Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Educatie cu scotch pe gura?
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Invatamant si Educatie > Invatamint
Pages: 1, 2
Diana.
Educatoarea acuzată că lipea scotch pe gură copiilor, anchetată
Anchetă la grădiniţa numărul 4, din Bucureşti. Una dintre educatoare îşi aşteaptă sancţiunea, după ce a fost acuzată că teroriza copiii gălăgioşi şi le lipea scoci pe gură.

sursa:ProTV.ro

Istoric:
A lipit gura unei fetite cu banda adeziva
29 Noiembrie 2003

O educatoare din Tirgu Secuiesc a lipit cu banda adeziva gura unei fetite de cinci ani, enervata ca aceasta nu tacea. Parintii copilului au semnalat cazul Inspectoratului Scolar abia dupa citeva saptamini, timp in care copilul a fost torturat psihic de educatoare, conform afirmatiilor acestora.
Potrivit tatalui fetitei, educatoarea Kovacs Tunde, de la Gradinita ?Benedek Elek? din Tirgu Secuiesc, a pedepsit-o pe aceasta pentru ca vorbea tot timpul, transmite Mediafax. Inspectorul-sef al Inspectoratului Scolar Judetean Covasna, Kerestely Irma, a declarat, vineri, ca pina acum nu s-a aflat despre acest caz fiindca parintii fetitei nu au dorit initial sa semnaleze incidentul.
Dupa citeva saptamini, insa, acestia au depus la inspectorat o plingere impotriva educatoarei. Tatal copilului afirma ca a asteptat ca educatoarea sa-si ceara scuze, dar in aceasta perioada Kovacs Tunde a supus copilul unei torturi psihice, umilindu-l cu expresii de genul: ?Esti prost ca si mama ta?.

sursa: arhiva EzZ.ro

Ce ne facem ?


Sint de acord ca cei mici sint uneori adevarate catastrofe... insa bre, cu leucoplast pe gura...mi se pare prea mult. Si daca ar permite statul roman si finantele sa nu fie grupe de multi copii, ar fi si rezultate mai bune, si copii mai cuminti, si educatoare mai calme... si nu cu nervii-n batista.

Intrebarea care se ridica este cum ajung asemenea oameni in sistemul de educatie?
zetta
dia, eu am vazut la tv la stiri reportajul cu pricina iar educatoarei in cauza i se citea seninatatea pe chip cand povestea metoda aplicata, bonus si baietelul ei care era la aceeasi gradinita a beneficiat de acelasi tratament.
Dore
Din păcate ajung, Diana, fiindcă pentru ei este vorba de a câştiga bani dintr-o meserie ca oricare alta. Autorităţile trec multe cu vederea, fiindcă specialiştii în domeniu nu se prea înghesuie la balamuc zilnic pentru bani puţini. Aşa se face că o meserie absolut respectabilă, aceea de formator de caractere, devine o bişniţă grotescă.
Orice părinte ar trebui să-şi încurajeze copilul să povestească tot ce experimentează înafara casei. Altfel, abuzurile sunt aproape imposibil de depistat, iar urmările sunt înfiorătoare.
Ariana
Prezent si eu ca reprezentat al acestei nobile meserii...
Ce sa zic?Dore are dreptate...aceasta e urmarea infiintarii diverselor colegii de institutori care au scos educatoare si invatatoare pe banda....mai e fuga tinerilor capabili din sistemul de invatamant datorita salarizarii necorespunzatoare (fac o paranteza si sa nu vina cineva sa ma intrebe "Dar cu vacantele cum e!?" ca o s aimi sara tansara o mie de metrii in sus...).
Domnii de sus de la Minister trebuie sa inteleaga faptul ca nu e suficient sa scoti educatoare pe banda pentru ca puiutii astia mici nici nu sunt inca bine desprinsi de imbratisarea mamei....e nevoie de har.Si e normal ca apar descreierate din astea cu idei "creative" si poti sa le faci o gramada de teste psiho ca din alea nu o sa reiese niciodata ca un anumit individ o sa puna banda adeziva pe gurita unui copil.
Ce sa zic?Parerea mea e ca invatamantul se duce pe rapa...
Meg
mare e gradina DOmnului .. si ..
pescarush
fiu-meu cel mare a prins o buna parte din gradinita in Romania, si avea educatoare "cu har" si cu experienta. strigau la ei, de nu-i adevarat.
la scurt timp de la plecarea din tara, l-am intrebat unde-i place mai mult la gradinita: in Romania, sau unde suntem acum?
desi nu intelegea limba, mi-a spus ca de educatoarea asta ii place mai mult, pentru ca nu striga niciodata la copii... no comment!
aici, am incercat sa tinem contactul cu limba romana, asa ca i-am dus la scoala romaneasca, sambata, aprox. 3 ani. NU mai vor sa mearga nici unul. motivul: striga profesoara la ei! mentionez ca nu este vreo tinerica, este aproximativ de varsta mea, deci a prins cel putin intrarea in facultate pe vremea cand erau doar facultatile adevarate.
cred totusi ca metodele educationale ar trebui un pic schimbate in Romania.
Leea
Of, eu cand aud de invatamantul din Romania imi vine sa-mi iau campii! mad.gif De altfel am fugit de acolo cat ce-am putut.
Pentru mine, ca adult, au fost traumatizante unele dintre chestiile pe care le-am vazut pe acolo, darmite pentru bietii copii. Tonul ridicat, insultele, chiar bataia sunt chestii la ordinea zilei la profesori in relatiile lor cu elevii. Ce nu vor cu nici un chip multi profesori de la noi sa invete este ca elevii nu reprezinta obiectul educatiei pe care le-o administreaza profesorii la discretia lor exclusiva, ci parteneri, deci participanti constienti.
Cred ca cel mai mult ma infurie declaratia "Elevii de azi nu mai au nici un respect pentru scoala si pentru profesorii lor". De parca elevii ar trebui sa se nasca asa, cu respectul gata format!...
Greu subiect, zau.
Cadrele didactice nu fac de fapt decat sa reflecte aceeasi lipsa de bunavointa, intelegere si respect pentru altii, si poate acelasi tupeu si aceeasi lipsa de stapanire de sine in relatiile sociale pe care le afisam noi toti. Si, fie-mi iertata indrazneala, au serioase lacune si la capitolul psihologie. Si nici nu poate fi vorba de dascali cu vocatie, cata vreme invatamantul este ultima dintre optiunile profesionale ale tinerilor de calitate, in mare parte din cauza conditiilor pe care le ofera.
Ariana
Leea la varsta prescolara(si nu numai) colaborarea gradinita-failie este foarte importanta...acei "7 ani de acasa".Din pacate in ultima vreme observ tot mai multe carente in directia aceasta.
Sunt suparata pe toata nebunia din invatamant dar haieti sa privim lucrurile obiectiv si cu maturitate.
Sunt parinti care isi abandoneaza copiii in fata calculatorului pentru ca simplu,cei mici stau linistiti.Mai sunt cazuri in care cei mici isi injura bunicii iar acestia ii privesc cu ingaduinta fara sa le atraga atentia.

Sa nu uitam insa ca exista si dascali de exceptie care isi pun sufletul in tot ceea ce fac.Din pacate evolutia sociala a dat totul peste cap.Sa dam vina pe dascali?Nu cred.Am mai discutat cu fostii mei profesori care acum sunt aproape de varsta persionarii.Multa descumpanire si tristete "Generatiile noi nu mai sunt ca voi!"...
ATB
Mama mea a fost profesoara ani de zile (acum este o tinara pensionara), plus directoare de scoala. Tin minte ca o cautau foarte multi studenti (mama preda doar la clasele a-VII-a si a-VIII-a) dupa ani de zile, treceau sa o mai vada, sa-i spune ce eu facut etc. Bine, mama este o persoana deosebita, si a stiut cum sa se impuna (fara batai, jigniri), pur si simplu este un bun psiholog. Mereu imi spune ca nu exista copii rai, ci doar copii stricati de parinti. Asa cum spunea si Ariana, nu cred ca este normal sa-ti abandonezi copilul in fata computerului sau sa-i cumperi ultimul tip de celular si sa-ti imaginezi ca datoria de parinte s-a terminat, si restul trebuie rezolvat de profesori mad.gif .
Despre scoala din Canada (primara si liceul), am auzit numai povestiri de "groaza", adica scoala nu se face deloc. Unii dintre prietenii nostri si-au dat copii la scoli private, deoarece cele publice sint la pamint magindesc.gif .
Meg
Ari, degeaba exista UN profesor la clasa care se comporta asa cum ar trebui. degeaba am avut eu profa de engleza si romana super. la mate tot prastie am fost fara pregatire sad.gif nesigur.gif
Pastelata
Voiam sa trec peste partea cu urasc replica asta "nimic nu e corect pe lume",dar nu pot sa ma abtin. Bun.O fi asa. Insa nu are rost sa participam si noi la alte incorectiduni, nedreptati si mai ales cand putem schimba ceva. Unii se multumesc cu replica asta, "si -asa nu e nimic corect pe lumea asta", las' ca dau si eu un buchet de flori profei ca sa am media 10(proprie experienta).Hai sa incercam sa nu mai fie atatea incorectitudini pe lume, macar sa incercam, nu sa ne complacem.

In alta ordine de idei, o intamplare de azi. Din fericire, mi-am revenit.
Ora de muzica.Profa face prezenta, si cand ajunge la mine,se uita fix 2-3secunde si ma intreaba cu ce m-am dat pe fata. Eu uitmita nu stiam la ce se refera.I-am zis in cele din urma ca e vorba de fond de ten(nu i-am mai dat detalii gen corector si alte creme) si cand am intrebat-o de ce, mi-a spus ca se vede diferenta dintre fata si gat,si ca stralucesc.Ramasesem blocata, o profesoara iesita la pensie,sa-mi zica asa ceva,mai ales care ma cunoastea dinainte, si presupun ca stia ca aveam probleme cu acneea(doar in cazul in care era putin nevazatoare nu ar fi observat).I-am raspuns ca mi se pare foarte deplasata intrebarea,mai ales de fata cu o parte din colegii mei(nu erau f multi,doar cei pt nota).
Ajunge la alta colega, ii observa nota din teza la matematica(cam 7) si o intreaba "tu nu erai la olimpiada la mate?", asta stia ea de pe vremea cand eram in generala.Aici m-am simtit si i-am raspuns ca sa nu mai compare matematica din generala cu matematica din liceu, o intoarce si imi zice ca de ce raspund eu in locul colegei, ii spun ca si eu mergeam la mate si acum m-am lasat, si si-asa aveati de gand sa ma intrebati acelasi lucru si pe mine, imi spune ca eu nu dau pe la orele de muzica, ceea ce e neadevarat, am lipsit doar cand am fost invoita,adica ultimele 2-3saptamani pt o alta olimpiada.
Evident a tinut sa precizeze ca i se pare ca sunt cam obraznica, fiind elev etc. Eu i-am spus ca in calitate de elev nu trebuie sa stau in banca si sa ascult prosteste un profesor,fara sa am idei,opinii,pareri.
Cam asa s-a terminat "discutia noastra".
Ce parere aveti despre acest gen de profesori? Eu nu sunt tocmai elevul care pupa profesorii in partea dorsala, gen pe care asemenea specimene il prefera, ar trebui sa-mi para rau si ca n-am un ten de portelan, doar fiindca sunt nevoita sa-mi dau cu fond de ten?Vi se pare normal ca un profesor sa se ia de astfel de lucruri?Mentionez ca pana acum niciun cadru didactic,de fapt nimeni,nu s-a mai legat de aspectul asta.

PS.acum imi dau seama ca probabil postul n-are mare legatura cu subiectul.sorry.
Ala80
Nu avea dreptul sa iti puna astfel de intrebari si nici sa te judece, dar mi se pare ca si tu ai fost putin impertinenta. Fara suparare!
Pastelata
Chiar si eu am folosit cuvantul "impertinenta",cand mi-am cerut scuze profesoarei ca am fost asa. Dar simteam ca fierb de nervi, a facut chestia aia doar ca sa-si bata joc, alt motiv nu vad.
Meg
si eu sunt de acord cu Ala; pana la urma, tu esti in banca si ea la catedra.
or sa mai treaca muuulti ani pana cand o sa se schimbe situatia in invatamantul nostru.. pana una-alta, fiind vorba si de o profesoara in varsta, e clar ca nu e atat de deschisa la minte, ca sa zic asa, cum sunt cei tineri (unii!).
de multe ori am avut si eu (noi) pareri, insa am preferat sa tac pentru ca se putea interpreta ca's tupeista si asa mai departe.
Fanny
Draga mea, tu in ochii unui profesor esti o copila. E normal sa strambe din nas cand te vede machiata sau cand vede ceva schimbat in comportamentul tau. Nu ti le spune cu rautate, cum le percepi tu. Ti le spune pentru ca nu intelege de ce ai nevoie de machiaj la varsta asta.
Cand eram la liceu, unii profesori nu doar le faceau observatie fetelor machiate, le mai invitau si la toaleta sa se spele pe fata. so closedeyes.gif
Pastelata
Nu am putut sa tac,mai ales ca nu e prima data cand ma scoate din sarite.
De la un timp, incerc sa ma schimb, incerc sa nu-mi mai pese de multe, sa fac exact ce imi place si ce imi va folosi mai incolo, mai mult pe plan social as putea spune. tot de la un timp am inceput sa-mi expun parerile si ideile cu mai mult curaj, incetez sa fiu doar un obiect intr-o incapere, asta nu inseamna ca prin asta inteleg contradictii non-stop cu profesori.Insa in cazul aceasta,chiar a intrecut masura.
Meg
Fanny, bine mai zici!
eu am terminat acum cativa ani si se lua profa de mate de noi (de fapt de fetele celelalte) ca erau vopsite! la ce ne trebuie, ca abia in clasa a12a sa ne gandim la asta, etc etc.
profa de engleza - alta nebuneala - nu accepta unghiile facute cu rosu sau mai stiu eu ce alta culoare mai .. evidenta.
doar vinerea cand era mai lejer ne dadeam si noi cu putin rimel.
ce-au mai evoluat lucrurile! smile.gif
Fanny
culmea e ca la varsta aia voiam sa fim femei si acum... ce-am mai copilari! laugh.gif
Pastelata
Imi cer scuze pentru mesajul postat in celalalt topic ,dupa anuntul lui Maat(nu-l vazusem).
Mai, dar eu nu ma machiez pentru ca vreau, folosesc fond de ten din necesitate,si dumneaei presupun ca stie acest lucru sau macar il deduce , iar "stralucirea" despre care vorbea era de fapt sebumul care ma face sa arat ca un bec. Nici eu nu vreau sa arat asa, dar asta e,in momentul asta asa arat si n-am ce face deocamdata.Nu vreau sa ma apuce iar crizele, ca de ce arat asa, ca blablabla, ca pana la urma si cearta asta tot din cauza acneei s-a intamplat(pana la urma..)
Nu s-a luat de faptul ca sunt machiata, ci de faptul ca (citez) "se vede diferenta" intre nuanta fondului de ten si gat.Si nu ca as fi eu copilul problema,sau ceva de genul asta.
Diana.
Unii sint batuti in cap. Insa mie par egzamplu nu mi se pare ok sa se mearga la scoala/liceu cu unghii rosii, negre,, violete, verzi, albastre,portocalii ... ori mai stiu eu cu ce culoare traznita. Si nici cu make-up de disco nu mi se pare ok...
Adica la liceu, cind fetele deja sint domnisoare, oleaca de fdt, un pic de rimel, un gloss delicat (adica nimic batator la ochi) e ok din punctul meu de vedere, insa cind deja arata fatuca ca gata de maritis... laugh.gif
pescarush
maat, pe vremea cand eram noi tineri... laugh.gif si uite aici si conflictul intre generatii.
adevarul este ca trebuie ceva mai multa decenta. si din cate mi-a povestit un prieten, profesor in Romania, orele sunt deranjate de celularele elevilor. mie mi se pare urlator la cer.
ATB, acum am vazut despre ec ai scris referitor la scoala in Canada. ai copii? eu am si sunt la scoala. in Romania a apucat cel mare sa mearga la gradinita si pot sa spun ca mi-a fost de-ajuns! nu vreau sa intru in amanunte.
aici, poate ca nu fac matematicile avansate si abstracte cares e fac in Romania (alea le fac doar cei care vor sa aprofundeze), si nu invata comentarii si sute de poezii pe de rost, in schimb se pune accentul pe creativitate, pe exprimare libera. si copiii astia au, pana la urma parte de o copilarie, in care au timp sa se joace, au timp sa faca sporturi etc.
si nu sunt stresati cand trebuie sa deschida gura, nu le este teama ca cineva va spune ca sunt obraznici daca-si exprima opinia proprie.
Fanny
QUOTE(Pastelata @ Jan 24 2008, 06:15 PM) *
folosesc fond de ten din necesitate,si dumneaei presupun ca stie acest lucru sau macar il deduce


Un profesor deduce ca elevii vin la scoala ca sa invete. Nu are nici de unde nici de ce sa stie ca tu ai complexe din cauza cosurilor si ca din cauza asta iti insiri farduri pe fata.
oricum, faptul ca ti-a facut observatie nu-i un capat de lume. Macar ai invatat un lucru din treaba asta: ca daca iti machiezi fata, trebuie sa pui un pic de fard si pe gat si decolteu. biggrin.gif
Pastelata
Inteleg ce spui, dar totusi a observat presupun ca de cati ani ma stie(din clasa a5a) am probleme si ca nu folosesc fdt-ul doar ca un machiaj, de fite(cat n-as da sa nu mai folosesc deloc), si hai sa fim seriosi,nu era cazul sa-mi spuna asta in fata clasei. Daca chiar o interesa sa-mi atraga atentia,sau chiar ii pasa cu ce ma dau eu pe fata,imi spunea separat, in particular.Faptul ca dumneaei a preferat sa faca asta de fata cu toti, cu o atitudine ironica(ca de fiecare data cand imi vorbeste) imi arata de fapt "intentiile ei foarte bune de altfel" si frustrarile pe care si le varsa asupra elevilor.
De acord cu partea ca poate si eu am fost impertinenta, nu e chiar genul meu, mai ales in relatiile cu profesorii, insa m-a provocat.Nu vorbesc despre o simpla observatie, e de fapt o observatie la oferta(adica la care se adauga ironie bonus si dispret la pachet), iar reactia mea a fost de fapt rezultatul mai multor astfel de iritari, pana acum i-am raspuns clar la ce ma intreba, cu acelasi cinism si ironie ieftina, insa nu mai am de gand sa stau la fiecare ora de muzica cu gandul de ce o sa se mai ia si de data asta.
In fine,sa zicem ca exagerez eu...
Cindy
Pastelata, nu stiu daca exagerezi, unii profesori chiar isi defuleaza frustrarile lor in lipsa de alte ocupatie. Eu am avut o astfel de diriga, frustrata si acrita probabil pentru ca era singura, ii murise sotul, copilul ii plecase. In loc sa isi faca ora, de multe ori ea prefera sa se isterizeze pe tot felul de chestii minore. Mi se pare ca daca tu inveti etc e problema ta cum te imbraci, machiezi, atat timp cat nu ajungi in cealalta extrema.
Referitor la ce spuneai tu de fdt, imi amintesc ca tot timpul si pe la toate clasele spunea despre o fata de la alta clasa ca e zugravita, data cu fdt de i-l scoti cu lopata, chestii de genul. Si ea saraca avea probleme cu pielea, nu avea de ce sa se lege de asta. Si asta e numai un caz. ce frustrata! we all hated her..fool.gif
Pariez ca in timpul ala am fi putut invata lucruri cu adevarat educative. closedeyes.gif
Meg
ohhh, daca ai sti tu cum mai erau jigniti elevii din scoala/liceul meu!
dar niciunul nu s-a revoltat.
e bine sau rau?
Cindy
Mai intrebi?! Rau!
Pastelata
De ce sa accepte sa fie jigniti? De cand profesorii au dreptul asta? Pana la urma cineva trebuie sa reactioneze, iar eu sunt una dintre cei care a raspuns unui profesor, spunandu-i cu bun simt ca mi se pare deplasata intrebarea. Mi se pare si un pic ciudata reactia unora, sustineti ca un elev trebuie sa stea si sa inghita, in banca lui. Nu domne, mie nu mi se pare deloc asa si pana la urma urmei mi-am asumat toate consecintele posibile actionand in felul acesta.
Eu am fost sfatuita chiar sa vorbesc cu directorul, parintilor mei li se pare de asemenea de neconceput (mami inca nu e convinsa de tonul "moderat" pe care l-am folosit) si la inceput,s-au enervat si ei(e si subiectiva chestia,evident..), insa nu vreau sa se afle mai departe, desi prevad cum profesoara va incepe sa istoriseasca pe la fiecare clasa intamplarea(si partea cu plansul..da:p am plans de nervi) cu aceeasi ironie caracteristica.
Totusi, eu exagerez de fiecare data:p
Diana.
Nu stiu; dar de cind au elevii dreptul sa fie nesimtiti?
Eu ma intreb de cind profesorii au dreptul sa fie mistocariti si jigniti de mucosii care ar trebui sa le arate putin respect; ca de-asta sint elevi; cind or fi profesori, s-or schimba lucrurile. Eu ma intreb cind s-or revolta profesorii sa ii dea afara de tot din scoala pe aia de comenteaza fara rost, care se trezesc vorbind de sus cu un profesor. Ai? Pina una-alta, ea e profesor si tu eleva. Live WITH THAT!
Punct. Pe mine nu m-a jignit NICIODATA VREUN profesor; nici aia care ii luau in tabarca pe unii cretini colegi de-ai mei care aveau impresia ca-s ei buricu` pamintului. Nu erau nici atunci, nici acum nu sint. biggrin.gif
Si in liceu ma dadeam si cu fond de ten, si cu o tona de rimel, aveam si unghiile facute cu lac incolor si fusta pina sub chiloti! si nu mint! Nicioodata nici unul nu mi-o zis "da-te mai incolo". De alte colege se legau. biggrin.gif Dar nu de cele care erau bune la carte,ci de cele care erau bute.
Sincer, cind o veni vremea sa am un copil si de-o da dracu` sa se dea burta-verde el la scoala in fata vreunui profesor, indiferent cit de timpit o fi profesoru ala, ii scot io "independenta" din cur la foc automat. Ii trimis la scoala sa invete. Punct.
later edit: Dupa ce ca-s platiti cu salarii de mizerie, mai ajung si bataia de joc a putoilor; anul trecut m-am intilnit cu citiva fosti profesori: aceeasi oameni care mi-au fost mie profesori, erau ingroziti si scirbiti de ce lichele au acum drept elevi; numarul copiilor cu cei 7 ani de-acasa a scazut ingrijorator.
Si nu ma mir: cind parintii ii fac "cretini" si "frustrati" pe profesori in fata plodului, plodul crede ca si el are dreptul sa-i trateze pe profesori ca pe niste gunoaie; ca asa a auzit el la muma-sa si lka tac-su.
Cindy
Nu e chiar asa. Adica traim in tirania profesorilor, unde ei au dreptul la orice si elevii trebuie sa se conformeze?! Nu ma refer acum la cazurile teribiliste. Respectul de sine nu inseamna nesimtire! Poti sa ajungi chiar cu frustrari de la chestiile astea.
Daca m-as fi revoltat mai mult ce mi s-ar fi putut intampla? Sa imi scada nota la purtare? Nu cred..si oricum nu m-ar fi afectat tinand cont ca am avut o medie de bac cu aproape 10 sutimi sub 10 si oricum am intrat pe baza de examen la fac. Deci..nu instig elevii la revolta, dar si ei au drepturile lor. closedeyes.gif
Diana.
Suitie, io cind vaz cum se duc astia la scoala si cum vorbesc pe strada, ma scuzi, daca eram profesor as fi intrat din start in tabara "frustratilor cretini". Dreptul elevului este sa invete. Nu sa comenteze si sa se dea destept in fata celorlati colegi.
Iar cind oi avea copchii, daca ii pune pacatu` sa se dea in stabva la scoala, bat la ei ca la fasole. Poa` sa fie profesoru cit o fi de idiot. Io nu ii trimit la scoala sa o faca pe desteptii, ci sa devina destepti. E o mare diferenta.
kalua
Tot atat cu drepturile astea in toate domeniile. Dar de indatoriri vorbeste cineva? Ca si alea-s pe acelasi etaj cu drepturile.
Mie personal mi se pare ca profesoara n-a procedat cu tact, dar si pastelata s-a coborat exact la nivelul ei. biggrin.gif
S-apoi, Pastelata draga, tu chiar crezi ca orice om iti numara tie cosurile de cand au aparut pe fata-ti? zapacitul.gif Asta aprope ca te cunoaste dintr-a cincea si trebuie sa stie ea de acneea ta.
rozy
eu zic ca elevii si profesorii ar trebui sa se respecte reciproc
eu prin clasa a 9-a am avut o profa de latina,care,din cauza ca a zis un coleg "silvae" cum se scrie,si-a iesit din minti..si ne-a facut prosti ne-a injurat(daca nu ma insel de mama!!)...poi imi pare rau,dar noi de ce am mai fi avut vreun respect fata de profa aia?nu ne-am purtat nasol cu ea dupa,dar oricum in ochii nostri se facuse miiica mica
ce era sa facem?sa acceptam?ca ne injura ca ultimul golan?nope..situatia a ajuns direct la urechile directoarei ametit.gif
Diana.
Nu stiu ma, dar mie mi se-acreste cind vaz cum is ponegriti profesorii,iar saracii elevi is niste sfinti, minca-i-ar mama!
Io nu am fost nici vreo sfinta, nici vreo tocilara; am chiulit, am copiat, ma machiam, aveam (am mai zis) uniforma pina la cur. Purtam tocuri.
Da` zbirniiam la ore ; si nici un profesor nu s-o legat de mine; da, se legau de anumite colege si colegi; mi-era mie rusine de cum vorbeau si cum se purtau aia. Te ridici tu ditamai galiganca mestecind guma si spui in doru` lelii "nu m-am pregatit azi", mestecind guma. "Stai jos, ai patru". "Si ce?"- da, am avut si colege de-astea. Acuma aia de facea asa e chelnerita.
Am avut si o profa dusa rau; aia, saraca, era cu pluta, la o inspectie (preda economie) o facut-o varza, nu era in stare sa predea si ridicam noi mina "doamna profesoara de fapt e invers..." Dar oricum, NIMENI nu avea tupeul sa se puna-n gura cu profesorii.
Meg
de acord cu Maat.
vremurile si elevii s-au schimbat ingrijorator. intamplator am avut contact pentru cateva ore cu elevii de liceu din zilele noastre. acelasi liceu, aceeasi locatie.
numai ca.. am simtit ca nu mai apartin mediului, m-am simtit de parca niciodata nu as fi fost acolo. pe unde treceam numai injuraturi auzeam (si pe la fete, ca mai nou si ele isi baga destul de des ceea ce nu au) si atmosfera PREA relaxata.
acum nu zic ca trebuie sa mergem la scoala stresati si tremurand - nici asta nu e de dorit.
cred ca NU mergem la scoala ca sa ne expunem ultima tinuta achizitionata din paris, unghiile false si machiajul cat mai strident.
pai Doamne iarta, sweet, dar ce motivatie are un profesor sa predea cand vede atat dezinteres? chiar sa vrei, si nu poti! telefoanele suna in timpul orei ca la .. plimbare ("-pai ce, doamna, nu am voie cu telefon la scoala?!" - desi nu, nu ai voie, pentru ca e interezis de regulament.). ai auzit vreodata un caz de confiscare de telefon? si chiar daca il confisca, nu se duce mami si ia odraslei telefonul inapoi? si atunci odrasla e si mai relaxata, ca oricum rezolva mama?
si acum la cursuri este iritant sa auzi telefoane sunand. intri la curs, inchide-l, domnule.. ca nu arde china. sau iesi discret in afara salii, vorbeste si gata..
rozy
bineinteles ca elevii care vorbesc ca la usa cortului sunt mai des intalniti decat profesorii.nu a zis nimeni ca-s sfinti.
repet...respect reciproc.ca doar si plodu,chiar daca e cu 30 de ani mai tanar si cu studii inferioare,e totusi om si merita sa fie tratat ca atare,mai ales daca s-a purtat cuviincios.eu zic ca varsta inaintata nu e suficienta pt a primi respect ametit.gif
Cindy
Repet ca nu m-am referit la cazurile teribiliste, si nici nu cred ca este cazul aici.
Kalua, am zis eu ca elevul nu are indatoriri? Are sa invete si atat timp cat se intampla lucrul asta, nu trebuie sa se lege profesorul de alte aspecte sau sa intre cu bocancii in viata lui personala. Daca vrea sa ii dea sfaturi constructive si bine intentionate, asta e altceva.
Maat, ce sa zic..eu pot sa zic ca am avut de multe ori rezultate mult mai bune decat cei care stateau docili, in banca lor si nu comentau nimic. Nu are nici o treaba invatatul cu respectarea drepturilor tale ca persoana. Ahh si din proprie experienta, pot spune ca astia care par foarte nevinovati, nu sunt chiar deloc asa. Deci nu ar trebui sa se ghideze dupa niste aparente si sa judece sau ironizeze. Nu e asta indatorirea lor de profesor, nu sa creeze frustrari ci sa ajute la dezvoltarea ta ca om.

In fine..cred ca am inceput sa divaghez putin..
Diana.
Mai, si acasa facem ce spunem parintii cit sintem copchii. Si ne-o luam peste ochi si la propriu si la figurat daca calcam pe bec. La scoala de ce ar fi altfel?! Adica, io, plod de 15-16 ani ma dau in stamba in fata profesporului, ca ala oricum nu-mi poate face nimic...
Imi pare rau, NU O SA FIU NICIODATA IN TABARA SUSTINATORILOR ELEVILOR. Daca atunci cind oi avea copii s-o intimpla sa aibe progenitura mea de-a-face cu vreun specimen de bou ajuns printr-o minune profesor, ma duc la directiune, imi mut copchilul, insa niciodata NU O SA INCURAJEZ luarea "de atiutudine cu scop de protejarea drepturilor" a plodului in fata unui profesor. O data facuta pentru un profesor, plodul meu, pentru ca e plod si nu om matur, o sa creada ca el e mai tare ca profesorul, deci nu are nici un sens sa respecte vreun membru al corpului didactic, ca asa m-a vazut pe mine, ma-sa, facind.
Cindy
Nu pot sa zic ca nu ai partea ta de dreptate..dar tinand cont ca nu ai trecut prin asta, probabil nici nu stii exact cum este si cate implicatii psihice poate sa aiba pentru un copil care se afla in plina formare.
rozy
pai stai un pic,ca eu nu ziceam de elevii care se dau in stamba!doamne fereste nici eu nu le iau apararea!
inchipuie-ti si tu ca o sa-ti vina copilu' acasa plangand pt ca vreo baba si-a varsat frustrarile si nervii de acasa pe el.sau mai rau,ca i-a tras si una peste ceafa! repet,fara ca elevul sa faca nimic! si se intampla!
pe mine m-a tras o profa de par,sa vada daca am ceva in banca la lucrare,ca i s-a parut ei ca eu ma uit in jos.poi e normal?nu putea sa imi zica sa ma dau sa se uite? huh.gif
Diana.
Nu. Nu e normal. S-o intimplat si la mine in clasa si desi nu eu eram victima, i-am spus mamei care s-a dus la scoala desi nu era vorba de copilul ei. Mama copilului ala, era un baiat, nici nu o stiut; dupa vizita mamei in cancelarie, proful respectiv s-o linistit.
Mai, haideti sa ne gindim la ceva: ati observat ce se intimpla la marile colegii unde sint taxe exorbitante si teste naspa de trecut? Incalci regulamentul, iei pedeapsa, ca elev, de la citeva zile de suspendare la exmatriculare. Nu te sacap nici banii lu` tata, nici nimenea. Si e bataie sa se intre acolo, desi se poarta unoiforme si fata de ce se intimpla la scolile publice e dictatura. Ce va spune asta? Si-s si trasi de par, li se trag si suturi infun, ii pun sa spele bude... numa chestii care "maresc" self-esteemul, ce sa zic... si de-acolo ies marile somitati, minti care fac si desfac te miri ce. Cum naiba? Aia nu-s tarati?
Cindy
Eu nu am nimic impotriva disciplinei, dar din partea amandurora.
rozy
care mari colegii?unde sunt trasi de par? huh.gif
Diana.
Vezi Eton par egzamplu. si-o iau aia peste ochi de nu se vad. Sapala bude, vase, sapa... chestii inaltatoare, ce mai!
Se inscriu pe lista d easteptare cu cel putin doi ani inainte; si nici nu se stie daca vor fi acceptati.
Nu e vorba doar de disciplina; este vorba de ierarhie- de invaratea, acceptarea si dorinta de a te ridica; toata societatea in care traim functioneaza pe acest sistem; toata planeta, toata lumea asta. Cind tu elev, te vezi pe picior de egalitate cu profesorul, something is wrong.
rozy
mai...nush...mie nu mi se pare in regula ca plodu sa si-o ia peste ochi FARA MOTIV.daca plodu e nesimtit si iti vorbeste ca la usa cortului,atunci il tratezi ca pe ce este:un golan! altfel nu!!
angeldust
eu am fost mereu un elev extrem de nesimtit. Am avut profi pe care i-am indragit si profi pe care i-am facut sa iasa plangand din clasa. Nu am acceptat niciodata sa mi se impuna sa fac lucruri pe care nu le doresc fara sa mi se dea un motiv sau o explicatie, nu am acceptat sa fiu tratata de sus chiar daca omul avea o anumita functie, am spus mereu ce am avut pe suflet si am dat cu pumnul in masa cand a fost cazul. Pe mine m-au crescut ai mei sa repect oamenii pentru cat de oameni sunt si nu pentru ce functie au si m-au invatat ca atunci cand sunt sigura ca am dreptate sa imi sustin punctul de vedere cu orice pret si sa mor cu ei de gat daca e nevoie. Pe copiii mei nu o sa ii bat ca pe fasole in nici un fel de conditii si la fel o sa ii invat sa nu inghita cacaturi de la nimeni, sa isi asume responsabilitatea pentru actiunile lor si sa fie obiectivi.
Pastelata
Maat, nu am acum timp sa scriu cat as fi vrut,dar:
1.Nu sunt elevul problema,ca fapt divers am intrat cu 9,92 si este foarte posibil sa am si 10 media generala(si nu, nu sunt o tocilara, merg la olimpiade la materiile care imi plac, si in general nu am luat note pe ochi frumosi) asa ca nu se pune problema ca sunt aia mai bleaga, care pe deasupra se machiaza si vine cu buricu' gol la scoala.
2.Machiajul pe care il am e oricum destul de discret,nu se vede de parca as avea 5straturi de fdt, iar eu cel putin am o "scuza" ca il folosesc, pe cand toate toapele din liceu care-si dau cu pudra bronzanta nu prea au(mai ales ca arata si mai bine fara), insa de ele nu se ia nimeni.
3.Nu stiu ce sa zic, dar profesoara cred ca s-a luat de mine pur si simplu subiectiv, am mai zis ca nu e prima oara cand face asta si numai de mine se leaga.
4.Imbracamintea de asemenea nu e tipatoare, nu ma imbrac "foarte trendy foarte roz si extrem de lucios", nu port aceleasi haine aurii pe care scrie cu majuscule RICH, sau faimoasele cizme peste blugi. Am un stil de a ma imbraca "foarte personal", placut,combinat frumos, si care nu iese in evidenta prin vulgar.
5.Ca si in cazul lui Angeldust, de cand sunt mica, tati imi spune sa nu judec oamenii dupa cat de "destepti" sunt,dupa cat de multi bani au,dupa valoarea telefonului(fara credit de obicei)fiindca pana la urma e simplu sa cumperi ceva,oricine poate cumpara, daca nu are un caracter frumos, daca e un nesimtit si jumatate,un ingamfat,increzut si asa mai departe nu merita niciun pic de respect. Asa am fost invatata, am de obicei foarte mult bun simt, cand vorbesc cu cineva am grija sa nu spun ceva care l-ar putea face sa se simta prost. Un om nu valoreaza mai mult daca e profesor, trebuie sa fie om in primul rand nu(sau macar pedagog)?
6.Cand sunt iritata la maxim de cineva, imi pare foarte rau, dar nu pot sa ma abtin sa nu-i raspund cu aceeasi moneda.
7.Nici mie, sincer, nu mi s-a mai intamplat pana acum ca vreun profesor sa se ia asa de mine, chiar ma intrebau unii colegi de la alte clase cum fac de sunt asa apreciata de profesori.
8. Poate nu am inteles eu bine,si voi vorbeati in general,despre unghii rosii si asa mai departe, fiindca nu ma regaseam deloc prin ce scriati, si ma atac degeaba>my bad.
mititik
Cu siguranta fetele vorbeau in general, nu despre tine neaparat!
Pastelata, eu am impresia ca acest complex foarte puternic al tau te-a impins sa vezi lucrurile un pic denaturat. Nu cred ca femeia aia a stat sa iti analizeze fata sa vada cate cosuri ai si cat esti de afectata de acest lucru si in nici un caz nu ti-a facut acea remarca in scopul de a te umili in fata clasei. Si nici nu mi s-a parut atat de deplasata intreberea pusa colegei tale in legatura cu olimpiada la matematica. Tu in schimb, sa nu te superi, dar mi se pare ca ai reactionat un pic exagerat. Nu te-a facut proasta, nu te-a lovit, nu te-a terorizat! Daca e iesita la pensie, inseamna ca are o varsta si din aceasta cauza i se pare greu de accept un elev mazgalit pe fata la scoala.
Sa fi fost de fata as fi zis ca tu esti cea frustrata si complexata, nu profesoara! Fara suparare,trebuie sa inveti sa te apreciezi mai mult, sa nu te mai lasi atinsa asa usor de orice vorba si sa nu mai cauti ceva negativ in tot ceea ce iti este adresat! Data viitoare da cu un pic de fond de ten si pe gat si pe decolteu, ca sa nu mai observe diferenta si gata!
Si nu mai pleca de la premisa ca toata lumea, inclusiv profesorii, te arata cu degetul pentru cateva cosuri pe care le ai pe fata. Esti o fata desteapta (se vede din ceea ce postezi), invata sa te iubesti un pic mai mult!
Meg
faptul ca ai intrat cu 12 poate spune multe sau putine.
felicitari, dar stiu copii buni care din cauza emotiilor .. nu au putut stapani bine situatia la anumite examene.
si nu inteleg de ce tot faci comparatii intre tine si altele.
sa moara si capra vecinului, te-ar face sa te simti mai bine?
Pastelata
Nu,dar am dat exemplul ala ca sa argumentez subiectivitatea profesoarei. Si da, probabil sunt eu mult prea sensibila,mai ales daca e vorba de chestii de genul acesta, iar cat despre intrebarea cu olimpiada, tin sa precizez ca nu e prima data cand intreaba ACELASI lucru.
In fine, am gresit si eu, dar si profesoara are partea ei de vina, dupa parerea mea, cea mai mare parte, deoarece, ca profesor, ar trebui sa fii si un bun pedagog, sa ajuti elevii nu sa ii faci sa se simta prost la orele pe care le tii, sa ii sprijini si nu sa ii tratezi cu o superioritate si ironie care nu isi au rostul in relatia elev-profesor.
Iar in legatura cu emotiile de la concursuri/examene/olimpiade: toti au emotii, mai mult sau mai putin, eu pot sa zic ca uneori am f mari emotii si cateodata deloc, si nu am observat diferenta intre rezultate obtinute la emotii/ne-emotii. Daca stii, pana la urma, te descurci, rezolvi totul, pentru ca emotiile dispar in momentul cand citesti subiectele(ai emotii de ce?fiindca crezi ca subiectele vor fi mult prea grele si nu te vei descurca, iar apoi, dupa ce le-ai citit, emotiile dispar..cat de cat). Of course, mai depinde si de moment, de cat de obosit esti (mi se intampla ca pt o olimpiada sa lucrez mult iar cand trebuie sa dau proba oboseala se resimte si cheful aproape dispare, avand senzatia ca..oricum stiu..poate e problema asta nasoala sau pt o olimpiada sa lucrez doar in ultima saptamana si sa am rezultate neasteptate->frica era mai mare,credeam ca nu ma voi descurca si am facut TOT ce am putut), dar despre asta..altadata.

Mititik, banuiam eu... valea.gif
fortelady
parerea mea (se putea sa nu-mi dau eu cu parerea?):
1. ea probabil a gresit cand a intrebat cu ce te-ai dat pe fatza - dar e o intrebare nevinovata - cel putin vazut din exterior. Nu are nimeni nimic cu tine ... ok,, presupun ca tonul intrebarii nu a fost cel mai potrivit
2. tu ai gresit cand ai intervenit pentru colega ta - era o discutie care nu te privea; daca voia parerea ta, te intreba "tu, pastelata, ce parere ai de X ca a luat 7 la teza?". E drept ca nu era treaba ei, dar dincolo de toate, ca profesor, desi trebuie sa te itnereseze strict obiectul pe care-l predai si sa nu te uiti alaturi, na, te mai uiti. Si poate a fost mirata de faptul ca a dat-o in bara colega ta, sau a crezut ca s-a intamplat ceva (nu zic cum se uitau profii la mine cand am luat o nota foarte mica in teza la chimie - si cate intrebari am primit cu "Ce s-a intamplat?"

3. in general, cel de la catedra nu trebuie privit ca pe dusmanul elevului (nu ca n-ar exista exemplare bune de dus la Antipa)...

restu-s detalii, mi-e lene sa scriu acum de ce mi se par atat de gresite povestile cu "pe vremea mea" si "trebe sa fie ordine frate, sa spalam cu ei pe jos"... sau ma rog, "si-o iau peste ochi"

edit: diana, situatie de viata- mi-am adus aminte de o chestie din copilarie cand am citit fraza ta "Sincer, cind o veni vremea sa am un copil si de-o da dracu` sa se dea burta-verde el la scoala in fata vreunui profesor, indiferent cit de timpit o fi profesoru ala, ii scot io "independenta" din cur la foc automat. Ii trimis la scoala sa invete. Punct.".
am venit cu unghiile si palmele vinete de la scoala pt ca nebuna de invatoare m-a batut ca nu-mi cususera ai mei manualele. ca asa ceruse ea. iar eu i-am explicat (chiar si la 6 ani aveam oarescare logica) ca-s manualele cumparate de ai mei si ca ei tre' sa decida cand le cos sau nu, nu cand vrea ea . si m-a batut la palma cu un batz.
intr-o situatie de genul asta, ai mai fi adeptul la "l-am trimis la scoala sa invete, pot sa-l omoare aia p'acolo?"
mi se pare ca esti radicala smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.