Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stiri din lumea modei
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Moda
Pages: 1, 2
kalua
H&M

In martie va apare colectia "M by Madonna" care va consta in 30 de piese.

In primavara se vor deschide si filialele magazinului COS (Collection of Style) in UK, Olanda, Belgia si Germania, magazin care apartine de H&M si care vor vinde moda 2008 pentru femei si barbati in segmentul de pret ridicat. Vor fi doar cateva magazine in fiecare tara (in Germania 4: in Berlin, Köln, München si Hamburg).

Tot din primavara se introduce in unele din magazinele H&M raioane de incaltaminte.
Kitten
QUOTE(kalua @ Feb 4 2007, 09:06 PM) *
H&M

In martie va apare colectia "M by Madonna" care va consta in 30 de piese.


indragostita.gif pe cat martie??? laugh.gif ma gandesc sa ma duc in budapesta sa ma postez in fatza magazinului. e cel mai aproape de mine. la noi in romania.... vreo sansa???
Ala80
Abia astept raionul de incaltaminte.
Si ca sa fiu un pic rautacioasa... nu-mi doresc sa vina in Romania (nici cumnatzica mea nu vrea biggrin.gif). Decat sa devina uniforma, ca Zara, mai bine plec la Viena de 2 ori pe an. smile.gif
kalua
Nu stiu inca data exact, Kitten, inca nu se face reclama. Dar cum aflu, va spun.
Si cam asa trebuie de facut daca vrei sa prinzi ceva din colectiile astea speciale, trebuie sa fii acolo cand se deschide magazinul. Eu n-am prins niciodata nimic ca nu-mi vine sa-mi iau o zi libera pe asa motiv.
La H&M-ul de langa mine se gasesc deja ceva incaltari, ma-ntreb daca ala o fi "raionul" sau au de gand sa imbogateasca sortimentul. magindesc.gif
bubulina
Da si eu am vazut incaltame la H&m.

Eu citeam (oare tot pe aici) ca sunt in ceva dicutii ca M Prada sa le faca o linie!
kalua
Colectia Madonnei apare pe 22 martie. Aici o puteti vedea, dati click pe geanta neagra si va apare o fereastra. In fereastra se pot vedea pozele una dupa alta cu sagetile din dreapta jos.
E o colectie de haine clasice, bine c-a facut si asa ceva (anul trecut a avut numai treninguri pentru H&M).
divi2007
super colectia imi place, thx kalua smile.gif

kalua
H&M's New Collection a Step Upmarket


COS will make its debut on March 16 when the first global flagship opens at 222 Regent Street here, in a building formerly occupied by the department store Liberty.

Six more stores — in The Hague; in Brussels, and in Berlin, Hamburg, Munich and Stuttgart in Germany — will open on March 30. Each store will span about 4,860 square feet.

Although the company declined to reveal further rollout plans, a spokeswoman said: "We believe in COS, and we think it will work well in all the markets where H&M operates. But for now, we're focusing on the U.K. and Europe."

COS prices will be double those at H&M, and will range from 19 euros, or $25 at current exchange, for a jersey top to 39 euros, or $50, for a jersey dress to 229 euros, or $298, for a leather jacket with cropped sleeves.

"We all felt there was a gap in the market between high street and high fashion, and we see COS as a great challenge," said Rebekka Bay, design director for women's wear, in an exclusive interview with fellow Dane, Michael Kristensen, design director for men's wear.

"There seems to be a changing mood in fashion. I think we all feel annoyed paying so much for designer names. On the other hand, the high street is delivering great fast fashion at low prices, but I cry when something I buy wears out. We're trying to create that sweet spot in between," she added.

COS stands for "Collection of Style," which was originally the working title for the new line. Kristensen said the team finally decided to keep it because it was short, easy to pronounce in a variety of languages and approachable.

Bay, who, before joining COS, worked in trend forecasting and lifestyle brand consulting, and Kristensen, who has worked for German brands including Hugo Boss, Marc O'Polo and Tom Tailor, said the COS collection is driven by quality and style.

While the stores will have new product delivered daily, Bay said, the merchandise will not be based on a quick reaction to street or runway trends. Rather, it will be a collection of classics.

She also said COS is broad and deep and is not meant to be purchased in tandem with the H&M collections. "It is an entirely new world, although the business strategy is exactly the same: fashion and quality at the best price," Bay said.

There are four segments in each collection, which have their own area within the stores. The largest is Casual City, which makes up about half of the collection; Classic, which is based around the suit; Leisure, casual clothes for weekends, and Party, for evening.

Bay and Kristensen said they are trying to work exclusively with natural fabrics, such as cotton, cotton-silk blends, cashmere and washed leather. "The collections are architectural, functional, and quality-driven. When you're doing simple garments like this, it all comes down to the fabrics, silhouettes and subtle details," Kristensen said.

Bay said she's very inspired by couture techniques, and clothing that's built to retain its structure and shape over time. "I like neat sleeves, shoulders and necklines," she said.

The spring collection features wardrobe staples such as crisp white shirts, leather jackets, a wool chintz black dress with a zipper running the full length of the back, and a tunic A-line dress. Bay said there are also "a million" little black dresses, ranging from demure to sexy. For evening, she's done a pleated linen skirt with silk cotton lining, as well. She put a stiffer fabric between the two layers, an old couture technique to help the skirt keep its full shape.

Bay also played around with the idea of the suit. "They are modern suits — not matchy-matchy. Maybe a jersey top and trousers," she said.

The line comes with a full range of accessories, including scarves, bags, shoes, belts, sunglasses, ties and jewelry. All of those lines are produced in-house. In addition, the designers are looking to partner with a footwear brand to make a COS sneaker.

The COS retail experience is a top priority for Bay and Kristen­sen, who have chosen a series of products they feel fit with their chic, streamlined ethos. To wit, each COS store will carry the new series of Wallpaper City Guides; Xcocoa, the branded chocolates from Barcelona; the Haakansons skin care line, and Penguin's 70th anniversary line of paperbacks at 1.50 pounds, or $3.

Asked if COS would adopt a similar celebrity designer strategy to H&M — which has called in Karl Lagerfeld, Stella McCartney, Madonna and Viktor & Rolf to design past collections — Bay said probably not.

"Never say never, but it's not really what COS is about," she said. "It's a very democratic brand, and it doesn't really need to show off. It's just about beautiful clothing."
Kitten
QUOTE(kalua @ Feb 20 2007, 03:39 PM) *
Colectia Madonnei apare pe 22 martie. Aici o puteti vedea, dati click pe geanta neagra si va apare o fereastra. In fereastra se pot vedea pozele una dupa alta cu sagetile din dreapta jos.
E o colectie de haine clasice, bine c-a facut si asa ceva (anul trecut a avut numai treninguri pentru H&M).

WOW, ce telepatie!!! chiar intrasem sa va intreb unde pot vedea imaginile, daca sunt disponibile...
ce ma oftic angry.gif vreau si eu un magazin H&M aproape, ca nu-mi permit sa merg pana la budapesta acum!!!!!
MonicutzaB
si eu ma oftic ca nici in china nici la roma nu exista h&m. nusepoate.gif
bubulina
hmmm...poate sunt eu dintr-o sdata pretentioasa. Mi se pare o colectie obisnuita, cu ce se poarta acum: cam ce se gasete in restul magazinelor.
Deocamdata nu ma tenteaza nimic anume. Pe voi ce numere anume va tenteaza?


Kitten
eu sunt o maniaca in ceea ce priveste accesoriile, iar cele de la h&M sunt printre preferatele mele. dar eu spuneam ca ma oftic pentru ca in general imi plac hainele de acolo si nu am cum sa-mi cumpar decat atunci cand plec din tzara in concediu... asa ca... sunt sigura ca mi-as gasi eu ceva!!! din colectia madonnei mi-as lua geanta, vreo doua curele, o camasa si pardesiul ala alb trei sferturi.

in principiu la mine cred ca e si chestia ca imi doresc mai mult ce nu pot avea!!! smile.gif
angeldust
Eu sunt curioasa de ce nu exista H&M in Mall in Timisoara. Si nici Zara. Stiti cumva daca marcile astea doua sunt pe sistem de franciza in Bucuresti sau cum?
MonicutzaB
da, zara e franciza, o au niste arabi.
ref la m by madonna, mie mi-a ramas inima la cureaua aia corset (aia pe care o are madonna in poza) si la rochia-camasa alba. dar, ce-i drept, poti gasi ceva asemanator si in alte parti. magindesc.gif
Kitten
QUOTE(angeldust @ Feb 22 2007, 12:45 PM) *
Eu sunt curioasa de ce nu exista H&M in Mall in Timisoara. Si nici Zara. Stiti cumva daca marcile astea doua sunt pe sistem de franciza in Bucuresti sau cum?

bucureeeeeeeeesti??????? ohmy.gif unde e H&M in bucuresti? eu de ce aflu doar acum?? crying.gif
MonicutzaB
nu e! closedeyes.gif
Kitten
mercic... mi-am revenit... uff! n-am dormit toata noaptea cu gandul ca tre sa merg la bucuresti la shopping... valea.gif
angeldust
Eu traiam cu impresia ca este si Zara si H&M tongue.gif Da oare de ce nu este H&M? Imi deschid io laugh.gif Imi dau astia franciza oare? Ca le zic ca eu sunt angeldust de pe elady si prezint credibilitate laugh.gif
Ciresica
si noi garantam pentru tine biggrin.gif
kalua
angelu', baga tare acum ca sunt in expansiune puternica cica. Sunt suparati tare ca le-a luat-o Zara inainte cu cresterea profitului brut si expansiunea si-s pusi pe fapte mari. wink.gif
Kitten
QUOTE(angeldust @ Feb 23 2007, 11:09 PM) *
Eu traiam cu impresia ca este si Zara si H&M tongue.gif Da oare de ce nu este H&M? Imi deschid io laugh.gif Imi dau astia franciza oare? Ca le zic ca eu sunt angeldust de pe elady si prezint credibilitate laugh.gif

se chinuie un prieten de-al meu de 5 ani..... (a facut demersuri chiar acolo la "mama lor" in suedia... ca are o firma in danemarca) da cica n-au piata inca angry.gif . e ciudat, avand in vedere ca mare parte din haine sunt facute la noi nusepoate.gif
kalua
Kitten, cred ca hainele made in Romania de la ei nu fac nici 10% din sortiment. Tot Asia are mana de lucru cea mai ieftina...
Philia
si eu sunt innebunita dupa zara si h&m.
am noroc ca mama lucreaza la o fabrica de confectii si cum se aduce un model nou mi se aduce si mie cate un exemplar wub.gif
am reusit sa folosesc de 2 ori intr o fraza cuvantul aduce biggrin.gif
Kitten
QUOTE(kalua @ Feb 24 2007, 02:10 AM) *
Kitten, cred ca hainele made in Romania de la ei nu fac nici 10% din sortiment. Tot Asia are mana de lucru cea mai ieftina...

faza tare e ca eu i-am luat mamei niste haine de acolo cand am fost in franta... si nu au fost la reduceri - daca ma intzelegeti - a fost o coincidenta ca toate care mi-au placut mie erau made in ro. si s-a luat de mine... pai mah mama mah... de ce te duci tu pana in franta sa-mi aduci mie haine romanesti?? pai atat merit eu?? morderis.gif
kalua
Eu am avut ani in care n-am intrat la H&M-ul de adulti si abia iarna asta m-a apucat iar. Hainele facute in Ro erau alea mai elegante, niste costumase frumoase-frumoase printre ele. Si la segmentul de pret ridicat pentru magazinul asta. wink.gif

Mie mi s-a intamplat cu lucruri de la alte firme, mult mai scumpe, sa vad acasa ca-s facute in tara (si la haine barbatesti). Da dom'le, avem o industrie usoara buna! biggrin.gif
Dar prima mea reactie a fost exact ca a mamei lui kitten. blush.gif
Kitten
fetelor, eu am vazut cat de cat, in mare asa, k nu am avut timp, colectiile pentru toamna iarna 07-08. mi-a placut ce am vazut... in mare am vazut ca raman aceleasi tocuri, platforme, stil retro, leggings, maxi bagz, dar mi-au placut culorile: sunt in general forrest colours, mai mohorate asa cum imi plac mie, dar uneori si cu un element puternic contrastant (leggingsi colorati, brose colorate), etc. sper sa am timp sa mai aprofundez ca sa fac achizitii "smart" de acum sexylady.gif
Fanny
am dat astazi peste stirea asta de pe mediafax si m-am gandit ca shopping-o-hoolicele din Bucuresti se vor bucura sa auda.
Am incercat s-o croiesc astfel incat sa aiba un cat mai scazut iz publicitar, fara insa a omite informatiile esentiale.


Complexul Băneasa Shopping City, care va fi deschis în această toamnă, va include şi magazinele unor firme internaţionale aflate în premieră în România, precum Peek&Cloppenburg, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Zara Home şi Oysho.
Peek&Cloppenburg, una dintre mărcile cele mai importante din Germania, va deschide în Băneasa Shopping City un magazin tip "department store", în care vor fi prezentate colecţiile a peste 200 de mărci internaţionale, pe o suprafaţă de peste 4.200 metri pătraţi.
"Cunoscut pe piaţa internaţională sub denumirea de P&C, acestă marcă include 65 de magazine în Germania şi peste 15 unităţi în alte ţări europene. Acest department store va deveni cel mai mare magazin de modă din România", se arată într-un comunicat al dezvoltatorului centrului comercial.
Totodată, vor ajunge la Bucureşti magazinele Jules (îmbrăcăminte bărbaţi), Cool Cat (modă pentru tineret) şi Piazza Italia (un concept destinat întregii familii)", se meţionează în comunicat.
Complexul comercial din Băneasa va avea o suprafaţă de 65.000 metri pătraţi şi va conţine peste 220 de magazine, precum şi un centru de distracţii.

Sursa: mediafax
kalua
Ieri am trecut intr-o fuga pe la H&M si m-am uitat la papucii lor: plastic peste tot, talpa, inauntru, pe dinafara. Nici pe degeaba nu mi-ar trebui! sad.gif
Kitten
Bershka tararam.gif yeeeeeee indragostita.gif
bubulina
Am vazut in revista ca daca te inscrii la newsletter ul h&m, 5 eur off in orice magazin - pt cumparaturi de la 25 eur in sus! Poate ti pus ceva ochii de la Madonna!
kalua
N-o s-apuc eu sa-mi iau ceva de la Madonna: seara, cand termin eu serviciul nu se mai gaseste nimic. sad.gif
De cei 5 euro stiu, dar crezi ca m-am invrednicit pana acum sa ma inscriu? zapacitul.gif
bubulina
Hmmm...in mod normal m-as fi putut duce, dar joi 22 dintr-o data am doua intilniri la care trebuie sa merg. Daca era ocriare zi da as fi putut sa trec pe acolo cel putin 2 ore ca pauza de pranz. O sa fiu libera numai la 5 dupa masa. Mi-ar fi placut sa le vad pe viu cum arata, in poze nu ma tenteaza nimic.

In oras aici se mai deschide in 29 inca o filiala. Ma intreb daca o sa aiba colectia madonnei au ba.
bubulina
Am uitat sa zis ca am vazut colectia Madonnei. Slabuta dupa parearea mea. Modelele nu rele in sine, dar materiale penibile. Nu stiu dar la pipait erau tare napsa, inclusiv cele de rochii si taioarele. Sincer nu mi-a placut nimic, m-am uitat ce m-am uitat...calitatea inferioara ca la h&m -urile obisnuite.

Mi se pare cciudat ca M. a imbrcat din hainele alea la lansare. Mi se face pielea de gaina numai cind ma gindesc. Nu am avut rabdare sa ma uit la tot..prea eram dezamagita, dar cred ca nu ati perdut nimic.
Diana.
Bubu, stai pe pace; o sa fie o alta marca vinduta datorita imaginii si marketingului, nu neaparat calitatii si frumusetii hainelor. Doar nu ar fi prima oara. sad.gif
kalua
Eu nici n-am fost. Multumesc, bubulino, de veste, macar nu-mi pare rau. biggrin.gif
killah_babe
Stirea spune cam asa: "Razvan Ciobanu s-a hotarat sa lanseze o colectie de serie. Precious este prima colectie de serie ce va fi vanduta in magazinele din Mall, incepand cu 25 martie. Spre deosebire de creatiile unicat al caror pret ajunge la cateva mii de euro, tinutele Precious se anunta a fi accesibile tuturor."

Nice...mi se pare o idee f buna..Intrebarea este.."magazinele din mall"..care mall? eu l-am vz la tv la un interviu si a spus k se vor gasi in "noul mall". Aveti cumva idee? O fii vb de cel din baneasa? nesigur.gif

MonicutzaB
in noua aripa din Mall Vitan se va deschide magazinul Debenhams unde se vor putea gasi liniile vestimentare Precious by Razvan Ciobanu si Mellow by Irina Schrotter. smile.gif
kalua
In mai apare la h&m colectia de strand a Kyliei Minogue:















Bia
QUOTE(kalua @ Apr 17 2007, 07:19 PM) *
In mai apare la h&m colectia de strand a Kyliei Minogue:

















Deci costumul ala intreg argintiu e bestiaaaaaaaaaaaaaaal!!!!!!!!
divi2007
si primul costum e super
Philia
mie imi place geanta de mor si rochita albastra baby doll indragostita.gif
kalua
Mai sunt doua lucruri pe care nu le-am putut posta (erau prea multe imagini):


divi2007
fusta e misto
bubulina
Ca o paranteza, am fost la h & m si am zarit intamplator colectia lui kyle. M-am uitat numai la 2 bluze de-alea mai largi, cred ca erau facute din in. Nu ma dau in vant dupa modele de acest gen, dar parca cele 2 bluze sunt mai bune decit cele obisnuite. Ce mi-a atras atentia e ca ca erau MADE IN ROMANIA.
kalua
Aseara a murit Gianfranco Ferré, in varsta de 62 de ani. Pentru ca de fapt a vrut sa devina arhitect si a pastrat linii acurate in creatiile sale de moda era numit "arhitectul modei".
Fanny
QUOTE(kalua @ Jun 18 2007, 11:46 AM) *
Aseara a murit Gianfranco Ferré, in varsta de 62 de ani. Pentru ca de fapt a vrut sa devina arhitect si a pastrat linii acurate in creatiile sale de moda era numit "arhitectul modei".


OFF topic: l-am trecut si eu la pierderile anului. sad.gif
kalua
8 Noiembrie 2007: "Roberto Cavalli at H&M"
bubulina
A gasit cineva unde se poate vedea colectia online?


rOBERTO CAVALLI AT H&M - THE FASHION PARTY HAS STARTED

The unique "Roberto Cavalli at H&M" collection made by the Italian fashion
legend in collaboration with H&M was presented to the international press at a
gloriously glamorous gala event in Rome's Salone delle Fontane last night.
Roberto Cavalli made grande entrée on a red carpet catwalk with a trail of
models wearing his luxurious party collection. Stars from the music- and movie
business, as well as fashionistas came to celebrate with the designer in Italian
rock'n roll style.

"Roberto Cavalli is one of my personal favourites. His clothes are sexy, and he
is always on the edge and changes before other designers. I think the
collaboration with H&M is great because now all women can wear his designs",
says Halle Berry.

The Roberto Cavalli party was staged like a gigantic VIP lounge where, among
others, Sharon Stone and Halle Berry were spotted in the crowd. The ambience was
heated up with the noise of a helicopter and cars, paparazzi flashes and the
appearance of the Italian fashion legend together with his wife Eva, followed by
models wearing the "Roberto Cavalli at H&M" collection, sweeping down to the end
of the red carpet catwalk where he contently declared:

"This party for the launch of the Roberto Cavalli at H&M collection is truly
amazing! The atmosphere is electrifying, glamorous and full of positive and
young energy. It's a magical night that I will never forget", says Roberto
Cavalli.

"I think the collaboration with H&M is a great idea. The clothes look great and
the ads are beautiful. Roberto Cavalli is a wonderful designer who knows how to
make both chic and sexy", says Sharon Stone.

Models Erin Wasson and Jessica Stam showed Roberto Cavalli's famous animal print
dresses made of silk chiffon, a fabulous red carpet dress made of pleated gold
lame, a mini sheath with sequins and pearls and shapely tuxedo style jackets and
trousers. Nicolas Malleville showed the men's range with sharply cut suits and
tuxedo separates, worn as a suit or with jeans, T-shirts and shirts de luxe.

"The collection is built around a selection of Roberto Cavalli's favourite
pieces throughout the years, of which many are made to wear on the red carpet.
But Cavalli's fashion is not only about the red carpet but foremost about a
positive and optimistic attitude. It's about enjoying the good things in life
with large dose of fashion glamour", says H&M's head of design Margareta van den
Bosch.

kalua
Bubulino, daca te incanta leo printul, acolo-i de tine. biggrin.gif Stii cum e Cavalli, mai "deosebit", mie nu mi se pare ca se pupa cu h&m-ul, adica modelele lui cu materiale mai ieftine pot duce la un kitsch de-ala de la mama lui. Pozele intregii colectii n-am vazut pe nicaieri, in Instyle-ul nemtesc de noiembrie sunt.
Hainele pentru barbati mi se par misto.
Aici poti vedea cat de cat despre ce-i vorba.
Ally
Irina Lazareanu - locul 9 in topul celor mai bine imbracate femei din Marea Britanie

Fotomodelul de origine romana Irina Lazareanu a ocupat pozitia a noua in topul celor mai bine imbracate femei, reusind sa o devanseze pe supermodelul Kate Moss, una din favoritele la acest titlu, care s-a clasat pe primul loc in 2004, pe al doilea in 2005 si pe al treilea in 2006, iar in acest an a reusit sa ocupe doar pozitia a zecea a clasamentului.

Supermodelul Kate Moss a fost devansata de prietenele a doi fosti iubiti de-ai sai - Irina Lazareanu, care pana de curand a fost logodita cu Pete Doherty si modelul belgian Anouck Lepe (locul 8), care are o relatie cu Jefferson Hack, cu care Moss are o fetita.

Prima clasata in acest an in topul celor mai bine imbracate actrite, vedete si modele, realizat de Harper’s Bazaar, este modelul de origine rusa Natalia Vodianova.
Ocupantele primelor zece pozitii ale topului:
1. Natalia Vodianova - model de origine rusa

2. Thandie Newton - actrita de origine britanica

3. Agyness Deyn - model de origine britanica

4. Helen Mirren - actrita de origine britanica

5. Lily Allen - cantareata de origine britanica

6. Emily Blunt - actrita de origine britanica

7. J.K. Rowling - scriitoare de origine britanica

8. Anouck Lepere - model de origine belgiana

9. Irina Lazareanu - model de origine romana

10. Kate Moss - model de origine britanica

sursa: hotnews
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.