Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dermatita periorala
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
crisleu
Buna!

Imi pare bine ca am reusit sa gasesc acest forum. Am vazut ca tema "dermatita periorala" a mai fost mentionata foarte pe scurt. Asa cum s-a spus este o inflamatie rosiatica (la mine de exemplu, in jurul gurii). Mie mi s-a explicat ca a aparut pentru ca (genetic) vasele de sange au peretii mai subtiri decat ar trebui. Problema este ca atunci cand mi s-a dat acest diagnostic mi s-a recomandat un tratament de 2 luni cu niste antibiotice din familia tetraciclinelor. Asa cum stie toata lumea, consumul de antibiotice pe o asemenea durata poate da gastrite, micoze, ficatul si colecistul protesteaza, etc... Asa ca nu stiu ce sa fac?! Stie cineva de un tratament mai bland, poate optiuni naturiste? Astept cu nerabdare sfaturi!
Diana.
welcome.gif crisleu ! floricele.gif
Daca fetele de pe forum stiu ceva, o sa fii prima care afla.
Speram sa avem ceva info pe site in timp util.
roxanica10
Hai sa scriem aici Bebe, ca sa nu se supere fetele ca le poluam topicul de acnee.
Si la mine au fost mancarimile alea de care povestesti tu. Dar urmand acest tratament, s-au mai calmat. Si mie imi vine uneori sa ma rup pe fata. Eu o ascund cu fond de ten.
bebe_maria
Ok scriem aici dar ce avem noi nu e dermatita periorala smile.gif, poate modifica cineva titlul in "dermatite de tot felul" macar smile.gif

roxanica la mine s-a agravat anul trecut dupa ce am mers la mare la vama, oare de la soare?? de atunci ma chinuie cel putin o data la 2 saptamani ..
roxanica10
Hai ca m-am gandit c-ar trebui sa scriu aici, ca sa nu poluez topicul despre acnee. Rog una din moderatoare sa modifice titlul in 'dermatite de tot felul'. Multumesc anticipat.
De prin 2000 ma confrunt eu cu dermatita seboreica....dar de vreo 2-3 saptamani, nu-mi mai dispare...sau imi dispare, ca sa-mi apara intr-un alt loc. Se pare ca Blue Cap-ul nu mai face fata. S-o fi obisnuit pielea cu el. M-am tot gandit c-ar fi de la Boreade sau de la Retin A, dar pe ele le folosesc doar in barba (singura zona in care nu mi-a aparut pana acum dermatita). Cred c-o sa ma interesez si-o sa-mi fac un alergo-test. O cauza trebuie sa aiba dermatita asta nenorocita si atata timp cat nu stiu cauza, n-am cum sa actionez direct asupra ei.
bebe_maria
Of Roxi, imi pare rau ca nu mai are efect Blue Cap sad.gif. Si la mine mai apare nesuferita dar are manifestari mai reduse, dau intens cu BlueCap si in maxim 3 zile se retrage. Totusi am observat ca de cate ori dau cu retin-a, chiar daca e pe o zona mica de marimea unui bob de orez ma pomenesc cu dermatita chiar daca zona respectiva e departe de bubita in tratament. Deci Roxi, de ce nu incerci sa renunti de tot la retin-a/boreade sa vezi daca se calmeaza dermatita?
Inca ceva: mie dintotdeauna mi s-a agravat dermatita primavara si toamna, eu oricum o percep ca pe o semi-alergie pentru ca si praful si unele cosmetice/produse de ingrijire mi-o declanseaza/agraveaza.
roxanica10
Bebe kiss.gif (sa stii ca mi-e dor de tine), am luat decizia sa renunt la RetinA si Boreade. Nu-mi pasa de cat am dat pe ele. Am revenit la curatarea tenului cu o spuma de la Avon, care mie-mi face bine si usuca cosurile. O sa raman cu crema Effaclar K si vad ce se mai intampla.
M-am uitat ieri pe net si-am gasit diverse locatii unde-mi pot face alergo-testul. Probabil voi alege V.Babes ca e cel mai aproape de casa si sunt destul de profesionisti. Trebuie sa dau un telefon sa ma interesez cat costa. Te tin la curent.
Philia
Roxi, dar daca ai aplica retin-ul doar pe monstrii? Atunci cand ii vezi ca scot capul sa ii tai de la radacina smile.gif
Eu doar asa folosesc retin-ul, pentru ca altfel ma cojesc vreo 4 zile si nu imi mai vine sa ies din casa.
roxanica10
Pai monstii nu prea am Philia smile.gif, dar cand o aparea unul, cum il prind, cum il atac cu niste retin.
Philia
Pai Roxi la asta ma refeream...cand apare unul il ucizi... si asa nu iti mai chinui nici dermatita
roxanica10
Da Philia kiss.gif am inteles...incercam si eu sa glumesc wink.gif.
bebe_maria
Roxi cum mai e dermatita? S-a mai calmat? Tocmai ce ma gandeam ca nu am mai vazut-o de mult pe a mea ca m-am pomenit cu fata iritata nusepoate.gif
roxanica10
Bebe, e mult mai bine. S-a calmat aproape de tot. Ma dau teminic cu Blue Cap si-am renuntat la Retin A si Boreade. Mi se pare ca fata mi-e mai curata si mai luminoasa. Sa dea Domnu s-o tina tot aa.
bebe_maria
Poate era de la retin/boreade. Ti-am spus, si eu patesc la fel din pacate. Vreau sa scap de cele cateva cosuri dar pe de alta parte se irita dermatita closedeyes.gif . Ma bucur ca esti mai bine smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.