Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pandora Cosmetics
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Pe langa drum, pe langa gard ... > Suete si taclale.
catalina77
Scriu acest topic pentru ca sunt extrem de intrigata. Stiam ca traim intr-o tara in care scopul principal e sa-i ardem pe cei de langa noi dar nu mi-am imaginat atata nerusinare... :- :-

Dar sa incep cu inceputul. Aceasta firma, Pandora Cosmetics, o ilustra necunoscuta se pare, are in desfasurare un concurs. Concurs la care participa cei alesi de ei, aleatoriu, dintr-o baza de date. O baza de date pusa la dispozitie de un operator de date cu caracter personal.

Ei bine, se pare ca bunica mea, o femeie de 70 de la vreo 100 de km. distantza de Bucuresti, primeshte aseara acasa un plic in care era anuntzata ca a castigat un apartament. Saraca...neshtiutoare cum este pentru ca traieste in satul ei de-o vitza si e total paralela cu ce se intampla, citeste, se mira si incepe sa-i intrebe pe cei ce ,credea ea, sunt mai destepti decat ea. Rezultatul? Vine acum 2 ore la Bucuresti, cu plicul in mana spunandu-i maica-mii ca a castigat un apartament. Situatia e tragica-comica deoarece pe o asemenea vreme, femeie de 70 de ani, bolnava si singura, isi lasa casa cu acareturi si oratanii si pleaca cu jalba in protzap. ohmy.gif

Mama ma suna pe mine...evident, i-am spus ca-i o tzeapa... :- Eu ma enervez, intru pe net, gasesc datele de contact si sun...raspunde o d-ara "dragutza" care imi inchide telefonul in nas in momentul in care o intreb daca pot vorbi cu o persoana de la dep. marketing.


Ideea e...cui ma pot adresa pentru o reclamatie?????
fortelady
OPC biggrin.gif biggrin.gif
E pe Elev Stefanescu in pantelimon (nu am adresa exacta dar stiu cum se ajunge acolo)
Bre, da' daca a castigat un apartament... io i-as barai pe aia la cap macar vreo 2 zile asa pana li se face acru pe gat (numai asa de-a naiba)

ete site de la OPC - pana am scris mesajul s-a incarcat
http://www.anpc.ro/
catalina77
Mi se pare chiar bataie de joc mai, pe bune. :- :- :-

Si apoi cine autorizeaza folosirea datelor personale ale locuitorilor acestei tzari???? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
invisible
exista legislatie in domeniu, care interzice concursurile cu premii fantoma, sau exprimarile ambigue. Eu zic sa ii "arzi" cat mai tare.
catalina77
Tocmai Invi, stiu ca exista...mama dar pe bune, sunt plina de nervi pentru ca ma gandesc cu groaza ca ograda bunica-mii a ramas nesupravegheata chiar acum, in prag de sarbatori.  :frustraree:

Nici nu shtiu ce sa fac exact...la OPC daca sun nu rezolv nimic, sunt sigura. :(
tits_herbert
Da-i in judecata fluierat.gif, daune morale, mai ales ca bunica ta este femeie in varsta, cine stie ce efect ar fi putut avea asupra ei.
Diana.
Da-i in judecata,mama lor!
A primit si mama asa ceva tot d ela nenorocitii astia, numai ca eu eram cistigatoarea si nu numai a unei case ci si a unei masini. Era mama sa infarct!
I-am sunat si i-am facut de nu i-a mai spalat Dunarea ! trozneala.gif

Sint niste nenorociti.

Daca ati observat, la fiecare concurs la care trimiteti un talon, exista scris cu litere mititele-mititele ca prin semnarea cuponului esti de acord sa ti se trimita ofertele lor promotionale si ale partenerilor lor.

Va pot spune si va poate confirma si Invisible, ca bazele cu datele personale se vind pe bani grei!
kale
opc, garda financiara, politia...incearca la toti, tre sa reusesti ceva pana la urma, nu te da batuta
catalina77
Pana una alta am scris si la ziar. >:(
invisible
din ziarul libertatea de astazi (shameless copy paste)

Talonul pentru “Marele concurs”, care a fost distribuit in mai multe publicatii, printre care si Libertatea, a intrat in atentia Politiei.

Facem precizarea ca publicatiile respective nu au nici o implicare in organizarea acestui concurs, toata raspunderea apartinand firmei Datamarket. Aceasta societate a cumparat spatiu publicitar in mai multe publicatii si si-a promovat concursul fara sa dea detalii despre modul de organizare si desfasurare al acestuia.

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor si Oficiul pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti au efectuat un control la sediul social al agentului economic SC Datamarket SRL, autorul “Marelui Concurs”. La respectivul sediu nu a putut fi gasit nici un reprezentant al agentului economic.

ANPC a constatat ca Datamarket nu raspunde la telefoanele de pe pliant si ca “prejudiciaza interesele economice ale clientilor, urmarind doar obtinerea unui profit cu orice pret, incalcand legislatia cu privire la drepturile consumatorilor” si ca se face vinovat de savarsirea faptei de “publicitate inselatoare”.

Oficiul pentru Protectia Consumatorilor al Municipiul Bucuresti a sesizat Politia Economica - Serviciul de Investigare a Fraudelor.
Diana.
Ma gindesc la biata batrinica, cum a plecat ea, cu batrinetilei la Bucuresti dupa premiul cel mare, cum  pensia ei care sigur ca nu e mare si-a cheltuit-o pe drumuri...
Nenorociti mai sint unii...
elle_ni
Bai, si io am primit vineri o "minciuna" d'asta postala....da' scrie k ai castigat un apartament in conditiile in care comanzi cel putin un produs din catalogul atasat de ei (niste ciurucuri, da' ma rog....).In cazul in care comanzi 2 produse, vei castiga si o masina.In cazul in care raspunzi in max.5 zile de la primirea scrisorii, castigi 50.000.000lei.Da' faza dura e ca "CARE 5 ZILE"?, k scrisoarea nu a trecut prin POSTA, ci a fost pusa personal in cutia postala, k nu are nici o stampila a postei romane.

Sotul meu a sunat la ei alaltaseara k sa-i beshteleasca (k io n-aveam kef la ora aia...io's in general cu mushtaru' sarit....)si bineinteles k la nr.tel.de relatii cu clinetii nu a rapsuns nimeni, ba mai intra si faxu', iar la ala grtauit cu 088, normal k nu raspunde nimeni...

Bai, da' stau si ma gandesc k in plian sunt cativa castigatori a cate 100 euroi, le da numele si localitatea...ma gandesc astia or fi mituiti pentru a declara, sau kiar au castigat ceva?k prea lauda firma pandora cosmetics intr-un fel de stul de "plastic", cum numai un om cu inclinatii literare ar putea-o face (mie mi-a placut extrem de mult literatura si am inclinatii in "gargara literara" si d'aia mi se pare ceva suspect)...

Nu mai gasesc pliantul , k sa va citesc...
adi
Pandora Cosmetics au incasat pana acum vreo 100 de milioane amenda si tot degeaba. De la sfarsitul lunii ianuarie 2006 si-au mutat sediul care figureaza in toate anunturile lor fara sa declare asta la Registrul Comertului. Am depus o reclamatie la ANSPDCP - Autoritatea Nationala pentru Supravegherea Datelor cu Caracter Personal, care in contextul legii 677/2001 este Avocatul Poporului, tocmai pentru ca au refuzat sa-mi raspunda cererii scrise de a comunica provenienta datelor cu caracter personal. In prezent ancheta e in derulare, intrucat sediul comunicat Registrului Comertului este tot cel vechi a fost sesizata Garda Financiara. Astept un nou raspuns. Pentru moment ma interesez cum pot sa implic si Politia Economica.
Diana.
welcome.gif la noi, Adi!

Politia economica se implica in general in cazuri de frauda economica de genul emiterii de cecuri fara acoperire sau false... chestii de genul asta.
Nu cred ca e de competenta lor spamul prin posta si inducerea in eroare a publicului...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.