Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cofedol
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
anyda
Mama mea (70 ani) sufera de dureri de cap si simtome de voma de mai multi ani si singurul medicament care o ajuta este Cofedol de la Sicomed. Din pacate acest medicament nu se mai fabrica si noi nu am reusit sa gasim alt inlocuitor.
Poate cineva sa ne ajute recomandandu-ne un remediu naturist sau un inlocuitor de pe piata romaneasca, eventual cea din Ungaria?
Ala80
welcome.gif anyda!

Si parintii mei luau cofedol pentru durerile de cap. Dupa ce a disparut de pe piata, au trecut la medicamentele clasice (antinevralgic, fasconal).
Marcofen a incercat? Stiu ca e foarte bun pentru migrene.

Multa sanatate! kiss.gif
anyda
QUOTE(ala80 @ Jan 11 2007, 06:41 PM) *
welcome.gif anyda!

Si parintii mei luau cofedol pentru durerile de cap. Dupa ce a disparut de pe piata, au trecut la medicamentele clasice (antinevralgic, fasconal).
Marcofen a incercat? Stiu ca e foarte bun pentru migrene.

Multa sanatate! kiss.gif


Mama sufera cu stomacul de fapt doctorul i-a recomandat cofedolul ca fiind mai usor de suportat. toate medicamentele care contin si aspirina nu-i fac bine. Antinevralgicul ii alina, dar nu pentru mult timp doar 2-3 ore, apoi durerea revine, iar fasconalul este cam tare pentru stomacul ei.
Ala80
La ai mei migrenele erau legate de proasta functionare a bilei. Dupa ce au scos-o (amandoi, la interval de cateva luni) nu au mai avut migrene asa puternice.
Stiu multe persoane care erau dependente de cofedol. Eu le-am dat mail celor de la Sicomed in speranta ca poate vor relua productia, dar ...nici o sansa. sad.gif
Diana.
anyda welcome.gif la noi! floricele.gif
Eu am exact aceleasi probleme cu migrenele ca parintii tai. Medicul mi-a dat reteta pentru Codamin P care da rezultate foarte bune, chiar mai bune decit cofedolul, insa se elibereaza numai pe baza de reteta.
Ala80
Pe mine m-au speriat putin migrenele mamei si am adus-o la RMN, la Floreasca. Bineinteles ca nu avea nimic. In plus, a descoperit ca seful sectiei RMN avea aceleasi probleme cu migrenele/cofedolul. biggrin.gif
anyda
Am reusit sa gasesc un remediu pentru migrenele mamei mele, si anume LAVANDA. Aceasta, sub forma de tinctura (15 picaturi la un pahar cu apa) sau ulei (uz extern, pentru masaj sau aromoterapie) s-a dovedit convenabila (5RON) si eficienta. Tinctura nu pare sa-i afecteze nici stomacul ceea ce era foarte important. De fapt, chiar ma gandeam sa sa cumpar o planta, arbust de lavanda, la ghiveci, pentru a-l tine in camera de zi.
Daca mai foloseste - sau va folosi - cineva aceasta planta, sper sa continue acest topic.
Multa sanatate si Sarbatori fericite!
Ala80
Si mama si-a revenit dupa un tratament de o luna cu Gheara Matei. smile.gif Acum ia foarte rar cate un fasconal.
nemo45
Soacra mea in varsta de 79 ani foloseste impotriva durerilor de cap si starilor de rau de orice fel de stare de rau medicamentul Codamin, si face asta de multi ani 

QUOTE(anyda @ Jan 11 2007, 01:21 PM) *
Mama mea (70 ani) sufera de dureri de cap si simtome de voma de mai multi ani si singurul medicament care o ajuta este Cofedol de la Sicomed. Din pacate acest medicament nu se mai fabrica si noi nu am reusit sa gasim alt inlocuitor.
Poate cineva sa ne ajute recomandandu-ne un remediu naturist sau un inlocuitor de pe piata romaneasca, eventual cea din Ungaria?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.