Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cella Serghi
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Cultura > Carte si Literatura
Pages: 1, 2
Ariana
Catalina :) mi-a reamintit de ea...
Acum am si eu o intrebare pentru ca vad ca sunt iubitoare ale cartilor Cellei printre noi:
"Pe panza de paianjen a memoriei" si "Panza de paianjen"...exista vreo legatura intre ele?
berbecutza
Eu nu am reusit sa citesc o citesc dar o prietena  mi-a spus ca are legatura dar ca nu e atat de reusita....
Vreau sa mai citesc o data "Panza de paianjen" dar nu mai dau de ea......  :(  E una din cartile care m-a "trezit"... sper sa o gasesc
catalina77
Eu inca nu am citit-o dar o am pe lista. :) Va recomand "Aceasta dulce povara tineretea".F. buna cartea.
Ariana
Cata sa te impusc :)...abia astept sa pot fugi in oras la un aticariat sa o gasesc.Ieri toata ziua numa' Cella Serghi am cautat pe net dar nu am gasit nimic. :o
catalina77
E o poveste de dragoste superba. :( O iubire ce a crescut in intensitate prin corespondentza si a murit la fel. :(
bertha
Am cumparat ieri Cella Serghi-Panza de paianjen, de la anticariat. Mai aveau Mirona si Pe panza de paianjen a memoriei.
Inceputul im place (am citit vreo 60 de pagini).
catalina77
Cred ca o sa se epuizeze tot stocul de carte de la anticariat!  :-X :D
Ariana
Berthaaaaa ce te invidiez :)...imi vine sa fug de la birou!!!!Asa un chef de citit Cella Serghi ammmm :).
Ariana
Sunt happy :)...am achizitionat azi "Pe firul de paianjen al memoriei" si "Mirona"...m-am enervat ca nu am gasit=o si pe cea de care povesteai tu cata.
Insa  cred ca de multa vreme nu m-am bucurat asa ca azi de dragul unei carti.
Dar ce e trist ca faptul ca am observat ca Cella Serghi nu a fost reeditata in ultima vreme.:( Pacat...
Ariana
Cataaa unde esti?:)
M-ai retrezit la viata...:) mi-am facut o obsesie zilele acestea pt Cella Serghi.Era sa pun pariu azi cu cineva ca a scris doar 4 carti si sa pierd...am mai descoperit o carte a Celliei:): "Fetele lui Barota" .A citit-o cineva?
Diana multumesc pentru link am mai descoperit si pe acolo...:)
Pupici.
Bianka7
Am citit tot ce se poate de Cella Serghi, "Pe firul de paianjen al memoriei" e autobiografica si spune ce e real in cartile ei, dragostea pentru Camil Petrescu, prietenia cu Mihail Sebastian... Eu ador acea perioada. Cel mai tare mi-a placut "Mirona"(si nu ma impuscati dar o am in 2 exemplare).  Si mai e inca una "Gentiane". Le recitesc cu placere oricand.
bertha
Am gasit si eu .
Ariana
Bia cum e "Fetele lui Barota?"...:) Sunt cu ea in poseta...iar "Pe firul..." e bestiala si trebuie citita dupa ce ai citit "Panza de paianjen" si "Mirona"...abia astept sa ajung acasa sa o termin.
catalina77
Aici sunt dar sunt coplesita de probleme din pacate. :( Nu am mai avut timp sa citesc...nici macar sa umblu prin orash sa vad ce mai gasesc :(
Ariana
:( Cata mult spor iti doresc.
:offtopic:
Oricum eu iti sunt datoare vanduta si chiar daca la inceput mi-ai parut prea acida :) declar sus si tare ca mi-ai devenit draga...eram superdeprimata in perioada asta dar mi-ai dat un punct de reper.:)Ti-am spus simt ca am inviat un pic.Pupici
catalina77
Cu placere ;)

:offtopic:
Nu esti singura careia i-am parut asa. Propun sa faceti un topic "PRO si CONTRA Catalinei" astfel vad si eu care sunt parereile voastre despre mine.
Bianka7
Am recitit in we "Iubiri paralele" si am impresia ca "Fetele lui Barota" este un fragment din carte publicat probabil mai inainte, pentru ca eu nu auzisem de carte, dar numele imi erau cunoscute. Cand cititi Panza de paianjen, pe Diana nu vi-o imaginati asa?
Ariana
Mi-a placut de numa' "Pr firul panzei de paianjen al memoriei".Mi-a placut atat d emult cum descria totul acolo.Dar cartea asta m-a dus la Anais Nin.:)
Sunt asa de zapacita! Incepusem si "Mirona"pe care am lasat-o deoparte pt Anais...:)E extraordinara cartea ei "Incestul".Si am umblat dupa cartulia asta de mi-au sarit capacele.Dar merita citita.Si cred ca multe iubitoare ale Cellei ajung inavitabil la Anais.
Acum sunt happy ca pot sa imi umplu timpul cu carti de genul acesta.

Bia eu nu am putut sa mi-o imaginez niciodata pe Diana in felul in care apare in acel portret.Nu stiu de ce...
kale
am citit de 4 ori panza de paianjen, e ca un drog pt mine...din cand in cand o deschid si mai citesc cateva pagini  ::)
berbecutza
Cartea asta e absolut fantastica....creeaza dependenta...dupa cate vad, nu sunt singura  :fluierat:
Ariana
:)Si eu sunt ma alatur clubului de fanatice....:)

Citesc acum Anais scriitoarea de care e atat de obsedata Cella.
E interesant faptul ca sunt diferita ca si mod de- a scrie.Imi era teama ca am sa observ in cartile lui Cellei infuenlele clare ale celeilate...dar nu e asa.
In concluzie va recomand cu drag Anais Nin- Incestul.
albinuza
postez si aici. intr-adevar super carte "panza de paiajen". nici nu stiti de cate ori am inceput sa plang. m-a fascinat in totalitate!
deci ma alatur clubului....pt ca am de gand sa citesc tot ce am in biblioteca scris de ea.
aaa si nici eu numi-am pututo imagina asa pe diana.
o vad cu totul altfel!
:-*
Ariana
Albi ma bucur din suflet ca ti-a placut...iti recomand ca dupa "Panza de paianjen" sa citesti "Pe firul de paianjen al memoriei"...
Amena
Ce bine imi pare ca v-am descoperit!!!!!!!! Deja imi sunteti tare dragi!
Sunt inca multi care n-au auzit de Cella si ce mult au de pierdut... Am citit si eu "Panza de paianjen" si "Mirona" si "Gentiane" si va urma "Aceasta povara dulce, tineretea". Intr-adevar, internetul, culmea, e asa de sarac in ... Cella Serghi.
N-am auzit de "Fetele lui Barota".......
Ce ziceti, am putea incerca sa alcatuim o lista cu TOATE cartile Cellei ? Macar sa stim ce mai avem de luat / citit, ca merita.

Stiu ca n-am scris nimic inedit ori original, dar am vrut, pur si simplu, sa stiti ca cercul cello-serghienelor e mai mare!
fortelady
Amena, welcome.gif
speram sa te simti bine la noi
Ariana
Amena cred ca aici s-au cam pomenit toate cartile Cellei.
Si intr-adevar cred ca esti mai bogat spiritual dupa ce o citesti pe Cella Serghi. smile.gif
dr_wise
Eu in liceu am descoperit-o pe Cella Sergi, si m-am indragostit de romanele ei forever.
Am cunoscut-o pe scriitoare tot in liceu, la o expozitie de pictura romaneasca expusa la Muzeul de Arta din Constanta si am avut norocul sa-mi dea un autograf; l-am tinut cu sfintenie in cartea "Panza de paianjen", din pacate am imprumutat cartea unei persoane pe care o consideram prietena si care s-a dovedit a fi o caricatura de om...iar cartea n-am mai reusit s-o recuperez...
daca gasesc autograful, il voi poza si posta pt toate iubitoarele romanelor ei, aici.
Crynna
Ce bucurie pe mine sa constat ca multe femei si fete destepte citesc Cella Serghi.Daca ati sti ce rad colegii mei de noi fetele care citim ,spun ei " siropuri de genul Cella". Eu recitesc cu o placere deosebita "Mirona". Mai am o carte preferata: "Arta conversatiei" a Ilenei Vulpescu pe care o recitesc cel putin o data pe an. Indiferent ce carte am in mana sotul meu ma ironizeaza exclamand: "Ooooo! Mirona.. Arta conversatiei.. lectura importanta!!!"
sweetyutza
magindesc.gif sunt noua...postez pentru prima data:) don`t shoot me:D prima data am citit cella serghi-panza de paianjen ...m`a impresionat la suflet zbuciumul dianei..si cum traia totul din plin..desi nu avea aproape nimic avea totul...iar cand avea totul defaot nu avea nimic..totul este nou si vechi...ma vedeam intr`un fel pe mine...cu alti ochi pentru prima data....am patit si eu multe ce le`a patit si ea...culmea ca eu sunt daiana:) nu diana:P panza de paianjen o am pe cea din `73..dupa ultima reeditare din `71 desi mi`ar fi placut sa o am pe cea din`38:-<....oricum....acum caut ca nebuna si celelalte carti ale ei...unele am reusit sa le procur..Mirona(cad zidurile),Cantecul uzinei,Pe firul de paianjen al memoriei,Gentiane, sper sa le gasesc pe toate:X tongue.gif
Diana.
welcome.gif la noi! pai nu avem de ce sa te impuscam. laugh.gif mai ales daca iti place Cella Serghi... smile.gif
pescarush
v-am mai spus cat de mult va iubesc? indragostita.gif iloveelady.gif
am citit si eu "Panza de paianjen" si "Mirona" (de altele nu-mi amintesc). si tin minte ca mi-au placut foarte mult, dar nu-mi mai amintesc prea multe, dupa atatia ani (le-am citit in adolescenta).
va multumesc ca mi-ati adus aminte de ele, am s-o rog pe mama sa scotoceasca in biblioteca, sa-mi aduca tot ce gaseste. kiss.gif
roxanica10
Trebuie sa-mi procur si eu niste carti de aceasta autoare...sau sa dau un search prin biblioteca soacra-mii. Recunosc ca n-am citit nimic de ea.
Julia
QUOTE(Crynna @ Oct 8 2007, 03:27 PM) *
Ce bucurie pe mine sa constat ca multe femei si fete destepte citesc Cella Serghi.Daca ati sti ce rad colegii mei de noi fetele care citim ,spun ei " siropuri de genul Cella". Eu recitesc cu o placere deosebita "Mirona". Mai am o carte preferata: "Arta conversatiei" a Ilenei Vulpescu pe care o recitesc cel putin o data pe an. Indiferent ce carte am in mana sotul meu ma ironizeaza exclamand: "Ooooo! Mirona.. Arta conversatiei.. lectura importanta!!!"



YOU are my new BEST friend!..........glumesc, normal! Doar voiam sa-mi arat fascinatia comuna cu a ta pentru Arta Conversatiei. Nu cred ca exista roman mai complex decit asta si daca ar fi dupa mien, as face-o "Biblia" femeii. la orice intrebare are o femeie, mama Sinzianei are cel mai bun raspuns.
Diana.
Arta Conversatiei e a Ilenei Vulpescu, nu a Cellei Serghi. smile.gif Dragut, daca cascam ochii mai bine... laugh.gif am nevoie de o vacanta! laugh.gif
albinuza
am terminat de citit "aceasta dulce povara, tineretea" biggrin.gif
trebuia sa ma laud...
si am inceput "Mirona"

care era ordinea la astea cu Panza de paiajan? nesigur.gif
Diana.
Vezi dupa anul aparitiei si uita-te pe coperta interna sa vezi daca nu e e reeditare. wink.gif
albinuza
good idea!! biggrin.gif
nici daca ma bateai nu ma gandeam la asta zapacitul.gif
Ariana
Albinutza pupici...eu zic sa citesti prima data "Panza de paianjen" si dupa "Pe firul..."
Pentru mine "Panza" Celliei ramane de departe cartzulia preferata desi multe carti s-au zbatut sa ii ia locul.
O mai iau la puricat din cand in cand si zambesc nostalgic deoarece am notite pe margini de pagini.
albinuza
Am citit Panza de paianjen, acum citesc Mirona.
Imi este ciuda ca in graba in care am plecat de acasa, nu am reusit sa-mi iau la mine si Panza de paianjen... sa o recitesc... dar asta e!
lxn
Am gasit in biblioteca Mirona si ma intrebam daca o fi buna, pentru ca nu auzisem de ea, insa mi-am amintit ca am vazut aici, pe elady, numele Cella Serghi drept topic si uite ca m-ati convins sa o citesc si sa citesc si restul cartilor ei, daca voi fi incantata de aceasta.

iloveelady.gif
Ariana
smile.gif Sigur o sa iubesti cartile ei.
Citit fain iti doresc...
lxn
Multumesc, Ariana! M-am apucat chiar in seara asta de citit si imi place, desi momentan e un pic ametitor cum sare de la un cadru al vietii ei la altul, insa ma obisnuiesc eu biggrin.gif Daca nu mi-ar fi asa somn as mai citi, insa mai e si maine zi smile.gif

kiss.gif
lxn
Am aflat astazi ca "soacra" mea a cunoscut-o pe Cella Serghi cand avea ea vreo 16 ani, pe vremea cand facea practica la Casa Scriitorilor (era ajutor de ospatar). Mi-a spus ca era o doamna durdulie, cu o palarie mare pe cap si destul de in varsta si mergea mai mereu pe acolo, era deschisa si lasa bacsis biggrin.gif. I-a mai cunoscut si pe Marin Preda si pe sotia acestuia, aveau doi copilasi blonzi si nazdravani foc, cica alergau de colo pana colo ca niste titirezi. happy.gif
Nimphetamin
Dragelor, mare surpriza si bucurie sa gasesc acest topic. Ma alaturi si eu fan clubului Cellei Serghi. Tot in liceu i-am citit si eu cartile, am suferit impreuna cu personajele romanelor ei, ca tot era vremea de iubit si suferit atunci blush.gif

Mi-ati facut pofta sa recitesc Mirona, sper sa o mai aiba ai mei acasa magindesc.gif

Am citit si Anais Nin...nici nu stiam ca Cella a admirat-o...De Anais Nin ma leaga multe, am iubit sentimentele contradictorii pe care mi le trezeau scrierile ei...
Ariana
Pfua smile.gif ma simt frustrata ca nu mi-a placut Anais.
Da, in carte "Pe firul...." Cella pomeneste de admiratia ei pt Anais Nin.
Da nu ma las ma pun sa recitesc.
Nimphe ce anume de la Anais Nin ti-a placut?
Ce interesanta viata a avut soacra ta.Si ce ciudat.Pentru mine Cella e tanti aia de pe coperta posterioara.Nu mi=o pot imagina durdulie si in varsta. smile.gif
Nimphetamin
QUOTE(Ariana @ Apr 4 2008, 11:33 PM) *
Nimphe ce anume de la Anais Nin ti-a placut?


Am citit Jurnalele ei: Foc si Incest. Prima parte a trilogiei insa nu a aparut closedeyes.gif
Diana.
Va anunt ca de pe siteul Revistei Tango puteti comanda Panza de paianjen - Cella Serghi
Pretul este de 40 de lei.
Roxana_
Eu mi-am luat-o deja din libraria Humanitas, dar inca nu m-am apucat de ea smile.gif.
Diana.
Eu am la parinti toate cartile Cellei Serghi editate in perioada comunista.
Am scris aici pentru ca la un moment dat cineva intreba de acest titlu.
dificila
Cella Sergi, superba intr-adevar, pacat ca nu se face o ecranizare dupa Panza de paianjen. Si eu am toate cartile ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.