Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concursuri de frumusete
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
Diana.
Ma gindeam acum vazind ce cauta fetele pe net... ce parere aveti despre concursurile de frumusete? magindesc.gif
Sincer, eu am senzatia ca parca ne expun ca la tirg... zapacitul.gif
kalua
In primul rand stati sa va spun eu cum era cu frumusetea acum 20 de ani: eu, d-ra utecista, faceam naveta intr-un orasel si-ntr-o buna zi vine presedinta de UTC la mine si-mi zice ca trebuie sa ma duc la concurs de frumusete. morderis.gif In aceeasi zi. Dupa ce i-am intors spatele si i-am zis ca nu-i sanatoasa la cap si sa-si caute alti prosti pentru activitati dintr-astea, ea nu si nu si tot dupa mine. Dupa aceea m-am gandit ca si asa nu ma cunoaste nimeni in targul ala, m-am targuit cu ea si am scos niste zile libere daca ma duc o ora-doua acolo. Fiecare unitate trebuia sa trimita cateva fete. M-am dus asa cum eram, in blugi si c-un tricou pe mine, am zis doua vorbe - trei prostii, mai prost a fost ca a trebuit sa stau si sa aud ce debiteaza si celelalte candidate si gata. M-au premiat, am crezut ca mor! Si dupa aceea a urmat faza pe judet. laugh.gif Dar asta era la mine acasa, iar am "facut rost" de zile libere, la pregatiri nu m-am dus (numai vreo juma' de ora, le-am zis sa-mi faca rezumatul si am intins-o iar). Si la "spectacol" tin minte ca am spus o poezie si am tras niste dansuri (au gasit organizatorii niste baieti care le aveau cu dansurile in pereche). Ma gandesc acum ca probabil m-am si prezentat si mi s-au pus si niste intrebari, dar zau ca nu mai tin minte. Si, slava cerlui, am iesit pe locul 2, de m-au lasat apoi in pace cu dracoveniile astea.

Eu una nu mi-as lasa fiica la concursuri de frumusete, cat de stralucitoare ar fi ea. Probabilitatea unei cariere pe baza de frumusete e minima si asta-i de fapt scopul fiecarei concurente. Iar eu chiar as avea ceva impotriva ca propriul meu copil sa intre in lumea modelingului. Si nu-s chiar incuiata la minte, zic eu. smile.gif
Leea
Si mie mi se chirceste sufletul cand vad bietele fete - unele la varste incredibil de mici, 14 ani! - etaland si ele ce au pe acolo in fata unor libidinosi. Si apoi, de multe ori am impresia ca nici nu prea este vorba despre frumusete pe acolo; la Miss World, de exemplu, criteriile sunt mereu extra-frumusete - ba ca hai sa incurajam tarile lumii a 3-a, ba sa-i consolam pe ailalti, ca tocmai au avut niste revolte, ba cum sa nu iasa cutare mare putere in primii 10, etc. Cele mai frumoase raman intotdeauna in afara podiumului.
Si, pe de alta parte, se promoveaza acolo o falsa imagine despre femei: suntem cu toatele niste pisicute preocupate de pistruii de pe nas si de toale, nu mai stim ce sa facem ca sa fim remarcate, dar ne prefacem ca ne intereseaza la maxim soarta omenirii.
De fapt ce ma revolta cel mai tare e ca participantele sunt incurajate sa fie obediente si sa accepte uniformizarea, cum sa zic: toate trebuie sa arate la fel (adica frumoase sub 1.70 sau 1.65 nu exista? frumoase peste 45 kg nu exista?), sa spuna cam aceleasi lucruri, sa se imbrace in acelasi stil si sa se miste la fel. Intri in sablon, sau nu existi pentru noi, cam asta-i mesajul. Trist de tot! In orice secunda as vota pentru interzicerea acestor "manifestari". nusepoate.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.