Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se obtine un par ondulat?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Meg
fetele, iar am nevoie de ajutor blush.gif
mi-a venit de ceva vreme in cap sa ma incretesc biggrin.gif. am mai fost acum vreo 2 ani cu parul cret, semi-permanent, si statea super! nu s-a ars, nu s-a stricat.. numai ca s-a lasat. si l-am si tuns prin iarna.. deci acum e drept closedeyes.gif
si nu imi place.
ce imi recomandati: sa fac un alt semipermanent cu bucle mai mari, mai largi sau spirale sau sa imi iau un philips din acela care se ocupa cu bucle? eventual niste sugestii? stiu ca au scos ceva nou pe piata, un foehn care face bucle. dar cred ca dureaza cam mult in fiecare zi.. nu stiu cat tin..
merci anticipat! kiss.gif
17girl
daca nu-l ai f drept si nu e genul care sa nu stea cand il pui pe bigudiuri, poti incerca astfel: da-l cu spuma nivea de bucle, si baga difuzorul de le feon.

eu il am ondulat si il vreau drept blush.gif , dar cand n-am timp/chef sa-l indrept il d-au cu spuma si sta
Ala80
In orice salon un pic mai rasarit permanentul a disparut. Stilistul la care merg eu nu face permanent si nici nu recomanda. Eu zic sa folosesti ceva pt volum, sa ti-l pui pe bigudiuri mari o data pe saptamana si gata. wink.gif
FreyaVanilla
si eu am parul ondulat si m-am tuns acum 2 zile, si mi-a trecut ideea ca nu-mi sta bine biggrin.gif deci nu l-am mai indreptat si acum mi-l fac cu difuzorul si intr`adevar nu tine mule, 2-3 zile , dar e mai frumos asa wink.gif
Meg
ce difuzor??
eu am un foehn normal.. l-am cumparat in iarna, insa nu are nici un accesoriu. de asta ma gandeam la un philips mai .. special. stie cineva??

Ala, am mai avut semi permanent si parul meu e rezistent! folosesc si masti, ii mai fac cate un tratament si nu are absolut nimic. dar vreau o schimbare wink.gif

am gasit pe net o multime..

de exemplu: http://www.cauti.ro/compara_preturi_produs...ndulatoare_par/

nu are nimeni o recomandare?? ondulator de ala normal am unul.. pui parul si astepti cateva secunde (minute), dar ma cam plictisesc.. as vrea ceva care sa onduleze in timp ce usuca. un foehn cred.. sau.. ceva mai usor de folosit si mai rapid.
help! smile.gif
kalua
Chestia aia neagra e difuzorul:
17girl
si iti bagi parul in difuzor cateva secunde, in maxim 5 minute ai terminat, daca te-ai dat in prealabil cu spuma 322.gif
Meg
nu suna urat 5 minute biggrin.gif
dar tine? e mai bine sa imi iau un aparat decat sa mi fac un semi iar?
bubulina
Adica tepii aia ii sa-i vari in par?

A folosit cineva petrol pt par: pt tratament de revigorare. Am vazut la plafar ceva petrol purificat si este si la statille de benzina. Care e mai bun? A folosit cineva?

Am folosit f mult ani placa si acum vreau si am conditii sa port parul ondulat (e mai mult cret : tipul acela cum arata dupa cel impletesti). Vreau onduleuri mari cum poarta vedetele.
Oare bigudiurile mari sunt bune? E ceva shmecherie la ele: am gasit si erau tare ieftine. Ma gindeam daca sunt bune????
kalua
Eu pot sa-ti spun numai despre experienta mea cu petrol: tot asa ca tine auzisem ca petrolul e bun pentru parul inchis la culoare (asta acum vreo 18 ani, nu se gasea pe vremea balsam sau alte produse de ingrijire ale parului). Mi-am facut rost de la benzinarie de-o sticla de un litru cu petrol si mi l-am turnat in cap. nesigur.gif Si mi-am ars toata pielea capului, urechile prin spate, un cosmar! Si am putit a petrol cam o saptamana cu toate ca ma spalam de 2-3 ori pe zi pe cap! laugh.gif
Deci ala de la benzinarie nu. Sau folosit pe un tampon de vata, in orice caz sa nu ajunga pe pielea capului.
Meg
morderis.gif kalua
bubulina, cam asta as vrea si eu! si de aia ma intreb daca e bun un ondulator! am vazut o multime prin carrefour, dar nu stiu ce sa aleg. fe asta intreb fetele, poate stiu ele..
cat despre bigudiuri, de unde?? de care?? habar nu am nici asta :|
dar eu tot nu am renuntat la ideea de semi permanent..
black_widow
Meg, eu sunt creatza natural... si nu va inteleg sub nici o forma de ce vreti parul incretit, e un cosmar! Nici macar nu pot sa-mi trec mana prin el, sau sa-l piaptan... decat dupa ce ma dau cu balsam la baie! ohmy.gif
Eu il vreau drept!!! zapacitul.gif

Anyway, eu zic sa folosesti orice mai putin solutie de permanent, poti apela la bigudiuri mari fara probleme, dar lasa parul sa se usuce complet!
Sa fiti frumoase! rolleyes.gif
bubulina
crying.gif ai ce intimplare Kaula!

Mama mi-a spus ca ea ma facea cu petrol cind eram mica si de-aia am parul asa de des(+ ca am fost tunsa la chelie). Eu nu stiu ce sa cred ca de-aia v-am intrebat. Pp ca si frate-meu ar fi trebuit atunci sa aiba tot par des, dar a lui e subtire si fin si cam rar.
Mama ma facea cu "gaz" din ala care se punea in lampe huh.gif .
O sa cumpar de la plafar si o sa aplic numai cite putin sa vedem. Bine ca mi-ai zis, o sa intreb si pe mama cum imi facea.

Acum de bigudiuri: mie imi plac buclele care se poarrta acum. Ma rog de ceva vreme, cred. Cred ce bigudiurile mari or fi cele mai bune (ca bucle de-astea mici am, dar nu -mi plac) pt mine. Acum am vazut pe net ca esxitsa si cu ceva cauciuc. Oare care este diferenta. Pana la urma cred ca ma incumet si cumpar de care or fi...

La fier de ondulat nu vreau sa ma bag. Am folosit prea mult placa si in timp nu face bine. Nu am mai folosit-o de citeva luni si mi se pare ca nu-mi mai cade parul asa ...Mie imi placea ca dupa ce il inndreptam il prindeam cumva in coc si mi se ondula tare fain: asa cum vreau eu, cu bucle faine, largi... indragostita.gif


kiss.gif
Meg
mie mi se pare o prostie sa tunzi copilul 0 - nu te supara bubulino. pur si simplu mi se pare oribil sa vad un plod asa.

bucle largi si mari as vrea si eu.. insa trebuie sa vad cum, pentru ca am parul destul de scurt.. :-<
kiss you wink.gif
MonicutzaB
bubulina, poti incerca Lotiune regeneranta pentru par cu petrol de la Gerovital (cam 170'000 lei in farmacii); toata lumea care a folosit o lauda.
cat despre par ondulat si eu am aceasi metoda ca si tine: dupa ce ma usuc imi prind parul intr-un coc in varful capului si dorm asa, dimineata cand il desfac parul e usor ondulat, foarte natural.
am si bigudiuri de cauciuc care se incalzesc intr-un aparat, sunt f bune mai ales ca sunt 2 marimi, dar le folosesc foarte rar, doar cand vreau parul foarte ondulat.
Philia
si mie imi place parul ondulat mellow.gif
al meu e drept cu usoara tendinta de ondulare la varfuri
si eu dorm cu el prins coc si cade frumos,insa as vrea sa fie mai cret.
mi am luat si fheon cu difuzor,dar e cam ciudat caci "palaria" aia e mai mica si trebuie sa bag suvita cu suvita rolleyes.gif si chiar daca dau cu spuma in cateva ore se lasa si arata plouat sleep.gif
voi ati mai descoperit ceva noutati?
Kitten
poti sa iei suvite destul de grosute (cam de 2 degete) - parul sa fie ud, eventual dat cu ceva spuma sau crema de par - le rasucesti ca niste melcisori si le prinzi cu clipsuri mari. nu trebuie sa fie stranse, nici ordonate (adica parul impartit pe carari ca la bigudiuri) usuci cu foehnul, apoi stai vreo 5-10 min sa se raceasca parul, nu le desfaci imediat. daca simti nevoia, la sfarsit le mai definesti un pic cu ceara sau fixativ.

daca tot nu rezista buclele, poti sa inlocuiesti clipsurile cu elastice de par si dormi cu ele peste noapte...
divi2007
eu dupa ce ma spal pe par il las sa se usuce feon nu prea folosesc ca si asa e uscat zapacitul.gif , apoi il pun pe moate sunt dintr un material ca si un burete si se rasucesc sa poata sa stea strans iar dimineata le desfac, prima zi sta mai cret iar dupa aceia vine super, niste bucle zici ca s naturale eu doar asa il fac ca altfel nu sta decat coafat si nu prea am chef ca oricum nu e ca si la coafor angry.gif
Kitten
moatele alea flexibile cu burete se numesc papiote...parca.
Philia
saru mana fetele! floricele.gif
am vazut si eu bugudiruri din alea dar nu stiam cum se folosesc.
am sa incerc chiar azi cu melcisorii si va spun dupa ce a iesit!
Kitten
sper sa-ti iasa, bafta! dar vezi sa nu le faci stranse, ca se poarta mai largi, cu aspect natural...
Philia
maine dau o fuga dupa bigudirui.
mi am facut melcisori azi si au stat cam 3 ore crying.gif dupa care...frumusetea me ade par s a lasat si aratam exact ca o curca plouata bataita.gif
dar nu ma las biggrin.gif
merita si 3-4 ore biggrin.gif
si i am facut cam stransi ca ma durea pielea capului cand i am desfacut ninja.gif
Kitten
imi pare rau ca n-a rezistat mult... incearca sa stai peste noapte si vezi cum e, sau incearca bigudiurile. eu daca vreau sa-mi dac onduleuri mai bine definite, le fac cu placa de intins.... care cand este inchisa formeaza un ondulator care se incalzeste si pe exterior... dar nu prea am eu rabdare. daca tot pierd vremea, mai bine il intind tongue.gif
Philia
hehe
tare asta cu placa biggrin.gif
il mai las un pic si apoi o sa incerc sa le las si peste noapte si sa dau cu ceva mai multa spuma.dar cred ca alta data ca acum am o lene prea mare smile.gif
saru mana pentru sfaturi kiss.gif
Madeleine
Cum e semi-permanentul ? magindesc.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.