Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Micile domnisoare si moda
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Frumusete
Pages: 1, 2
Meg
Urmarind stirile am vazut cazul unei doamne care isi dusese fetita de 5 ani in Sephora (parca asa mi-am dat eu seama din imagini) in fata unui stand cu produse pentru copii si o intreba ce ii place. si-a ales cea mica un lucrusor si mai apoi a arata-o pe maica-sa cum o dadea cu o pensula. s-a facut un sondaj si se pare ca printre "preferintele" copiilor (sau a mamelor) se afla pudra de fata iluminatoare, glossul si fardurile. de ojele pentru copii nici nu mai vorbim, alea's deja ceva obisnuit.
si doamna cu pricina (sau domnisoara. no me importa smile.gif ) era fooooaaaarte entuziasmata ca fata ei este interesata de pe acum (n.M - 5 ani) de farduri. ce papusi barbie? neh, e mai "funny" sa isi caute cosmetice.
dincolo de prostia de care da dovada aceasta femeie - de fapt, o fi prostie? naivitate? cum sa-i spui? - medicii ne avertizeaza ca ele NU sunt recomandate copiilor. determina maturizare fortata si cate si mai cate...
eram in ratb intr-una din zile si am vazut o fetita cam de ciclul primar (pana intr-a 6a, oricum) machiata pana in dinti. era brunetica si era data cu albastru si bineinteles mascara.
ce parere aveti despre asta? Kalua, stiu ca tu ai fetita, ii permiti sa iti foloseasca fardurile si alte alea?
eu nu spun decat .. Dumnezeu sa ne fereasca. Copiii astia care vin din urma n-o sa aiba copilarie deloc.

PS: Voiam sa scriu 'Micile domnisoare si Frumusetea" smile.gif
angeldust
Eu nu pot sa zic decat ca prin clasa a 9-a culoarea mea preferata era albastru metalizat cu care ma faceam la ochi ziua laugh.gif si ah....rujul rosu era nelipsit ca se asorta cu cele doua suvite rosu intens pe care le aveam in par laugh.gif Of course mama-mea nu ma vedea cum ieseam din casa ca stateam cu bunica care striga dupa mine pe scari " Vagaboandoooooo....o sa te exmatriculeze de la scoala...acuma pun mana pe telefon sa o sun pe maica-ta" morderis.gif Saraca bunica cate a mai patimit ea cu mine.....
Kitten
eu sunt siderata de ce aud!!! oamenii astia nu au ce face, sau sunt needucati cred....

las' ca-i bine cum ai denumit topicul, ca eu am vazut o groaza de fetitze pe la 7-8 ani cu tocuri de vreo 5 cm si imbracate parca cerau sa fie violate de vreun obsedat prin cartiere marginase.

ehh, in a 8-a si eu mi-am luat-o ca ma dadusem cu dermatograf negru... doar pe pleoapa inferioara, o linie groasa de mama focului, care s-a si intins.... aratam ca batuta... da am fost la chef, deh. laugh.gif si in a 9-a ma ascundeam de maica-mea sa nu-mi vada parul... k era vopsit. dar acum stiu ca a avut dreptate... aratam ca naiba! i a 8a sau a 9-a e totusi diferit zic eu.... pana in a 7-a mi se pare hidos!

este necesara si educatia in spiritul bunului gust: cum se asorteaza culorile, ce este vulgar, ce este frumos, cum trebuie sa aiba grija de ea o domnisorica, etc. este chiar foarte importanta aceasta educatie! eu am fost crescuta baietzoi.... n-am purtat nicio fusta pana in clasa a 8-a, iar parul lung mi l-am lasat abia acum. dar de la aranjarea parului si bluzitze cu fluturasi si pantofiori la moda, pana la a pune machiaj pe fatza unui copil e muuult.
kalua
Fiica-mea are 10 ani jumate si binenteles ca nu se da cu nimic. Ba da, scuzati: are doua Labello-uri, unul transparent si unul usor auriu (asta i l-a cumparat tac'su, dar pe asta nu-l prea foloseste). Si nici nu-si doreste cosmeticale.
Cand era mica de tot (vreo doi anisori) o interesau fardurile laugh.gif , dar nu i-am dat voie sa umble cu ele. Ca sa nu ramana totusi cu "am vrut si n-am fost lasata" avea ora de cosmetica la o prietena de-a mea, o machia aia si-o gadila de numa. Dupa vreo trei ori i-a trecut interesul fiica-mii pentru astea.
Cand o va apuca machiatul (sper ca cel mai devreme pe la 14 ani), o voi duce-o la un visagist, sa nu umble ca o sperietoare de ciori.

Din cate stiu eu cosmeticalele astea nu sunt recomandate copiilor (cu toate ca existe game intregi exclusiv pentru copii) mai ales din cauza ingredientelor.
Kitten
apropo de chestia asta: mi-am adus aminte de o intamplare cu mine de la 2-3 ani. stateam pe olitza si eu ca orice bebe, si, fiind "pasionata" de desen, era plin de creioane pe langa mine. mama a iesit un minut si cand s-a intors m-a gasit dandu-ma cu creionul la ochi... laugh.gif m-a intrebat ce fac si i-am raspuns: "ma dau cu gamben!!" (=galben) sexylady.gif
Meg
in amintirile mele timpurii tongue.gif gasesc o trusa cu 3 culori: roz, albastru si gri. cand puneam mana pe ea era jale.. numai ca ma dadeam, pierdeam timpul si apoi ma stergeam biggrin.gif. am inceput usor cu dermato, apoi o trusa ruby rose blush.gif. asta pe la sf clasei a8a, inceputul clasei a9a. acum am evoluat, dar folosesc destul de rar fardurile. in fiecare zi spun ca o sa ma machiez, numai ca din cauza faptului ca stau in 2-3 locuri (acasa la ai mei, la pr meu, in camin si pe unde mai apuc), nu am aproape niciodata ce-mi trebuie. mi le-am pus pe toate intr-un portfard si ala e cam incomod de carat peste tot. asa ca .. se invechesc degeaba..

cat despre moda - ca sa fiu la subiect - am vazut de asemenea fetite cu tocuri si cu niste fuste lungi .. haine decoltate.. ce-i drept, numai in B am vazut asta. acasa inca nu am prins asa ceva. poate n-oi fi iesit destul prin mall.. (ca dooomle, avem si noi mall tongue.gif )
divi2007
eu cand eram mai mica nu ma tenta altceva decat rujurile, cum prindeam rujul cum ma dadeam cu el doar in casa pt ca pe strada nu ma lasa mama, stateam in casa machiata si ma uitam in oglinda sexylady.gif , la liceu de abia prin clasa a 11- am inceput si atunci nu ma fardam zilnic , in schimb eram obsedata de haine ca si acuma
Cindy
eu, cand eram foarte mica, ma dadeam cu fardurile maica`mii pe toata fata, de zici ca eram sperietoare! laugh.gif saraca mama, nu putea sa aiba niciodata si ea o trusa de farduri nesparta! laugh.gif nu mai zic de pantofii cu toc pe care bineinteles ii imprastiam in toata casa! biggrin.gif dar normal, mama nu era de acord cu asta..mi se pare o dovada de foarte mare inconstienta atitudinea doamnei aleia, copiii mici sunt toti frumosi, adorabili, nu au nevoie de infrumusetare artificiala! plus ca asta poate conduce la multe alte probleme...
Bia
Funny povestioarele voastre!
Eu la 4 ani si ceva o machiam pe sorioara mea mai mica (care avea vreo 2 ani), ghiciti cu ce: carioca tongue.gif ! Am machiat-o eu de cateva ori pana s-a saturat mama sa stearga la ea cu spirt si alte nebunii (ca nu putea sa dea la ochi cu spirt) si mi-a cumparat o trusa cu mai multe culori, plus rujuri, etc biggrin.gif . Nu stiu ce firma era dar stiu ca mi-a adus-o unchiul meu ce lucra in aeroport de afara (asta din povestirile maica-mii). Bine inteles ca ii umblam prin farduri ca deh, trusa mea s-a dus cat ai zice peste, asa ca saraca mama, n-a avut ce face si a trebuit sa ma invete cat de cat sa le folosesc... cat se pricepea ea! Nu ieseam machiata din casa fiindca nu ma lasa ea. Pe la 12-13 ani asa... adica prin clasa a 6-a sau a 7-a am vrut musai sa ma machiez pe strada si daca mama era tot timpul acasa ma vedea cand ieseam, asa ca m-am gandit eu sa ma duc sa-mi cumpar singura. Am luat o prietena si ne-am oprit la magazinul din colt. Bineinteles ca le-am lasat in ghiozdan si mama a vazut ce achizitionasem eu laugh.gif . Problema nu era achizitionatul ci marca fiindca erau numai chilipiruri blush.gif . Asadar le-a aruncat pe toate si m-a luat de manuta si am mers si mi-a cumparat de la Rimmel si Seventeen tot ce am vrut eu! rolleyes.gif Prin clasa a 9-a deja mi le cumparam singura si nu mai ceream sfatul mamei mele la culori, etc. pentru ca studiasem diverse reviste si emisiuni... deci, de mica am fost " cu capu' " zapacitul.gif . Acum ia ea de la mine farduri desi e impropriu spus "ia de la mine" pentru ca m-a ajutat mult cu bani sa le cumpar, marea majoritate a produselor color fiind profesionale.
So, I love my sweet mami! indragostita.gif
walpurgik
Singurul lucru cu care ma machiam cand eram mica erau ciresele amare cand prindeam o tura la cracanat pe crengi in copac, si bineinteles ma ascultau cu sfintenie cobaii, prietena si frate-miu mai mic; cel mai nostim era cand ne afisam la maica-mea care era in camp pe lotul experimental si iesem unul cate unul primul mascarici, al doilea mascarici etc. Mare ne fu surprinderea cand aflaram ca nu era apa la pompa sa ne spalam si trebuia sa mergem voiosi si "naturali" inapoi la oras. In rest, ce-mi amintesc din copilaria tarzie e magia provocata de rujul ala verde al bunica-mii care se facea roz-bombon pe buze si trusa maic-mii cu farduri crema, egreta, cu niste culori splendide.
Studiatul adevaratului make up a inceput de prin liceu, prin urmare, le-am provocat o suprema revelatie colegilor mei in clasa a 10-a cand mi-am dat jos ochelarii, inlocuindu-i cu lentile de contact, si mi-am bagat niste tus contrastant, bine oranduit pe pleoapa; iar avand in vedere ca unii nicinu stiau ce culoare au ochii mei din cauza ochelarilor, tare mare le fu mirarea. Numai din facultate am inceput sa ma machiez mai des. N-am fost precoce pe domeniul asta si poate am crutat cu ceva ani pielea de farduri.
Kitten
daaaa super tare ruju bunica-mii ala verde!! mi-am adus si eu aminte.... era adus din bulgaria si am desenat cu el pe perete bataita.gif
Philia
eu m am pictat cu el la ochi.....ca m am gandit ca nu se putea folosi verdele pe buze tongue.gif
Kitten
un pic off-topic da nu ma pot abtine... la 5 ani i-am spart mamei paco rabanne.... crying.gif ca voiam sa ma dau si eu cu "pampum" tongue.gif
ioannaraluka
Eu l-am folosit rujul ala in clasa a VIII-a si impreuna cu o linie de dermatograf negru in interorul pleoapei inferioare au fost primele "atentate". Nu mergeam la scoala asa, dar cand ieseam afara mergeam la o prietena si ne machiam acolo. Insa in vacanta de vara ce a urmat mi-a intregit incet-incet trusa de machiaj si "indemanarea". In a IX-a si a XII-a ma dadeam cu pudra, strugurel si fard de pleoape (la scoala).
Ha, ha, ce naivitati, imi spun foste colege de facultate care predau ca de prin clasa a V-a - a VI-a deja au la "cochete", mai ales la licee cu pretentii sau la arte plastice. Chiar am o prietena care nu se machia de felul ei, dar de cand e profesoara a zis ca "trebuie", ca sa arate mai serioasa si matura, ca o intrec elevele.
albinuza
io cand eram mica.dat fiind faptul ca umblam numai cu baieti... alata utilizare pt ruj decat linistirea apetitului nu gaseam...il mancam de nu aveam aer....
si printr-a 8-a cand m-am facut io rocherita..am inceput sa imi fac contur negru si am tinut-o asa pana printr-a 11-a...cand am renuntat la machiaj. si am reinceput in facultate....pentru ca ma batea mama la cap sa arat si io ca o fetitza biggrin.gif
acum ma machiez aproape zilnic cu prima culoare pe care imi pica ochiu cand deschid trusa biggrin.gif
kiss.gif haninoroc.gif
splendora
La mine in liceu vedeam fetite de clasa a 3a, pensate, rimelate si rujate. Chilotii tanga erau de mult fumati. Se vedeau bine merci prin pantalonasii transparenti. De la clasa a 5a, deja au suvite sau chiar sunt vopsite. La a7a daca nu faci nici unu din lucrurile de mai sus esti cam incuiata. Ce pot sa spun, asa parinti, asa copii. Prima oara m-am machiat la 15 ani. Cu mascara si gloss. Pana atunci nu foloseam decat strugurel. Apoi la 16 am inceput si cu fard de ochi si ruj. N-am folosit in schimb, fond de ten pana la 19 ani. Si nici acum nu prea il folosesc pt ca nu imi place. As sfatui totusi mamele care fac greseala sa-si invete fetitele sa se machieze si sa umble cu trusa lor de machiaj, sa renunte la obiceiurile astea. Pana la 16, 17 ani, sunt inca niste copii si au o frumusete deosebita. N-au nevoie de impopotonari. zapacitul.gif
Philia
dar te ai gandit vreodata ca mamicile majoritatea fetitelor habar nu au ca micutele lor umbla machiate?
splendora
nu stiu cat poate o fetita pana la 12 ani sa ascunda ca a fost machiata. chiar daca mama e la servici inainte de plecarea fetitei la scoala si se intoarce dupa ce copilu e deja acasa....si aici e vorba si de educatie si de lasatu cosmeticelor la indemana , in cazu in care nu ai incredere in copil
Philia
hai sa ti spun.
cand eram mai mica aveam o colega ce venea tare machiata la scoala.
bineinteles mamica ei nu stia nimic.cum asa?
pai de dimineata fata era singura acasa,iar inainte sa se duca acasa folosea servetele umede si se demachia pe drum.
mama ei a avut un soc cand in clasa a 9a a venit la scoala si a aflat cum se machia fiica sa.nu i venea sa creada.
cat despre accesul la farduri....exista atatea magazine de unde se pot cumpara...ca nu trebuie ca fata sa aiba acces la trusele mamei.
eu cred ca cel mai bine este ca mama sa isi indrume fiica si in felul acesta cea mica,chiar daca va folosi produse de machiahj nu va exagera.
splendora
la cls a 9a nu e asa grav sa fe machiata. dar tocmai, deci daca nu foloseste trusa mamei si isi procura singurica de toate, cum de nu a aflat maica-sa? Ca tot inconstienta se numeste asta. Io una n-as fi putut sa ascund nici o samanta de maica-mea ca ar fi gasit-o oriunde as fi ascuns-o. Nu inteleg cum se poate sa nu-ti dai seama ca fata ta se machiaza sau fumeaza. Cat despre servetele umede, nu fac mare lucru. Daca se machiaza cu creion si mascara nu se ia ca lumea cu un servetel umed. Se vede de la o posta, o demachiere proasta... Tot nu gasesc scuza. Si era vb si de chilotii tanga la clasa a3a. Primisem un argument "foarte inteligent" la un moment dat referitor la asta. " Pai daca fetita ta vede ca toate au tanga normal ca-ti cere si tie, si tu ii dai...mi se pare normal". Daca ne luam dupa asa ceva, atunci fetita mea o sa vrea sa-si inceapa viata sexuala la 14 ani pt ca asa fac colegele, sa se vopseasca la 12 din acelasi motiv si asa mai departe.
Philia
pai fata se machia inca din clasa a 6a,iar fardurile si le tinea in ghiozdan,unde nu cauta nimeni.
cat despre bikini...nu stiu ce sa zic.acolo nu cunosc cazuri.desi eu purtam la 13 ani bikini biggrin.gif si parca nu mi s a parut nici mie nici celor din jur ciudat!
iar despre viata sexuala e libera sa si o inceapa oricand dupa ce corpul i s a deyvoltat destul.aici chiar nu cred ca eu ca mama m as amesteca.as sfatui o,normal,dar nu m as amesteca.
kris
Multe produse de infrumusetare afecteaza tenul,irita ochii sau dauneaza parului dry.gif aceste efecte pot fi observate abia dupa o perioada mai lunga de folosire...De exemplu mama mea are aproape 40 de ani,nu a folosit niciodata fond de ten si sunt mandra ca am o mama care nu isi arata varsta,este foarte frumoasa!Pare mai tanara decat multe fete care nu au nici 30 de ani dar din cauza folosirii in exces a fondului de ten pielea lor pare imbatranita.Eu optez pentru folosirea moderata a fardurilor.Din cate stiu numarul persoanelor alergice creste considerabil anual si chimicalele de orice fel nu pot decat sa favorizeze acest fenomen morderis.gif poate ar trebui sa pisam roca si sa colectam prafuri din mijlocul naturii pentru culori
Florina
Eu de machiat nu mam machiat cand eram micutza mizutza doar strugurel. Dar tanga stiu ca purtam pe la 10 ani asta fiind pe la sfarsitul clasei a 4-a eram tare mandra de chilotei mei. Prin clasa a 7-a am mai inceput sa folosesc dermatograf, strugurine colorate si rimel asta ma tinut pana in a 8-a si incepand cu cls a 9-a fdt, pudra, rimel. Toate astea la scoala. Dar acuma cand mai ies in oras pun si eu ceva mai sofisticat ( mai adaug un dermatograf ceva fard de pleoape nu foarte multe)
Diana.
Florina, draga mea, te implor, poti face un efort sa scrii corect? Ma gindesc ca te-ar ajuta si la scoala un asemenea exercitiu. smile.gif
happyCat
Ce draguta e fetita ta, kalua! Arata ca un copilas cuminte, are in jur de 10 ani?
Fetita mea...de fapt este my stepdaughter are 11 ani jumate si se machiaza cu fond de ten, lip gloss..etc, tot tacamul, de numai de 11 ani nu arata! Plus intins parul cu placa! Nu stiu de unde i se trage...de la mine in nici un caz.
Scuze pt off topic.
kalua
Ceeee? ohmy.gif
Si a mea a facut 11 ani in iunie. Iar eu ma fardez zilnic. magindesc.gif
Si n-am vazut nici vreo prietena sau colega de-a ei sa-si puna frumusete din cutioara pe fata.
happyCat

Da, am sa pun o poza cu ea pe grup, sa vezi cum arata anul trecut, cu full make up pe fata. E foarte frustrant pentru mine sa o vad asa, ca nu am prea multe de zis in ceea ce priveste educatia ei. Daca mama ei ii permite...asta e. Si merge asa si la scoala, eu nu stiu cum le da voie.
Cred ca ar trebui sa ma mut cu discutia asta la categoria famile.
walpurgik
Doamne, happycat, dar fiica ta vitrega e fardata-fardata! Eu am crezut ca asa un pic cum se mai joaca fetitele, dar uita-te la ea, cu tocuri, fardata puternic, foarte ciudat sa vad asa ceva la varsta ei.
fortelady
inca nu am vazut pozele deci nu pot sa-mi dau cu parerea.
daaaar: si sora mea a purtat tocuri de la varste FOARTE fragede (acum poarta rar), a dat atacul la fardurile mele la fel, destul de tinerica (12? 13 ani? chiar nu mai tin minte) daaaaaaar (repet, daaaaaar) nu a impiedicat-o sa isi vada de scoala si de toate ale ei (cu rezultate remarcabile as zice, a fost MULT mai buna la scoala decat mine, nu a pus probleme ca alte fete de varsta ei) samd. acum e un adult absolut normal (are 21 de ani) cu multe responsabilitati (scoala si servici pe cap, scoala la zi si facultate grea, la fel serviciul e foarte solicitant).
nu cred ca machiajele si lungimea fustei influenteaza prea mult dezvoltarea ulterioara. (iegzemplul meu: la 14 ani, adica acum vreo... 14, ma machiam, purtam fuste SCURTE, tocuri.... si ai mei nu au avut nimic impotriva. au preferat sa ma canalizeze ei spre niste directii decat sa o iau eu razna. si cred ca nu au facut deloc rau)

in fine- parerea mea e ca acum e in perioada in care se descopera ea, ca femeie. de aia isi pune machiaje pe fata, tocuri si fuste sexy, observa ca are sani, solduri, picioare, ca daca se uita intr-un anmit mod cad baietii pe spate...fiecare fata reactioneaza in alt mod. la unele se manifesta mai devreme, la altele mai tarziu. are menstruatie? de cat timp? (nivelul hormonal e varza in primii doi ani de menstruatie, corpul o ia razna rau de tot....)
daca mi se permite un sfat, incercati sa o convingeti sa nu poarte tocuri subtiri, daca tot poarta, sa aiba fie platforme fie toculete groase - in timp, afecteaza sistemul osos.

hai ca am scris o tona...

EDIT: am vazut si pozele...
happyCat
Asa e, poarta si tocuri si de fapt ceea ce o intereseaza pe ea 100% este felul cum arata. Cu scoala nu prea merge, visul ei e sa se faca coafeza!
Are cred mai multi pantofi decat am eu si jumatate din ei au tocuri foarte inalte. De felul in care se imbraca, ce sa mai zic, e de asemenea nepotrivit pentru varsta ei. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand va avea vreo 15 ani! She's gonna land herself into trouble. Si chestia e ca e foarte incapatanata, eu daca ii zic ca nu i se potrivesc toate astea, ea n-are treaba.
Mi-am amintit acum cum se imbracase cand am iesit in oras intr-o zi: cowboy boots maro, pantaloni baggy - verzi, rochie pe deasupra - bleu (pe care o folosea si drept camasa de noapte), pe deasupra o vesta cu blanita pe margine - bejulie. Si ea era convinsa ca arata foarte cool! ohmy.gif

Completare, pt ca tocmai am citit ce a scris forte.
Asta mica ...e micuta, si toata treaba asta cu machiajul/moda a inceput de cativa ani. Acum are 11 ani, n-are sani, n-are forme deloc, e copil copil, n-are menstruatie. Fizic nu a inceput sa se dezvolte ca femeie, poate doar in mintea ei, nu stiu. Parerea mea ca a inceput muuuult prea devreme cu machiajul, o sa isi distruga tenul care la varsta asta e perfect. In plus, faptul ca la 9-10 ani aici copiilor li se face educatie sexuala la scoala nu ajuta deloc. Mai mult le baga niste chestii in cap pe care nu le inteleg prea bine. Nu stiu unde se va ajunge.
kalua
forte, tu poti sa zici ce vrei, dar fetita asta arata a paiata. nusepoate.gif Adica se vede ca are 11 ani, numai fardul si tocurile nu se potrivesc.
happyCat, pai daca ajunge o coafeza bazata, castiga mai mult decat un prapadit de injiner. laugh.gif Ca sansele sa fie in topul 3 al celor mai bune coafeze din Anglia sunt mici, asta-i altceva.
fortelady
colegele ei au?

oricum, dupa "simptome" eu zic ca nu mai dureaza mult smile.gif

EDIT: kalua, eu nu m-am referit la cum arata fetita smile.gif
doar ca la varsta ei (sau chiar si la 14 ani, ca eu am avut fata de copil, chiar si acum desi sunt om mare primesc macar 2 ani mai putin decat am in realitate...) si machiat si pe tocuri de 14 cm sunt convinsa ca nici eu nu aratam mai breaza morderis.gif
happyCat


Nu stiu daca au mentruatie colegele ei...si nici nu stiu daca se machiaza asa ca ea. Aaa, am uitat sa va spun ca mama ei este beauty therapist, deci are si de unde sa invete. Totusi asta nu e o scuza sa ii permiti copilului tau sa arate ca o paiata, cum zice kalua, la o varsta asa de frageda. Toate la timpul lor, zic eu.

Cat despre dream-job-ul ei de coafeza ... laugh.gif asta incercam si noi sa ii explicam, sansele ca ea sa devina coafeza intr-un salon unde merg Madonna sau Victoria Beckham sunt destul de mici.
kalua
Aaah, deci de la mama naturala i se trage. Locuieste la voi sau la mama?

Mi-am adus aminte de o chestie: la Monopoly exista o carte "Ai castigat un concurs de frumusete, ia 400 euro" si fiica-mea citea mai intotdeauna 4000. La care tac'su ii spunea de fiecare data ca numai pentru frumusete nu se primesc atatia bani. laugh.gif

Si eu am avut primele tentative de machiat (cu albastru! pe la ochi rolleyes.gif ) pe la 14 ani, dar mi-a trecut cativa ani, chit ca aveam colege care se fardau.
Cleo
no, hai ca m-am uitat si eu la poze
poza cu rochita alba o gasesc ..trista. Nici pt o joaca de-a machiatul nu mi-ar fi placut, daramite de iesit asa pe strada. Vorbim totusi de o fetita de 11 ani

toate facem prostioare la varstele alea insa parca prea se duce varsta spre zero. Devine inspaimantator.

Eu la 13 ani intr-o zi de scoala, mi-am tras sosetutele albe si mi s-a parut ca am parul cam mare pe picioare laugh.gif desi aveam doar un puf blond si am tras de cateva ori cu lama de barbierit a lui tata ohmy.gif ...
de machiat efectiv nu mi-a trecut prin minte ...mai tarziu da, pe la 17 ani si atunci de cate ori incercam ceva ma stergeam repede. Aveam buzele rosii, ten impecabil, tot ce puneam era un surplus care ma uratea

Ziua de azi cu accesul la aproape orice e cu 2 taisuri ...
aici Barbie e surclasata de Bratz si desi amicele mele cu fetite isi dau ochii peste cap de cate ori aud `mami vreau si eu o papusa bratz' toate fetitele au si intr-o proportie mai mare sau mai mica le copiaza. Si fii-mea e fan insa deocamdata hainele eu i le cumpar iar cererile nelalocul lor, ca exista si din astea, au ca raspuns 'nu'

Dupa mine mama e un exemplu foarte important.
Si pe undeva, chiar si daca o vreme ne razvratim prin tinuta/machiaj, bunul simt si linia aia fina care defineste chic-ul de vulgar exista, daca exemplul a fost unul bun. In cazul contrar cred ca se intampla rar ca aschia sa sara departe de trunchi
happyCat


Fetita locuieste cu mama ei naturala, dar vine si sta si cu noi in weekend-uri si in vacante.
Parerea mea este ca o parte din vina o are societatea de astazi, in magazine se gasesc pantofiori cu tocuri pentru fetite incepand de la 6-7 ani, de asemenea se gasesc sutiene, chilotei tanga pentru fetite cam de aceeasi varsta. Ce le trebuie sutien la varsta asta ca nu este nici urma de sani? Plus truse de machiat pentru copii... Eu am mai vazut si alte fetite de varsta ei din alte familii, toate au acolo niste mazgaliciuri cu care se mai dau din cand in cand, prin casa, insa in cazul fetitei mele este foarte serios. Are o trusa de machiat cu produse adevarate, fond de ten, pudra, corector, rimel, gloss...etc. A trecut de mult de faza cu Bratz, le considera papusi pentru fetite mici, ea e 'mare' acum.
Din pacate nu prea am ce face, ea o ia de exemplu pe mama ei naturala care se pare ca nu ii refuza nimic. Eu ma inteleg bine cu asta mica dar nu prea am cum sa influentez educatia ei pentru ca deja a apucat pe o anumita cale.
Asta e.


fortelady
pai- daca sta cu mama ei, nu prea ai ce face. Idem, daca mama aproba comportamentul - pana la urma, deciziile in cresterea si educarea copilului le iau ambii parinti - nu mama nr 2, oricat de dureros ar fi. Poti cel mult sa o sfatuiesti ce sa faca, dar nu ii poti impune.
kalua
Ei, sa dea Domnul sa fie numai asta ceva la nelocul lui! smile.gif Si poate ca se face coafeza prima data si dupa aceea visagista si la 20 de ani o sa aiba o experienta in ale fardatului cum nu mai au multe. smile.gif
Am aratat poza si unor colege, au zis ca arata pervers cum e aranjata (cam au dreptate, ea e dulce la baza). Si m-a frapat intrebarea uneia dintre colegele mele: "e americanca sau englezoaica?" magindesc.gif
katy87
happy,adevarul e ca nu arata de 11ani spui k are vreo 13, e prea machiata pt varsta ei si nici imbracamintea nu mi se pare adecvata varstei.
happyCat
Poza pe care ati vazut-o voi a fost facuta anul trecut, cand avea 10 ani, ceea ce e si mai scary. Si eu cand am aratat poza unui prieten din Romania a zis: mama, ge gagica! Si dupa aia si-a dat seama ca era un copil, de fapt. Nu e normal. Dar cine stie, poate o sa fie fata serioasa si muncitoare cand o sa creasca, macar stie ce vrea sa se faca.
mititik
HappyCat, ce ar zice sotul tau sau mama fetitei daca ar vedea ca ai pus poza fiicei lor pe internet ca exemplu negativ? Nu mi se pare frumos, sincer! Scuze ca iti spun asta, dar oricat de prost, urat, rau ar fi un copil, nu cred ca pe un parinte l-ar lasa sufletul sa il dea de exemplu negativ celorlalti si sa auda astfel de comentarii despre el (vezi reactia colegelor Kaluei).

Acum ca sa fiu si on-topic: sotul tau ce parere are de comportamentul fiicei lui? Tin sa iti spun ca in fetita ta vad ceva foarte trist. Eu am avut astfel de colege la scoala cand eram in clase mai mici si toate aveau la baza o problema mai profunda Poate ar trebui sa descoperiti ce anume o doare. De obicei, cand un copil trece printr-o problema pe care nu stie cum sa o gestioneze altfel (de orice fel: de adaptare, de familie etc) nu isi striga durerea, in schimb o arata altfel. In cazul asta, machiajul si vestimentatie neadecvate varstei.
Poate gresesc, da mie asta imi inspira fetita ta!

Sper sa nu te superi pe mine pentru ce ti-am spus!
happyCat
QUOTE(mititik @ Oct 18 2007, 01:53 PM) *
HappyCat, ce ar zice sotul tau sau mama fetitei daca ar vedea ca ai pus poza fiicei lor pe internet ca exemplu negativ? Nu mi se pare frumos, sincer! Scuze ca iti spun asta, dar oricat de prost, urat, rau ar fi un copil, nu cred ca pe un parinte l-ar lasa sufletul sa il dea de exemplu negativ celorlalti si sa auda astfel de comentarii despre el (vezi reactia colegelor Kaluei).

Acum ca sa fiu si on-topic: sotul tau ce parere are de comportamentul fiicei lui? Tin sa iti spun ca in fetita ta vad ceva foarte trist. Eu am avut astfel de colege la scoala cand eram in clase mai mici si toate aveau la baza o problema mai profunda Poate ar trebui sa descoperiti ce anume o doare. De obicei, cand un copil trece printr-o problema pe care nu stie cum sa o gestioneze altfel (de orice fel: de adaptare, de familie etc) nu isi striga durerea, in schimb o arata altfel. In cazul asta, machiajul si vestimentatie neadecvate varstei.
Poate gresesc, da mie asta imi inspira fetita ta!

Sper sa nu te superi pe mine pentru ce ti-am spus!


Eu am pus poza pe grup pentru ca acolo nu are access toata lumea de pe internet, si nici nu am scris sub poza vreun comentariu de genul: asa nu! Asa ca doar in cazul in care o persoana citeste acest topic si apoi acceseaza pozele de pe grup stie despre ce e vorba. Oricum, nu am sa de gand sa o las acolo prea multa vreme.
Cat despre cauza psihologica a acestui gen de comportament/atitudine...nu stiu... nu ma pricep si nu imi dau seama de cauzele profunde.
mititik
HappyCat, oricum ar fi, este un grup pe care intra multe persoane necunoscute. Si da, orice ai zice, ai dat-o ca exemplu negativ! Nu ai scris sub poza, ci ai scris aici si ai precizat si unde se gaseste poza fetei. Poate ar trebui sa te pui in locul sotului tau si sa iti imaginezi cum te-ai simti daca ai avea o fata si te-ai trezi ca persoana cu care iti imparti viata si in care ai incredere a pus o poza cu ea pe internet nu pentru a o lauda.
Si daca nici macar nu incerci sa intelegi cauza psihologica a comportamentului fetitei, de ce ai adus-o in discutie?
E foarte usor sa criticam forma, dar nimeni nu vrea sa vada mai departe de atat.
kalua
Mai mititik, happyCat n-a expus-o persoanelor care ar putea-o recunoaste in RL, n-a pus-o la vederea tuturor, mie nu mi se pare nu stiu ce mare lucru.
claudia_electra
Are logica ce spune Mititik in privinta cauzelor mai profunde...insa nu stiu eu prea multa psihologie nesigur.gif. Ma gandesc ca divortul parintilor au afectat-o, poate mama ei naturala nu ii arata pretuire destula si atunci copilul incearca sa impresioneze vizual (mai ales ca mama lucreaza tot in domeniul "fizicului")...nu stiu, zic si eu ametit.gif
mititik
Kalua, nu te supara, dar tie ti-ar pica bine sa te trezesti cu poza fetei tale pe internet la categoria "asa nu!" si nu expusa de oricine, ci de cel in care ai mai multa incredere si care iti e sot? Chiar daca sunt persoane necunoscute (desi si asta e discutabil, fiind forum public, nu stii cand intra si vecinul sau colega si citeste/vede), ti-ar creste inima?

Dar in fine, am terminat cu off-topicul, fiecare face ce crede de cuviinta!
kalua
mititik, se vede treaba ca nu stii nimic despre happyCat. biggrin.gif Cred ca riscul s-o vada cineva cunoscut pe d-ra e max. 0,0001%. Iar tu vii aici si-i bati obrazul si-o pui sa caute cauzele profunde ale comportamentului. As vrea sa te vad eu pe tine, avand copila numai la sfarsit de saptamana (si-mi inchipui ca nici nu-i fiecare sfarsit de saptamana) cat de repede si bine ai da de cauzele astea profunde... biggrin.gif

Am fost in seara asta la un restaurant indian si a avut loc si-o nunta indiana acolo, erau fetite de 5-6 ani cu sandale cu toc de vreo 6 cm ohmy.gif
Cleo
mititika pe grup intra fetele vechi sau mai bine zis cu o oarecare vechime printre noi. Trebuie sa ne stim cat de cat altfel angelul nu deschide usa .
Si eu mi-am pus poze acolo si daca as sti ca priveste oricine mi le-as sterge smile.gif

poza pusa nu-i una indecenta si era pusa acolo pt exemplificare sau pt a trage un semnal de alarma.

Sincer, sincer iti inteleg punctul de vedere dar intentia n-a fost una rea.
Hai sa fumam pipa pacii, sa ne speriem in continuare de viteza cu care 'evoluam' si sa ne sugeram diverse in speranta ca puii nostri nu vor avea de ce sa se razvrateasca intr-un fel extrem

deci fumam una? (eu nu fumez da' la o pipa de-asta ...poate sa fie si narghilea ma asez oricand smile.gif )
happyCat


Multumesc pentru sustinere, kalua si cleo kiss.gif kiss.gif
Cleo
happycat n-ai pt ce si nu-i vorba de a coaliza impotriva mitikai

ideea de retinut este ca suntem intre prietene friends3.gif si ca atare intentiile rau voitoare ne lipsesc smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.