Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce suvenire va aduceti de pe unde ati fost?
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
kalua
Eu am fost in Spania/Marbella la sfrasitul trecut de saptamana si n-am cumparat absolut nimic (inafara de tigari blush.gif ). Ba da, la aeroport, la plecare am luat pentru fiica-mea un magnet cu o spanioloaica-tigancusa care rade si are numai doi dinti in gura. laugh.gif

Later edit: eu imi aduc un stergar de bucatarie cu tara/regiunea/orasul unde am fost, daca gasesc asa ceva. E ceva practic, nu un depunator de praf. smile.gif
Ala80
Din Cairo am adus papirusuri si semne de carte cu hieroglife. Din Paris esarfe pt gagici, brelocuri pt baieti si cateva peisaje creionate cu locuri celebre. Cred ca au fost mai multe, dar astea mi-au venit in minte acum.
kalua
Ala, mi-ai adus aminte: si omu' meu a adus papirusuri din Egipt, iar eu mi-am luat peisaje creionate si in acuarela cand am fost prima data la Paris. Cine stie pe unde prind praful toate astea acum closedeyes.gif
lotte
cand va intoarceti acasa, pentru cine luati cadouri (in afara de familie)?
si daca da, pentru prieteni, le luati suvenire simbolice?
ioannaraluka
Eu aduc vederi de cele mai multe ori (banal, stiu...dar am colectie deja) si...ciocolata, preferabil specifica zonei (pe cat posibil). Si tricouri cu numele tarii/orasului.
kalua
Eu aduc la serviciu dulciuri specifice zonei in care am fost.
zetta
eu iau magneti de frigider cu specificul zonei dar le tin la mama smile.gif
fortelady
din franta- vinuri si branza. si multeeee poze cu ratustele din parcurile pariziene (am o adevarata pasiune pt ele....). si pietre (mai ales pt sora-mea, ca ea e pasionata de ele). aaa si carti - ca unele nu sunt inca aparute la noi... multe multe carti.
din belgia - nu am trecut decat in viteza, nu am avut timp sa vizitez. da' tot am luat pralinele leonidas (daca ajungeti pe acolo, nu le ratati, deveniti dependente pe viata).
din turcia... am facut mici cumparaturi la manastirea sf Nicolae (o icoana, cateva vederi) si tot felul de ceaiuri turcesti (mi s-au parut exceptionale).
in perioada in care calatoream mult (acum s-au mai linistit apele), prietenii ma rugau sa le fac mici comisioane (cumparat cate ceva, diverse alte lucruri). in general, pt cei foarte apropiati vin cu tot felul de lucruri specifice zonei.
ce ma deranjeaza- imediat dupa primele calatorii (adica acum cativa ani...) sau dupa ce ma intorc, apar tot felul de "prieteni" sau rude care nu m-au mai contactat de cine stie cand (a se citi ani de zile) si sar pe mine "da mie ce mi-ai adus? da' cand te duci p'acolo ia-mi si mie un parfum nina ricci sau chanel, asta vreau sa fie cadoul meu" . din pacate sunt si din astia...
Dore
Mi-am tot umplut casa cu chestiute de pe unde bantui ocazional, dar nu mi-am uitat nici amicii care se amuza de fiecare data de ce-mi mai trece prin minte sa le aduc.

Din Maroc imi iau adesea tutun si carbuni pentru narghileaua verde-otrava luata din Liban. Din Elvetia cadorisesc lumea cu specialitati de ciocolata si carti, Spania e numai buna pentru vinuri, din Franta iau cosmetice, Olanda ma ispiteste la capitolul muzica si ceasuri, iar din Grecia aduc ulei, tigari si haine. smile.gif
Imi amintesc ca m-am intors candva din Cipru fara sa-mi iau mie ceva, dar carasem o cantitate impresionanta de cafele ciudate pentru gasca vesela. laugh.gif
La fiecare intoarcere in tarile vizitate deja, apreciez alte lucruri. De parfumuri nu m-am saturat inca si nici nu trag nadejde sa ma satur vreodata. nesigur.gif
kalua
Hai ca-mi mai aduc aminte si eu: din Turcia si Cipru rahat si halvita. Pentru ai mei si pentru colegi.
Nemtii au zis ca rahatul parca e sapun gelatinos morderis.gif , de halvita m-au intrebat prima data cum se mananca si dupa aceea tot nu s-au inghesuit la ea. biggrin.gif Pana a pus mana pe ea una care-i originara din Bulgaria, s-a pus gospodareste pe mancat si s-a oprit dupa ce a terminat-o.
Le-am adus colegilor si baclavale din UAE, si alea au fost prea dulci si cam aromate. laugh.gif
MonicutzaB
QUOTE(kalua @ Oct 16 2006, 09:20 PM) *
Hai ca-mi mai aduc aminte si eu: din Turcia si Cipru rahat si halvita. Pentru ai mei si pentru colegi.
Nemtii au zis ca rahatul parca e sapun gelatinos morderis.gif , de halvita m-au intrebat prima data cum se mananca si dupa aceea tot nu s-au inghesuit la ea. biggrin.gif Pana a pus mana pe ea una care-i originara din Bulgaria, s-a pus gospodareste pe mancat si s-a oprit dupa ce a terminat-o.
Le-am adus colegilor si baclavale din UAE, si alea au fost prea dulci si cam aromate. laugh.gif


tare!!! laugh.gif
eu aduc pentru colegi si prieteni dulciuri, magneti pt frigider sau chestii mai specifice tarilor respective (Grecia: bureti naturali+sapun ulei de masline pt fete si ouzo pt barbati, paste sau uleiuri cu dif arome din Italia, trandafiri de desert din Tunisia, bulbi de flori din Olanda, din Turcia am adus tichii d'alea pe care le intalnesti la tot pasul in bazar).
in general mai am si o lista lunga de "rugaminti" din partea prietenilor si a prietenilor prietenilor. biggrin.gif da' nu ma deranjeaza. smile.gif
pescarush
eu trebuie sa-mi iau cafea, de pe unde merg, mai ales daca e "cu renume" in asa ceva.
din Cuba mi-am adus: rom, cafea (bineinteles) si niste cani foarte faine.
a, si la colegi, bomboane de ciocolata umplute cu rom.
kalua
Din Sri Lanka condimente si ceaiuri diferite, magneti de frigider, o bluza pentru o prietena si un caftan pentru alta plus pentru maica-mea. Dulciuri pentru la serviciu si pentru taica-meu.
Pentru mine, pe langa cele enumerate mai sus, trei sticle cu arrak de soiuri diferite.
buburuzazuza
eu imi achizitionez cate o cana cu imagini sau cu ceva specific tarii pe care o vizitez biggrin.gif
roxanica10
Eu imi iau magneti pentru frigider, canute, carti de joc cu peisaje din regiunile respective (am gasit unele dragute in Creta, dar in Tenerife n-am mai fost asa de norocoasa, desi am cautat ceva). Prietenelor le-am luat cutiute de bijuterii din Creta, bratari cu pietre semipretioase de la vulcan din Tenerife, suport de lumanari din Slovacia si cosmetice sau haine din Franta.
La serviciu, aduc bomboane de ciocolata specifice tarii respective. E deja traditie. De data asta le-am luat o ciocolata specifica din Barcelona, care credeam ca-i portionata...dar nu era si s-au cam chinuit rupand din ea. Anyway, s-a terminat super rapid. Probabil ca le-a convins gustul wink.gif.
janis
Eu deobicei iau un magnet de frigider de peste tot, asta pentru mine, dar problema esta ca abia daca mai am loc pe frigider crying.gif , trebuie sa-mi gasesc altceva, iar in rest deobicei si eu aduc dulciuri sau din franta si cehia am mai adus cateva specialitati de branza, care la noi nu se gaseste, sau din egipt am adus bijuteri dargint si esarfe, dar deobicei nu fac mar tam-tam de suveniruri:P
Ah si trimit o vedere pentru bunici din fiecare oras pe care il vizitez, dintr-o vacanta se intampla sa trimit si 6-7:) Sunt asa de bucurosi de fiecare data, abia asteapta sa mai plec in calatorii:)
scorpirescu

Pentru mine breloace si magneti de frigider. Pentru pretini magneti, bauturici in sticle interesante, canute, din astie.
S.
andutz
nu am ceva constant...dar imi place sa-mi iau ceva bun pt mine (un parfum, sau o toiletrie ceva:) ) si pt altii, ce apuc - ciocolata, un briz-briz, cam ce stiu ca-i place fiecaruia...dar in general, si pt mine si pt altii, ce e la reduceri: blush.gif
Un alt lucru care mai imi place e sa-mi iau ceva de pus prin casa, un mic obiect reprezentativ, dar mi-am dat seama ca ma enerveaza cand ii vad pe unii ca isi iau ceva de prin strainataturi si abia asteapta sa observe lumea lucrul respectiv ca ei sa spuna 'a, mersi...e de la paris"
nusepoate.gif vorba lu' maat "lauda-te gura..." laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.