Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Copiii si sportul
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
kalua
Inot - am citit nu demult ca este mai bine, mai sanatos si mai usor pentru copii, cand invata sa inoate, sa inceapa cu stilul kraul pentru ca miscarile sunt mai naturale decat la bras.

Ce sporturi practica copiii vostri? Fiica-mea a fost la dansuri, la balet, de vreo 3 ani se duce numai la gimnastica. Si de anul trecut a inceput si cu tenisul. Ii place si inotul, dar nu vrea sa-l practice decat in concediu si din cand in cand cu noi, la piscina.
vick2laura
QUOTE(kalua @ Jan 5 2007, 08:26 PM) *
Inot - am citit nu demult ca este mai bine, mai sanatos si mai usor pentru copii, cand invata sa inoate, sa inceapa cu stilul kraul pentru ca miscarile sunt mai naturale decat la bras.

Ce sporturi practica copiii vostri? Fiica-mea a fost la dansuri, la balet, de vreo 3 ani se duce numai la gimnastica. Si de anul trecut a inceput si cu tenisul. Ii place si inotul, dar nu vrea sa-l practice decat in concediu si din cand in cand cu noi, la piscina.

Baietelul meu este prea mic deocamdata, are doar 5 luni, insa, intrucat tatal lui este un impatimit al sporturilor, i-a promis mititelului ca il va ajuta sa practice orice sport, primele pe lista fiind fotbalul si tenisul de camp.
Eu nu sunt o mare fana a acestor sporturi, dar il voi sprijini, caci "mens sana in corpore sano". Nu-i asa?
kalua
vick2laura, stii cum e, omul le planuieste si Dumnezeu le carmuieste. Tatal scumpului meu drag a vrut sa faca si el din baietii lui fotbalisti, numai ca astia n-au nici o treaba cu sporturile de echipa. laugh.gif
kalua
Ai vrut sa ne spui ceva? magindesc.gif
Pentru a raspunde in general se foloseste butonul "Raspunde" ori de sus, din dreapta topicului, ori cel de foarte jos, tot dreapta. smile.gif
unicorn
kalua este foarte bine ca puiutul tau face sport eu sunt antrenor de innot, am practicat natatia de la varsta de 2 ani, de performanta dar ne avand posibilitati nu am putut merge mai departe, in schimbte-as sfatui sa nu fortezi copilul la a face ceea ce nu-si doreste, si sa o lasi sa faca ce sport vrea si bine inteles ce sport i se si potriveste iar voi ca parinti sa o pasuiti si sa o sprijiniti pt. ca asta face totul, aveti grija sa nu o suprasolicitati pupici
iar in ce priveste stilul de innot - nu este o regula instructorii in general incearca ambele stiluri, si fiecare copil in general i-si alege propriul stil, unii copii i-si aleg stilul kraul altii brass nu este o regula ,multi copii incep cu stiulul caine (cum se mai spune in popor) este cel mai usor dar nu se practica la orele de innot .
natatia este un "sport sanatos" in sine si deci nu poti spune ca de aici este doar un singur stil sanatos, sau ca un stil este mai natural dacat altul este total gresit pt. ca la fiecare persoana este difgerit spre ex. cel mai fain stil si cel mai natural pt. mine este delfin dar poate altei persoane i se pare mai simplu si mai potrivit pt. el stilul fluture spate care este cel mai complex si greu dintre stiluri.
hai ca va pup ca am intrat in prea multa filozofie, kalua daca vrei sa intrebi ceva despre natatie cu cea mai mare placere te ajut.
kiss.gif
Cindy
vick, crezi tu ca e prea devreme, ca este prea mic? uite, iri, de exemplu a investit 10 000 euro pt ca fiica sa de 5 luni sa poata invata de la un profesionist sa inoate, iar lectiile se desfasoara de 2 ori pe saptamana, la piscina personala de la vila din Izvorani. cica se preocupa inca de pe acum de dezvoltarea fizica si mentala armonioasa a copilului! laugh.gif
kalua
Ultima pasiune a fica-mii e bicicleta cu o roata (monocleta sau cum i se spune? laugh.gif ).
Cleo
QUOTE(kalua @ Jul 26 2007, 05:23 PM) *
Ultima pasiune a fica-mii e bicicleta cu o roata (monocleta sau cum i se spune? laugh.gif )


de-aia cu motoras? si fii-mea s-a dat cu tat-su tongue.gif intr-un parc si wow ce le-a placut ... am auzit ca-i vreo 30 mii $ ohmy.gif

de fapt are doua roti dar sunt paralele si se sta pe o mica platforma si te tii de un ghidon cam ca o trotineta. si merge singurica chestia aia ...totul e ca tu sa stai in echilibru
kalua
Nu, dom'le, o roata, doua pedale, un zit si gata.
asgaard
ce tare, kalua ! oare as putea sa merg si eu pe asa ceva ? biggrin.gif pe la noi n-am vazut de cumparat...
Cleo
da' chiar ca-i tare. se pregateste pt Cirque du soleil? smile.gif ...nu stiu daca ati auzit de ei dar sunt ceva de vis adica nemaivazut in lumea circului ... par rupti din viitor

kalua bravo! e grozava daca stie sa mearga pe aia.

fii-mea bicileste prin curte ... nu o impresioneaza nici o gropita, ridicatura, denivelare si misca ghidonul in stanga- dreapta c-o viteza zapacitul.gif iar tensiunea mea face salturi de canguri.... up and down ..... DAR are echilibru
kalua
Ei, de-abia a-nvatat sa mearga, mai trebuie sa se perfectioneze si dupa aceea cica vrea sa faca si giumbuslucuri. laugh.gif
asgaard
kalua, sa-ti traiasca ! tare frumusica e fetita ta ! kiss.gif
Cleo
de la servici nu-mi afiseaza pozele ametit.gif si iote acum vad dragalasenia care seamana leit cu mama ei din cate vad eu in pozele de pe grup smile.gif

sa-ti traiasca smile.gif
pescarush
ai mei au facut karate mai bine de 2 ani, dar acum s-au plictisit, asa ca probabil ca atat le-a fost. de un an fac si inot, iar cel mic vrea fotbal, probabil din primavara urmatoare.
cel mare cred ca se multumeste cu inotul, lui ii ajunge, ca merge si vine cu bicicleta de la scoala (cand nu e f. frig si zapada), are aprox. 2 km intre casa si scoala.
irinica
Ai mei au facut ...in ordine: Stefan - 2 ani dans sportiv, dupa care i-a plecat partenera si nu a mai vrut sa mearga si s-a si cam ingrasat, tenis de camp, baschet un an ( acum mai joaca o data pe saptamana cu prietenii), inot ( mama lor de piscine ca in ditai orasul < Iasi > nu este decat o piscina. Mai mare rusinea!!)

Alexandru - bicicleste toata ziua si nu sta o clipa locului si nu are rabdare sa duca nimic pana la capat, a facut tenis de camp dar lui ii trebuia antrenor personal ca..nu avea rabdare pana sa-i vina randul la minge si nu a mai vrut sa mearga, baschet ( acum tot cu prietenii) si acum inot ( dar nu in aceeasi grupa cu Stefan fiindca se cearta?!)


Maria- a vrut si ea sa mearga la inot cu baietii dar a zis ca e prea mica ( 3,6 luni), priesc numai de la 5 ani mad.gif
Master of Norules
Complicat sa mergi pe bicicleta aia.Ai o fetita tare curajoasa. O sa-ti stea un pic pulsul cand o sa faca gimbuslucuri pe monocleta.
Las ca si la noi in Brasov e una de toata jena in oras acum in sept vor s-o renoveze si apoi ma incumet si eu s-o dau la inot.
La noi role, bicicleta si ski fetita mea de 4 ani jumate, ski de la 2 ani si n-as zice ca am gresit ca am pus-o pe schiuri la varsta aia.
Nici al meu copil n-are stare tre sa faca tot timpul daca nu ne uitam dupa ea si chestii d-alea faine o zugravela noua la pereti, un desen cu creta pe gresie sau faianta din baie, niste apa prin hol pe jos si cand o intrebi din greseala ametit.gif
Probabil ca mai incolo o s-o dau la tenis.
sorin
Si "banditu" meu!



Sorin.

Si inca ceva.....



Sorin.
aaerdna
Imi amintesc ca in clasa a 5-a sau a 6-a la ora de sport ne-a pus sa alergam in jurul scoli de 6 ori,ceea ce insemna sa alergam 4 km. crying.gif Si asta cronometrat,6 ture in 5 minute angry.gif Bineinteles ca nu a luat nimeni mai mult de 8.Eu am luat un 7 magindesc.gif
mirelaingrid
Handbal,baiatul meu face handbal.
A inceput cand era in clasa a treia(era printre cei mai inalti baieti de varsta lui,dar mai dolofan,de innot s-a plictisit),ne-am gandit ca un sport de echipa i-ar prinde bine.
Asa a fost.
Acum e intr-a 8-a,are 1.80 inaltime,70 de kilograme,e foarte bine facut si sportul l-a invatat disciplina,sa-si depaseasca propriile limite,spiritul de echipa si sa se descurce in cantonamente...
Cred ca orice sport e binevenit(orice fel de miscare)daca e facuta cu placere de copil...
Philia
Mi s-a facut si mie dor de vremurile in care faceam sport...
Asa cum a zis si Mirela, sportul te formeaza, te disciplineaza si te responsabilizeaza.
Iar emotiile dinaintea meciului, deplasarile cu echipa si cantonamentele in care esti epuizat, nu se pot compara cu nimic! inimoara.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.