Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum facem sa mai economisim timpul?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
fortelady
Ma gandeam sa ne impartasim aici micile "secrete" ca sa petrecem cat mai putin timp in treburile casnice... sa ne mai ramana timp si pentru noi, sa il petrecem cu cei dragi.
De genul :
- eu prefer lenjeriile din material creponat (nu mai stau sa le calc, e asa o pierdere de vreme calcatul)
- nu calc decat ce e strict necesar (nu prosoape, pulovere etc...)
- las masina sa spele cand plec dimineata la servici, scot rufele seara si le intind pe uscatorul de camera; profit si o incarc de seara cu alte rufe ca sa ii dau drumul dimineata inainte de a pleca
- gatesc mai multe feluri de mancare in acelasi timp (tot stau la bucatarie), cate putin din fiecare, in felul asta am mancare pt 2-3 zile fara sa ne plictisim de ea
- cat fierbe mancarea, dau cu aspiratorul (evident, daca nu e cineva sa ma ajute... )
- am ajutoare (ceea ce e foarte important, nu pica toate pe capul meu)

voi ce trucuri din astea mai aveti ? smile.gif
Ala80
QUOTE(fortelady @ Nov 28 2006, 11:59 AM) *
- eu prefer lenjeriile din material creponat
- gatesc mai multe feluri de mancare in acelasi timp (tot stau la bucatarie), cate putin din fiecare, in felul asta am mancare pt 2-3 zile fara sa ne plictisim de ea
- cat fierbe mancarea, dau cu aspiratorul
- am ajutoare


In plus, eu calc in timp ce ma uit la tv si fac curat/spal vase in pauzele cu publicitate. Asta ca sa nu ma simt vinovata ca-mi pierd vremea la tv. biggrin.gif
fortelady
eu ma gandesc destul de serios ca pe viitor (adica cand NU o sa mai stau cu chirie ca acum) sa imi iau o femeie care sa ma scape de curatenie, sa vina de 1-2 ori pe saptamana...
Leea
A mea vine o data pe saptamana si e suficient.
Foarte bun topicul asta, finca io-s maestra la pierdut timpul, dar cand e la o economie, vai si-amar...
E-adevarat ca si programul meu e cu totul neregulat si se intampla sa nu am vreme de gospodarie cu saptamanile. Gatesc si eu tot in salturi, cum zice Forte.
In plus nu calc decat ce ne trebuie pe cateva zile inainte. Decat sa mi se sifoneze stand inghesuite pe umerase, mai bine le calc cand e cazul. De spalat, printre picaturi, ca toate cele. Curatenie nu fac eu din principiu si din obisnuinta. In schimb am grija sa-mi pastrez bucataria tot timpul curata. De cate ori am terminat de gatit sau de incalzit/mancat, o fac luna.
kalua
Eu, cand fierb fasole, orez, linte, naut, fierb mai mult si restul il inghet. Astfel nu-mi mai bat capul cu inmuiatul peste noapte, fiert lung, pot face ad-hoc ceva cu ingredientele astea.
pescarush
eu una, stau foarte prost la capitolul "timp". de calcat, nu mai calc de ani de zile, decat strictul necesar (ceea ce este neaparat nevoie).
cumparaturile mi le fac pana astept copiii sa iasa de la sport.
in timp ce fac mancarea, fac lectii cu cel mic, de obicei. in week-end, pun haine la spalat, fac mancare, curatenie, ce mai: multitasking, de nu mai stiu nici eu la un moment dat, am prea multe incepute in acelasi timp.
copiii isi fac curat fiecare in camera lui si apoi jos, in camera de zi, unde sunt imprastiate lucrurile lor.
nu prea mai am alte tricks, mai astept idei.
kalua
Eu cam am probleme cu ordinea: astia ai mei sunt tare imprastiati si toate incercarile mele de a-i obisnui sa stranga imediat dupa ei n-au dat rezultate. sad.gif Cu unele chestii nici eu nu-s mai buna: dupa ce calc trebuie sa intind rufele mai peste tot (calc cu foarte mult abur si dureaza pana se usuca rufele) si cateodata nu le strang a doua zi. blush.gif
Ce spuneti de-un topic - jurnal zilnic al treburilor domestice? Cred ca pe mine m-ar impulsiona sa fac mai mult cand vad ce trebusoara mai faceti voi.
fortelady
nuuuuuuuuu...... ca ma apuca depresiile cand vad cate trebe facute si nu le-am facut.
lasa asa, ca e ok, mai bine ne invatam cum sa muncim eficient decat sa ne zgariem pe ochi "moamaaaaaaa si eu trebuia sa sterg praful de pe dulap. si din debara ..." samd
Ala80
kalua, eu as vrea. poate asa imi aduc si eu aminte sa fac anumite trebusoare. blush.gif
pescarush
si io vreau jurnal, dar va spun de-acum ca eu nu prea am ce sa pun in el, de luni pana vineri, in afara de dus copiii acolo, dus copiii dincolo. dar poate daca mai impartasim, ne mai vin idei.
de ex. eu de vreo luna ma pregatesc sa caut hainele si incaltarile de iarna, si inca n-am reusit sa realizez. dar vine ea zapada, sis a vezi atunci, ce viteza bag nusepoate.gif
kalua, si ai mei sunt tare imprastiati. nici eu nu sunt o obsedata, le mai arunc si eu si uit de ele, dar copiii mei sunt dezastru.
totusi, dupa atata dat din gura, pe cel mic l-a apucat initiativa si si-a facut ordine in camera lui aseara.
Leea
Subscriu la jurnal gospodaresc din toata inima, mai ales ca sunt zile intregi in care in afara de facut paturile nu prea voi mai avea nimic de notat. Cand n-am chef, n-am chef, si pace!
kalua
Il incep acusi.
Wow, Leea tu faci patul!!!
Eu m-am lasat de sportul asta de cand am auzit ca-i mai sanatos sa nu-l faci (nu le prea prieste acarienilor). laugh.gif Si asa nu intram in dormitor decat sa dormim.

Edit: am deschis aici topicul cu pricina.
Si topicul asta ramane pentru idei de economie a timpului.
Meg
aaa, da? nu e bine sa faci patul? aleluia, cineva se va bucura daca va auzi! la noi nu prea se face patul, pentru ca de obicei eu plec mai devreme. iar el.. se face ca rain.gif .
in camera la mine il fac de fiecare data cand ma ridic; toata lumea care vine se aseaza pe patul meu, deci e cam necesar.
kalua
Pentru strans dupa colocuitori imprastiati: nu se merge cu fiecare lucru in alta camera si se pune la loc ci se strange totul care apartine de camera copilului sa zicem si-i imprastiat in sufragerie intr-un sac sau intr-o lada si se merge cu sacul/lada in camera respectiva si se pune la loc. Scutim cateva drumuri dintr-o camera intr-alta.
anca_f
Interesant topicul si foarte util! Spre exemplu, dimineata inainte de a merge la serviciu pun de cafea si intre timp ma spal pe fata, dupa aia mai vin si pun si cafeaua si ma duc in baie si ma spal pe dinti si vin exact la timp ca sa nu dea cafeaua in foc! In timp ce beau cafeaua ma si machiez! o gura de cafea apoi pun crema pe fata, inca o gura si aplic fondul de ten si tot asa pana sunt gata! Ca sa fac economie la timp am renuntat la televizor, de calcat lenjerii nu calc ( am un stil de a dormi ca dimineata sunt toate mototolite si imi fac sange rau), patul nu il fac ca mi se pare pierdere de vreme. Cand ma bag in bucatarie la facut mancare, in timp ce fierbe mancarea spal vasele sau dau cu aspiratorul. Cea mai mare economie de timp o fac cu mastile cosmetice! merg la baie aplic masca cu argila si dupa aia patrulez prin casa facand ce fac de obicei, dupa jumatate de ora o dau jos, pun pe aia cu miere si trec la spalat vase, si tot asa inainte. Cand stau la calculator seara ma dau cu crema, imi fac unghiile cu lac. Cand ma uit la un film imi fac masaj la picioare si ma dau cu crema pe corp! Cam astea sunt, dar pe masura ce voi avea mai multe responsabilitati sunt sigura ca voi gasi alte trucuri la capitolul de economisire timp! happy.gif
elly
o medoda de impaturit in doi timpi tricoul (poate o stiti deja, eu abia ieri am aflat-o),
http://www.youtube.com/watch?v=5yxmTsphpjk

sau asa http://www.youtube.com/watch?v=PKkSB1yVc1E&NR=1

si cum sa cureti cartofii smile.gif http://www.youtube.com/watch?v=3IV2R4VT_I4...ted&search=
Philia
cea cu tricourile o stiam,dar nu mi se pare extraordinara.eu am obsesia sa fie aranjate la dunga si asa nu ies chiar perfect.
cat desrpe curatatul cartofilor e de mult stiut ca se curata mai bine,daca dupa ce ii fierbi in coaja ii pui in apa rece wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.