numai cu acordul parintilor fluierat.gif
bubulina
Am citit de multe ori ca esti tu in poze, cred ca daca te-as vedea pe strada te-as recunoaste.
Poza asta e cum zici tu cu acordul parintilor, dare faina, e curoajoasa closedeyes.gif

p.s. Nu e prea evidenta. Ma chinui sa descifrez...hai ca nu mai zic nimic ca intra lumea la idei. biggrin.gif
didilica
Fetelor, va tzuc! kiss.gif Am si eu nevoie de ajutorul fetelor din Timi.
Trebuie sa merg la o nunta peste 2 saptamani si am nevoie de un machiaj care sa arata beton si sa si reziste 24 de ore (aproape).
Cine ma ajuta cu o recomandare de salon/cosmeticiana? Eventual daca ati incercat pe pielea voastra si daca stiti si niste preturi, ar fi minunat.

Si nici o manichiurista buna nu mi-ar strica (eventual niste "nail art", ca nu mai rezista pormoneul si la unghii false) blush.gif
angeldust
Merci fetelor pentru raspunsuri, am sa incerc sa vad ce imi face bine.
kiss.gif

Didilica...cu machiajul nu prea pot sa te ajut, insa cu unghiile da.
Tipa e super tare are si produse scoase cu numele ei , o cheama Janine si salonul la fel se cheama, dar prea putina lume stie de el ca e mai retras asa, intr-o curte in zona Iosefin. Toate prietenele mele isi fac la ea unghiile si sunt super multumite, face si nail art si tot ce vrei. Acuma eu sunt cu casa intoarsa pe dos si nu mai stiu unde am pus nr ei, dar sigur il gasesti in 7 seri sau Zile si Nopti ca are reclama wink.gif
didilica
QUOTE(angeldust @ Aug 8 2006, 11:54 AM) *
Merci fetelor pentru raspunsuri, am sa incerc sa vad ce imi face bine.
kiss.gif

Didilica...cu machiajul nu prea pot sa te ajut, insa cu unghiile da.
Tipa e super tare are si produse scoase cu numele ei , o cheama Janine si salonul la fel se cheama, dar prea putina lume stie de el ca e mai retras asa, intr-o curte in zona Iosefin. Toate prietenele mele isi fac la ea unghiile si sunt super multumite, face si nail art si tot ce vrei. Acuma eu sunt cu casa intoarsa pe dos si nu mai stiu unde am pus nr ei, dar sigur il gasesti in 7 seri sau Zile si Nopti ca are reclama wink.gif

Puiu, si niste preturi, asa informativ, stii? floricele.gif
angeldust
Eu mi-am pus unghii false +mi-am luat niste pile speciale pt ele -> total cam 900 000 de mii biggrin.gif
O manichiura simpla habar nu am cat e. Poti suna sa intrebi. Oricum ce pot sa iti spun e ca am studiat atunci lista de preturi si mi s-au parut doar cu f putin mai mari decat la salonul de cartier unde ma duc sa ma epilez de exemplu biggrin.gif

ah si dc vrei nail art, imi amintesc ca avea o vitrina plina ochi de modele cred ca erau vreo o suta.

Are si un salon de coafura f dotat acolo si cred ca are si cosmeticiana dar nu am probat asa ca nu imi dau cu parerea.
walpurgik
Angelu', sigur nu e vorba despre salon janet, pe splaiul tudor vladimirescu, intr-o curte interioara prin spate pe la iosefin? sau exista si un janine?
angeldust
Vai tu fu**-ma soarele biggrin.gif bine ca ai zis ca o trimiteam pe didi sa caute acu in caru cu fan.... da Janet ii zice....imi cer scuze da is un car de nervi ca dupa cum spuneam sunt in constructii si imbecilu asta de muncitor ma scoate deja din sarite crying.gif
Deci da..e Janet.
angeldust
Am o noua problema crying.gif M-am accidentat intr-un colt de geam si am o zgaraietura adanca si o vanataie mare pe spate. Mi-e teama sa nu imi ramana semn de la zgaraietura. As putea sa dau cu ceva pe ea in sensul asta?
17girl
sunt plasturi la farmacie care au si o substanta cicatrizanta, poate te ajuta la zgarietura. la vanataie cred ca nu poti face mare lucru, trece oricum singura.

eu as vrea sa intreb : stiti ceva de cosmeticele anesi? astea se folosesc la salonul la care cred ca o sa ma duc... sau academy.
zetta
17 girl produse Academy folosesc eu la tratamentele cosmetice si sunt foarte bune, am auzit de Anesi dar eu am folosit doar pt tratamentele corporale la salon.Importanta e indemanarea cosmeticienei dar si modul in care reactioneaza tenul tau la tratament.
17girl
mi-am facut tratamentul cu anesi. .. din pacate nu`s prea multumita... am multe semne rosii care sper sa treaca pana maine blush.gif
zetta
17 girl e normal ca fata dupa tratament sa fie un pic iritata la mine dureaza am 3 zile pana se vindeca complet.
FreyaVanilla
de cateva saptamani imi cade parul ingrozitor , am mers la farmacie si mia dat samponul de la RENE FURTERER stie careva ceva? ati folosit??? nesigur.gif
ioannaraluka
Sorry, nu stiu mai nimic de produsele respective...dar poti sa vezi pareri pe beaute-test.
Am si eu o problema.
Sambata trebuie sa arat sexylady.gif pentru o nunta.
Intrebarea este ce solutii rapide imi puteti recomanda pentru un ten deshidratat, aproape uscat (e mixt de obicei), cu mici cosulete, mai ales pe frunte. Asa arata de ieri si trebuie sa ii fac ceva.
De exemplu, aseara m-am dat cu ulei de catina (simplu) si pana dimineata era absorbit de piele in totalitate, ceea ce la mine nu se prea intampla.
kiss.gif
Ala80
Am "furat" de la mami meu o reteta minune pentru un ten luminos. Se maseaza tenul cateva minute cu un amestec facut din 4 parti malai si o parte bicarbonat, avand mainile umezite in apa calda. Apoi se aplica o masca din: un ou, o lingura de ulei de masline si o lingura de miere. Se lasa minim 30-40 minute, pana simti ca te strange. wink.gif
zetta
intrebare fetele experte: daca folosesc brevoxyl pt cosurile de pe spate are efect? sau cum interactioneaza brevoxylul cu sapunul de sulf?
pup
angelito
Zetta, in mod normal ce are efect pe fata ar trebui sa aiba efect si pe spate wink.gif. Si stai linistita, nu interactioneaza Brevoxylul cu sapunul cu sulf, doar la modul ca impreuna sunt destul de agresive pentru piele...

Ioana, eu zic sa te concentrezi pe hidratare, bea foarte multa apa si foloseste creme pentru tenul deshidratat, apa termala. Iar impotriva cosurilor produse ne-agresive sau masti.
zetta
merci angelito kiss.gif
17girl
pe cosurile inflamate merge brevoxyl ul cel mai bine... cei drept sor`mea si-a aplicat pe spate pe un cos inflamat si i l-a agravat, la facut monstru, dar eu sper sa fi fost de la altceva. cine stie? huh.gif
cum zicea sia angelito, daca merge pe fata merge si pe spate...
ps:poate avea si sor mea alergie la ceva
ioannaraluka
kiss.gif o sa incerc tot ce mi-ati recomandat.
walpurgik
ciao, fetele!
daca aveti rabdare si timp, cititi urmatoarele retete, daca le si aplicati e posibil sa aveti roade:


Retete naturiste si tratamente sanatoase pentru ingrijirea pielii si a tenului
Pentru a avea un ten proaspat este necesar sa-i cunoastem caracteristicile, sa stim daca este gras, uscat, mixt sau normal.

Pentru aceasta se face testul cu foita de tigara. Se spala fata demachiata cu un sapun neutru si dupa 3 h, cand pielea si-a recapatat aciditatea, se aplica foita pe diferite regiuni ale fetei. Ne uitam de fiecare data la transparenta foitei pe care o are in lumina. Daca apare patata inseamna ca tenul este gras. In general pielea are pH-ul usor acid. Daca pH-ul este alcalin, pielea devine vulnerabila la infectii (cosuri, iritatii, roseata).
Tenul gras are o secretie prea mare de sebum, este lucios, cu porii dilatati. Ridarea apare mai greu la aceste persoane, dar frecvent apar puncte negre pe o piele aspra. Punctele negre se infecteaza usor si apar cosurile. Apa de spalat va fi la temperatura camerei. Uneori este buna alternarea cald-rece, care imbunatateste circulatia sangelui si ajuta hranirea pielii. Sunt bune lotiunile cu suc de castraveti. Inchiderea porilor se poate realiza cu lapte crud sau apa de tarate, amestecat cu zeama de lamaie. Tenurile cu tendinta la acnee se vor sterge cu iaurt, lapte batut care maresc aciditatea pielii. Dupa spalatul pe cap, cand porii sunt dilatati sau dupa baia de abur cu plante, se vor scoate punctele negre (cel mai bine de catre cosmeticiana) si se va freca fata cu tarate de grau + malai + un varf de cutit borax sau bicarbonat. Cremele de fata, mastile vor fi adecvate tipului de ten.

Pentru toate tenurile foarte buna este masca pe baza de alge. l2c752ls25hlo
Regimul alimentar este necesar mai ales la persoanele cu ten gras.
Se vor consuma alimente bogate in biotina: galbenus de ou (cu prudenta, deoarece contine colesterol), drojdie de bere, soia, nuci, cereale integrale.
Pielea uscata are o secretie insuficienta de sebum si porii putin aparenti. Este fragila, iritabila, se descuameaza usor, prezinta devreme riduri. La curatirea fetei, cel mult se va folosi un sapun de barbierit sau pentru copii. Cel mai indicat este un lapte demachiant gras. in special iarna, crema de fata trebuie sa fie grasa. Cremele de fata trebuie sa contina cat mai putine chimicale si cat mai multe produse naturale (ceara, lanolina, cetaceum sau grasime de balena, camfor cu multiple virtuti terapeutice - este rasina unui copac originar din sudul Chinei, tinctura de benzoe - cu rol de conservant, dezinfectant si aromatizant - obtinut din arborele benzoe), vitamine, ceai, miere, laptisor de matca, unt de cacao. Daca reusiti sa obtineti aceste produse, preparati cremele in casa.

Se poate folosi cu mult succes o crema de fata ce continea camfor, se poate folosi o crema care contine aproape toate produsele naturiste enumerate mai sus. Mastile cu caimac sau smantana, galbenus, drojdie de bere, fructe sunt bine venite.
Se consuma alimente care contin albumina: soia, peste, fructe si legume bogate in vitaminele C si A.


Deshidratarea pielii poate surveni la orice tip de ten, mai ales la pielea uscata. Este o piele ofilita, stearsa, ridata, lipsita de elasticitate si suplete. Are adesea o reactie alcalina. Favorizeaza deshidratarea: caldura, soarele, frigul si vantul, tulburarile glandelor supra­renale si ale tiroidei. Alimentatia este importanta. Trebuie evitata nervozitatea, insomnia. Nu se va fuma, se va bea foarte putin alcool si multe lichide. Se impun compresele caldute cu infuzii de flori. Se vor folosi creme hidratante care contin ulei de masline sau de plante (sunatoare etc.) si ceaiuri de plante, lanoline, unt de cacao. Se va face un masaj pentru mentinerea vitalitatii si elasticitatii pielii si a muschilor. Aceleasi masuri se vor lua si pentru pielea gatului.


Foarte important pentru mentinerea vitalitatii si elasticitatii pielii si a sanatatii pielii este masajul facial. El se efectueaza prin urmatoarele miscari:
1. Miscari de mangaiere, de jos in sus.
2. Miscari energice:
- pianotatul executat cu 4 degete, ca la pian;
- tapotatul - miscari scurte si ritmice aplicate cu toata fata palmara a degetelor;
- framantatul intre degetul mare si celelalte degete, ca la framantarea aluatului;
- ciupitul facut mai mult cu doua degete;
- frictionarea cu presiune folosind pulpa degetelor;
- palmuitul cu usoare palmuiri.
Etapele de curatire si ingrijire a tenului, efectuata cel putin o data pe luna, sunt urmatoarele:
1. Demachiere.
2. Abur cu plante medicinale.
3. Curatirea porilor.
4. Stergere cu alcool camforat.
5. Aplicarea unei masti hranitoare, 10-20 min., apoi curatarea fetei.
6. Aplicarea cremei cu miscari de mangaiere.
7. 10-15 min. masaj:
- pe frunte, in zig-zag sau circular, de la radacina nasului la tample ;
- la ochi, cu mana stanga sustinem coada sprancenei, cu dreapta executam miscari circulare urmate de miscari vibratorii;
- la obraji - miscari semicirculare de la aripile nasului, de la coltul gurii, de la barbie spre tample. Miscarile vor fi ascendente. Se fac ciupituri, tapotari, palmuit etc.;
- gatul va fi masat de sus in jos si cu dosul palmei lovim usor maxilarele in sens ascendent (ca sa nu fie obrajii cazuti).
• Pentru inlaturarea ridurilor si un ten frumos, in cartea Policlinica la domiciliu, 1985 se recomanda in regim exclusiv de cruditati, urmatorul suc (RF93): 250 g morcov + 100 g sfecla + 250 g castraveti + 50 g miere.
• Masca gomaj, care curata automat, aplicata o data pe luna: se amesteca un albus de ou batut cu 2-3 lingurite malai si se aplica pe piele. Se lasa 20 min. dupa care, cu o bucata de tifon umezit, se freaca pielea cu mici miscari circulare, timp de 2-3 min. Apoi se spala cu apa calduta si se unge cu crema.
Masti de fata
• Cu alge marine - hidrateaza, netezesc, curata, descompun celulele adipoase. Algele sunt bogate in minerale, vitamine.
• Cu aloe vera - hidrateaza, vindeca cosurile, este antibiotic. Este bogat in vitamine si minerale. Concentratia de gel sa fie 20%.
• Cu argila - este calmanta si astringenta. Curata tenul. Scoate punctele negre, acneea, eruptiile, cuperoza si ridurile. Este ideala pentru ten gras. Caolinul este o argila alba, care absoarbe foarte bine murdaria purificand tenul.
• Laptisor de matca - care contine albumina, lipide, vitamina B, enzime si microelemente. intaresc tesuturile slabite si vitalizeaza tenul obosit.
• Laptele contine acid lactic care intareste stratul protector al pielii si il curata. Branza de vaci hidrateaza, iar smantana calmeaza. • Ten seboreic, gras, cu pori dilatati: in 100 ml otet de mere se pun frunze de papadie. Se lasa la macerat in frigider 5 zile, apoi se strecoara. in lichidul rezultat se adauga 30 de picaturi cu tinctura de propolis. Se aplica seara, in amestec cu putina argila.
• Patlagina + argila sau amidon; fructe (struguri negri, capsuni, grapefruit) + drojdie de bere sau tarate + albus.
• Musetel (datorita azulenului are actiune antiseptica), podbal, brustur, cimbrisor, cimbru, hamei, nuc (astringent), menta, salvie (astringenta si antiseptica), ceai chinezesc, marar (extern); - masca din fructe de tomate (rosii); lotionari cu suc de lamaie, castravete + alcool, masca de fragi + albus batut, Floriten 2 Plafar - infuzie + amidon; esenta de casul-popii - nu ne mai clatim cu apa limpede - sau infuzie de salvie si apoi esenta de casul-popii. Tratamentul se face zilnic.
• La tenul gras, dupa demachiere se da pe fata cu apa cu 2-3 picaturi de otet, pentru a reface aciditatea.
• Lotiune astringenta: decoct din 25 g cimbru si 25 g salvie/1 1 apa + 10% alcool rafinat.
• Pentru ten cuperozic: se amesteca 2 lingurite cu miere cu 20 g infuzie de cimbrisor si argila. Se aplica seara, apoi se unge fata cu o crema hidratanta anticuperozica.
• Pentru ten ridat: se amesteca 2 lingurite miere cu 20 g decoct de radacina de nalba + argila. Se aplica seara, apoi se unge fata cu o crema adecvata.
• Pentru ten cu pete maronii: infuzii de salata + patrunjel + argila.
• Tenuri uscate (plante care activeaza circulatia periferica si emoliente): galbenele (activeaza circulatia periferica), musetel (activator, antiseptic), sunatoare (stimuleaza tenurile uscate, ridate), radacina de nalba (emolienta), flori de crin (infuzie + miere extern) - suc de pepene galben; demachiant de suc de castravete (200 ml) + alcool (100 ml); lotionari cu macerat la rece de samburi de gutuie (2 linguri/1 cana apa); comprese cu decoct de salata verde sau laptuca (1 capatina/1 1 apa); masca cosmetica cu Floriten 1 Plafar + amidon; suc de aloe - se aplica seara pe fata, se lasa pana dimineata. Destupa porii, contra punctelor negre, impuritatilor de pe piele: menta; dimineata se bea ceai de frunze de nuc sau de cicoare.
• Pentru descuamarea pielii se foloseste crema RADEX, produsa de „Plantavorel", Piatra-Neamt. Alifia este preparata din catina, tataneasa si galbenele. Se poate face o cura de o saptamana cu bere (intern cate 1 pahar si extern pe obraz prin tamponari repetate).
• In farmacii exista o gama larga de produse cu extract de castana de India, un regulator al circulatiei periferice, cu rol vasoconstrictor. Gama este completa: demachiant, creme, fiole.
• Masca de hrean macerat 10 zile la cald. Se tine 15 min. Se spala cu apa foarte calda, apoi cu apa rece.
• Masca de patrunjel frunze, taiate marunt (terci). Se spala cu apa foarte calda, apoi cu apa rece (dupa scoaterea mastii).
• In toate mastile de fata pentru ingrijirea tenului, se folositi argila care atenueaza ridurile, cuperoza, acneea etc.
• Suc de dragaica; infuzie de dragaica.
• Se mananca leurda, se iau 10-15 picaturi/zi esenta de leurda (frunze, toamna bulbi, cu rachiu 38-40%, 2 saptamani la macerat).
• Suc sau piure de fructe (avocado) + amidon (sau argila) + smantana + galbenus.
• 30 g drojdie de bere + putina miere + vitamina F sau A + laptisor de matca + macerat de radacina de nalba (buna si pentru ten acneic sau ridat).
Fructe pentru masca ten uscat: caise, piersici, pepene galben, portocale.
- morcov + iaurt sau branza de vaci + ulei de masline (morcovul tonifica pielea si intareste tesuturile).
- argila + suc de castraveti.
• Pentru pori dilatati:
- se tin pe fata: castraveti (sau rosii, struguri cruzi, gutui, lamai, capsuni) + albus + drojdie + miere + malai (tarate sau argila);
- se macina seminte de castravete, dovleac, pepene galben. Se ia cate o lingura din fiecare praf si se dilueaza cu lapte sau smantana. Se aplica masca 30 min. apoi se spala cu apa de trandafiri calduta. Apa de roze se obtine prin macerarea petalelor de trandafir in foarte putin alcool si diluarea cu apa distilata.
• Se consuma: morcov, varza, patrunjel, praz, caise, portocale, cirese, gutui, pepene galben, piersici, mere, struguri, migdale dulci, argila. Mie mi s-a imbunatatit calitativ tenul (am 50 ani si nu am riduri, am tenul luminos) cand am introdus regimul de dezintoxicare, cu 10 ani in urma.
• Ten palid: ceai de arnica (extern - comprese cu infuzie - activare a circulatiei periferice).
• Tenuri inrosite, iritate: coada-soricelului, musetel, papadie, pin, radacini de morcov, nalba, nufar alb (roseata), frunze de patrunjel, muguri de pin (extern - ceai calmant); masca cu morcov ras, simplu sau cu smantana; lotionari cu suc proaspat.
Lotiuni tonice
In general, lotiunile tonice nu vor contine mai mult de 5% alcool. Astfel, lotiunea de castraveti se face punand la un litru zeama de castraveti, 250 ml alcool (bun pentru toate tenurile). Nu se vor folosi lotiuni cu alcool la tenuri deshidratate.
• Lotiune pentru ten gras: 30 g coaja de stejar (sau 25 g frunze de mur), busuioc si levantica la 1 1 apa, macerat 7 zile in alcool.
• Lotiune pentru riduri: 15-20 petale de mac salbatic infuzate in 250 ml apa.
• Lotiune pentru pete de la sarcina: infuzie cu o legatura frunze de patrunjel la un litru de apa.
• Lotiune pentru pistrui: suc de lamaie usor sarat.
• Lotiune pentru pete pe fata : macerat de papadie in apa distilata.
• Lotiune pentru ten deshidratat: macerat din 50 g radacina de nalba maruntita intr-un litru de apa de ploaie sau distilata.
Lotiunile fara alcool trebuie folosite repede.
Cuperoza - Tulburari de circulatie la fata, ce se manifesta prin roseata intensa, mai ales pe nas, frunte, obraji; retele de vinisoare rosii si vinetii pe nas si pometii obrajilor). Se folosesc plante emoliente, decongestionante.
• Decoct cu 70 g flori de tei (cu frunze mari)/l 1 apa ; radacina de nalba; flori de nufar alb (4 flori/1 1); salata; patrunjel zdrobit - cataplasme.
• Decoct cu 100 g laptuci/l 1 apa, fierte de 2 ori - spalaturi sau comprese.
• Infuzia de izma inlatura roseata; flori de nalba; levantica - spalaturi sau comprese.
• Decoct din 30 g radacini dracila sau coaja/l 1 apa ce se fierbe 15 min. Se beau 4 cesti/zi si comprese.
• Cataplasme cu radacini de stevie salbatica zdrobita sau comprese. Decoct cu 20 g radacini/ 1 1 apa.
Tenuri ridate
• Lotiune contra aparitiei ridurilor: coaja de la 2 gutui macerata 15 zile in 200 ml rachiu slab.
• Comprese cu musetel, radacini de nalba, podbal, hasmatuchi.
• Masca cu Floriten 1 sau 2 + amidon; masca cu argila.
• Ceai de dragaica (sanziene).
• Formula AS, 1997 , da urmatoarea reteta: in fiecare dimineata, se ung fata, gatul, mainile cu urina. Dupa 1/2 h se spala pe locurile unse cu ceai de tei.
Se aplica masti si se consuma fragi, capsuni, caise, laptisor de matca.

kiss.gif
SURSA: boli-medicina.com
Rog inca o data precizarea sursei de unde au fost luate informatiile, pentru ca asa e corect.
Multumesc.
angelito
Oaaauuu, Wal, multumim pentru toate informatiile astea kiss.gif 322.gif, eu chiar le-am citit cu atentie pe toate!! Doar cu ultimul (sau penultimul, cel din Formula As) am o (mare) problema... nesigur.gif
Cindy
freya vanilla, eu am folosit samponul pentru volum de la renee furterer si sincer nu mi-a placut deloc..nu avea deloc volum si mi se strangea, nu stiu cum sa explic, parea si mai scurt, statea foarte aiurea..cel pentru caderea parului are review`ri bune pe beaute_test din cate stiu eu, dar eu nu prea as mai avea curaj sa incerc un sampon din gama lor dupa ultima experienta..in schimb, am mai spus, mie imi place foarte mult phytocyane, nici nu mai imi cade parul, are si mult volum, straluceste si de asemeni mi-a placut si phytorhum, tot din gama phytology..

foarte interesante informatiile, walpurgik.. wink.gif
17girl
acum cateva zile, vreo 5 , am aplicat retinA... apoi am incetat sa mai aplic, n-am mai pus mai nimic pe piele vreo 3 zile iar ieri am pus eritroacnol... dimineata insa nu stiu de ce m-am gandit sa aplic brevoxyl, apoi ictyane... tenul meu a reactionat si e tot f rosu.. stiti vreo solutie?
Cindy
aplica in continuare ictyane si brevoxyl strict numai pe zonele afectate sau renunta la alte tratamente antiacneice pana isi revine pielea wink.gif
si eu am pielea cam rosie, dar m-am obisnuit si oricum o prefer asa decat cu imperfectiuni..sad.gif
angelito
Incearca masca hidratanta si calmanta de la Avene, 17girl, si tine-o cat mai mult pe fata! In timpul zilei continua cu Ictyane, si nu mai aplica alte produse pana nu-si revine tenul...
expose_yourself
Caut o crema care sa trateze zonele cu vase de sange mai fragile..pe langa nas se manifesta asa..arata usor inrosita pielea in zona..Nu sunt foarte vizibile,dar nu as vrea sa devina asa intr-o zi...O gama pentru ten sensibil-gen Bioderma-are asemenea produs?De crema de la Plante System aveti vreo info? Multumesc:)
Diana.
Expose welcome.gif ai un ten cu tendinta cuperozica din cite imi dau eu seama...
expose_yourself
Meeersi,Diana! smile.gif Si da,e foarte posibil...Dar poate imi recomanda cineva crema de la Bio..daca nu vizita la dermatolog happy.gif
MonicutzaB
expose, crema de la Bioderma se numeste Sensibio Flush. am o prietena care a folosit-o si a fost foarte multumita de ea.
din cate mai stiu eu trebuie sa te feresti de mancaruri picante si sa ai grija ce produse folosesti pentru exfoliere (de preferat cele cu enzime).
Diana.
Si sa eviti trecerile bruste de la o temperatura scazuta la una ridicata si viceversa.
Variatiile bruste de temperatura fac vasele sa se contracte/dilate rapid si accentueaza cuperoza.
Si eu am problema asta...
mititik
Si eu! sad.gif Cat ma chinui si nu ii gasesc solutie nicicum... mad.gif
Diana.
Si eu am aceeasi problema. angry.gif De scapat nu se scapa decit cu laser... mad.gif
Tenul cuperozic este in general tenul blondelor, mai subtire si mai predispus la cuperoza decit tenul brunetelor... closedeyes.gif
angelito
Buna, fetelor!

Am aruncat un ochi pe beaute-test, la clasamentul de produse, sa vad care sunt cele mai bine cotate din categoria anti-cuperoza, si vad ca cele de la Avene (crema protectoare de iarna si cea de vara) au note bune. De asemenea crema Apaisance, de la Lierac, si crema Rosakalm, de la Plante System (se gaseste la Sensiblu). Poate va ajuta cu ceva!
mititik
Angelito. esti o scumpa! kiss.gif O sa caut ce ai recomandat tu, poate-poate se mai amelioreaza macar un pic!
Ala80
Mi-a aparut un monstrulet in obraz si dupa ce i-am venit de hac mi-a amortit obrazul de durere. crying.gif crying.gif crying.gif Macar de ar fi iesit la suprafata. Cum sa-l fac sa dea inapoi?
freedom
macar pt roseata n-ar strica sa stai cu niste gheata pe el. mai mult timp, ca inteleg ca e mare pocinogul. atata doar sa-ti amintesti sa o iei de pe obraz cand simti ca se solidifica falcuta wink.gif de cand am fost la tratament, am un ten cuminte, f putine acte de rebeliune, pe care incerc sa nu le mai evidentiez si eu. skinoren local works like a charm, curata tot cosul bine-bine si il scoate la suprafata peste noapte (asa s-a intamplat la mine cu un d-ala nesuferit gen corn, din care nu iesea nimic, indiferent cat ma chinuiam eu sa storc...). in rest....rabdare?!
pup, ala!
Ala80
S-a "ofilit" peste noapte, dar exact langa a mai aparut unul mult mai dureros si mai adanc. Ma doare! sad.gif
angelito
sad.gif Ala, incearca cu Fucidin sau Bactroban (unguente cu antibiotice), merg destul de bine (cel putin in cazul meu)... Bafta!

Freedom, unde ai fost la tratament si ce produse s-au folosit? Ma bate iar gandul sa merg la cosmetica si vreau ceva super biggrin.gif!
expose_yourself
Imi pare rau ca aveti si voi probleme legate cu roseata frustaremare.gif ...si multumesc pentru recomandari..Mi-am luat abia astazi Diroseal de la Avene si ce-am vazut dupa prima folosire ma face foarte optimista in legatura cu viitoare rezultate biggrin.gif Va tin la curent
angelito
Expose, iti place Dirosealul?! Si eu vreau sa mi-l iau, ce bine ca am gasit pe cineva care il foloseste! Eu vreau sa-l folosesc pe obraji, care sunt extrem de sensibili si reactivi, si au o culoare asa rozalie, vreau sa-i normalizez... In plus cateodata am si "hot flushes", si asta ma sperie pt ca stiu ca e ceva specific tenurilor cuperotice, deci daca n-am grija cred ca pot ajunge si eu la cuperoza si nu vreau asta. Se foloseste, am inteles, peste crema "normala", si e usor verzui, ca sa acopere rosul, nu ?! Eu oricum vreau sa-l folosesc numai pe obraji...

Imi pare rau ca la noi nu se gasesc si celelalte produse din gama asta de la Avene (mai sunt doua creme impotriva inrosirii tenului, una lejera si una mai consistenta, si crema cu melilot, dar la noi nu se gasesc).

Pe langa asta am citit numai pareri bune despre gama Intral de la Darphin, tot pentru tenuri hipersensibile si cuperotice, dar produsele sunt oribil de scumpe... Dar cand voi avea bani ma gandesc sa incerc serul si crema (cred ca impreuna costa vreo 5 mil.).
expose_yourself
Angelito smile.gif Aplic Diroseal doar seara,fara sa aplic crema hidratanta inainte in zonele alea..Intr-adevar are culoare verde,insa mie nu mi se pare ca ar acoperi prea bine zone de culoare rosie,in special cele de pe obraji.Daar..dimineata tenul arata fix cum ar trebui sa arate,chiar si zonele ce au capilare sparte din zona nasului arata sanatoase..simt ca trateaza zonele acelea..Totusi realizez ca necesita ceva timp iar in prospect se vorbeste de 3 luni de folosire...
Si eu as incerca macar unul din produsele de care ai spus,de la Darphin...Sper sa rezolvam problema inainte sa devina mai grava ph34r.gif Oh si ma dau din cand in cand cu ceai de albastrele,calmeaza bine fata smile.gif
angelito
Multumesc pentru raspuns, Expose! Aseara am cumparat si eu crema (Diroseal), n-am incercat-o pana acum, o sa ies mai pe seara si ma gandesc s-o folosesc atunci, peste mia de alte creme cu care ma dau eu pe obraji. Tu o folosesti pe toata fata? Eu am de gand s-o folosesc numai in obraji. Folosesc crema Exceptionally Soothing Cream for Upset Skin de la Clinique pe toata fata, e o crema pentru tenurile iritate si agresate de diversi factori. E ok, dar nu prea hidrateaza bine, si e si foarte scumpa.

De-abia astept sa incerc si produsele Darphin, pe astea vreau sa le folosesc pe toata fata, dar deocamdata astept o... "infuzie de capital" biggrin.gif...
mithunela
Buna, fetelor! Eu am folosit Dirosealul pentru aproape doi ani si nu am avut rezultate grozave in privinta capilarelor. Insa zona pe care aplicam era mai putin sensibila in perioada aia si "am dat vina" pe Diroseal.

kiss.gif
angelito
Pai asta vreau si eu, Mithu! Eu n-am capilare vizibile, doar pielea extrem de reactiva, si vreau s-o calmez si sa si previn instalarea cuperozei...
expose_yourself
Stiu ce vrei sa zici,Angelito smile.gif Si da,aplic doar pe zonele cu probleme..
Mithunela,daca l-ai folosit timp de 2 ani inseamna ca anumite probleme tot rezolva..aplauze.gif
17girl
daca aveti circulatia proasta e posibil sa va apara, eu am de la asta din pacate blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.