Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum transport un tablou cu avionul?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Practic
Ariana
Nici nu am stiut unde s aincadrez nelamurirea! smile.gif
Deci am tabloul este un ulei pe carton de dimensiuni destul de mari 40x60 ...ceva de genul.Deci trebuie sa il impachetez separat de bagaj.Acum intrebarea mea e (pentru cine a mai transportat asa ceva) :daca pot sa il impachetez separat si sa se comporte cei de la aeroport civilizat cu el,daca sa il inramez sau nu(eu as vrea sa il inramez)!?
De actele necesare iesirii din tara se ocupa artistul!
Multam anticipat pentru raspunsuri!
kalua
Normal e "bulky luggage" si-l predai odata cu bagajul, numai la sosire il primesti extra. S-ar putea lua si ca bagaj de mana, dar asta e numai la bunavointa persoanei de la ghiseul check in, poti incerca. Da totusi un telefon la compania aeriana cu care zbori si intreaba-i si pe ei. Si mai intreaba daca te costa extra (chestia asta depinde de fiecare companie aeriana in parte).
In orice caz impacheteaza foarte bine si sigur tabloul si nu te gandi o clipa ca cineva va umbla cu grija cu el daca va trebui sa-l predai.
Ariana
Hmmm...complicat.
Cu ALITALIA zbor,din Budapesta....cum saracie sa iau legatura cu ei?
Cred ca os a incerc pe net.
Acum stau sa ma intreb daca nu e mai ok sa trimit tabloul direct in Londra?!Pentru ca oricum o sa se plimbe Romania-India si apoi via Londra.

Vad ca au reprezentanta si in Romania.Am sa sun maine sa intreb.Multumesc pentru sfat! smile.gif
kalua
Eu zic ca ar fi mai sanatos sa-l trimiti direct la Londra, scapi si tu de bataie de cap si-i scutesti si pe miri de asa ceva. Tot foarte bine impachetat trebuie de trimis si acolo! smile.gif
Ala80
Ari, Alitalia are sediu chiar langa biroul meu. Sa-mi spui daca pot sa te ajut cu ceva! smile.gif
Ariana
Voi ca de obicei sunt ca niste ingerasi pentru mine.smile.gif
Ala un pupic mare de tot pentru tine...multumesc pentru ajutor.
Kari incep sa ma gandesc si eu serios la asta.Ca si ei saracii or sa plece incarcati din India ,mai tabloul meu le lipseste la bagaj.Acum alta intrebare...smile.gif cum trimit eu tabloul in Londra? smile.gif
Ala80
Ari, oricand cu placere! smile.gif
Hmmmm, pt Londra nu am nici cea mai vaga idee. sad.gif
kalua
Cu dhl-ul (eu ii urasc pe astia!), ups-ul sau mai stiu eu ce agentii de transport. Da si tu la fiecare telefon (sau poate sunt in Internet) si vezi ce tarife au pentru tabloul tau (trebuie sa le dai masura tabloului impachetat, cateodata numai de la 0,5 cm sari la un alt tarif).
Diana.
Si greutatea: conteaza si asta.
kalua
A! Eu as inrama tabloul, 1)in Anglia costa enorm o rama ca lumea; 2)sa poata tinerii casatoriti atarna tabloul imediat, nu sa-l tina intr-un colt pana i-or pune rama.
Ariana
Luni ma duc sa vad de rame.Am sunat la Dhl au spus ca fac astfel de transporturi.Nu mi-au putu spune un pret pentru ca nu aveam codul si nic nu cantarisem tabloul.
Cred ca e mai ok insa vorba ta Kari sa ii pun rama.
Oricum acum sunt decisa sa nu il mai plimb prin toata lumea ci sa il trimit direct in Anglia cu toate ca stric un pic surpriza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.