Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zborurile cu companiile low-cost
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
Ala80
Observ ca piata din Romania a fost invadata de aceste companii. Ati folosit vreodata serviciile lor?
Eu nu am zburat decat cu Tarom si Air France. Cred ca le raman fidela, desi diferentele de pret pot ajunge pana la 200-250 de euro. zapacitul.gif
Practic un zbor catre aceeasi destinatie poate fi 70 de euro cu o companie low-cost si 300 cu o alta. Oare costurile reduse nu se reflecta in siguranta zborului? magindesc.gif

kalua
Nu stiu despre care companii este vorba, dar cele nemtesti sunt ok.
Si la companiile "normale" aviatice exista diferente colosale de preturi, daca esti versat poti face chiar mari economii de bani.
Noi n-am mai folosit o agentie de turism de mai bine de 10 ani, ne luam biletele de avion singuri (alta economie). La hoteluri procedam la fel.
fortelady
da, am folosit blue air.
au fost ok biggrin.gif
Ala80
Am vazut ca mai nou a aparut si wizzair. Au preturi dubios de mici: 2 milioane si ceva /zbor. wacko.gif
zetta
am folosit myair pentru cursa de roma, si chiar au preturi mici cred ca a costat un bilet dus intors vreo 2 milioane, zborul in sine a fost ok atat dus cat si intors.
MonicutzaB
eu nu inteleg de ce sa platesc mai mult daca exista variante. zapacitul.gif diferenta consta in general intr-o masa pe care oricum nu o mananc.
pana acum nu am zburat cu companii low-cost dar nu am nimic impotriva lor. pt roma mi-am luat bilete de la myair. daca ma duce la roma si ma mai si aduce inapoi in zilele stabilite ma declar mai mult decat multumita. biggrin.gif
eu am zburat cu mai multe companii si pot sa zic de ex ca fata de Emirates companiile "normale" gen Tarom, KLM etc par low-cost. deci e o treaba relativa si aici. magindesc.gif
Meg
eu am mers doar cu air france. cred ca din cauza distantei.. daca era dupa mine imi luam ceva mai ieftin. dar no smile.gif
Anaconda
fetelor eu zic sa va uitati si pe situl de la firmele easyjet si aegean.cu aegean am vazut bilet bucuresti-atena cu 200 euro pe cand taromul il are 300 si olympiaki 360.cu easyjet are bilet londra-atena 100 euro.pentru ca am cautat bilete ieftine am mai vazut niste firme cum ar fi:germanwings,skyeurope,ltu,alpi eagles.am si niste situri unde poti cauta hoteluri ieftine cu foto in orice tara,cate stele vrei.
bubulina
Si eu zbor cu cele low cost- cumparandu-le online cu mult timp inainte, n-am nici o treaba.
Sper sa apara si in Ro pt ca preturile practicate de tarom mi se par nejustificate.

kale
am fost luna trecuta cu wizz air la Barcelona si a fost mai mult decat ok...aterizari perfecte, am dormit beton n avion...acum merg tot cu ei in Germania
Ala80
Un motor al unui avion de pasageri Airbus A-318, al companiei low-cost Wizz Air, a luat foc ieri-dimineata. Cursa, cu 76 de pasageri la bord, trebuia sa decoleze de pe Aeroportul Henri Coanda, din Bucuresti, spre Budapesta. Incendiul s-a petrecut la ora 6.13, iar decolarea nu a mai avut loc. Focul a fost stins in scurt timp de catre instalatiile de siguranta ale avionului. 'Incendiul a fost stins automat de sistemul special al avionului, inainte de interventia pompierilor de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta (ISU) Ilfov, care s-au ocupat de evacuarea pasagerilor', a declarat purtatorul de cuvant al ISU, Alin Maghiar.
Pasagerii au fost imbarcati dupa 11 ore intr-o alta aeronava pusa la dispozitie de companie.
sursa: Libertatea de ieri

Am taiat Wizz Air de pe lista. sad.gif
Kitten
la mine nici nu era pe lista smile.gif eu am vazut ca pot aparea probleme si la companiile serioase, d-apai la astea.... orice s-ar zice, nu ma urc in viata mea. si eu vreau sa plec la budapesta peste vreo 2 luni dar o sa merg cu autocarul sau chiar cu trenul 322.gif

si, ca parere generala, eu am zburat cu tarom, alitalia, swissair, crossair, air france... cel mai scump si cel mai naspa in acelasi timp a fost taromul....
Ala80
Nu am zburat cu ei pana acum, dar ma tentau pentru ca au preturi foarte bune. Cred ca renunt definitiv la ideea de a zbura cu companiile low cost. Oricum iubitu' meu nu le agreeaza deloc. sad.gif
kalua
Maica-mea si fiica-mea au zburat alaltaieri cu Condor. Au avut intarziere la plecare 3 ore pentru ca s-a descoperit un defect tehnic la avion.
Condorul nu e companie de zbor low-cost. Deci se poate intampla oricui. smile.gif
Eu am incredere in companiile de zbor low-cost, nelow-cost, care au voie sa aterizeze si decoleze de pe aeroportul münchenez. Aeroportul asta e scump pentru companiile de zbor si inafara de asta nu admite orice companie de zbor, au o gramada de cerinte de la ele.
Ala80
Unde gasesc o lista cu companiile astea?
kalua
Aici, in dreapta este planul de zbor de vara sau iarna in pdf. Daca deschizi unul dintre ele vei vedea in stanga sus toate companiile de zbor care au voie pe aeroportul münchenez.

Acum vreun an-doi s-a discutat despre publicarea unei liste negre a companiilor de zbor considerate nesigure dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa o lista. Am dat acum o cautare in google pentru "black list" si "airlines" dar n-am gasit nimic. sad.gif
walpurgik
Am descoperit azi ce-i ala jumbo jet. Ia, priviti ce putere are grasu asta: jumbo vs people on the beach
kary_pink
Eu am zburat cu companii low-cost si de fiecare data a fost foarte bine... 322.gif
Ala80
Cei 170 de pasageri, blocaţi de aproape de 12 ore pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă, au fost îmbarcaţi la miezul nopţii în aeronava reparată, care a decolat spre Londra. Aceştia trebuiau să decoleze ieri dimineaţă la ora 11 şi 30 de minute spre Londra cu un avion al companiei Wizz Air. Din cauza unor defecţiuni tehnice, plecarea a fost amânată.

"Pasagerii urmau să plece cu aubuzul pentru a se îmbarca la bordul aeronavei. Acest lucru nu s-a mai întâmplat. Abia în cursul după-amiezii am primit o primă informare, că aeronava ar urma să decoleze la ora 18. Ulterior, am fost informaţi şi asupra cauzei pentru care aceasta nu a decolat, respectiv una tehnică. Conform ultimelor informaţii, aeronava va decola la ora 23", a declarat Valentin Iordache, şeful Biroului de Presă al Aeroportului Henri Coandă.

Felicia Ene, unul dintre pasagerii care urmau să plece cu această cursă, a declarat pentru Realitatea TV că până la ora 16 şi 30 de minute au fost abandonaţi în aeroport, fără nicio informaţie. La 17 şi 10 minute, li s-a spus că aeronava va decola peste o oră, iar apoi au fost informaţi oficial că aeronava va decola la ora 23.

Pasagerii au primit apă şi hrană din partea companiei Wizz Air, dar ghişeul acesteia din aeroport a fost închis. Şase dintre călători au renunţat la călătorie, ceilalţi aşteptând o cursă de schimb care să-i ducă la destinaţia pentru care au plătit biletul transport.

Compania low-cost Wizz Air nu este la primul incident de acest gen. Săptămâna trecută motorul unei aeronave Airbus 320, cu 83 de persoane la bord, a luat foc, în momentul în care se pregătea să decoleze de pe Aeroportul Henri Coandă. Din fericire niciun pasager nu a avut de suferit. Cursa avea ca destinaţie Budapesta. Traficul pe aeroport nu a fost afectat semnificativ. Autorităţile din domeniu au deschis o anchetă pentru a depista cauza defecţiunii tehnice.
Sursa: Realitatea TV

Toate companiile mari au scos bilete ieftine care pot concura fara probleme companiile low-cost. Ex:
Bucuresti-Barcelona cu Tarom - 550ron
Bucuresti-Paris cu Tarom - 720ron
Bucuresti-Paris cu Air France - 770ron
Bucuresti-Milano cu Alitalia - 770ron


Diana.
Da, de fapt dl. Catalin si-a facutr cont ca sa isi puna link catre siteul prorpu... e buun siteul, doar ii apartine, nu?! morderis.gif
pescarush
eu am zburat cu wizzair si a fost ok, exceptand faptul ca la intoarcere a avut o intarziere de o ora jumate.
janis
Eu am lucrat cateva luni la wizzair (hihi student job:P) si pot sa va spun lucruri underground:D puteti sa ma intrebati:P

Am si calatorit mult cu wizzair, s-a intamplat sa si intarzie, eu sincer prefer sa dau mai putin de 50 euro pe un bilet cu destinatiile in Europa si sa intarzie daca este necesar, mai ales daca ma duc in vacanta nu este nici o problema, decat sa platesc sute de euro care sincer nici numi permit, adica atunci probabil as pleca odata pe an in vacanta, asa plec de 3,4,5 chiar 6 ori pe an:D depinde pe unde gasesc bilete si cum:)

Am folosit EasyJet, Click Air, Blue Air, Wizz Air, hm de astea imi amintesc deocamdata:P

Pentru Wizzair si de altfel toate companiile low cost: sa aveti mare grija la bagaje, pentru ca nu exista asigurare de bagaje, si nici angajati al companiei low cost care sa se ocupe de bagaje, deci angajatii aeroportuluiduc bagajele pana la aeronave si se mai intample chestii...Asa ca lucrurile de valoare sa NU le puneti in valize:P
andutz
Noi tocmai ne-am luat bilete cu wizzair, blue air si ryan air si ma simt usurata sa vad ca va place la asa de multi:) e prima mea data cu un low-cost. Dar... stie cineva daca nu check-in nici un bagaj, si tot ce imi iau este un carry-on, ce pot sa pun in el? De ex sampon, parfum, etc?
kalua
Totul in flacoane pana la max. 100ml si toate flacoanele puse intr-o punga transparenta cu ziplog.
kary_pink
Si sa nu depasesti in total 1000ml.

Pentru 25 de ml in plus eu am ramas intr-un aeroport fara demchiant de ochi laugh.gif
albinuza
chestia asta se intampla numai la low cost?
eu nu ammers cu lowcost niciodata. adica de cele 2 ori in care am mers cu avionulm dar am intrat cu sticla cu apa minerala in mana...deci... nush..
aa si o rugaminte am si io... indragostita.gif
imi poate da si mie cineva un site sau un nr de tel de la astia cu low cost?
in august pe 8 plec acasa si ma mai intorc la sfarsitul lui august. si vreau sa-mi fac rezervare la avion de pe acum, ca sa scap mai ieftin..
si tot ce am gasit costa peste 400 euro... crying.gif
janis
si fara alimente (nici ciocolata) sau obiecte ascutite, nici macar pila de unghi.

Este o regula generala, pentru toate companiile aeriene.

Eu iti recomand site-ul www.skyscanner.net, daca selectezi doar 2 tari fara oras si fara data, o sa-ti apara toate preuturile si orasele in ordin crescator, si un grafic cu preturile pentru fiecare zi din luna, merge mai usor asa. Sau daca selectezi doua orase si data plecarii iti spun ce zboruri ai pe ziua respective si cat costa, sa te uiti neaparat pe mei multe zile, pentru ca pretul difera, si nu toate companiile au zbour in fiecare zi.

Companii lowcost: Wizzair, Easyjet, Ryanair si Blueair
Fanny
Cred ca oricine doreste sa gaseasca site-urile Wizzair, Easyjet, Ryanair si Blueair o pot face si fara sa punem noi linkurile directe. (aviz Albi!)
In plus, doua dintre ele erau gresite. mad.gif
albinuza
Imi pare rau pt probleme Fanny, dar aici, google imi da doar site-uri italiene!
imi erau de ajuns si numele!
multumesc frumos si-mi pare rau kiss.gif
Fanny
Pentru cele care aleg zboruri low-cost, sa tineti cont nu doar de pretul mic, ci si de problemele pe care le intampina aeronavele acestor companii.

Stire de azi: 160 de pasageri care ar fi trebuit să plece cu un avion Wizz Air către Dortmund aşteaptă de mai bine de şase ore pe Aeroportul Băneasa

Zborul a fost amânat pentru ora 18.00 deoarece aeronava s-a defectat. Pasagerii sunt nemulţumiţi deoarece planurile lor au fost date peste cap, iar operatorii de zbor nu i-au asigurat că într-adevăr vor pleca la ora stabilită ulterior.
"Nu ne-au spus nimic, am aflat din om în om că s-a defectat, ne-au tot amânat, ne-au spus să nu plecăm acasă. (...) Trebuia să ajung de urgenţă, acolo sunt aşteptată, cu copiii după mine", se plânge un pasager.
sursa: Realitatea tv
janis
Si Tarom are probleme si restul companiilor, stiu am lucrat acolo si stiu cum functioneaza. Defectie la o aeronava nu inseamna ca s-a distrus motorul...Inseamna de obicei ca aerul conditionat nu este functional sau chestii de genul acesta, asta unu la rand. Cealalta chestie e ca "probleme technice" se spune la orice intarziere. La wizzair se intampla sa intarzie un avion din cauza conditiilor meteorologice, la urmatorul drum iarasi va fi intarziere, si la al treilea pentru ca pilotul si restul flotei trebuie sa aiba o pauza de nu stiu cate ore de odihna, stabilita prin lege, si atunci si acesta se decaleaza, si ce sa spuna atunci la calatori, ne scuzati dar pilotul trebuie sa doarma?? "probleme tehnice" se refera la tot, nu are rost sa faca public cu mare tam-tam exact ce si cum a fost. Si daca ar fi o problema serioasa de tehnica, chiar credti ca se poate rezolva in cateva ore??? Nu. Sa nu va mai legati de "probleme tehnice"...

Wizzair nu este singura companie low cost, si aceste companii exista de mult timp, si eu sincer n-am auzit niciodata sa fie nu stiu ce probleme tehnice, si sa fie in pericol viata pasagerilor. Este low cost asta inseamna ca nu ai toate conditiile cum ai avea la Tarom de exemplu, dar acum sincer eu prefer sa plec cu o zi devreme si nu ma intereseaza daca intarzie sau nu avionul. Nu este obligatoriu pentru nimeni sa calatoreasca cu companii low cost. Dupa ce dai 20-30 de euro pe un bilet te si plangi ca intarzie cateva ore avionul, nu se poate sa ai totul, ori comfort, ori pret mic.
andutz
mersi, fetele, astea credeam si eu ca sunt cerintele, dar ma gandeam ca din moment ce nu dai nimic la check-in, poate te-or lasa cu mai multe, da' cred ca ideea e aceeasi.
Da' ma doare inima, cum sa vin din belgia fara ciocolata??? nusepoate.gif
kalua
janis, de unde o ai pe asta cu interdictia de alimente solide in bagajul de mana? Eu n-am auzit pana acum de asa ceva si calatoresc intotdeauna cu ceva comestibil (solid) in geanta.
kary_pink
''1. In bagajul de mana lichidele vor trebui sa fie in recipiente cu capacitatea maxima de 100 ml. (1/10 l) sau echivalentele (es.100 gr.)
2. Recipientele vor trebui introduse intr-un saculet de plastic transparent si care sa poata fi inchis cu capacitatea de max. 1 litru (deci cu dimensiuni egale de ex. a circa 18x20cm).
3. Va fi permisa transportarea unui singur saculet de plastic cu dimensiunile mai sus mentionate de catre fiecare pasager (infant inclusiv).
Prin substante lichide se intelege:
• apa si alte bauturi, supe, siropuri • crčme, lotiuni si uleiuri • parfumuri • spray • gel, inclusiv cele pentru par si dus • continutul recipientilor sub presiune, inclusiv spuma de barba, alte spume si deodorante • substante tip pasta, inclusiv pasta de dinti • miscele de lichide si solide • rimmel • orice alt produs cu consistenta similara ''

sursa: myair

Eu am trecut vama cu ciocolata in bagajul de mana.
kalua
Nu numai ca am intotdeauna la mine macar o ciocolatica, dar nici nu am vazut pe undeva scris ca nu-i voie cu alimente solide in bagajul de mana.
janis
mie mi-au luat ciocolata si pila de unghi (care nici macar nu era ascutita...) si o agrafa (spuneau ei ca e prea masiva si ascutita...come on...era o agrafa...) la Londra, in noiembrie...
kalua
De la englezi ma astept si eu la orice. laugh.gif In Anglia nu-i voie de bagat niciun fel de aliment, se tem ca le aduce cineva febra aftoasa, dar de scos de la ei... magindesc.gif I-o fi fost aluia de la control foame. laugh.gif
Si na, pila-i pila, indiferent ce forma are.
LostWhispers
am o curiozitate unde ajung toate produsele confiscate? magindesc.gif le impart cei care le confisca intre ei nesigur.gif
pt ca unele produse mi se pare aberant sa le retii, nu mai vb de cele cofiscate ca au 25 ml in plus , ce se prabusea avionul daca, calatorea cu 25 ml mai mult huh.gif
kary_pink
In Galati exista un magazin unde se vindeau produsele confiscate la vami...dar erau noi si aveau reduceri...Cele gen, demachiant de ochi nesigilat habar nu am...probabil la cosul de gunoi.
kalua
Lost, unde-i lege nu-i tocmeala. Punct. Cu toate ca nu se prabuseste niciun avion. Si neinteresul si ignoranta se platesc. Am vazut flacoane mari cu parfumuri care au fost aruncate, brichete scumpe. Eu stiu ca se arunca toate la gunoi si ca sunt pedepse maricele pentru cei care ar atenta la gunoiul asta.

Kary, produse confiscate la vama sau la controalele astea? Ca-s doua lucruri diferite.
Philia
Cred ca e vorba de produse confiscate in vama. Si in Craiova era unul smile.gif
kary_pink
Produsele confiscate in vami smile.gif

Eu am trecut cu bricheta in buzunar si nu mi-a depistat nimeni nimic. Daca nu ma insel nu ai voie sa treci cu incarcator pentru bricheta...
kalua
Nu e voie cu brichete umplute cu benzina, ca cele Zippo, de ex. Daca sunt noi si goale, n-au nimic. Brichete de orice fel nu-i voie deloc in bagajul care se preda.
pescarush
O singura data mi-au confiscat mancare din bagajul de mana, in Cuba. Si au aruncat direct in gunoi, aveam niste biscuiti pentru copii la mine.
De asemenea, cand vii din Europa (si de pe alte continente) in America n-ai voie cu mancare in bagajul de mana (nu stiu invers, probabil ca e valabil si asa). Niciodata cand vin din Europa nu-mi pun ciocolata sau orice alta mancare in bagajul de mana. Dar cand am circulat prin Europa sau prin Canada n-am avut probleme din astea.
Lichide nu-mi iau niciodata in bagajul de mana, tot ce tine de make up pun jos la bagaje, iar apa ma gandesc ca mi-or da un pahar in avion, nu ma lasa sa ma usuc. biggrin.gif
Mie imi plac companiile low cost, intr-adevar, de ce sa dau cu cateva sute de $ in plus, cand pot ajunge la aceeasi destinatie, in tot atata timp cu bani mai putini? Asta cu intarzierile e cam enervanta intr-adevar. Dar nu se intampla intotdeauna, cel putin cand am zburat in Canada, si eu si maica-mea, n-au avut intarziere.
janis
Si eu am ramas fara Zippo crying.gif , a fost vina mea, ca l-am uitat in buzunarul de la palton, si nu mai aveam ce sa fac, trebuia dat crying.gif , si a fost si un cadou de la cineva special crying.gif Asta e...reguli...de atunci am mai multa grija, dar cu ciocolata atuncea am incercat prima data, si n-a mers tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.